Zavrieť

Porady

Usporiadat
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahojte.
Chcela by som sa spýtať, či vediete aj knihu pohľadávok a záväzkov?
Ide mi o to, či sa v nej uvádzajú aj došlé a odoslané fa /na tie mám knihu
došlých a odoslaných Fa/, uvádzajú sa v nej mesačne aj záväzky z miezd?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

gabuska
Ahoj.
Chcem sa opýtať, ak používať miesto 379 účet 325 či je to nesprávne?
Vitaj na porade.
V minulosti sa na účtovanie prijatých mylných platieb na výdavkový účet používal syntetický účet 325 - Ostatné záväzky. Jeho používanie nebolo správne. Z obsahovej nálpne syntetického účtu 325 - Ostatné záväzky vyplýva, že na tomto účte sa účtujú krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov, napr. uplatnené reklamácie odberateľmi. Keďže v danom prípade (keditné úroky pripísané na výdavkový účet) nejde o obchodný vzťah, odporúčam používať syntetický účet 379 - Iné záväzky (jej to univerzálny účet, na ktorý sa účtujú krátkodobé záväzky, ktoré sa neúčtujú na iných záväzkových účtoch triedy 3).
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

gabuska
Ahojte.
CVČ-originálne kompetencia účtujem kódom 45. Účtovala som príjem
aj čerpanie vzdelávacích poukazov s týmto kódom. Robila som to nesprávne?
Treba aj v mojom prípade účtovať aj príjem aj čerpanie so 111?
Takže najprv k účtovaniu výdavkov na originálne kompetencie financované z vlastných príjmov zriaďovateľa (obec, VÚC):
Od 01.01.2006 je v platnosti nová Príručka na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2006 až 2008 (uverejnená vo FS č. 3/2005), podľa ktorej sa vlastné príjmy obcí a VÚC a samozrejme aj uskutočnené výdavky z týchto príjmov, kódujú kódom zdroja 41 - vlastné príjmy obcí a VÚC. Samozrejme v platosti zostal aj kód zdroja 45, ktorým sa však kódujú iné príjmy a výdavky a to, príjmy a výdavky uskutočnené z dotácií poskytnutých zo štátneho fondu (napr. Environmentálny fond a pod.). Preto si myslím, že štvrťročný výkaz Fin Sam 2-04 si mala akože "správny", keďže kód zdroja 45 existuje, no samozrejme jeho použitie nebolo správne a preto odporúčam opraviť všetky položky rozpočtovej klasifikácie, kde si použila kód zdroja 45 na kód zdroja 41 interným dokladom.

Ku kódovaniu nenormatívnych prostriedkov zo ŠR na vzdelávacie poukazy:
Tak ako som už písal, všetky prostriedky poskytnuté zo štátneho rozpočtu bez ohľadu na to, či sa použijú na financovanie prenesených kompetencií na úseku školstva, alebo na financovanie originálnych kompetencií na úseku školstva (napr. činnosť CVČ) sa kódujú kódom zdroja 111 - zo štátneho rozpočtu. Ak si výdavky uskutočnené z prostriedkov na vzdelávacie poukazy kódovala zdrojom 45, musíš ich interným dokladom opraviť na kód zdroja 111.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

gabuska
Ahojte.
Chcela by som sa spýtať, či vediete aj knihu pohľadávok a záväzkov?
Ide mi o to, či sa v nej uvádzajú aj došlé a odoslané fa /na tie mám knihu
došlých a odoslaných Fa/, uvádzajú sa v nej mesačne aj záväzky z miezd?
Ďakujem za odpoveď.
Neviem, či máš na mysli ručne vedené knihy pohľadávok a záväzkov, alebo v APV - IBEU ?

Ja záväzky z dodávateľských faktúr vediem v programe IBEU v časti inestičné a neinvestičné faktúry podľa charakteru.
Naposledy upravil kvet : 22.05.06 at 09:06
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj,
aj ja evidujem záväzky z dodávateľských faktúr v programe IBEU, tak isto ako Kvet, ale v časti ostatné finančné doklady evidujem záväzky týkajúce sa sociálneho fondu. Záväzky voči sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam sledujem na syntetickom účte 336, ku ktorému mám analytické členenie. Robím to nesprávne týmto spôsobom? Ak by som záväzky voči poisťovniam evidovala v časti ostatné finančné doklady ako doklad k týmto záväzkom by som priložila mesačné výkazy alebo interný doklad?
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahoj kvet.
Ďakujem za odpovede.
-K tomu kódovaniu. Samozrejem používam kód 41 /len som sa pomýlila/, ale
pri tých vzdel.poukazoch som zle kódovala, čo opravím.
-K vedeniu kníh pohľadávok a záväzkov som mala na mysli ručne vedené knihy.Chem sa spýtať ako vedieš tie záväzky k ZP a SP v časti ostatné finančné doklady? Na základe rekapitulácie z IBEU tam vystavíš platobný
poukaz?
-A ešte sa chcem opýtať k účtovaniu pokladne. Pokladníčka mi ju odovzdá na konci mesiaca. Ja ju zaúčtujem pod jedným dokladom s dátumom k 30.-31. príslušného mesiaca.Je to správne? Alebo treba účtovať denne?
-na príjmový účet nám nabiehajú príjmy ,ktoré sú hradené poštovými poukážkami.Pošta nám zasiela doklad o pripísaným sumách na účet a zároveň prikladá Faktúru o úhrade sadzby sa službu.Takže pripísaný príjem na účet je nižší o ten ich poplatok za službu.Napr. príjem 300,- - poplatok
pošty 4,70 = 295,30 Sk- účtujem : 236 223002 / 215 ? Alebo mala by som tú faktúru za ten poplatok viesť ako mylnú platbu k príjmovému účtu?
Naposledy upravil gabuska : 22.05.06 at 08:17
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

ErikaVac
Ahoj,
aj ja evidujem záväzky z dodávateľských faktúr v programe IBEU, tak isto ako Kvet, ale v časti ostatné finančné doklady evidujem záväzky týkajúce sa sociálneho fondu. Záväzky voči sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam sledujem na syntetickom účte 336, ku ktorému mám analytické členenie. Robím to nesprávne týmto spôsobom? Ak by som záväzky voči poisťovniam evidovala v časti ostatné finančné doklady ako doklad k týmto záväzkom by som priložila mesačné výkazy alebo interný doklad?
Ahoj ErikaVac,
to, že sleduješ záväzky voči SP a ZP na analytických účtoch 336 je správne. Ja to tiež tak robím.
Opravujem sa, v rozpočtovej organizácii neevidujem záväzky voči SP a ZP v APV - IBEU v časti ostatné finančné doklady (problém by bol s účtovným predpisom), vediem ich len v účtovníctve obce (tam, problém s účtovným predpisom nie je - je to trochu iné účtovníctvo).
Vidím, že začínam mať menší chaos ?!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Odpovede pre "gabusku"

Chem sa spýtať ako vedieš tie záväzky k ZP a SP v časti ostatné finančné doklady? Na základe rekapitulácie z IBEU tam vystavíš platobný
poukaz?
Odpoveď vyššie.

K účtovaniu pokladne. Pokladníčka mi ju odovzdá na konci mesiaca. Ja ju zaúčtujem pod jedným dokladom s dátumom k 30.-31. príslušného mesiaca.Je to správne? Alebo treba účtovať denne?
Nie, nie je to správne. Ja tiež účtujem pokladňu 1 x mesačne, ale podľa čísiel pokladničných dokladov a chronologicky v časovom slede.

na príjmový účet nám nabiehajú príjmy ,ktoré sú hradené poštovými poukážkami.Pošta nám zasiela doklad o pripísaným sumách na účet a zároveň prikladá Faktúru o úhrade sadzby sa službu.Takže pripísaný príjem na účet je nižší o ten ich poplatok za službu.Napr. príjem 300,- - poplatok
pošty 4,70 = 295,30 Sk- účtujem : 236 223002 / 215 ? Alebo mala by som tú faktúru za ten poplatok viesť ako mylnú platbu k príjmovému účtu?
Ja účtujem nasledovne:
a) ak je predpísaná pohľadávka
- predpis pohľadávky MD 315 / D 215 = 300 Sk,
- úhrada pohľadávky MD 236 + 223 002 / 315 = 300 Sk,
- zníženie príjmu o "poštovné" MD - (mínusom) 236+223002+(SY 12, znak "P") / D - (mínusom) 215 = - 4,70 Sk,
- prevod "poštovného" z výdavkového účtu na príjmový
- predpis: MD 420 / D 215 = 4,70 Sk,
- zúčtovanie výdavkového účtu MD 262 / D 232+09121+632003+41 = 4,70 Sk,
- zúčtovanie príjmového účtu MD 236+223 002+(SY 12, znak "P") / D 262 = 4,70,

b) ak nie je predpísaná
- úhrada pohľadávky MD 236 + 223 002 / 215 = 300 Sk,
- zníženie príjmu o "poštovné" MD - (mínusom) 236+223002+(SY 12, znak "P") / D - (mínusom) 215 = - 4,70 Sk,
- prevod "poštovného" z výdavkového účtu na príjmový
- predpis: MD 420 / D 215 = 4,70 Sk,
- zúčtovanie výdavkového účtu MD 262 / D 232+09121+632003+41 = 4,70 Sk,
- zúčtovanie príjmového účtu MD 236+223 002+(SY 12, znak "P") / D 262 = 4,70,

Týmto spôsobom máš zaručené, že bude sedieť príjmový okruh.
Naposledy upravil kvet : 22.05.06 at 09:37
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Pre kvet.
Ďakujem za odpovede.
Ale ešte k tej pokladni.Asi som trochu nechápavá, ale ďakujem za trpezlivosť
a odpovede. Čiže program IBEU ponúkne dátum a číslo dokladu.
Sme v januári: 31.01. dokl.č. napr. ja začínam 71 a účtujem, pod týmto
jedným číslom celý mesiac, čo je asi zle. Takže ty použiješ číslo príjmového
resp.výdavkového dokladu a takisto dátum z týchto dokladov. Takže keď
mám v pokladni v jeden deň len jednu operáciu to bude jeden doklad, na druhý deň ďalšiu operáciu tak to bude ďalší doklad,...
Z predchádzajúcich tvojich príspevkov viem, že zle účtujem výdaj z pokladne.
Poraď mi prosím, či účtujem vôbec správne pokladňu, nakoľko mi príjem do pokladne používame: napr.
261 / 232 637030 200,- školné
261 / 232 637030 500,- príjem za stravné lístky
261 / 262 1000,- doplnenie pokladne z účtu
410 / 232 633006 1000,- nákup mat.
420/ 232 632003 500,- poštovné
261 1500,- výdaj z pokladne
232 637030 -1500,- výdaj z pokladne

potom cez interný doklad predpíšem:
232 637032 / 325 200,- mylná platba k výd.účtu /príjem za školné/
420 / 232 637014 -500,- zníženie nákladov za stravovanie
Naposledy upravil gabuska : 22.05.06 at 11:20
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

V internej smernici mám uvedené, že pokladničné doklady číslujem 9xxx, kde číslo 9 znamená, že ide o pokladničné doklady a xxx je poradové číslo pokladničného dokladu. Napr. VPD č. 1/2006 je v účtovníctve zaúčtované pod číslom 9001 a s dátumom, ktorý je uvedený na výdavkovom pokladničnom doklade.

Z tohto čo si uviedla vyplýva, že pokladňu účtuješ nesprávne.

Účtovanie rozpočtových príjmov platených do pokladne v hotovosti:

- príjem poplatku za školné do pokladne, účtovný doklad PPD: MD 261 / D 215 (alebo, ak máš zaúčtovaný predpis pohľadávky, tak bude účet 315),
- prevod prijatých príjmov na príjmový účet, účtovný doklad VPD: MD 262 / D 261,
- zúčtovanie príjmu na príjmovom účte, účtovný doklad - bankový výpis: MD 236+223 002+72 / 262

Účtovanie doplnenia pokladničnej hotovosti z výdavkového účtu:

- príjem hotovosti, účtovný doklad PPD: MD 261 / D 262
- zúčtovanie výdavkového účtu, účtovný doklad - bankový výpis: MD 262 / D 232+09502+637030+41

Účtovanie rozpočtových výdavkov uhradených v hotovosti:

- nákup materiálu účtovaný priamo do spotreby, účtovný doklad VPP: MD 410 / D 261
a súčasne / D 232+09502+633 006+41
a súčasne ale mínusom / - D 232+09502+637 030+41

Toto je správny postup účtovania pokladničných operácií v účtovnícve RO odporúčaný aj MF SR.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Pre kvet.
Možno mám veľa začiatočníckych otázok, ale keď sme prechádzali na právnu subjektivitu nemala sa veľmi s kým radiť o tom, čo sa ako robí.
A tak to je aj s tým číslovaním dokladov v účtovníctve. Tušila som, že to číslovanie, ktoré vediem nie je veľmi dobré,preto ti kladiem možno toľko
pre teba nepochopiteľných otázok.
Z toho čo si mi napísal mi ešte nie je jasné toto:
a keď v jeden deň máš aj príjem do pokladne aj výdaj z nej ako máš doklad číslovaný? Pokladníčka čísluje VPD 1/2006 a PPD 1/2006, je to správne?
Príklad: 02.01.2006 dokl.č. .......
02.01.2006 doplnenie pokladne: PPD 1/2006 261/262 1000,-
02.01.2006 nákup kanc.potrieb:VPD 1/2006 410/261 500,-
232 633003 500,-
232 637030 -500,-
Aké bude číslo tvojho dokladu /9001/?

Pokladňa - to znamená, že to čo príjmem do pokladne, kým neprevediem
zriaďovateľovi nemôžem používať.
Naposledy upravil gabuska : 22.05.06 at 19:25
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj gabuska.

K číslovaniu pokladničných dokladov:
pokladničné doklady (t.j. príjmové aj výdavkové) číslujeme chronologicky tak, ako sú zapísané v pokladničnej knihe. Napr.
02.01.2006 doplnenie pokladne: PPD č. 1/2006
02.01.2006 nákup kancelárskych potrieb: VPD č. 2/2006
atď...

K príjmom inkasovaným do pokladne:
v rozpočtových organizáciách platí zásada oddeleného sústreďovania rozpočtových príjmov a rozpočtových výdavkov, tzn., že rozpočtové príjmy sa sústreďujú na príjmový účet a výdavky sa realizujú v výdavkového účtu. Neplatí tu princíp samofinancovania (ako napr. u príspevkových organizáciách), tzn., že inkasované rozpočtové príjmy v hotovosti sa musia najprv previesť na príjmový účet, následne vykonať zúčtovanie so zriaďovateľom (fyzický prevod) a ak ich zriaďovateľ poukáže RO na výdavkový účet, v tedy ich RO môže použiť na financovanie rozpočtových výdavkov.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahoj kvet.
Ďakujem za odpovede.
Ideme kupovať kopírku za cca 35.000,- Sk z vlastných príjmov. Potrebujem k nej ponuky od 3 firiem? Nemám to v rozpočte ako kapitálový výdavok.
Účtovať budem: 410/321
321/232 713004
022/901
alebo cez 042/321 atď.
V niektorom príspevku ste sa už s takýmto niečím zaoberali,ale asi som si ho
zabudla skopírovať a nemám teraz čas listovať ktorý príspevok to vlastne bol.
Vopred ďakujem a želám pekný deň.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

V zmysle zákona o dani z prímov, na ktorý sa odvolávajú aj postupy účtovania pre RO ..., hmotným majetkom sú samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko - ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000,- Sk a prevádzkovo - technické funkcie sú dlhšie ako jeden rok.
Z uvedeného vyplýva, že obstaranie kopírky (samostatná hnuteľná vec), ktorej obstarávacia cena je vyššia ako 30 000,- Sk (v danom prípade je 35 000,- Sk) aj jej prevádzkovo - technické určenie je dlhšie ako rok (t.j. doba používania) je dohodobým hmotným majetkom a jej financovanie musí byť zabezpečené z kapitálových výdavkov. Pokiaľ nemáte v rozpočte rozpočtované kapitálové výdavky, nemôžete obstarávať takýto majetok. Odporúčam obrátiť sa na zriaďovateľa s požiadavkou o schválenie zmeny rozpočtu.
Obstarávaný majetok neprevyšuje limity pre uplatňovanie zákona o verejnom obstarávaní a preto nie je potrebná ani ponuka napr. troch firiem.
Účtovanie:
- predpis záväzku na základe dodávateľskej faktúry: MD 042 / D 321
- úhrada dodávateľskej faktúry: MD 321 / D 232+09502+713 004+41
- prefinancovanie zdrojov k dlhodob.majetku: MD 211 / D 901
- zaradenie kopírky do používania na základe zaraďovacieho protokolu MD 022 / D 042
- mesačný účtovný odpis: MD 470 / D 082 a zároveň MD 901 / D 211

Ešte pripomeniem, že súčasťou obstarávacej ceny kopírky sú aj napr. náklady na dopravu ...
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

gabuska, nasla som toto:
podla usmernenia danoveho uradu k financovaniu dlhodobeho majetku z ropzocotvych prostriedkov obce a rozpoctovych organizaci:
na zaklade rozhodnutia uctovnej jednotky drobny hmotny majetok, ktoreho ocenenie je nizsie alebo sa rovna sume 30 000 Sk a doba pouzitelnosti je dlhsia ako jeden rok sa moze uctovat ako dlhodoby hmotny majetok na ucte 028 - drobny dlhodoby hmotny majetok. obstaranie drobneho dlhodobeho majetku kupou sa POVINNE FINANCUJE Z KAPITALOVEHO ROZPOCTU.
drobny hmotny majetok, ktoreho doba pouzitia je dlhsia ako 1 rok a ktoreho ocenenie je nizsie alebo sa rovne 30 000 sa nebude povazovat za dlhodoby majetok ak sa tak jednotka rozhodne na zaklade vnutornmeho predpisu. v tomot pripade sa majetok povinne financuje z bezneho rozpoctu.uctuje sa o nom bud ako o zasobe na 112 alebo sa uctuje priamo do nakladov 410 ak ma jednotka vnutorny predpis od druhoch materialu uctovanych priamo do spotreby
Ale chcem vediet co ty na to KVet, mame sa toho drzat aj my rozpoctovkari?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Toto usmernenie je aj pre RO. Ale podotýkam, že záleží na rozhodnutí účtovnej jednotky, ako si to upraví v internom predpise !
To čo si dáte do interného predpisu, už nemôžete v priebehu roka meniť.
Naposledy upravil kvet : 23.05.06 at 08:10
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

znamená to teda ze ak mam v smernici ze dlhodoby majetok mam na ucte 028 az od 30 000 nemozem teda kupit nic nad 30 000 z beznych vydavkov?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Na účte 028 - Drobný dlhodobý hmotný majetok nemôže byť účtovaný v žiadnom prípade dlhodobý majetok, ktorého obstarávacia cena je vyššia ako 30 000,- Sk (takýto dlhodobý hmotný majetok sa účtuje podľa charakteru na syntetických účtoch 021,022,023,025,026,029) Dlhodobý majetok, ktorého obstarávacia cena je vyššia ako 30 000,- Sk sa vždy financuje z kapitálových výdavkov (nie z bežných výdavkov) a to bez ohľadu na vôľu účtovnej jednotky (t.j. bez ohľado na to čo má uvedené v internom predpise, v takejto časti by bol interný predpis neplatný) !!!
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet
Na účte 028 - Drobný dlhodobý hmotný majetok nemôže byť účtovaný v žiadnom prípade dlhodobý majetok, ktorého obstarávacia cena je vyššia ako 30 000,- Sk (takýto dlhodobý hmotný majetok sa účtuje podľa charakteru na syntetických účtoch 021,022,023,025,026,029) Dlhodobý majetok, ktorého obstarávacia cena je vyššia ako 30 000,- Sk sa vždy financuje z kapitálových výdavkov (nie z bežných výdavkov) a to bez ohľadu na vôľu účtovnej jednotky (t.j. bez ohľado na to čo má uvedené v internom predpise, v takejto časti by bol interný predpis neplatný) !!!
teraz neviem ze ci tomu rozumiem..... na 028 dam majetok do 30 000 ale kupovany z kapital vydavkov?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Áno presne tak (samozrejme za podmienky, že to máš podchytené v internom predpise).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať