Zavrieť

Porady

Usporiadat
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Už som sa bála, že mi neodpoviete.Ja by som potrebovala potvrdiť, že to je možné rozúčtovávať.Program VEMA mi to urobí.Len keď som sa pýtala na KŠÚ, tam mi povedali, že nie je možné mať v ŠSZ uvedeného pedag.zam. (v prípade rozúčtovania riaditeľa - veď ten riaditeľ riadi a zodpovedá za všetky zariadenia), v štvrťročnom výkaze o práci v školstve 1-04.Úväzky som rozpočítala podľa počtu zamestnancov na jednotlivých zariadeniach v pomere k celkovému počtu. Obávame sa, aby sem nerobili niečo čo je protizákonné.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

K prvej časti otázky:
Na stravovanie zamestnanca je zamestnávateľa povinný prispievať minimálne vo výške 55 % z kalkulovanej ceny jedla, najviac 55 % z výšky stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín (zákon o cestovných náhradách). Okrem tohto príspevku, prispieva zamestnávateľ na stravovanie zamestnanca aj z prostriedkov sociálneho fondu (vo výške určenej v Zásadách pre tvorbu a čerpanie SF).
Príklad:
kalkulovaná cena jedného obeda je:
- náklady na potraviny 23,- Sk
- režijné náklady 40,- Sk
_______________________________
Spolu cena jedného obeda je 63,- Sk
55 % príspevok zamestnávateľa 35,- Sk
príspevok zo SF 5,- Sk
_______________________________
zamestnanec uhrádza sumu 23,- Sk

K druhej časti otázky:
porovnaj údaje z Hlavnej knihy k 31.12.2005 (konečné zostatky), resp. údaje uvedené v Súvahe k 31.12.2005 so Súvahovu k 31.03.2006 (bezprostredne predchádzajúce obdobie). Nrkni sa aj na účet 952 (SF) neviem či nerobí šarapatu ??? (ešte som nerobil výkazy, tak neviem či je v tom nejaká chyba).
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča, vo výkaze P1-04 sa v riadku pre ŠSZ pedagogickí zamestnanci neuvádzajú, KŠÚ mal pravdu. Za riaditeľa máš úplnú pravdu, riadi a zodpovedá za celý právny subjekt, t.j. aj ŠSZ, len pravdu povediac neviem, či ho rozúčtovávať aj na iné zriadenia ? Podľa môjho názoru osobné náklady obslužného nepedagogického personálu (ekonóm, upratovačky, školník, kurič) rozúčtovávať na jednotlivé zariadenia. Osobné náklady (v plnej výške)riaditeľa ZŠ s MŠ (štatutára) ponechať na triede FK 09.1.2.1.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

dakujem, ale tie rezijne naklady ma zamestnavatel hradi zo svojho bezneho uctu?..cize previest sumu na ucet SJ?...a ako to uctovat?...

a este k tym vykazom, myslis, ze strana aktiv a pasiv bezpr. prech. obdobie k 31.12.2005 by sa mala rovnat aktivam a pasivam v suvahe k 31.03.2006 bezpr. prech obdobie?
tam sa mi zhoduju len niektore sumy...mali by sa vsetky zhodovat?....
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika, k výkazom:
strana aktív a pasív k 31.12.2005 bežného účtovného obdoba (nie bezprostredne predchádzajúceho obdobie, to bol pre rok 2005 rok 2004) sa má rovnať strane aktív a pasív v stĺpci bezprostredne predchádzajúce obdobie k 31.03.2006, ale vlastne platí to pre celý rok 2006 !

k prevodu úhrady režijných nákladov len stručne, príspevok 55 % sa prevádza z výdavkového účtu (podpoložka EK 637 014) na potravinový účet a príspevok zo SF sa prevádza z účtu SF na potravinový účet. Zamestnanec platí úhradu tiež na potravinový účet. Z potravinového účtu uhrádzaš len potraviny a zbytok z kalkulovanej ceny jedla (t.j. réžiu) prevádzaš na základe skutočne odobratej stravy na príjmový účet, prevod zriaďovateľovi a zriaďovateľ ich poukáže na výdavkový účet, z ktorého potom uhrádzaš výdavky za ŠJ.
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Ivča
Kvet, vedeli by ste mi poradiť s takouto vecou. Ide o právny subjekt ZŠ s MŠ, ktorého súčasťou je aj ŠKD a ŠSZ. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na prenesených komp., je možné rozúčtovávať mzdu ekonómky, školníka, kuriča, príp. riaditeľa aj z ostatných zariadení t. j. z origin. komp.?
Ďakujem!
Zatiaľ to riešime takto:

Pod ZŠ patrí ŠKD. Mzdové náklady vychovávateliek refunduje obec a účtujeme ich v škole kódom zdroja 41.
Jedáleň je samostatný právny subjekt financovaný z originálnych kompetencií.

ŠKD a ŠJ je v samostatnej budove v komplexe školy. Všetky energie idú cez školu. Dali sme si spraviť odborný odhad na rozdelenie energií v % a podľa toho rozpočítame náklady - ale len na palivá, vodu a elektrinu. Škola potom vyfakturuje náklady podľa rozdelenia – školskej jedálni ako samostatnému subjektu a obci za originálne kompetencie ŠKD. Mzdové náklady kuriča a upratovačiek nerefundujeme.

Ani som sa vám na začiatok nepozdravila, ako sa sluší a patrí. Tak pekný dník, ešte krajší víkend.

Ozaj ako pokračujete so Škol 1-04?
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem za odpoveď. Pekný víkend. Ahoj
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ja som ho na tretí krát konečne odovzdala v piatok na obec. Dosť som využívala aj pomoc cez e-mail s KŠÚ a UIPS. Komplikovali mi to Digitálni štúrovci. Pekný víkend.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

Ivča
Ja som ho na tretí krát konečne odovzdala v piatok na obec. Dosť som využívala aj pomoc cez e-mail s KŠÚ a UIPS. Komplikovali mi to Digitálni štúrovci. Pekný víkend.
ivča a kde si dala tych digitalnych sturovcov? ja som ich vyplatila ako dohody. dala si ich do mimorozpoctovych zdrojov?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Konečne som sa sem dostala. Áno dávala som to do mimorozpočtových zdrojov.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím Vás, nákup sirupov pre deti v MŠ môžem zaradiť na položku 633011-Potraviny? Vďaka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Aké sirupy máš na mysli Paľka ?

Ak nákup súvisí so školským stravovaním (napr. na prípravu nápoja pre deti), výdavok sa uhrádza z potravinového účtu (241) a analytická evidencia sa nesleduje podľa rozpočtovej klasifikácie.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
rada by som sa opýtala na Tvoj názor čo sa týka účtovania príjmov v rozpočtovej organizácii, konkrétne školy. Ja účtujem príjmy na príjmový účet 236 + rozpočtová klasifikácia: MD 236 + RK / D 262 a keď robím zúčtovanie príjmov tak účtujem cez účet 236 bez rozpočtovej klasifikácie. Predpis MD 219/D 348 a zúčtovanie MD 348/ D 236 7. Vo výkaze SAM v časti príjmy mám na príjmových položkách zostatky podľa skutočnosti. Dnes keď som odovzdávala štvťročnú uzávierku ma účtovníčka mesta upozornila, že nesmiem vykazovať príjmy, pretože tak bola usmernená metodičkou DÚ a keď zhrá údaje v programe AZUV tak sa jej príjmy zdvojnásobia. Nie je mi to celkom jasné, lebo sa mi zdá, že obce na zúčtovanie príjmov používajú účet 235. Možno sa mýlim a neúčtujem správne, preto by som rada vedela Tvoj názor, keďže účtuješ aj školu aj obec. Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj ErikaVac,
spôsob účtovania príjmov v rozpočtovej organizácii, ktorý uvádzaš je správny a je v súlade s postupmi účtovania a tiež v súlade s Pokynom MF SR, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob a termíny predkladania údajov na hodnotenie plnenia rozpočtu verejnej správy!!!!
Z vysvetliviek k zostaveniu výkazu Fin - SAM 2-04 okrem iného vyplýva, že údaje o príjmoch sa preberajú z účtov 217, 235 (používajú obce) a 236 (používajú RO).
Len pre zaujímavosť uvediem ako sa príjmy inkasované RO prejavia v účtovníctve obce. Rozpočtové príjmy, ktoré vyinkasovala rozpočtová organizácia (t.j. zaúčtovala ich na účet 236 + EK) obec účtuje nasledovne: predpis MD 348 / D 217 (bez RK, tento účet má zúčtovací charakter všetkých príjmov obce ako celku, t.j. aj vrátane RO, ale bez sledovania podľa ekonomickej klasifikácie !!!) a následný fyzický prevod MD 231 / D 348. Z uvedené postupu vyplýva, že v žiadnom prípade nejde o duplicitné vykazovanie príjmov !!!
Odporúčam zamestnancom obce preštudovať si lepšie postupy účtovania a vyššie uvedený Pokyn MF SR ! Tiež neviem pochopiť, ako niečo také mohla povedať metodička na DÚ ?!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Dávam do pozornosti informáciu ku kódovaniu zdrojov, ktorú som obdržal dnes e-mailom od metodičky na DÚ. Z informácie jednoznačne vyplýva, že kódom zdroja 72 - Vybrané mimorozpočtové prostriedky a ostatné nerozpočtované príjmy, kódujú rozpočtové organizácie prostriedky uvedené v § 23 zák. č. 523/2004 Z.z. !!!
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Kvet, mohla by si mi poradiť ? V roku 2005 sme dostali fin.prostr. priamo z Ministerstva dopravy na projekt Digitálni štúrovci. VUC nás usmernila,a že fin.prostr. musíme poslať na ich účet, čo sme v decembri 2005 spravili. V roku 2006 nám poslali rozpočtové opatrenie - príspevok na január 2006 - na mzdy a odvody so zdrojom 41 a na projekt DŠ so zdrojom 131. Tieto prostriedky sa nám vlastne v rozpočte prejavia v roku 2006. Mám ku zdroju 131 mám v rozpočte nadefinovať výdavky do výšky rozpočtu, alebo používať vo výdavkov používať zdroj 111.?
Zatiaľ dakujem L.
A ešte by som poprosila, ku koncu roka 2005 nám zostali na dotačnom účte úroky, ktoré sme v januári 2006 poslali na účet VUC so RK 637 012 , len neviem, aký tam má byť zdroj - 111, alebo 131.
PS: príspevková org.
Ďakujem pekne.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Lenuška,
k prvej otázke: kódom zdroja "131" sa kóduje použitie prostriedkov zo ŠR v roku 2006, ktoré nebolo možné použiť do konca roka 2005 v súlade s ustanovením § 8 ods. 5 zák. č. 523/2004 Z.z. Z uvedeného teda vyplýva, že výdavky uskutočnené z prostriedkov projetku "Digitálny štúrovci" v roku 2006, budeš kódovať zdrojom "131".

K druhej otázke: určite nie zdroj "131" !
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

KVET,vrelé díky.......
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Príjemný deň všetkým.
Mám dotaz - pri kóde zdroja 72 používate aj rozlíšenie podľa písmen?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pekný deň aj tebe "betkag",
rozlíšenie kóda zdroja 72 podľa písmen nemá v rozpočtových organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti úzmemnej samosprávy opodstatnenie. Záväzné je len pre štátne rozpočtové organizácie.
Ale, keďže používanie rozlíšenia nie je zakázané, môžeš ho pre potrebu účtovnej jednotky, resp. zriaďovateľa používať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať