Zavrieť

Porady

Usporiadat
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, máte niekto triedy s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov a preplácalo Vám nákup učebníc Ministerstvo školstva? Neviem ako to zaúčtovať. My sme uhradili faktúru za učebnice, účtovala som to ako bežný výdavok na nákup učebníc 410/23209121633009, potom sme žiadali ministerstvo o refundáciu, poslali nám na účet uhradenú čiastku. Najskôr som myslela, že to zaúčtujem ako storno pôvodného výdavku, ale teraz som začala váhať, či je to správne.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, síce nemáme triedy s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov, ale ja by som to účtoval tak, ako si napísala, t.j. vzájomným zápočtom (refundácou), pretože nešlo o transfer (ten by musel ísť cez zriaďovateľa).
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcela spýtať, ako mám zaúčtovať odvod tých výnosov z úrokov. Vyšlo mi, že úroky sú vyššie ako poplatky za vedenie účtu?
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahojte. Prajem pekný deň. V zákone o rozpočtových pravidlách v §23 ods.1 písm.j je ustanovené, že rozpočtová organizácia je oprávnená prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky.Jedná sa o poplatok za ŠKD. Dnes nám zriaďovateľ oznámil, že tieto prostriedky sú jeho príjmami a on bude rozhodovať ako a ktorá organizácia tieto prostriedky použije. Mne sa to zdá nespravodlivé a aj ma to dosť vytočilo (možno neoprávnene), že nám zriaďovateľ nepovolí prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky a pridelí ich niekomu inému. Zriaďovateľ tvrdí, že tak koná v zmysle zákona. Je tento postup správny? Ja si myslím, že sa na nás vzťahuje zákon č. 523/2004. A keď zriaďovateľ rozhoduje aj o príjmoch ŠKD nemal nás vopred usmerniť, že tieto príjmy nám nevráti? My sme s nimi počítali, pretože na prevádzku ŠKD (náklady za energie, učebné pomôcky a podobne) nám nedovolil zriaďovateľ rozpočtovať žiadne finančné prostriedky. Ďakujem
Naposledy upravil ErikaVac : 15.12.05 at 11:49
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahojte. Prajem pekný deň. V zákone o rozpočtových pravidlách v §23 ods.1 písm.j je ustanovené, že rozpočtová organizácia je oprávnená prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky.Jedná sa o poplatok za ŠKD. Dnes nám zriaďovateľ oznámil, že tieto prostriedky sú jeho príjmami a on bude rozhodovať ako a ktorá organizácia tieto prostriedky použije. Mne sa to zdá nespravodlivé a aj ma to dosť vytočilo (možno neoprávnene), že nám zriaďovateľ nepovolí prekročiť rozpočtový limit výdavkov o tieto prostriedky a pridelí ich niekomu inému. Zriaďovateľ tvrdí, že tak koná v zmysle zákona. Je tento postup správny? Ja si myslím, že sa na nás vzťahuje zákon č. 523/2004. A keď zriaďovateľ rozhoduje aj o príjmoch ŠKD nemal nás vopred usmerniť, že tieto príjmy nám nevráti? My sme s nimi počítali, pretože na prevádzku ŠKD (náklady za energie, učebné pomôcky a podobne) nám nedovolil zriaďovateľ rozpočtovať žiadne finančné prostriedky. Ďakujem
Zriaďovateľ nemá určite pravdu. Treba si len poriadne prečítať citované ustanovenie a poriadne sa zamyslieť nad jeho obsahom. V ustanovení sa hovorí " RO je oprávnená prekročiť limit rozpočtových výdavkov ...", tzn., že má právo (pre porovnanie, podľa zákona č. 305/1995 o rozpočt.prav. platného do 31.12.2004, RO mohla prekročiť limit). Z uvedeného vyplýva, že RO už nemusí žiadať zriaďovateľa o povolené prekročenie, ale prekočiť výdavky má právo. Vzhľadom na to, že ide o fyzický presun prostriedkov, mala by RO oznámiť výšku dosiahnutých príjmov uvedených v § 23 zákona (napr. avízom, my to tak aj robíme), previesť prostriedky a na základe tohto zriaďovateľ musí poukázať tieto prostriedky na výdavkový účet.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem za odpoveď. Ja to chápem presne takto isto. Ale zriaďovateľ sa vraj riadi zákonom č.583/2004 o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy § 5, ods. 1, písm. b.Takže som v rozpakoch, ktorým zákonom sa má rozpočtovka riadiť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ďakujem za odpoveď. Ja to chápem presne takto isto. Ale zriaďovateľ sa vraj riadi zákonom č.583/2004 o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy § 5, ods. 1, písm. b.Takže som v rozpakoch, ktorým zákonom sa má rozpočtovka riadiť.
Zákon č. 583/2004 Z.z. má subsidiárnu pôsobnosť vo vzťahu k zákonu č. 523/2004 Z.z., tzn., že to čo neupravuje zákon č. 523/2004 Z.z. upravuje zákon č. 583/2004 Z.z., alebo to upravuje inak. Vyplýva to z ustanovenia § 1 ods. 3 zákona č. 583/2004 Z.z. podľa ktorého, na obce a VÚC a nimi zriadené RO a PO ako súčasti sektora verejnej správy sa vzťahuje osobitný predpis, t.j. zákon č. 523/2004 Z.z. s odchýlmai uvedenými v zákone č. 583/2004 Z.z. Hlavný je zákon 523/2004 Z.z.
Hospodárenie RO v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí neupravuje zákon č. 583/2004 Z.z. vôbec, tzn., že na hospodárenie RO platia v plnom rozsahu ustanovenia zákona č. 523/2004 Z.z. a to aj § 23, ktorý pojednáva o osobitostiach rozpočtového hospodárenia RO.
Ustanovenie (§ 5 ods. 1 písm. b) zákona č. 583/2004 Z.z.), ktorým argumentuje zriaďovateľ pojednáva o tom, čo je príjmom rozpočtu obce a sú to aj príjmy z činnosti RO, pretože rozpočet RO je súčasťou rozpočtu obce. Príjmy uvedené v § 23 zák. 523/2004 Z.z. sú súčasťou rozpočtu RO a tým aj obce, to však neznamená, že zriaďovateľ to oprávňuje na rozhodnúť o ich použití na iný účel, resp. ich použití inou RO, ktorá tieto príjmy nedosiahla.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

mam otazku, na skoleni v martine nam ovorili ako uctovat uroky,232/379
poplatky 379/232 mam otazku: ked som doteraz uctovlal na 215/236 a chcela by som to teraz preuctovat... znamena to ze ak mam napr urok 1500 a poplatky 4 000 sk zostane mi ten rozdiel trcat na 379, co s tym potom? ved to budem stale tlacit pred sebou do dalsich rokov alebo sa mylim?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
mam otazku, na skoleni v martine nam ovorili ako uctovat uroky,232/379
poplatky 379/232 mam otazku: ked som doteraz uctovlal na 215/236 a chcela by som to teraz preuctovat... znamena to ze ak mam napr urok 1500 a poplatky 4 000 sk zostane mi ten rozdiel trcat na 379, co s tym potom? ved to budem stale tlacit pred sebou do dalsich rokov alebo sa mylim?
Lektorka na školení mala na mysli účtovanie výnosu z úrokov podľa § 7 ods. 1 písm. m) zák. 523/2004 Z.z. Význam takto účtovať má len v tedy, ak je predpoklad, že úroky z poskytnutých prostriedkov zo ŠR sú budú, resp. sú vyššie ako poplatok za vedenie účtu. V opačnom prípade takéto účtovanie nemá význam.
Uvediem príklad: kreditný úrok z poskytnutých prostriedkov zo ŠR (transferu z KŠÚ) je 1.000 Sk, poplatok za vedenie účtu je 500,- Sk, daň z úrokov je 100,- Sk. Kreditné úroky sú pripisované na príjmový účet a poplatky banke sú odpisované z výdavkového účtu.
Účtovací predpis:
pripísaný úrok na príjmový účet: MD 236 + EK pre mylnú platbu / 379
prevod úrokov na výdavkový účet: MD 262 / 236 + EK pre mylnú platbu
príjem úrokov na výd. účet: MD 232 + RK pre mylnú platbu / 262
zúčtovanie poplatku za vedenie účtu: MD 379 / 232 + 09121+637012
zúčtovanie dane z úroku: MD 379 / 232 + 09121+637035

Na účte 379 bude zostatok 400,- Sk, čo bude predstavovať výnos z prostriedkov poskytnutých zo ŠR a tento výnos škola odvedie zriaďovateľovi:
- odvod výnosu zriaďovateľovi: MD 379 / 232 + RK pre mylnú platbu

Ale pozor, ešte raz, ak máte aj iné prostriedky (t.j. nie len zo ŠR), úroky ako aj poplatok za vedenie účtu musíte rozdeliť alikvotne. Ako, to však žiadny právny predpis neustanovuje.

Zhrnutie: ešte raz, ak máte predpoklad, resp. viete, že z prostriedkov zo ŠR nebudete mať žiadny výnos, tzn., že poplatok za vedenie účtu + daň z úroku bude vyšší ako úrok, nie je dôvod účtovať vyššie uvedeným spôsobom, pretože by ste to museli znova preúčtovať na rozpočtové príjmy a výdavky.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

dakujem kvet, ale teda znamena to, ze mozme tie uroky nadalej uctovat 215/236? a poplatky 420/232RK?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Áno, tak ako píšeš, až na malú kozmetickú chybičku a to, že poplatky za vedenie účtov sa účtujú na nákladový účet 430 - Finančné náklady.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahojte. Ja mám aj úroky aj poplatky pripisované na výdavkový účet. Poplatky účtujem 430/232 09121 637012 a úroky takým istým zápisom ale suma je mínusová. Mala som aj kontrolu a nevytkla mi to. Je aj tento spôsob účtovania správny, alebo by som si to mala opraviť? Zmluvy s bankou o uzavretí účtov sú postavené tak, že všetky poplatky a úroky zo všetkých účtov, ktoré škola má uzavreté sa pripisujú na výdavkový účet.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj ErikaVac, našej škole tiež banka pripisuje úroky na výdavkový účet. Tiež som to do konca roka 2004 účtoval presne tak ako píšeš. Keďže tento spôsob nie je v súlade so zákonom o RP rozhodli sme sa, že úroky budeme prevádzať mesačne na príjmový účet. Účtovanie je nasledovné:
- príjem kreditných úrokov na výdavkový účet: MD 232 + RK mylná platba / D 379
- odvod úrokov v výdavkového účtu: MD 262 / D 232 + RK mylná platba
- príjem na príjmový účet: MD 236 + EK 242 / D 262
- zúčtovanie príjmov: MD 379 / D 215
- a ďalej následný predpis a prevod zriaďovateľovi
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem. Myslím si, že by bolo správne urobiť prevod za celý rok ešte teraz v decembri, aby to bolo v súlade so zákonom o RP. Účtovným obdobím je celý kalendárny rok a opravy sa dajú ešte urobiť, však? Ten predpis zriaďovateľovi je taký istý pri úrokoch ako pri odvode príjmov za ŠKD?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

K prvej otázke: áno
K druhej otázke: áno
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem. Krásny deň
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Vrátila by som sa k projektu "Digitálny Štúrovci". Vrámci tohto projektu budeme robiť počítačové kurzy pre skupiny obyvateľov ako ženy na materskej, dôchodci ... Tieto kurzy budú viesť naši učitelia. Akým spôsobom by mohli byť odmeňovaný. Pracujú na 100% úväzok, majú aj DoVP na vzdel. poukazy. Na tieto kurzy musí s nimi buť uzatvorená prac.zmluva alebo môžu to mať vyplatené formou odmeny? Vedel by mi niekto v tomto poradiť?
Ďakujem!
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet, chcem Ťa poprosiť o radu. Neviem si poradiť, pretože tento problém je pre mňa nový. Na konci roka 2005 som dostala usmernenie, že nevyčerpané rozpočt. prostriedky mám vrátiť na účet zriaďovateľa a ten nám ich na začiatku roka 2006 vráti na výdavkový účet školy s tým, že ich musíme vyčerpať do konca marca na stanovený účel. Podľa tohto usmernenia som postupovala. Ale neviem ako ďalej s účtovaním. Je správny takýto postup
MD 211 / D 232 7 ? A čo urobím s rozpočtom? Upravím ho a znížim o nevyčerpané finančné prostriedky, alebo mi ostanú na podpoložkách nevyčerpané finančné prostriedky? Lebo logicky mi dáva, že nebolo 100% čerpanie ak prenášam prostriedky do budúceho kalendárneho roka. Ja viem, že je tých otázok veľa, ale robím koncoročnú závierku, nechcem ju pobabrať a neviem sa ďalej pohnúť lebo neviem ako na to. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Erika, usmernenie o ktorom píšeš vychádza z ustanovenia § 8 ods. 5 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy podľa ktorého, účelovo určené nevyčerpané prostriedky zo štátneho rozpočtu možno použiť aj v nasledujúcom rozpočtovom roku do 31.03. s výnimkou miezd, platov, služobných príjmov a OOV. Postup prevodu a použitia týchto prostriedkov je uvedený v novele zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy účinnej od 01.01.2006, ktorá podľa prechodného ustanovenia sa vzťahuje aj na usporiadanie výsledkov rozpočtového hospodárania za rok 2005.
Postupovala si pri prevode správne a zúčtované to máš tiež správne. Rozpočet za rok 2005 nesmieš zmeniť !!! Musí zostať taký, ako bol schválený vrátane jeho zmien, aj keď jeho čerpanie nebude 100 %, uvediem prečo. Obec tieto prostriedky mala v roku 2005 previesť na svoj osobitný účet (nie mimorozpočtový)! Po koncoročnej uzávierke tieto prostriedky budú tvoriť "ako by prebytok", no nebude to skutočný prebytok, pretože sa z prebytku hospodárania vylúčia. O nevyčerpané prostriedky mohla škola zostaviť aj schodkový bežný rozpočet, ale len do výšky týchto prostriedkov. V novom roku, t.j. 2006 ich obec prevedie z osobitného účtu na svoj základný bežný účet ako príjmovú finančnú operáciu a následne ich prevedie na výdavkový účet školy. Škola ich môže použiť len na bežné výdavky do konca marca, s výnimkou miezd, platov, služobných príjmov a OOV. V účtovníctve a vo finančnom výkaze budú v roku 2006 rozlíšené iným kódom zdroja a to 131 - nevyčerpané prostriedky zo ŠR.
Postačuje také vysvetlenie ???
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

ahoj všetci.. prajem veľa úspechov do Nového roka.. veľa zdravia a trpezlivosti pri práci.. chcem sa teba Kvietok opýtať, ako mám z 245 vyplatit dohody / z projektu sturovci/ mam to tahat na nas ucet/ kvoli dani/alebo to mám pustit priamo z 245 a odviest dan z neho?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať