Zavrieť

Porady

Usporiadat
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

my vyplacame odskodne z rozpoctu. mali sme uz dva pripady.vyplacame podla bodoveho hodnotenia na zaklade rozhodnutia skodovej komisie, ktora zaroven urci mieru zavinenia-popripade odporuci ak mal vinu aj ucitel akym podielom sa bude spoluzodpovedat. ale kedze sa u nas roztrhlo vrece s urazmi tak sme sa radsej dali poistit- jednak urazovo jednak spoluzodpovednost za skodu, tym padom vsetko riesi poistovna
k tej obci u nas viem ze moze obec " zapozicat " financie zo svojich zdrojov, ak nema skola, ale potom jej to musi skola vratit..
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

K "Digitálnym štúrovcom" - treba si riadne pozrieť rozpočet projektu, my máme uvedené, že zdroje krytia:
- z projektu Digitálne štúrovstvo ...... čiastka Sk,
- z rozpočtu školy ...... čiastka Sk,
takže si myslím, že ak to máme takto uvedené v rozpočte projektu, tak nie je problém použiť peniaze z rozpočtu školy. Uvažovala som, ako ich zaúčtovať, a zase som si prezrela rozpočet projektu - a tam mám uvedené, napr. na doplnky k PC čiastka - tá, ktorú budem financovať z rozpočtu školy, tak neviem či uvažujem správne, ale ja by som to zaúčtovala:
na výdavkovom účte: 420/232 na položku výpočtová technika,
a na darovacom účte: ????
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa môjho názoru, nemusíš prevádzať prostriedky na spolufinancovanie projektu na osobitný účet (darovací účet). Spolufinancovanie, tak ako uvádzaš, by som uhradil z výdavkového účtu, napr. doplnky k PC a ostatné výdavky podľa projektu z osobitného účtu.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

To je síce pravda, ale k podpisu zmluvy projektu je potrebné priložiť výpis z účtu, že sme tam spomínanú sumu z rozpočtu previedli. Len neviem,ako zaúčtujem potom čerpanie na darovacom účte....
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Výdavkový účet:
- predpis prevodu pr. na osobitný účet MD 420 / D 918
- zúčtovanie prevodu z výdavkového účtu MD 262 / D 232 + RK (použiť takú, na ktorej je rozpočtovaný výdavok pre spolufinancovanie projektu, napr. doplnky k PC ..., aj keď sa ešte nerealizuje skutočná úhrada výdavku)

Osobitný účet:
- príjem pr. na základe výpisu MD 245 + analytika / D 262
- čerpanie, t.j. úhrada výdavkov z osobit.účtu, napr. doplnok k PC MD 918/ D 245 + analytika
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, mám zase ďalší problém s programom Socrates. Zajtra idú naši zamestnanci na na pracovné stretnutie do Poľska. Prostriedky sme dostali na náš účet, takže poslali EURA, pripísali nám Sk. Dnes idem do banky vybrať preddavok na pracovnú cestu, objednané máme eurá, ale na výpise bude úbytok Sk, mali by sme dostať eurá. Neviem ako to prijať do pokladnice, ako vyplatiť zamestnancom preddavky na pracovnú cestu, ako to potom účtovať. Na meste mi kázali účtovať v Sk, ale čo s tými prijatými eurami?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, možno Ti budem vedieť poradiť, len mi prosím napíš, či preddavok na zahraničnú pracovnú cestu v EURO vyberáš z účtu, na ktorý boli pripísané prostriedky z programu SOCRATES, alebo ide o nákup valút v banke. Tieto prostriedky vedieš na ako účte ? Je tam uvedená suma v EURO a aj v Sk ?
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte..kto mi vie poradit, co vsetko potrebujem na vyradovanie...potrebovala by som presny postup...alebo staci len, ked je stanovena inventarizacna komisia a potom vyradene predmety sa daju na schvalenie obecnemu uradu?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, ja postupujem tak, že inventarizačná komisia vypracuje návrh na vyradenie prebytočného a neupotrebiteľného majetku a ten dám na schválenie poslancom obecného zastupiteľstva. Na základe schváleného návrhu, vypracujem vyraďovacie protokoly a interným dokladom zaúčtujem vyradenie majetku z účtovníctva.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..no ja som uz sprvila vyradovacky, ked mi to obecny urad schvali, tak ake protokoly by to mali byt?
a este otazka...zostalo mi cestovne, ktore som si vlozila na prijmovy ucet, obecny urad povedal, ze zatial si ich mam nechat....a neviem ako by to malo byt spravne zauctovane..a to iste mam aj so stipendiom, ktore som vsak odviedla na ucet obecneho uradu...
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahojte,
ja by som sa chcela vrátit k problematike úrokov a poplatkov. My máme úroky aj poplatky pripisované na výdavkový účet. Do dnešného dňa nás zriaďovateľ neupozornil, že máme výnosy odvádzať do ŠR. To znamená, že sme to nerobili. Čiže všetky školy v jeho pôsobnosti podľa všetkého porušujú zákon o rozpočtových pravidlách. Je mi jasné, že som spravila chybu a nemôžem viniť zriaďovateľa. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale chcela by som vás poprosiť o radu ako dať do poriadku tento problém. Mám upozorniť na to hlavnú účtovníčku, ktorej odovzdávame štvrťročné uzávierky alebo jednoducho pri zúčtovaní so štátnym rozpočtom odviesť výnosy na účet zriaďovateľa. Neviem ako by to bolo správne.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Ahoj, možno Ti budem vedieť poradiť, len mi prosím napíš, či preddavok na zahraničnú pracovnú cestu v EURO vyberáš z účtu, na ktorý boli pripísané prostriedky z programu SOCRATES, alebo ide o nákup valút v banke. Tieto prostriedky vedieš na ako účte ? Je tam uvedená suma v EURO a aj v Sk ?
Prostriedky zo SOCRATA nám pripísali na bežný účet školy - poslali eurá, banka pripísala Sk, zaúčtovala som príjem v Sk s kurzovým rozdielom, pretože banka používala iný kurz ako mám používať podľa zmluvy. Podľa zmluvy mám kurz 39,004 a poslali mi 3.920 EUR, banka mi pripísala 150.234,- a ja som účtovala príjem dotácie z eur.komisie 236/215 vo výške Sk 152.895,68 a zároveň výdavok 480/232 položka kurzový rozdiel Sk 2.661,68.
My máme bežný účet taký, že na ňom účtujeme 232 aj 236 (viem, že to tak nemá byť).
Všetko vyúčtovanie musím robiť potom tak, že budem používať kurz 39,004.
Faktúry za výdavky súvisiace s týmto programom účtujem do výdavkov, zdroj krytia mám 70 a analytické členenie. Sú vlastne v Sk, tak účtujem iba výdavky, neúčtujem nič s kurzovým rozdielom. Neviem, či som to správne pochopila, ale vlastne vyúčtujem celých 152.895,68 vyčerpaných v Sk a keď to prepočítam do toho vyúčtovania do Bratislavy v eurách, malo by mi to sedieť.

Ale teraz k tomu cestovnému. Už som doniesla peniaze z banky, z účtu odpísali Sk, na potvrdenke je výber v Sk aj v eurách, je tam dnešný kurz.
Priniesla som eurá, do obálok som rozdelila každému eurá. Môžem normálne zapísať do pokladne príjem v Sk ako je na potvrdenke a zamestnanom na výdavkovom doklade výdavok v Sk, takto by som to aj účtovala, lebo inak neviem ako?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ahoj..no ja som uz sprvila vyradovacky, ked mi to obecny urad schvali, tak ake protokoly by to mali byt?

... tak, ako dlhodobý majetok zaraďujeme do používania na základe "zaraďovacích protokolov", t.j. účtujeme na účtoch 01x alebo 02x, tak, aj pri vyradení majetku používame "vyraďovacie protokoly" - sú to tzv., interné účtovné doklady, na základe ktorých môžem vykonať účtový zápis (bez účtovného dokladu, nesmiem vykonať žiadny účtovný zápis)

a este otazka...zostalo mi cestovne, ktore som si vlozila na prijmovy ucet, obecny urad povedal, ze zatial si ich mam nechat....a neviem ako by to malo byt spravne zauctovane..a to iste mam aj so stipendiom, ktore som vsak odviedla na ucet obecneho uradu...

... nechápem prečo na príjmový účet ????, ak žiak nesplnil podmienky nároku pre vyplatenie cetovného, alebo štipka, mala si ich odviesť na účet zriaďovateľa ...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahojte,
ja by som sa chcela vrátit k problematike úrokov a poplatkov. My máme úroky aj poplatky pripisované na výdavkový účet. Do dnešného dňa nás zriaďovateľ neupozornil, že máme výnosy odvádzať do ŠR. To znamená, že sme to nerobili. Čiže všetky školy v jeho pôsobnosti podľa všetkého porušujú zákon o rozpočtových pravidlách. Je mi jasné, že som spravila chybu a nemôžem viniť zriaďovateľa. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale chcela by som vás poprosiť o radu ako dať do poriadku tento problém. Mám upozorniť na to hlavnú účtovníčku, ktorej odovzdávame štvrťročné uzávierky alebo jednoducho pri zúčtovaní so štátnym rozpočtom odviesť výnosy na účet zriaďovateľa. Neviem ako by to bolo správne.
ErikaVac, z čoho, resp. z akých prostriedkov plynú úroky, ktoré spomínaš ?
Mám pocit, že si to nepochopila správne, takže:
Podľa ust. § 7 ods. 1 písm. m) zák. č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy ...., príjmami ŠR sú aj výnosy z prostriedkov ŠR. Tzn., že právnická osoba a fyzická osoba, ktorej sa poskytli prostriedky ŠR, má povinnosť odviesť do príjmov ŠR skutočný výnos, ktorý z nich vznikol, t.j. po odpočítaní alikvotnej časti poplatkov za vedenie účtu, prípade celý poplatok za vedenie účtu, ak ich vedie na samostatnom účte.

Ak máš na mysli prostriedky z kapitoly MŠ SR na financovanie prenesených kompetencií základného školstva, tie dostávate od zriaďovateľa a on z KŠÚ, takže takúto povinnosť má len zriaďovateľ a nie škola.
Ale, ak škola - priamo, nie cez zriaďovateľa dostatne prostriedky zo ŠR, tak túto povinnosť odviesť skutočný výnos do ŠR má škola, ako príjemca transferu.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
ahoj..no ja som uz sprvila vyradovacky, ked mi to obecny urad schvali, tak ake protokoly by to mali byt?

... tak, ako dlhodobý majetok zaraďujeme do používania na základe "zaraďovacích protokolov", t.j. účtujeme na účtoch 01x alebo 02x, t

... nechápem prečo na príjmový účet ????, ak žiak nesplnil podmienky nároku pre vyplatenie cetovného, alebo štipka, mala si ich odviesť na účet zriaďovateľa ...
no preto na prijmovy ucet, lebo peniaze som vyplatacala cez pokladnu a ked si ich rodicia neprisli prevziat, tak som ich predsa musela vratit spat..nie?..alebo potom, ako to malo byt?
0 0
Suvadova Suvadova

Suvadova je offline (nepripojený) Suvadova

Môžem sa spýtať ako si zohnala program AZUV? Ja robím na obecnom úrade a dosť by mi pomohol. Ďakujem za info
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK, včera som Ti už nestihol odpovedať.
Takže, podľa § 4 ods. 7, druhej vety zákona o účtovníctve, ... peňažné prostriedky vyjadrené v cudzej mene sa účtujú v slovenskej ale aj cudzej mene. Z uvedeného vyplýva, že by si mala mať osobitnú pokladničnú knihu, t.j. "valutovú", kde zapíšeš príjem prostriedkov v EURO + v Sk a samozrejeme z tejto pokladne poskytneš zálohy na zahraničné pracovné cesty. Príjmový a výdavkový pokladničný doklad by som vystavil v sume EURO, ale aj v SK. V účtovníctve si vytvoríš analytiku k účtu 261 - valutová pokladnica a účtovať budeš samozrejeme v Sk.
Účtovné súvsťažnosti:
- príjem valút do pokladne (valutovej) MD 261 (AÚ) / D 262
- zúčtovanie bankového výpisu MD 262 / D 232 + 09.1.2.1 + 637 030
- poskytnuté zálohy na ZPC z valut.pokl. MD 335 / D 261 (AÚ)

Nezdá sa mi veľmi, To čo píšeš ohľadne používania kurzu 39,004 v účtovníctve. Ja si myslím, že tento kurz máš používať len na účely vyúčtovania prostriedkov z programu SOCRATES, ale nie na účely vedenia účtovníctva. Prepočet cudzej meny na účely "účtovnícke" je riešený ustanovením § 24 ods. 2 až 4 zákona o účtovníctve. Z uvedených ustanovení vyplýva, že ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2 postupov účtovania) sa musí používať kurz NBS a pri nákupe a predaji valút sa používa komerčný kurz, t.j. kurz banky z ktorej valuty nakupuješ.

Bohužiaľ, nepoznám presný obsah zmluvy, ale s poukazom na vyššie uvedené, by som v účtovníctve pri prepočte cudzej meny postupoval v zmysle zákona o účtovníctve, no a pri vyúčtovaní programu, by som používal len kurz, ktorý je uvedený v zmluve.

Ešte niečo, kurzové rozdiely sa účtujú na ťarchu alebo v prospech účtu 430 a nie 480.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
no preto na prijmovy ucet, lebo peniaze som vyplatacala cez pokladnu a ked si ich rodicia neprisli prevziat, tak som ich predsa musela vratit spat..nie?..alebo potom, ako to malo byt?
henika, zriaďovateľ ich predpokladám poslal na výdavkový účet (alebo nie ???!!!)
Uvediem postup:
- prostr.na štipká deťom v HN od zriaďovateľa MD 232 (bez RK) / D 211
- prevod pr. do pokladne MD 262 / D 232 + FK + 637 030
- príjem do pokladne MD 261 / D 262
- odvod nevyplatených pr. na štip. z pokladne MD 262 / D 261
- príjem pr. na výdavkový účet MD 232 + FK + 637 030 / D 262
- odvod zriaď. MD 211 / D 232 (bez RK)
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Suvadova
Môžem sa spýtať ako si zohnala program AZUV? Ja robím na obecnom úrade a dosť by mi pomohol. Ďakujem za info
Super, niekto kto účtuje obec. Ja tiež účtujem aj obce, takže môžeme si pokecať o problémoch, je ich mnohóóóóóó .... :p

Odpoveď na tvoju otázku je v súkromných správach.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Takže, podľa § 4 ods. 7, druhej vety zákona o účtovníctve, ... peňažné prostriedky vyjadrené v cudzej mene sa účtujú v slovenskej ale aj cudzej mene.
Ďakujem za odpoveď, v zápale písania som napísala zlý nákladový účet.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať