Zavrieť

Porady

Usporiadat
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

ale kvet problém je v tom, že mne to prikázali na meste!ja som na 232 musela mať nulu! a nestalo sa to prvý raz, a nie som sama! a čo stým teraz , normálne som v šoku!
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

a ešte dačo som ti nepovedala: takýto postup účtovania nám povedali na školení ohľadom ročnej uzávierkyv Martine s tým že v roku 2006 urobíme len predpis odvodu 219/348 a odvod 348/236. kto má potom pravdu?alebo som zase niečo nepochopila?
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj. Ja mám zas problém s preplatkom elektrickej energie.ZEZ nám vrátili na výdavkový účet teraz vo februári preplatok za el. energiu za rok 2005. Ja si myslím, že nie je prípustné vzájomné započítanie príjmov a výdavkov, keďže sa tento príjem týka minulého roka, a že by som mala previesť tieto peniaze na príjmový účet a odtiaľ zriaďovateľovi, ktorý ich zúčtuje so štátnym rozpočtom. Kontrolórka zriaďovateľa tvrdí, že mám to urobiť týmto spôsobom, ale že mám požiadať o presun týchto FP na výdavkový účet. Mne sa to však nezdá správne alebo sa mýlim? Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
ale kvet problém je v tom, že mne to prikázali na meste!ja som na 232 musela mať nulu! a nestalo sa to prvý raz, a nie som sama! a čo stým teraz , normálne som v šoku!
anita80, je pravda, že účet 232 má byť k 31.12. nulový. Technicky to však nie je možné v komerčných bankách zabezpečiť. Preto aj DR SR pripustilo ponechať na tomto účte minimálny povinný zostatok. Ja to zabezpečujem tak, aby tento zostatok bol k 31.12. menší ako 500 Sk pretože, keď je menší ako 500 Sk vo výkazoch, ktoré sa uvádzajú v tis. Sk mám na účte 232 nulu ! Takže výkazy sú v poriadku, účet 232 "ako keby nemal zostatok" a zároveň neporuším postupy účtovania, pretože účet 232 je súvahový účet, a keďže má skutočný zostatok, nemôže ho jednoducho preúčtovať bez fyzického prevodu ! Ja len zaúčtujem zostatok tohto účtu ako záväzok voči zriaďovateľovi, tak ako som už uviedol: MD 211 / D 348.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
a ešte dačo som ti nepovedala: takýto postup účtovania nám povedali na školení ohľadom ročnej uzávierkyv Martine s tým že v roku 2006 urobíme len predpis odvodu 219/348 a odvod 348/236. kto má potom pravdu?alebo som zase niečo nepochopila?
tieto operácie ktoré uvádzaš sú operácie pri predpise a odvode rozpočtových príjmov zriaďovateľovi, neviem čo to má spoločné s účtom 232 ???
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet
tieto operácie ktoré uvádzaš sú operácie pri predpise a odvode rozpočtových príjmov zriaďovateľovi, neviem čo to má spoločné s účtom 232 ???
no ve´d práve takto nám to bolo povedané na tom školení, že ten zostatok máme takto zaúčtovať.ja som mala zostatok do 500 Sk, ale aj tak som musela ísť účtovne na nulu - presne tak ako ma inštruovali. myslíš že ke´d mi to povedali aj mi nadiktovali akým zápisom? ??? ja som bola vtedy rada, že som to zvládla aspoň takto.amyslím, ýe tzeraz to aj tak nevyriešim, že čo je vlastne správne... jalen chcem vedieť čs ým môžem urobiť teraz
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahoj. Ja mám zas problém s preplatkom elektrickej energie.ZEZ nám vrátili na výdavkový účet teraz vo februári preplatok za el. energiu za rok 2005. Ja si myslím, že nie je prípustné vzájomné započítanie príjmov a výdavkov, keďže sa tento príjem týka minulého roka, a že by som mala previesť tieto peniaze na príjmový účet a odtiaľ zriaďovateľovi, ktorý ich zúčtuje so štátnym rozpočtom. Kontrolórka zriaďovateľa tvrdí, že mám to urobiť týmto spôsobom, ale že mám požiadať o presun týchto FP na výdavkový účet. Mne sa to však nezdá správne alebo sa mýlim? Ďakujem za odpoveď.
Súhlasím s uvedeným postupom. Príjem na výdavkový účet zaúčtuješ ako kreditnú položku na ťarchu účtu 232, ale použiješ výdavkovú položku ekonomickej klasifikácie pre mylné platby (637 032) + funkčná klasifikácia +zdroj, so súvsťažným zápisom v prospech účtu 379 - pre mylné platby. Potom zaúčtuješ predpis príjmu: MD 379 + D 215, urobíš fyzický prevod na príjmový účet, zaúčtuješ na výdavkovom účte : MD 262 / D 232+EK pre mylné platby+FK+Z, na príjmovom účte zaúčtuješ: MD 236 + EK (292 012)/D 262, zaúčtuješ predpis odvodu zriaďovateľovi: MD 219 / D 348 a vykonáš fyzický prevod: MD 348 / D 236 bez RK. Podľa môjho názoru a aj z vlastnej skúsenosti viem, že dobropisy za predchádzajúci rok sa neúčtovávajú so ŠR !?
Zriaďovateľ (resp. obecné/mestské zastupiteľstvo) by mal rozhodnúť či dobropis za predchádzajúci rok vráti škole a na aký účet.

Ešte niečo, ako kód zdroja pri dobropisoch za predchádzajúci rok uvádzam kód pre vlastné zdroje, t.j. od 1.1.2006 je to kód 41 !

Nerozumiem, koho máš požiadať o presun na výdavkový účet ???
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
no ve´d práve takto nám to bolo povedané na tom školení, že ten zostatok máme takto zaúčtovať.ja som mala zostatok do 500 Sk, ale aj tak som musela ísť účtovne na nulu - presne tak ako ma inštruovali. myslíš že ke´d mi to povedali aj mi nadiktovali akým zápisom? ??? ja som bola vtedy rada, že som to zvládla aspoň takto.amyslím, ýe tzeraz to aj tak nevyriešim, že čo je vlastne správne... jalen chcem vedieť čs ým môžem urobiť teraz
no dobre, nebudeme diskutovať kto má pravdu, podme riešiť problém. Napíš presne, ako si zaúčtovala zostatok na účte 232 (účty).
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

anita80
mám otázku... na konci roka som o zostatku na účte /bolo to 113,68 Sk/ účtovala takto:
348/232 +113,68
211/348 + 113,68
211/348 +113,68
to znamená že sa mi to preklopilo na účet 964 plusom a účet 348 mínusom /po ročnej závierke/
v počiatočných stavoch to mám
348/961+113,68
961/964 + 113,68
ako to mám teraz opraviťtak, aby som mala na účte 232 zostaok z minulého roka? / teda , aby som nezačínala od nuly?
presne takto
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

A ten vyššie uvedený postup Ti odporučil mestský úrad ??? Ak áno, nech Ťa usmernia ako zúčtovať v roku 2006.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

nie, takto ma usmernili na školení v Martine! / boli sme tam všetky účtovníčky a všetky to máme takto/ a nedá sa to cez počiatočné stavy?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
nie, takto ma usmernili na školení v Martine! / boli sme tam všetky účtovníčky a všetky to máme takto/ a nedá sa to cez počiatočné stavy?
Cez počiatočné stavy určite nie, pretože by bola narušená bilančná kontinuita, tzn., že by bol nesúlad medzi KZ k 31.12 a PZ k 1.1. !!!

Školenie v Martine bolo predpokladám organizované RVC s lektorkou Ing. Urbanovou ? Ja som bol tiež na takomto školení s uvedenou lektorkou, no nepamätám si na niečo také ???!!!

... no nevidím v tvojom prípade nič iné, len to zaúčtovať fiktívne, tzn., že urobíš fyzický prevod zriaďovateľovi z výdavkového účtu a bankový výpis zaúčtuješ: MD 348 / D 211... ???
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

myslím, že to bolo ono...ale ako je možné že nás 5 čo tam bolo, sme to počuli a takto pochopili, a ty si tam bol a nevieš o tom, takže vyzerám, že si sama vymýšľam účtovné postupy ! a pritom som sa jej na to 2X pýtala, že či ju dobre rozumiem! tak ja už fakt neviem .... kašlem na to! aj tak to nevyriešim ....
0 0
milucka82 milucka82

milucka82 je offline (nepripojený) milucka82

Aj ja som bola na tom školení v Martine a tiež som to tak pochopila, lektorka nám povedala, že 232 aj 236 musia byť nulové, tak som to tiež presne tak zaúčtovala ako anita80 a teraz mám ten istý problém......My len potrebujeme ten zostatok dostať v tomto roku na výdavkový účet a potom ho odviesť zriadeľovateľovi a samozrejme následne zaučtovať......
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem za odpoveď. O presun musím žiadať zriaďovateľa a na základe žiadosti vráti zriaďovateľ škole peniaze. Ale nevadí, ja tú žiadost napíšem, dôležité je, že sa nám vrátia finančné prostriedky. Pretože napr. príjmy od rodičov detí za ŠKD nám nechce zriaďovateľ vrátiť napriek tomu, že argumentujem zákonom č. 523/2004, § 23 kde je jasne v komentári napísané, že máme na ne nárok a nie je potrebný súhlas zriaďovateľa. Zriaďovateľ argumentuje tým, že príjmy máme započítané v rozpočte, ktorý nám schválili a tak nie je dôvod na to, aby sme si ich žiadali späť.
0 0
milucka82 milucka82

milucka82 je offline (nepripojený) milucka82

ja si myslím, že urobím opačný zápis ako som urobila na konci roka a potom budem postupovať tak, ako normálne, keď sa vysporiadavam so zriaďovateľom.....neviem ako mi to urobí v účtovníctve
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, poraďte mi prosím Vás, kde nájdem zmeny zdrojov krytia? Máme aj voľaké výrazné zmeny v položkách alebo v postupoch účtovania? Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ahojte, poraďte mi prosím Vás, kde nájdem zmeny zdrojov krytia? Máme aj voľaké výrazné zmeny v položkách alebo v postupoch účtovania? Ďakujem.
Ahoj.
Nové kódy zdrojov nájdeš vo FS č. 3/2005 (str. 206-207) v znení doplnku č. 1 - FS č. 7/2005 (str. 423) a doplnku č. 2 - FS č. 10/2005 (str. 548-549).
Sú zmeny aj v ekonomickej klasifikácie (FS č. 9/2005), no myslím, že nás sa netýkajú.

Ešte doplním, že sú aj novelizované postupy účtovania (FS č. 10/2005), týkajú sa však len "kozmetických" úprav.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, včera som sa trochu "mrvila" v spravodajcoch na nete, tie kódy som nemohla nájsť, na monitore sa to zle prezerá. Ešte raz vďaka, pekný deň.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte, chcela by som sa popytat, ze ci peniaze za SKD - vybrate od rodicov moze pouzit skola na svoje ucely, alebo len vylucne su pre potreby SKD..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať