Zavrieť

Porady

Usporiadat
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Dobrý deň všetkým.
Kvet, chcem sa Ti poďakovať za upozornenie. Hltám všetky tvoje príspevky, ktoré mi veľmi pomáhajú. A čo sa týka tej 480, tak to účtovala moja predchádzajúca kolegyňa a jasné že funkčná klasifikácia je 09601 to bol môj preklep.Ešte raz vďaka.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, skúste mi poradiť. Zamestnanci v rámci programu Socrates boli na zahraničnej pracovnej ceste. Vyplatili sme im preddavok v eurách, to zúčtujem vo valutovej pokladničnej knihe, z minula už viem akými kurzami. Ale mám takýto problém. Vyplatili sme aj preddavok v slovenských korunách, vyplatený z korunovej pokladne.
Po skončení pracovnej cesty budem doplácať na stravu, chcela by som to doplatiť v korunách.
Neviem ako to mám dokladovať? Bola som zvyknutá všetky náklady súvisiace s pracovnou cestou zúčtovať pri cestovnom príkaze, ale teraz to neviem urobiť, keď niečo je v SK niečo v eurách. Aké doklady dám do poklade korunovej, aké do valutovej? Možno je to jednoduché, ale nemám v tom jasno.
Ďakujem za každú radu.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahoj kvet, prosím Ťa ak začnem od mája používať kód 72 za to školné, musím si spätne opraviť ID aj predchádzajúce mesiace?
Ďakujem.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Pozdravujem všetkých.

Prosím, poraďte príspevku č. 758. Prijmem každú radu. Vďaka.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

gabuska
Ahoj kvet, prosím Ťa ak začnem od mája používať kód 72 za to školné, musím si spätne opraviť ID aj predchádzajúce mesiace?
Ďakujem.
Opraviť ID od začiatku roka !
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Paľka
Áno sedí. Pre objasnenie situácie...Príjem potravín na sklad napr. suma 2000,- účtovanie 112 8/321 8. Úhrada Fa na sumu 2000,- účtovanie 321 8/241 8 /ešte neprišiel dobropis/.Prišiel dobropis v nasledujúcom mesiaci na sumu napr. 200,-, t. z.,že suma Fa na 2000,- by mala byť nižšia o 200,-, ibaže už bola uhradená a suroviny spotrebované. My dopredu nevieme kedy príde a v akej výške dobropis bude. Keď príde dobropis vedúca ŠJ ho dáva do tzv. finančného čerpania, ktoré predstavuje že v nasledujúcom týždni môže byť komfortnejší jedálny lístok.Takže podľa mňa by sa mali vlastne ponížiť záväzky voči dodávateľovi, lebo v skutočnosti sme mali uhradiť sumu nižšiu a na druhej strane sme mali určitý výnos. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Lenže teraz..., je možná oprava za rok 2004?
Píšeš, že faktúra (bez dobropisu) bola uhradená napr. 2000,- Sk (321 / 241). A čo dobropis (napr. suma 200,- Sk), ten Vám dodávateľ uhradil na potravinový účet ??? Aké bolo účtovanie prijatého dobropisu ???
Čo sa týka opravy za rok 2004, áno je možná oprava, len potrebujem vedieť viac inforámcií, aby som vedel správne reagovať.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK, aj k tvojmu problému sa vyjadrím, len si to musím premyslieť a nájsť "cesťák" zo zahraničnej pracovnej cesty (niekedy som ho mal a myslím, že bol aplikovateľný aj na zahraničnú menu aj na slovenskú menu).
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

kvet
Píšeš, že faktúra (bez dobropisu) bola uhradená napr. 2000,- Sk (321 / 241). A čo dobropis (napr. suma 200,- Sk), ten Vám dodávateľ uhradil na potravinový účet ??? Aké bolo účtovanie prijatého dobropisu ???
Čo sa týka opravy za rok 2004, áno je možná oprava, len potrebujem vedieť viac inforámcií, aby som vedel správne reagovať.
Uvediem skutočný príklad.
Vedúca ŠJ dáva na zaúčtovanie nasledovný interný doklad:
/obdobie 01/2005/

Uhradené Fa cez účet: 45170,90
-z toho za predchádzajúci mesiac 18106,10 321/241
-z toho za bežný mesiac 27064,80 112/241

Náklady: Normované 66167,- 316/602
Skutočné 66095,91 501/112


Finančné čerpanie: Za príslušný mesiac 71,09
/v 01/2005 prišiel dobropis 718,80/
od začiatku roka 789,89

úhrada - stravné 67999,- 241/316

Neuhradené potraviny: V bežnom mesiaci 49199,70 112/321
/v období 12/2004 18824,90/
celkom

Zásoby: 31823,77

V roku 2004 bol stav neuhradených potravín 18 824,90. V 01/2005 prišiel dobropis 718,80. Keď vedúca ŠJ uhradila Fa za predchádzajúci mesiac úhradu znížila o daný dobropis./viď vyššie 18 106,10/. Dobropis účtovaný nebol.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
odpoveď pre "Paľka":
vo všeobecnosti platí, že zľavy z ceny, napr. skontá, bonusy, rabaty sa premietajú do ceny, t.j. ako zníženie ocenenia materiálu (zásob). Ak faktúra (záväzok) nebola ešte uhradená, poskytnutá zľava sa zaúčtuje na účet 321 ako zníženie záväzku a súčasne ako zníženie materiálu (zásob). Ak bol záväzok uhradený, zľava sa zaúčtuje ako pohľadávka voči dodávateľovi.
V tvojom prípade by som sumu 718,80 Sk zaúčtoval: MD 321 8 / D 501.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ahojte, skúste mi poradiť. Zamestnanci v rámci programu Socrates boli na zahraničnej pracovnej ceste. Vyplatili sme im preddavok v eurách, to zúčtujem vo valutovej pokladničnej knihe, z minula už viem akými kurzami. Ale mám takýto problém. Vyplatili sme aj preddavok v slovenských korunách, vyplatený z korunovej pokladne.
Po skončení pracovnej cesty budem doplácať na stravu, chcela by som to doplatiť v korunách.
Neviem ako to mám dokladovať? Bola som zvyknutá všetky náklady súvisiace s pracovnou cestou zúčtovať pri cestovnom príkaze, ale teraz to neviem urobiť, keď niečo je v SK niečo v eurách. Aké doklady dám do poklade korunovej, aké do valutovej? Možno je to jednoduché, ale nemám v tom jasno.
Ďakujem za každú radu.
Vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty sa vykoná na jednom cestovnom príkaze. Stravné v zahraničnej mene do výšky poskytnutého preddavku zúčtuješ vo valutovej pokladni a sumu, ktorú budeš doplácať na stravné vyplatíš z korunovej pokladne. K valutovej pokladni si priložíš originál cestovného príkazu a ku korunovej pokladni si priložiť fotokópiu cestovného príkazu ku ktorému vystavíš VPD (na doplatok) a na fotokópiu si napíšeš poznámku, že originál sa nachádza pri valutovej pokladni.
Je to môj názor, ja by som postupoval takto.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Pekný deň všetkým.
Ďakujem "kvet" za Tvoju trpezlivosť. So všetkým súhlasím čo píšeš len u nás je ten problém, že mi nepoznáme výšku tej zľavy k danej Fa a lež príde, tak suroviny sa zo skladu spotrebujú. Ešte sa chcem spýtať, ako uskutočním tú opravu za rok 2004?
Naposledy upravil Paľka : 01.06.06 at 08:08 Dôvod: Doplnenie
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Paľka
Pekný deň všetkým.
Ďakujem "kvet" za Tvoju trpezlivosť. So všetkým súhlasím čo píšeš len u nás je ten problém, že mi nepoznáme výšku tej zľavy k danej Fa a lež príde, tak suroviny sa zo skladu spotrebujú. Ešte sa chcem spýtať, ako uskutočním tú opravu za rok 2004?
Ak sú potraviny už spotrebované a dodávateľ Vám oznámi výšku poskytnutej zľavy, účtovanie bude: MD 321 8 / D 501.
Opravu za r. 2004 vykonáš týmto istým spôsobom. Znížiš záväzok voči dodávateľovi (účet 321 8 na strane MD) a znížiš náklady (účet 501 na strane D). Účet 501 preto, lebo rozdiel medzi účt. triedou 5 a 6 na konci roka by sa mali prevádzať na účet 379 (aby sa ti nevykázal pri uzatváraní účtov výsledok hospodárenia) a v nasledujúcom roku sa tento prevod zruší.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Vďaka "kvet".
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj kvet...chcem sa ta spytat, ked si v SJ kupia pracovnu obuv, tak FK bude 111?..
dakujem...
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Henika,
funkčná klasifikácia by mala byt 41, pretože ŠJ su financované z podielových daní - originálne kompetenecie.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ErikaVac
Ahoj Henika,
funkčná klasifikácia by mala byt 41, pretože ŠJ su financované z podielových daní - originálne kompetenecie.
dakujem...
a este jedna otazka...dostala som peniaze z KSU na sportovu sutaz...M
MD dam 232+mylna platba...a D mam dat aku stranu?
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Ešte raz sa chcem vrátiť k tým dobropisom. Oprava za predchádzajúce roky 321/501. Triedy 5 a 6 sa týkajú vždy len jedného účtovného obdobia, ak by som to tak opravila úplne by som zmenila výsledky tried 5 a 6, pretože by som tam zahrnula obdobie, ktoré sa ich netýka, nie?
Zhodou okolností som natrafila aj na auditorku, ktorá mi poradila, že jediné čo by som mohla urobiť je oprava počiatočných stavov....a to pri viacerých účtoch pretože sa tu ťahajú chyby z predchádzajúcich období, kedy som tu ešte nepracovala.Vravela, že treba všetko popísať na internom doklade z akého dôvodu boli počiatočné stavy menené. Totižto ona pozná situáciu aká tu bola, pretože tu bola viackrát na opravy a nie všetko sa podarilo doriešiť. A ja nič íné nerobím, len keď mám čo len chvíľu voľného času hľadám kde môžu byť chyby, ale už som v koncoch a neviem ako ďalej.
Takže teraz neviem,... čo myslíte? Ak zmením počiatočné stavy, nebude mi sedieť prechod z roka na rok,neviem čo mám spraviť. Vďaka za každú odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte, dva dni mi nefungoval internet, takže sa ozývam až dnes.

Upresnenie odpovede (henika a ErikaVac):

Súčasťou rozpočtovej klasifikácie je označenie druhu rozpočtu, organizačná klasifikácia, funkčná klasifikácia a ekonomická klasifikácia.
Funkčná klasifikácia sleduje výdavky verejnej správy podľa účelu na medzinárodné porovnávanie. Gestorom funkčnej klasifikácie je ŠÚ SR. Je uverejnená vo FS č. 11/2003.
Kódovanie zdrojov v rozpočtoch verejnej správy nie je súčasťou rozpočtovej klasifikácie, ale upravuje ho pokyn MF SR, ktorým sa zostavuje návrh rozpočtu VS (FS č. 3/2005).

K zatriedenie výdavkov na nákup pracovnej obuvy zamestnancov ŠJ:

1.) funkčná klasifikácia: 09601 - Školské stravovanie v predškolských zariadeniach a základných školách

2.) ekonomická klasifikácie: 633 010 - Pracovný odev, obuv a pracovné pomôcky

3.) zdroj: 41 - vlastné príjmy obcí a VÚC (za predpokladu, že obuv bola zakúpená z vlastných prostriedkov zriaďovateľa určených na financovanie originálnych kompetencií na úseku školstva)
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
dostala som peniaze z KSU na sportovu sutaz...M
MD dam 232+mylna platba...a D mam dat aku stranu?
Financovanie školských súťaží upravuje metodický pokyn MŠ SR č. 3/2005-E z 10.02.2005. Z uvedeného pokynu vyplýva, že financovanie súťaží sa realizuje na základe fakturácie, t.j. organizátor súťaže fakturuje KŚÚ uskutočnené výdavky spojené s organizovaním súťaže.
Vzniku výdavku škola zaúčtuje na stranu MD účt. triedy 4XX (napr. účtu 410-Materiálové náklady alebo 420-Služby) a na stranu DAL 232- Vkladový výdavkový rozpočtový účet + RK a zdroj.
Po úhrade faktúry krajským školským úradom sa súťaž v účtovníctve zúčtuje ako refundácia jednotlivých položiek výdavkového účtu podľa ekonomickej a funkčnej klasifikácie a príslušných nákladov rozpočtovej organizácie.
Naposledy upravil kvet : 14.06.06 at 07:16
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Paľka
Ešte raz sa chcem vrátiť k tým dobropisom. Oprava za predchádzajúce roky 321/501. Triedy 5 a 6 sa týkajú vždy len jedného účtovného obdobia, ak by som to tak opravila úplne by som zmenila výsledky tried 5 a 6, pretože by som tam zahrnula obdobie, ktoré sa ich netýka, nie?
Zhodou okolností som natrafila aj na auditorku, ktorá mi poradila, že jediné čo by som mohla urobiť je oprava počiatočných stavov....a to pri viacerých účtoch pretože sa tu ťahajú chyby z predchádzajúcich období, kedy som tu ešte nepracovala.Vravela, že treba všetko popísať na internom doklade z akého dôvodu boli počiatočné stavy menené. Totižto ona pozná situáciu aká tu bola, pretože tu bola viackrát na opravy a nie všetko sa podarilo doriešiť. A ja nič íné nerobím, len keď mám čo len chvíľu voľného času hľadám kde môžu byť chyby, ale už som v koncoch a neviem ako ďalej.
Takže teraz neviem,... čo myslíte? Ak zmením počiatočné stavy, nebude mi sedieť prechod z roka na rok,neviem čo mám spraviť. Vďaka za každú odpoveď.
Ak zmeníš počiatočné stavy bude porušená zásada bilančnej kontinuity ! Máš pravdu v tom, že na výsledkových účtoch (účt. trieda 5 a 6) sa účtuje účtovné prípady v priebehu roka narastajúcim spôsobom. Podľa § 5 ods. 1 písm. b) postupov účtovania, opravy nákladov a výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov. Ale treba povedať aj to, že školské stravovanie (nepodnikateľská činnosť) sa neúčtuje s výsledkom hospodárenia (zisk, stata). Rozdiel medzi účtovnou triedou 5 a 6 sa na konci roka preúčtováva na účet 379. V nasledujúcom roku sa zostatok na účte 379 rozpúšťa na účty 5 alebo 6. Preto by som opravu z minulých rokov kľudne robil vyššie uvedeným spôsobom, t.j. na účte 501.
Naposledy upravil kvet : 14.06.06 at 07:15
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať