Zavrieť

Porady

Usporiadat
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

dakujem za skorú odpoveď... vidíš a ja som ho minulý rok robila:-) no nič...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Súhlasím s ErikaVac, ani minulý rok už táto povinnosť nebola !
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet chcem sa ťa opýtať takto zaránky:-)viem, že máme uhrádzať náklady na stravovanie zamestantcov do výšky 55%. znasmená to , že ak mám družinu, jedáleň, školu a školské stredisko záujmovej činnosti, za každé zariadnie zvlášť platím tieto peniaze na účet potravinového účtu jedálne?teda aj za zamestancov jedálne musím zaplatit tieto náklady ? jedná sami o to, že nám zria´dovateľ prepísal, koľko peňazí z réžie musíme odviesť a / čo je oproti minulému roku oborvská suma/ amy ,keďže máme malý príjem za cudzích stravníkov, musíme to vykryť zo stravovania našich zamestnancov.
A ešte jeden dotaz: aká je to vlastne réžie, ktorú platíme za našich zamestnancov: réžia_ cudzí stravníci? lebo ja účtujem jedine o nej: ako si mám teda oddeliť réžiu za naše zariadenia od réžie cudzích stravníkov?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Anita80, zamestnávateľ je povinný v zmysle platných ustanovení zákonníka práce prispievať na stravovanie zamestnancov a to vo výške najmenej 55 % z ceny jedla. Podľa kalkulácie, cena jedla pozostáva z nákladov na potraviny a z ostatných nákladov, ktoré nazývame ako "réžia". Z hľadiska osobitného účtovania školského stravovania, úhrada za stravovanie sa realizuje na osobitnom účte, tzn. potravinovom. V praxi to znamená toto, zamestnávateľ prevedie na potravinový účet príslušnú časť, ktorá zodpovedá režijným nákladom na stravovanie podľa jednotlivých tried FK, napr. 09.1.2.1 637014, 09.5.0.1 637014, 09.6.0.1 637014. Keďže sa z potravinového účtu uhradzajú len náklady za potraviny, časť, ktorá zodpovedá režijným nákladom sa prevedú z potravinového účtu na príjmový účet ako príjem za stravovanie. Následne RO vykoná predpis odvodu príjmov zriaďovateľovi (MD 219/D 348) a vykoná fyzický prevod zriaďovateľovi (MD 348 / D 236). Zriaďovateľ je v zmysle ust. § 23 ods. 1 povinný previesť tieto prostriedky na výdavkový účet školy, ktorá ich použije na úhradu réžie za školské stravovacie zariadenie.

Neviem či Ti stačí takáto odpoveď ?
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

čo znamená "úrada réžie za školské strav.zariadenia?
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

a ešte ma napadá: ako to bude vypadať v účtovníctve? ako príjme jedáleň tie peniaze: ako príijem za potraviny+príjem za réžiu?vieš tomuto nerozumiem.. chcem vedieť konktrétne: napr. ked imposlem 25 000Sk, na ptoraviny to prijmu ako 20000 na potraviny a 5000 na reziu?nevime ci to dostaocne dobre vysvetlujem.ja im totiž účtujem osobitne príjem za potraviny + réžiu ale za cudzích stravníkov, ale ako to zaúčtujem, ke´d to bude réžia za vlastných stravníkov? a ptomo ako to zaúčtujem, ked mi túčasť réžie prevedú na môj účet? ja som to doteraz účtovala ako čerpanie réžie.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
čo znamená "úrada réžie za školské strav.zariadenia?
Prepáč, ale píšem v rýchlosti. Správne to má znieť: "úhrada réžie za školské stravovacie zariadenie".
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Neviem či si rozumieme. Uvediem kontrétny príklad účtovania:

Kalkulované cena pre zamestnanca:
- náklady na potraviny 25,- Sk
- náklady na réžiu 30,- Sk
___________________________
Spolu cena jedla: 55,- Sk

55 % príspevok zamestnávateľa 30,-Sk
úhrada zamestnanca 25,- Sk

Účtovací predpis:
- úhrada stravy od zamestnanca MD 241 / D 316
- úhrada 55 % prísp. zamestnávateľa z výdavkového účtu:
a) predpis MD 420 / D 316
b) prevod MD 262 / D 232 + FK + EK 637 014
- príjem 55 % príspevku na potravinový účet MD 241 / D 262
- na konci mesiaca predpis na základe zúčtovanie skutočne odobratej stravy (predpis = cena jedla vrátane réžie) MD 316 / 601
- odvod 55 % prísp. (réžie) na príjmový účet
a) predpis príjmu MD 601 / D 215
b) odvod na príjmový účet MD 262 / D 241
- príjem na príjmový účet 236+EK 223 003 / D 262
- odvod zriaďovateľovi:
a) predpis MD 219 / D 348
b) odvod MD 348 / D 236

Neviem, či používaš účet 316, alebo 378 a ten si môžeš analyticky členiť na potraviny a réžiu.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

áno super ďakujem... ale ešte čosi..dá sa to aj bez tej 262?
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

dufam ze som to teraz pochopila spravne: teda, ked mi ich zriadovateľ vráti, prijmem ich 232/211 a uhradím z nich napríklad kúpu čistiacich prostriedkov, hrncov, elektriky, tepla al.miezd? samozrejme s príslušným kodom zdroja /72/ a s RK
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
áno super ďakujem... ale ešte čosi..dá sa to aj bez tej 262?
Účet 262 - Peniaze na ceste používame aj na účtovanie prevodov medzi jednotlivými bankovými účtami. Takže odpoveď znie - nie !
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
dufam ze som to teraz pochopila spravne: teda, ked mi ich zriadovateľ vráti, prijmem ich 232/211 a uhradím z nich napríklad kúpu čistiacich prostriedkov, hrncov, elektriky, tepla al.miezd? samozrejme s príslušným kodom zdroja /72/ a s RK
Presne tak ako píšeš, aj s tým kódom zdroja (72) !
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

DAKUJEM TI VELMI PEKNE:VELMI SI MI POMOHOL :-)prajem pekný deň
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

už som s tým možno otravná, ale.... ked som si porovnavala môj postup účtovania jedálne s tým, ktorý si mi dal..napadá ma jedna vec:..budem takto účtovať od januára ale: znamená to, že mi to stravné 55% ostane na 215 a 601? /pri predpise odvodu na príjmový účet ZŠ/ ešte som tak neúčtovlal, a k tak chcem začať, chcem vedieť, na akých účtoch sa to odzrkadlí.je to 215 a 601? SOM TI VDACNA ZA TVOJU TRPEZLIVOST
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Nie, nie si otravná !
Konečný stav na účte 215 sa na konci roka pri uzatváraní účtovnách kníh prevedie na účet 965. Takisto sa na konci roka prevedie konečný stav účtu 219 tiež na účet 965. Kedže predpis príjmov za stravné (réžiu) účtuješ na stranu DAL a v tej istej sume predpis odvodu príjmov zriaďovateľovi účtuješ na stranu MD logicky vyplýva, že z týchto operácií bude konečný zostatok na účte 965 nulový, podobne ako aj konečné stavy na účtoch 215 a 219.

Na účte 601 - účtuješ "tržby" za stravovanie. Platí zásada, že školské stravovanie sa účtuje ako neziskové, tzn., že rozdiel medzi účtom 501 a 601, by mal byť nulový, resp. s minimálnym zostatkom, ktorý môže vzniknúť napr. z prevarenia a pod. Ak takýto rozdiel je, ten sa preúčtuje na účet 379. Keby sme na účte 601 ponechali aj platby za réžiu, tento rozdiel by bol oveľa väčší. Preto ponižujeme účet 601 o sumu poplatkov za réžiu pri predpise príjmov.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ešte k tým zdrojom financovania: prostriedky prijaté za nájom a úroky sa budú označovať tiež kódom zdroja 72?
Ďakujem!
Naposledy upravil Ivča : 03.02.06 at 06:37
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

áno tie budú s 72 / ak sa nemýlim)/
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Ešte k tým zdrojom financovania: prostriedky prijaté za nájom a úroky sa budú označovať tiež kódom zdroja 72?
Ďakujem!
Nie, len prostriedky taxatívne vymenované v ustanovení § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy mal by byť kódované kódom zdroja "72"! U týchto príjmov ide o nejaké "rozlíšenie" od ostatných príjmov, pretože o sumu týchto príjmov je RO oprávnená prekročiť rozpočet výdavkov. Zriaďovateľ v tomto prípade nevydáva rozpočtové opatrenie a v rozpočte RO sa neuvádza žiadna suma v schválenom ani upravenom rozpočte, uvádza sa len skutočné čerpanie a príjem.

Ostatné príjmy napr. z nájmu, z kreditných úrkov, by mali byť podľa môjho názoru kódované kódom zdroja "41", pretože sú to vlastne "vlastné príjmy" zriaďovateľa v zmysle ustanovenia § 5 ods. 3 zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

mám otázku... na konci roka som o zostatku na účte /bolo to 113,68 Sk/ účtovala takto: 348/232 +113,68
211/348 + 113,68
211/348 +113,68
to znamená že sa mi to preklopilo na účet 964 plusom a účet 348 mínusom /po ročnej závierke/ v počiatočných stavoch to mám
348/961+113,68
961/964 + 113,68
ako to mám teraz opraviťtak, aby som mala na účte 232 zostaok z minulého roka? / teda , aby som nezačínala od nuly?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80, nesprávne si zaúčtovala zostatok na účte 232 k 31.12. ! Správne si mala zostatok na účte 232 zaúčtovať nasledovne: MD 211 / D 348. Účet 348 predstavuje záväzok voči rozpočtu zriaďovateľa, ktorý v roku 2006 si mala vysporiadať nasledovne: MD 348 / D 232 bez RK, t.j. fyzickým prevodom ! Účet 232 aj keď by nemal mať zostatok k 31.12., ale keďže to technicky nie je možné, minimálny zostatok mal byť ponechaný na účte 232, pretože je to súvahový účet ! Okrem iného sa tento účet aj inventarizuje ako každý iný bankový účet !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať