Zavrieť

Porady

Usporiadat
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Pozdravujem všetkých poraďákov a chcela by som radu. V rámci Pravidiel na tvorbu a čerpanie soc. fondu na rok 2006 sme mali naplánované na Deň učiteľov vyčerpať zo soc. fondu určitú čiastku korún. Tieto boli použité na zaplatenie posedenia učiteľov v reštauračnom zariadení, kde bol zamestnancom poskytnutý obed v cene 230,- Sk na osobu. Faktúra za obed
bola uhradená zo soc. fondu a teraz moja otázka. Mám to jednotlivým zamestnancom zdaniť? V ten deň boli odhlásení z jedálne a obed bol zabezpečený prostredníctvom reštaurácie.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...mam na vas otazku, co sa moze kupovat cez pokladnu?
a este jednu....je urcena vyska hodnoty podla ktorej sa zaraduju DKP a UP?...alebo si to staci urcit vo vnutornej smernici?
dakujem...
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

podľa mňa cez pokladňu ide to , čo platíš v hotovosti. a na zaraďovanie si sama určíš v smernici
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Želám príjemný deň všetkým,
rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí nemajú žiadne obmedzenia, čo môžu nakupovať v hotovosti. Tzn., ak nemajú v internej smernici konkrétne uvedené, čo môžu nakupovať v hotovosti, môžu nakupovať cez pokladňu čokoľvek. Obmedzenia majú len štátne rozpočtové organizácia, na ktoré sa vzťahuje zákon o štátnej pokladnici.

Pojem "DKP" sa v účtovníctve už nepoužíva. Predpokladám, že má na mysli drobný hmotný majetok, ktorého obsarávacia cena je do 30 000,- Sk. Každopádne je potrebné v internej smernici upraviť, čo sa bude považovať za DHM, čo za OTE a pod.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím Vás, môže mi niekto bližšie vysvetliť aké sú to mimorozpočtové príjmy a výdavky? Ide o príjmy a výdavky, ktoré RO nemá zahrnuté v rozpočte? Vďaka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vo všeobecnosti všetky rozpočtové príjmy a výdavky by mali byť uvedené v rozpočte. Keď vychádzame zo zákona o finančnej kontrole, finančná operácia musí byť okrem iného zabezpečená, resp. krytá rozpočtom ! Ak nie je, takáto finančná operácia by sa nemala ani uskutočniť !

U rozpočtových organizáciách platí určitá výnimka, ktorá vyplýva z osobitostí hospodárenia RO a to konkrétne z ustanovenia § 23 ods. 1 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, podľa ktorého je RO oprávnená prekročiť rozpočet výdavkov o príjmy taxatívne uvedené v citovanom ustanovení. Tzn., že takéto príjmy sa nerozpočtujú a uvádza sa len ich skutočné plnenie.

Mimorozpočtové príjmy sú uvedené v § 23 ods. 2 citovaného zákona a sú to (platí len pre RO):
- prostriedky prijaté od iných subjektov na základe darovacej zmluvy (peňažné dary, sponzorské a pod.)
- prostriedky prijaté na základe zmluvy o združení (RO podľa § 27 cit. zákona môže združovať prostriedky podľa § 829 až § 841 Občianskeho zákonníka),
- prijaté od iných subjektov, napr. formou dotácie alebo grantu (napr. granty od mimovládnych organizácií, občianskych združení a pod.)
- získané z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi z podnikateľskej činnosti po zdanení.

Takéto prostriedky je RO povinná ich viesť na mimorozpočtovom účte (245) a pred ich použitím ich musí previesť na príjmový účet a výdavky realizovať z výdavkového účtu.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Ďakujem Ti Kvet, už mi to je jasné. Príjemný víkend.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, ako účtujete mesačnú tvorbu SF. Počula som, že aj rozpočtové organizácie to majú robiť preddavkovo. Ja som si vždy vypočítala 1,05% (takú máme tvorbu) z miezd (napr. za mesiac apríl) a v nasledujúcom mesiaci (v máji) som túto sumu odviedla na účet SF.
Príjemný deň!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pozdravujem "poraďákov",
z ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde vyplýva, že na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka, t.j. do konca mesiaca február. Nejaká špeciálna výnimka z tohto ustanovenia, ktorá by sa týkala RO neexistuje. Z uvedeného vyplýva, že aj RO sú povinné pri tvorbe SF postupovať vyššie uvedeným spôsobom.

Ja uvedené ustanovenie aplikujem nasledovne: Keďže v našej škole nepôsobí odborová organizácia (nemáme uzatovrenú kolektívnu zmluvu), každoročne vypracúvame "Zásady pre tvorbu a použitie sociálneho fondu", ktoré podpisuje riaditeľ školy. V týchto zásadách mám určený predpokladaný objem platov na bežný rok, z ktorých sa bude tvoriť SF (z predpokladaného objemu sú vylúčené funkčné platy predstavujúce predpokladanú výšku náhrad za čerpanú dovolenku). Z takto upraveného objemu platov vypočítam 1,05 % tovrby SF na bežný rok. Každý mesiac, vždy do 15 dňa prevádzam na účet SF 1/12 takto vypočítanej tvorby a v nasledujúci kalendárny rok do konca februára vykonám vyúčtovanie na základe skutočného objemu funkčných platov za rok (bez náhrad za dovolenku a prekážky v práci).
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

A čo potom v nasledujúcom kal. roku, doplatok uhrádzate z rozpočtu už nového roku (aj keď to je za rok predošlý) a ako je to keď vám vznikne preplatok.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Presne ako píšeš Ivča, v prípade doplatku tvorby SF, doplatok uhrádzame z rozpočtu nového roku a v prípade preplatku tvorby SF, preplatok prevedieme na príjmový účet (položka EK 292 027 - Iné).
Ale môže povedať, že tie preplatky a nedoplatky nie sú vysoke, u nás cca niekoľko sto korún.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Aj tak si to neviem predstaviť. Nám sa rozpočet v priebehu roka viackrát mení. Napr. po dohodovacom konaní, po zbere údajov k septembru, takže tam tie rozdiely môžu by aj väčšie.
0 0
fjekonplus fjekonplus

fjekonplus je offline (nepripojený) fjekonplus

účtujem materskú školu a školskú jedáleň na IBEU. Oplatí sa odoberať časopis "Verejná správa". ani "postupy účtovania v rozpočtovej sfére" nie sú na zahodenie, a veľmi dobrá schéma účtovania rôznych prípadov vyšla v časopise Dane a účtovníctvo v roku 2004. Veľmi to využívam, poskytla som to aj iným kolegyniam. IBEU je dosť ťažkopádny program. Zaujímalo by ma kto účtuje WINPAM považujem ho za hororový program.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, posielate niekto príkazy na úhradu do banky (VÚB)elektronickou formou cez export v dodávateľských faktúrach? Pekne mi to nahrá do vybratého adresára, iba na konci príkazu je taký malý štvorček, musím ho vždy vymazávať, aby mi príkaz prešiel. Neviete čo to je? Mám niečo nesprávne nastavené v počítači alebo je to voľaká ochrana a ja si to len tak vymazávam?
Ďakujem.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Ahojte poraďáci, prosím vás mohol by mi niekto poradiť, neviem si rady zo zaúčtovaním nasledovného:
/účtovanie na základe výpisu/
Po rozúčtovaní mzdových položiek mi nesedel bankový zostatok so zostatkom na výpise o 2175,-Sk /výpis bol o túto sumu vyšší/. Zistila som, že presne táto suma predstavuje:Preddavky dane 7035,-
Bonus -4860,-
Okrem toho bola vrátená daň z ročného zúčtovania vo výške 5725,-Sk, t.z. že úhrn dani bol -3550,-Sk.
Aké by malo byť účtovanie? Neviem čo s tým!
Predpis bol nasledovný:Preddavky 331/342
Bonus 342/331
Vrátená daň 342/331
Bol predpis správny?
Výpis rozúčtovávam nasledovne:
Zrážky 379/232 09111 611
Daň 342/232 09111 611
Bonus 232 09111 611/342
príplatky 232 09111 611/232 09111 612
Odvody za zamestnávateľa 336/232 09111 62x
Odvody za zametnancov 336/232 09111 611
Náhrada príjmu 232 09111 611/232 09111 642015
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Skúsim:
Keď si zaúčtovala predpis preddavku na daň, daňového bonusu, ročného zúčtovania - tak zostatok na 342 bol plusový, vlastne si mala pohľadávku voči daňovému úradu, lebo bonusy a zúčtovanie bolo vyššie ako preddavky na daň za mesiac.
Takže v danom mesiaci si neodvádzala na daňový úrad nič? Alebo si žiadala daňový úrad o vrátenie?
My sme to urobili tak, že sme jeden mesiac na daňový nič neodvádzali a ďalší mesiac sme ponížili odvod o rozdiel z predchádzajúceho mesiaca.
Takže v danom mesiaci by som pri banke o dani neúčtovala, ja dávam mzdy cez mylné platby a rozdiel mi zostane na mylnej platbe. V ďalšom mesiaci sa to vyrovná.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ja účtujem vrátené preplatky z RZD presne tak ako uvádza AntekaK, prostredníctvom mylných platieb.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Presne tak, mala som pohľadávku voči daňovému úradu. Neodvádzala som nič, ale som si žiadala o vrátenie.
Veľmi pekne Vám obom ďakujem. Ak Vás môžem poprosiť, mohli by ste mi uviesť účtovné súvzťažnosti v prípade vrátenia od daň. úradu a v prípade ak ponížim v ďalšom mesiaci odvod? Mne to už vôbec nemyslí,mám plnú hlavu ročného zúčtovania zdravotného poistenia.Katastrofa.
Ešte raz vďaka a príjemný slnečný víkend.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

kvet
Ahoj ErikaVac, našej škole tiež banka pripisuje úroky na výdavkový účet. Tiež som to do konca roka 2004 účtoval presne tak ako píšeš. Keďže tento spôsob nie je v súlade so zákonom o RP rozhodli sme sa, že úroky budeme prevádzať mesačne na príjmový účet. Účtovanie je nasledovné:
- príjem kreditných úrokov na výdavkový účet: MD 232 + RK mylná platba / D 379
- odvod úrokov v výdavkového účtu: MD 262 / D 232 + RK mylná platba
- príjem na príjmový účet: MD 236 + EK 242 / D 262
- zúčtovanie príjmov: MD 379 / D 215
- a ďalej následný predpis a prevod zriaďovateľovi
Ahoj.
Chcem sa opýtať, ak používať miesto 379 účet 325 či je to nesprávne?
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

kvet
Ahoj, finančné prostriedky za vzdelávacie poukazy sa poskytujú zo štátneho rozpočtu z kapitoly MŠ SR, ako nenormatívny príspevok a preto sa kódujú zdrojom 111 - Zo štátneho rozpočtu, bez ohľadu na to, či sa použijú na financovanie originálnych kompetencíí.
Súhlasím s "anita80", ja tiež mám vytvorené podrobnejšie analytické členenie pre výdavky financované z prostriedkov za vzdelávacie poukazy a to, v SY 11, znak "VP".
Ahojte.
CVČ-originálne kompetencia účtujem kódom 45. Účtovala som príjem
aj čerpanie vzdelávacích poukazov s týmto kódom. Robila som to nesprávne?
Treba aj v mojom prípade účtovať aj príjem aj čerpanie so 111?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať