Zavrieť

Porady

Usporiadat
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Krásny deň prajem všetkým,

Kvet ďakujem Ti za odpoveď.
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Kvet aj ja ďakujem za odpoveď a všetkým poraďákom želám príjemne strávený deň - so štvrťročnou uzávierkou.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Dobrý deň všetkým, chcem len upresniť svoju otázku o sirupoch. Ide o sirupy, ktoré sa nakúpili do tried, aby mali deti zabezpečený pitný režim počas celého dňa.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Paľka
Dobrý deň všetkým, chcem len upresniť svoju otázku o sirupoch. Ide o sirupy, ktoré sa nakúpili do tried, aby mali deti zabezpečený pitný režim počas celého dňa.
V tomto prípade, tak ako si písala, výdavok zaradiť na podpoložku EK 633011 - Potraviny.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Ďakujem kvet. Príjemný zvyšok dňa. Paľka
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Prajem pekný deň.
K môjmu predošlému príspevku - používanie písmen pri KZ 72 - u obcí a RO sa písmená nesmú používať - len u štátnych organizácií. Práve som sa vrátila od metodičky a vyskočila mi jediná chyba a to to nešťastné písmeno. Tak aby som niekoho nepomýlila. Ak sa už stalo, tak sorry . Krásny víkend všetkým.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Želám krásny deň,
moja reakcia k príspevku "betkag" a k môjmu príspevku č. 683: ja som mal na mysli dobrovoľné používanie písmen ku kódu zdroja 72 na inom symbole, nie na symbole, kde sa uvádza kód zdroja ! Samozrejme, že do výkazov nesmie vstupovať kód zdroja 72+písmeno.
Prajem pekný víkend.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Aj u nás je problém s prierezovými zamestnancami čoraz viac aktuálnejší, keďže nám počet detí v škole klesá a zamestnanci zostávajú... a ich mzdy sa valorizujú každým rokom... je to dosť ťažké. My sme túto situáciu riešili tak, že jednu upratovačku sme presunuli do ŠSZ, pretože upratuje jedáleň a priestory pri nej. Nemám z toho tiež dobrý pocit, ale keď sledujem ako idú peniaze z fiškálnej decentralizácie, že obciam v originálnych kompetenciách peňazí každým rokom pribúda, a niektoré obce peniaze určené pre ŠSZ,ŠKD,ŠJ (ktoré sú prideľované podľa počtu žiakov, resp.stravníkov, detí v MŠ) použijú na opravu napr. domu smútku no tak ... inak nemôžeme.
Chystám sa ešte pripraviť podrobnejšie rozčlenenie činnosti všetkých prierezových pracovníkov s tým, že presne sa vyšpecifikuje z ich úväzkov, čo robia pre školu, a čo pre ŠSZ,ŠJ,ŠKD. Na základe tohto podkladu by bolo jasné, koľko z činnosti všetkých pracovníkov je činnosť pre školu a koľko pre ostatné zariadenia. Ak by sumár za všetkých prierezových pracovníkov presahoval úväzok 1 zamestnanca, tak by sme pouvažovali s presunutím jedného zam.,ktorého plat by zohľadňoval finančné vyjadrenie práce pre príslušnú oblasť do ŠSZ,resp.ŠKD,ŠJ. Neviem či je to správne, ale zatiaľ mi nič iné nenapadá a škola tiež všetko "ťahať" nemôže a hlavne vtedy, ak vidím, že obec peniaze z fiškálnej decentralizácie určené na základe počtu detí, žiakov, resp.stravníkov použije napr. na opravu domu smútku... Mimochodom v rámci fiškálnej decentralizácie sú prideľované aj kapitálové výdavky pre školy, aspoň tak si to pamätám fiš.dec. začínala, však?
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Aj u nás je problém s prierezovými zamestnancami čoraz viac aktuálnejší, keďže nám počet detí v škole klesá a zamestnanci zostávajú... a ich mzdy sa valorizujú každým rokom... je to dosť ťažké. My sme túto situáciu riešili tak, že jednu upratovačku sme presunuli do ŠSZ, pretože upratuje jedáleň a priestory pri nej. Nemám z toho tiež dobrý pocit, ale keď sledujem ako idú peniaze z fiškálnej decentralizácie, že obciam v originálnych kompetenciách peňazí každým rokom pribúda, a niektoré obce peniaze určené pre ŠSZ,ŠKD,ŠJ (ktoré sú prideľované podľa počtu žiakov, resp.stravníkov, detí v MŠ) použijú na opravu napr. domu smútku no tak ... inak nemôžeme.
Chystám sa ešte pripraviť podrobnejšie rozčlenenie činnosti všetkých prierezových pracovníkov s tým, že presne sa vyšpecifikuje z ich úväzkov, čo robia pre školu, a čo pre ŠSZ,ŠJ,ŠKD. Na základe tohto podkladu by bolo jasné, koľko z činnosti všetkých pracovníkov je činnosť pre školu a koľko pre ostatné zariadenia. Ak by sumár za všetkých prierezových pracovníkov presahoval úväzok 1 zamestnanca, tak by sme pouvažovali s presunutím jedného zam.,ktorého plat by zohľadňoval finančné vyjadrenie práce pre príslušnú oblasť do ŠSZ,resp.ŠKD,ŠJ. Neviem či je to správne, ale zatiaľ mi nič iné nenapadá a škola tiež všetko "ťahať" nemôže a hlavne vtedy, ak vidím, že obec peniaze z fiškálnej decentralizácie určené na základe počtu detí, žiakov, resp.stravníkov použije napr. na opravu domu smútku... Mimochodom v rámci fiškálnej decentralizácie sú prideľované aj kapitálové výdavky pre školy, aspoň tak si to pamätám fiš.dec. začínala...
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Úplne s Vami súhlasím.Nám obec sama určila rozpočet na šk.zariadenia a to tak, že minuloročný rozpočet navýšila o necelých 6%. Aj prevádzku aj mzdy. Ja som s tým nesúhlasila, lebo som vedela, že to bude málo, tak som napísala na MF, koľko prostriedkov z podielových daní by malo ísť na zariadenia. Istý p. Mrva mi odpísal, čo ma veľmi potešilo, lebo mi tam rozpísal prepočet a to 40% z týchto daní, čo nám vychádzalo o dosť viac ako sme mali schválený rozpočet. Dala som to na obec s tým, že nám bude rozpočet navýšený. Ale som nepochodila, lebo ten pán Mrva tam uviedol aj možnosť rozdelenia podielových daní a to, že to môže byť aj podľa potrieb zriaďovateľa. A síce naša obec dostala oproti minulému roku o viac ako 1 mil. Sk viac, oni potrebujú na opatrovateľky atď.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ahojte,

tiež účtujem na základnej škole v pograme IBEU. Nevedel by mi niekto poradiť, či treba vystavovať interné doklady pri zaraďovaní majetku a čo by malo byť jeho obsahom, poprípade čo treba k nemu doložiť - z programu si tlačím zápis o prevzatí strojov, zariadenia.....
ďakujem
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Ivča
Úplne s Vami súhlasím.Nám obec sama určila rozpočet na šk.zariadenia a to tak, že minuloročný rozpočet navýšila o necelých 6%. Aj prevádzku aj mzdy. Ja som s tým nesúhlasila, lebo som vedela, že to bude málo, tak som napísala na MF, koľko prostriedkov z podielových daní by malo ísť na zariadenia. Istý p. Mrva mi odpísal, čo ma veľmi potešilo, lebo mi tam rozpísal prepočet a to 40% z týchto daní, čo nám vychádzalo o dosť viac ako sme mali schválený rozpočet. Dala som to na obec s tým, že nám bude rozpočet navýšený. Ale som nepochodila, lebo ten pán Mrva tam uviedol aj možnosť rozdelenia podielových daní a to, že to môže byť aj podľa potrieb zriaďovateľa. A síce naša obec dostala oproti minulému roku o viac ako 1 mil. Sk viac, oni potrebujú na opatrovateľky atď.

Ahojte, zamestnanci škôl určite nemajú k nahliadnutiu Obecné noviny /www.obecnenoviny.sk/ Ing. Mrva je podpredsedom ZMOS-u.
Jeho podrobnejší príspevok z ON posielam v prílohe. Teda ak sa mi to podarí.
  • File Type: doc ON.doc (38.0 KB, 35 videní)
0 0
betkag betkag

betkag je offline (nepripojený) betkag

Opravujem - Ing. Jaroslav Mrva ktorý publikoval tento článok nie je podpredsedom ZMOS-u. Je ním Ing. Jozef Mrva.
Príjemný deň všetkým.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

miroslavah
Ahojte,

tiež účtujem na základnej škole v pograme IBEU. Nevedel by mi niekto poradiť, či treba vystavovať interné doklady pri zaraďovaní majetku a čo by malo byť jeho obsahom, poprípade čo treba k nemu doložiť - z programu si tlačím zápis o prevzatí strojov, zariadenia.....
ďakujem
Účtovný zápis možno vykonať len na základe účtovného dokladu, ktorý musí mať všetky náležitosti uvedené v § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve. Z uvedeného vyplýva, že zaradenie dlhodobého majetku možno zaúčtovať len na základe účtovného dokladu. Týmto účtovným dokladom (interným dokladom) býva najčastejšie "Zápis, resp. protokol o zaradení dlhodobého majetku do použíávania". Dá sa vytlačiť aj z APV - IBEU. K tomuto zápisu prikladám aj doklad o nadobudnutí majetku (napr. zmluvu, faktúru a pod.), vytlačenú inventáru kartu a odpisový plán.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ďakujem za odpoveď a mám hneď ďalšiu otázku.
Trochu som prešla predchádzajúcimi príspevkami a zarazilo ma vedenie operatívnej evidencie na podsúvahových účtoch. Dávam teraz
"do poriadku", aspoň by som chcela, majetok školy, ktorý sa z bývalého Okresného úradu k 1. 7. 20025 prevzal tak asi v desiatich sumách s desiatimi inventárnymi číslami. Fyzicky existujú na škole nejaké inventárne knihy jednotlivých kabinetov, kde sa eviduje všetko s hodnotou aspoň 1,- Sk. Do majetku som chcela zaradiť len DHM a DDHM - treba viesť za to obdobie aj operatívnu evidenciu? Ako to vlastne s tou operatívnou evidenciu je? Na Obecnom úrade im auditorka odporučila viesť operatívnu evidenciu aj na to, čo účtujú do spotreby (neviem presne finančné limity).
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pri určení, ktorý majetok budeš účtovať na účte 028 - Dlhodobý drobný hmotný majetok, ktorý ako zásobu, resp. ktorý budeš účtovať do spotreby a viesť o ňom operatívnu evidenciu na podsúvahových účtoch, alebo nebudeš o ňom viesť žiadnu evidenciu, by si mala vychádzať z vnútorného predpisu v ktorom by mali byť uvedené finančné limity a spôsoby vedenia evidencie a účtovania.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás akú položku RK používate pri účtovaní pracovnej cesty. Jedná sa mi o stravné. Dáva sa to na 631001 Cestovné náhrady, alebo 637001 Školenia, kurzy atď.
Pekný deň!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Cestovné náhrady vyplatené vlastným zamestnancom, ktoré zahŕňajú napr. náhrady za stravné, ubytovanie, cestovné výdavky a pod. sa zatrieďujú na podpoložku EK - 631 001 - Cestovné náhrady.
Na podpoložku EK 637 001 - Školenia, kurzy ... sa zatrieďujú výdavky napr. za poplatok za školné a pod.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Tiež to tak robím, ale jedna účtovníčka mi tvrdila, že to má ísť na 637001. Je tam síce uvedné výdavky stravovacie a ubytovacie, ale podľa mňa nie u pracovnej cesty. Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Áno súhlasím, ale v takom prípade, ak vzdelávacie zariadenie fakturuje škole výdavky za vzdelávanie zamestnancov + ubytovanie a stravovanie. Ale pokiaľ škola vypláca cestovné náhrady vlastným zamestnancom podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovný náhradách v znení neskorších predpisov, patrí to na podpoložku EK 631 001 !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať