Zavrieť

Porady

Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Ten doborný časopis by mi veľmi pomohol, ale aj bez neho veľmi pekne ďakujem.
Pokúsim sa ho pohľadať a potom Ti napíšem jeho názov a autora odpovede.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahoj Kvet,
chcem sa poradiť ohľadne poplatkov. Podľa postupov účtovania poplatky za vedenie účtov v banke účtujem na účty MD 430/ D 232 09121 637012. Ale banke platíme aj iné poplatky, napríklad: za výber hotovosti do pokladne alebo vklad hotovosti na účet, za výpis z účtu, za Home banking a podobne. Aj tieto polatky môžem zaúčtovať tým istým postupom ako poplatok za vedenie účtu alebo ich mám zaúčtovať na účty 420/ 232 09121 637012?
A mám ešte jeden problém. Možno sem nepatrí, ale týka sa rozpočtových výdavkov ohľadne príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov podľa platných predpisov - 637014. Má nárok na tento príspevok zamestnanec, ktorý je práceneschopný? Ja si myslím, že nie, pretože nie je v práci, ale možno sa mýlim. Dnes mi prišla faktúra zo ŠJ a zistila som, že aj pre týchto zamestnancov je vyfakturovaný príspevok na stravovanie. Je to podľa Teba správne? Ďakujem a nehnevaj sa, že Ťa otravujem možno banálnymi záležitosťami. Pekný deň.
Ahoj ErikaVac, k prvej časti otázky:
presne tak ako píšeš, všetky poplatky súvisiace s peňažným stykom účtovať MD 430 / D 232 09121 637012.
Z obsahovej náplne syntetického účtu 430 - Finančné náklady vyplýva, že na tomto účte sa účtujú okrem iného aj náklady peňažného styku a príkladmo sa uvádzajú bankové výdavky za vedenie účtov. Z uvedeného vyplýva, že sa na tomto účte účtujú aj iné náklady peňažného styku, napr. manipulačné poplatky, poplatky za peňažné transakcie a pod. Obdobne je to aj s použitím podpoložky EK 637 012 - Poplatky a odvody, kde vo vysvetlivkách k uvedenej podpoložke sú len príkladmo uvedené napr. poplatky za vedenie účtov.

K druhej časti otázky:
podľa ustanovenia § 152 ods. 5 písm. a) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci (napr. počas dovolenky, pracovnej neschopnosti a pod.). Ak takáto úprava v kolektívnej zmluve, alebo vo vnútornom predpise nie je, nemôže zamestnávateľ poskytovať stravovanie (t.j. prispievať na stravovanie zamestnancom) počas prekážok v práci !!!
Ak ŠJ fakturovala stravovanie počas PN zamestnanca a takáto možnosť nie je upravená v KZ alebo vo vnútornom predpise, nie je to správne a treba faktúru reklamovať.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem Ti za odpoveď. Pekný zvyšok dňa.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Ahoj henika,
je to vec názoru, aký kód zdroja budeš používať ("41" alebo "72"). Tak ako som už písal je to problém, ktorý nevedia vyriešiť ani metodici na DÚ a MF SR, ktoré je tvorcom a garantom "Príručky pre zostavenie rozpočtu verejnej správy", ktorej súčasťou je aj kódovanie zdrojov sa nejako k tomu záväzne nevyjadruje.
Koniec koncov, ako účtovná jednotka (právny subjekt) ste zodpovedný za správnosť účtovníctva a výkazníctva a preto je to na Vás aký kód použijete a jeho použitie viete odôvodniť. Samozrejme zriaďovateľ je tiež zodpovedný za správnosť a metodiku výkazníctva svojich RO a preto, ak zriaďovateľ požaduje aby si uvádzala kód zdroja "41" tak ho používaj.

Ja používam a budem používať kód zdroja "72". Používanie tohto kódu pri príjmoch a výdavkoch uvedených v § 23 ods. 1 zák. č. 523/2004 Z.z. je v súlade s mojim presvedčením, ktoré si viem aj patrične odôvodniť.

K druhej otázke,
áno, poznám tento problém v APV - IBEU a súvisí s tým, že znakom "8" v Sy 1 je rozlíšené účtovanie školského stravovania od hlavnej činnosti (znak "1") a kombináciu týchto znakov APV - IBEU nepozná. Nie je to chyba v účtovných súvsťažnostiach ale v systéme APV - IBEU.
Ak sa inak nedá, nepoužívaj pri prevode medzi účtami účet 262, aj keď sa s týmto spôsobom nestotožňujem (porušenie postupov účtovania).

dakujem za odpoved...ale aky ucet by som mala pouzit?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Nepoužívaj účet 262 - Peniaze na ceste, ale účtuj priamo. Aj keď tento spôsob účtovania nie je štandardný, vzhľadom na programové vybanenie APV - IBEU sa to inak nedá zaúčtovať. Postupuj napríklad takto:

1.) Ak obec zaúčtuje dotáciu na stravu detí v HN ako prostriedky poskytnuté RO na financovanie rozpočtovaných výdavkov (v obci je to zápis: MD 212 / D 231), RO zaúčtuje:
a) príjem dotácie na výdavkový účet: MD 232 bez RK / D 211
b) prevod dotácie na potravinový účet:
- zúčtovanie výpisu (výd.účet): MD 420 / D 232+10.7.0.1+637014+zdroj 111
- zúčtovanie výpisu (potrav.účet): MD 241 / D 316 (ŠJ)

Keďže obec zaúčtuje poskytnutie dotácie vyššie uvedeným spôsobom, rozpočtovaný výdavok musí byť účtovaný v RO - škole a obec následne zaúčtuje reguláciu výdavkov (t.j. zápis MD 218 / D 212).

2.) Ak obec zaúčtuje prevod dotácie ako svoj rozpočtový výdavok (účtovanie u obci: MD 218 / D 231 a zároveň: MD 420 / D 234+RK), odporúčam obci prevádzať dotáciu priamo na potravinový účet ŠJ a nie na výdavkový. Ak obec previedla dotáciu na výdavkový účet školy, škola bude účtovať o tejto operácii, ako o mylnej platbe:
a) prevod dotácie na výd.účet: MD 232+RK pre mylnú platbu / 379 (analytika pre mylnú platbu),
c) prevod na potravin.účet: MD 379 (mylná platba) / D 232+RK pre mylnú platbu
d) potravin.účet: MD 241 / D 316 (ŠJ)
Naposledy upravil kvet : 06.04.06 at 10:02
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Nepoužívaj účet 262 - Peniaze na ceste, ale účtuj priamo. Aj keď tento spôsob účtovania nie je štandardný, vzhľadom na programové vybanenie APV - IBEU sa to inak nedá zaúčtovať. Postupuj napríklad takto:

1.) Ak obec zaúčtuje dotáciu na stravu detí v HN ako prostriedky poskytnuté RO na financovanie rozpočtovaných výdavkov (v obci je to zápis: MD 212 / D 231), RO zaúčtuje:
a) príjem dotácie na výdavkový účet: MD 232 bez RK / D 211
b) prevod dotácie na potravinový účet:
- zúčtovanie výpisu (výd.účet): MD 420 / D 232+10.7.0.1+637014+zdroj 111
- zúčtovanie výpisu (potrav.účet): MD 241 / D 316 (ŠJ)

Keďže obec zaúčtuje poskytnutie dotácie vyššie uvedeným spôsobom, rozpočtovaný výdavok musí byť účtovaný v RO - škole a obec následne zaúčtuje reguláciu výdavkov (t.j. zápis MD 218 / D 212).

2.) Ak obec zaúčtuje prevod dotácie ako svoj rozpočtový výdavok (účtovanie u obci: MD 218 / D 231 a zároveň: MD 420 / D 234+RK), odporúčam obci prevádzať dotáciu priamo na potravinový účet ŠJ a nie na výdavkový. Ak obec previedla dotáciu na výdavkový účet školy, škola bude účtovať o tejto operácii, ako o mylnej platbe:
a) prevod dotácie na výd.účet: MD 232+RK pre mylnú platbu / 379 (analytika pre mylnú platbu),
c) prevod na potravin.účet: MD 379 (mylná platba) / D 232+RK pre mylnú platbu
d) potravin.účet: MD 241 / D 316 (ŠJ)

dakujem za pomoc...
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

poprosim o radu, ako zauctovat, ked veduca SJ vratila peniaze stravnikovi?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

účtovným zápisom: MD 316 8 / D 241 8
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Kvet, vedeli by ste mi poradiť s takouto vecou. Ide o právny subjekt ZŠ s MŠ, ktorého súčasťou je aj ŠKD a ŠSZ. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na prenesených komp., je možné rozúčtovávať mzdu ekonómky, školníka, kuriča, príp. riaditeľa aj z ostatných zariadení t. j. z origin. komp.?
Ďakujem!
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

kvet
účtovným zápisom: MD 316 8 / D 241 8
Kvet , ja neviem, či je to správne, lebo keď účtujem aj vrátenie peňazí stravníkovi, musím použiť RK a ja to účtujem mínusom na MD 241 s RS 223 003. Čo myslíš?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Lenuška
Kvet , ja neviem, či je to správne, lebo keď účtujem aj vrátenie peňazí stravníkovi, musím použiť RK a ja to účtujem mínusom na MD 241 s RS 223 003. Čo myslíš?
Lenuška, školské stravovanie v rozpočtových organizáciách sa účtuje ako osobitosť rozpočtového hospodárenia rozpočtových organizácií podľa § 23 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočotvých pravidlách verejnej správy tzn., že príspevky na úhradu stravy sa vedú na bežnom účte (syntetický účet 241), z ktorého sa uhrádzajú aj výdavy súvisiace so stravovaním. Rozpočtová organizácia uplatňuje rozpočtovú klasifikáciu len k rozpočtovým účtom a to, k syntetickému účtu 232 - Vkladový výdavkový rozpočtový účet a 236 - Príjmový vkladový rozpočtový účet. K ostatným účtom (241,243,245) sa v RO rozpočtová klasifikácia neuplatňuje !

Vychádzajúc z tvojich príspevkov ktoré som čítal, Ty účtuješ príspevkovú organizáciu a v príspevkovej organizácii sa v rámci hlavnej činnosti uplatňuje rozpočtová klasifikácia k účtu 241 a 261.

Ešte chcem doplniť odpoveď a to o nasledovné. Ak školské stravovacie zariadenie vracia stravníkovi preplatok z úhrady za stravovanie v sume rovnajúcej sa limitu na potraviny, účtovný zápis bude tak ako som uvádzal MD 316 8 / D 241 8. Ak však stravník platil aj réžiu, ktorá bola z potravinového účtu prevedená na príjmový účet, z príjmového účtu zriaďovateľovi a zriaďovateľ previedol prostriedky na výdavkový účet účtovanie bude:
a) ak sa jedná o preplatok za minulé roky: MD 211 / D 232+09601+637018+zdroj.
b) ak sa jedná o preplatok za bežný rok: o sumu vráteného preplatku sa poníži (mínusom) suma rozpočtového výdavky hradeného z poplatku za réžiu.
Naposledy upravil kvet : 07.04.06 at 07:31
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
účtovným zápisom: MD 316 8 / D 241 8
dakujem...
a este mam jednu otazku k SJ...
neviem, ci sa to tu uz pisalo, ako rozuctovat rezijne naklady za stravnikov..myslim ucitelov?...ze vraj sa ma zatazit jedalen...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Kvet, vedeli by ste mi poradiť s takouto vecou. Ide o právny subjekt ZŠ s MŠ, ktorého súčasťou je aj ŠKD a ŠSZ. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na prenesených komp., je možné rozúčtovávať mzdu ekonómky, školníka, kuriča, príp. riaditeľa aj z ostatných zariadení t. j. z origin. komp.?
Ďakujem!
Ivča, tento problém sa dotýka aj našej ZŠ s MŠ. Doposiaľ účtujem osobné náklady (mzdy+poistné odvody) na prierezových zamestnancov (upratovačka, kurič, ekonóm atď.) zo zdroja normatívnych prostriedkov na prenesené kompetencie. Viem, že to nie je správne. Kedy nám prišla kontrola z KŠÚ určite by sme mali problém. No nepodarilo sa mi zatiaľ presvedčiť vedenie školy o zmiešanom financovaní prierezových zamestnancov, t.j. zo zdrojov na prenesené kompetencie a zo zdrojov na originálne kompetencie.
Správe by sa mali prierezový zamestnanci financovať z príslušného zdroja podľa rozsahu úväzkov, ktoré vykonávajú pre ZŠ, MŠ, ŠSZ a ŠKD. Problém vidím v kvalifikovanom určení úväzku ??? U upratovačiek by sa dali úväzky určiť napr. podľa plochy miestností ktoré upratujú v ZŠ,MŠ,ŠKD a ŠSZ. U kuriča tiež podľa vykurovanej plochy v jednotlivých zariadeniach. Ale čo ekonóm ??? Privítal by som aj názory ostatných "poraďákov".
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
dakujem...
a este mam jednu otazku k SJ...
neviem, ci sa to tu uz pisalo, ako rozuctovat rezijne naklady za stravnikov..myslim ucitelov?...ze vraj sa ma zatazit jedalen...
Myslím, že som to už písal na porade, skús prelistovať staršie príspevky..., ak nenájdeš, napíšem znova.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Myslím, že som to už písal na porade, skús prelistovať staršie príspevky..., ak nenájdeš, napíšem znova.
ahoj
nieco som nasla, lenze neviem ako to spravit, ked nasa mzdarka posiela stravne rovno na ucet SJ...ja to davam ako prijem MD2418/D 3168
posiela sa tam 23,- Sk za stravu..a to je vsetko..zamestnavatel neprispieva ani korunou...tak z coho mam zaplatit tu reziu?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

kvet
Lenuška, školské stravovanie v rozpočtových organizáciách sa účtuje ako osobitosť rozpočtového hospodárenia rozpočtových organizácií podľa § 23 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočotvých pravidlách verejnej správy tzn., že príspevky na úhradu stravy sa vedú na bežnom účte (syntetický účet 241), z ktorého sa uhrádzajú aj výdavy súvisiace so stravovaním. Rozpočtová organizácia uplatňuje rozpočtovú klasifikáciu len k rozpočtovým účtom a to, k syntetickému účtu 232 - Vkladový výdavkový rozpočtový účet a 236 - Príjmový vkladový rozpočtový účet. K ostatným účtom (241,243,245) sa v RO rozpočtová klasifikácia neuplatňuje !

Vychádzajúc z tvojich príspevkov ktoré som čítal, Ty účtuješ príspevkovú organizáciu a v príspevkovej organizácii sa v rámci hlavnej činnosti uplatňuje rozpočtová klasifikácia k účtu 241 a 261.

Ešte chcem doplniť odpoveď a to o nasledovné. Ak školské stravovacie zariadenie vracia stravníkovi preplatok z úhrady za stravovanie v sume rovnajúcej sa limitu na potraviny, účtovný zápis bude tak ako som uvádzal MD 316 8 / D 241 8. Ak však stravník platil aj réžiu, ktorá bola z potravinového účtu prevedená na príjmový účet, z príjmového účtu zriaďovateľovi a zriaďovateľ previedol prostriedky na výdavkový účet účtovanie bude:
a) ak sa jedná o preplatok za minulé roky: MD 211 / D 232+09601+637018+zdroj.
b) ak sa jedná o preplatok za bežný rok: o sumu vráteného preplatku sa poníži (mínusom) suma rozpočtového výdavky hradeného z poplatku za réžiu.
KVET
Ďakujem.... máš pravdu. Nechcem Vás mýliť - čo sa týka rozpočtovky......Tak prepáčte ak som niekoho doplietla, to stravovanie sa teda inak účtuje v príspevkových a inak v rozpočtových organizáciach.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet, naša škola sa zapojila do projektu Konto Orange. Mám ohľadne toho niekoľko nejasností a chcem Ťa poprosiť o radu.
Od rodičov sme dostali sponzorský dar - hotovosť na výlet v rámci projektu Konto Orange. Všetky finančné prostriedky na tento projekt mám na darovacom účte školy. Aj túto hotovosť vložím na účet. Ako budem postupovať v tom prípade, keď budem chcieť finančné prostriedky použiť? Mám dodržať ten istý postup ako som použila pri účtovaní daru v minulosti? Previesť finančné prostriedky na príjmový účet, z neho ich odviesť zriaďovateľovi a ten mi ich poukáže na vkladový výdavkový účet a z výdavkového účtu robiť úhrady? Alebo by som mohla urobiť úhradu priamo z darovacieho účtu? Tieto prostriedky sú určené na nákup DHM a na výlet. To ako budem účtovať DHM je mi jasné, ale ako zaúčtujem výlet?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahoj Kvet, naša škola sa zapojila do projektu Konto Orange. Mám ohľadne toho niekoľko nejasností a chcem Ťa poprosiť o radu.
Od rodičov sme dostali sponzorský dar - hotovosť na výlet v rámci projektu Konto Orange. Všetky finančné prostriedky na tento projekt mám na darovacom účte školy. Aj túto hotovosť vložím na účet. Ako budem postupovať v tom prípade, keď budem chcieť finančné prostriedky použiť? Mám dodržať ten istý postup ako som použila pri účtovaní daru v minulosti? Previesť finančné prostriedky na príjmový účet, z neho ich odviesť zriaďovateľovi a ten mi ich poukáže na vkladový výdavkový účet a z výdavkového účtu robiť úhrady? Alebo by som mohla urobiť úhradu priamo z darovacieho účtu? Tieto prostriedky sú určené na nákup DHM a na výlet. To ako budem účtovať DHM je mi jasné, ale ako zaúčtujem výlet?
ErikaVac, ustanovenie § 23 ods. 2 zák. č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy nepustí. Nemôžeš relizovať platby priamo z darovaciehu účtu (len keby to boli prostriedky poskytnuté zo zahraničia v cudzej mene). Takže, uplatníš postup ako v minulosti (kolobeh medzi účtami a zriaďovateľom). Samozrejme, nemusíš prevádzať celú sumu daru, len časť, ktorú potrebuješ. Zriaďovateľa sa nemusíš obávať (že nepoukáže prostriedky na výdavkový účet), pretože u darov a grantov sa musí dodržať účelovosť na ktorú boli poskytnuté, t.j. v tvojom prípade obstaranie DHM a organizovanie výletu !!!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
ahoj
nieco som nasla, lenze neviem ako to spravit, ked nasa mzdarka posiela stravne rovno na ucet SJ...ja to davam ako prijem MD2418/D 3168
posiela sa tam 23,- Sk za stravu..a to je vsetko..zamestnavatel neprispieva ani korunou...tak z coho mam zaplatit tu reziu?
predpokladám, že suma 23,- Sk je len za pokrytie finančného limitu na potraviny, takže v tomto prípade stravné zostáva na potravinovom účte, z ktorého uhrádzaš faktúry za potraviny. To, že škola (zamestnávateľ) neprispieva na stravovanie je porušenie § 152 Zákonníka práce a inšepktorát práce za toto porušenie ukladá dosť vysoké pokuty.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
predpokladám, že suma 23,- Sk je len za pokrytie finančného limitu na potraviny, takže v tomto prípade stravné zostáva na potravinovom účte, z ktorého uhrádzaš faktúry za potraviny. To, že škola (zamestnávateľ) neprispieva na stravovanie je porušenie § 152 Zákonníka práce a inšepktorát práce za toto porušenie ukladá dosť vysoké pokuty.
dakujem..ale tie zvysne peniaze by zamestnavatel mal uhradzat zo SF?
alebo ako to ma vlastne fungovat?...napis mi to prosim ta...
dakujem....

a este v suvahe mi nesedi bezprostredne predch. obdobie strana aktiv a pasiv...nevies poradit, ze kde by som mala hladat chybu?
Naposledy upravil henika : 07.04.06 at 11:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať