Zavrieť

Porady

Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Prosím Vás, mohol by mi niekto rozpísť ako účtuje známky - ceniny, ktoré nakupuje z pokladne. Ide mi o rozpočtovú organizáciu. Ja som to účtovala do nákladov 420/232 09121 632003. Asi to nie je správne. Chcela by som si to dať do poriadku.
Pekný deň!
- nákup poštových známok v hotovosti: MD 263 / D 261
/ D 232+09121+632003+111
a zároveň / - D 232+09121+637030+111 (mínusom)

- spotreba poštových známok (napr. na konci mesiaca na základe interného dokladu): MD 420 / D 263
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Na tú réžiu sa pýtam preto, lebo ved. ŠJ mi predložila metodické usmernenie z r. 2000 vydané Krajským úradom v Trenčíne, kde je uvedené, že tieto prostriedky sa môžu použiť na:
- finančý limit potravín
- vecné výdavky súvisiace so stravovaním v zariadeniach šk. stravov.
- obnovu drobného inventáru a technologických zariadení
Veľmi sa bráni tomu, že ja uhrádzam z týcho výdavkov náklady na ich mzdy a energie. Som rada, že ste mi to potvrdili a že nerobím niečo, čo nie je v súlade so zákonom.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Mám tiež podobné usmernenie, v tom období to bolo tak, pretože to súviselo s tým, či je "réžia" príjmom štátneho rozpočtu, alebo nie, keďže sa uhrádzala na potravinový účet.
Ale, bolo to v roku 2000, bol iný zriaďovateľ, bol iný systém financovania regionálneho školstva, je to "len" usmernenie, ktoré už stratilo platnosť !!!
Treba predovšetkým vychádzať z nového systém financovania regionálneho školstva, ktoré je založené na viaczdrojovom financovaní.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
chcem Ťa poprosiť, či by si mi nemohol ešte raz vysvetliť účtovanie úrokov a poplatkov banke. Úroky aj poplatky zo všetkých účtov, okrem účtu na dotácie, mám prevádzané bankou na výdavkový účet. Vrátila som sa k príspevkom č. 492 a aj 496, a som z toho úplne mimo.Vôbec v tom nemám jasno. Mám pocit, že neúčtujem správne. Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, možný spôsob účtovania kreditných úrokov pripísaných na vkladový výdavkový rozpočtový účet uvádzam v prílohe.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem. Z uvedeného postupu mi vychádza, že odvádzam zriaďovateľovi prijaté úroky v plnej výške a neodpočítam z nich poplatky za vedenie účtu. Správne tomu rozumiem?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Presne tak, kreditné úroky - rozpočtový príjem (v plnej výške) odvádzaš zriaďovateľovi tak, ako aj iné rozpočtové príjmy.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ďakujem. Zas bude mať naša hlavná účtovníčka zo mňa ťažkú hlavu. Pretože mi povedala, že mám odpočítať poplatky za vedenie účtu a ak mi vznikne výnos, tak len vtedy to mám previesť na účet zriaďovateľa.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Postup, ktorý opisuješ ErikaVac sa uplatňuje pri vzniku výnosu z prostriedkov ŠR podľa § 7 ods. 1 písm. m) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách, ktorý ak vznikne, je povinná škola ho odviesť zriaďovateľovi a zriaďovateľ do štátneho rozpočtu.
Kreditné úroky z prostriedkov vedených v bankách sú príjmom rozpočtu obce, ako ktorékoľvek iné príjmy. Po správnosti by mali plynúť na príjmový účet (t.j. banka by ich mala pripisovať na príjmový účet), ale niektoré subjekty to majú tak dohodnuté s bankou, že všetky poplatky idú z výdavkového účtu alebo aj úroky plynú na výdavkový účet (aj my to tak máme). Keďže podľa môjho názoru nie je može započítavať úroky s bankovými poplatkami (nie je naplnené ustanovenie § 22 ods. 3 zákona o RPVS) malo by sa postupovať tak, ako som uviedol v prílohe.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ani ja celkom dobre nerozumiem tým úrokom, hoci som príspevky čítala viackrát. Napr. účet SF: poplatky za vedenie účtu sú napr. 28,- Sk , zaúčtujem 952/2434, kreditný úrok 6,10, daň z úroku 1,- Sk, zaúčtujem rozdiel 2434/952 - 5,10. Na potravinovom účte Šj o prijatý úrok ponižujem poplatky banke a ostatok refundujem z 232 . Tak isto depozitný účet. Žiadne úroky neprevádzam na príjmový účet. Fyzicky mám len 1 účet, na ktorom účtujem 232 - vkladový výdavkový rozpočtový účet a aj 236 - príjmový vkladový rozpočtový účet - sem chodia dotácie, vkladajú sa príjmy z ŠKD, MŠ, ŠJ a nájmu. Takže to mám nesprávne? Keď som pri tom nájme, nájom z priestorov školy (prenesené kompetencie) sa kódujú kódom zdroja 41, potom aj použitie by malo byť kódovaný týmto zdrojom, t. z. že ide vlastne o financovanie originálnych kompetencií, aj keď boli prenajaté priestory prenesených kompetencií?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

K účtu SF: z dikcie zákona o sociálnom fonde vyplýva, že SF sa netvorí z kreditných úrokov a tiež prostriedky SF nemožno použiť na úhradu poplatkov za vedenie účtu. Vo všeobecnosti, prostriedky SF možno použiť len pre zamestnancov. Preto, ak sú úroky bankou pripisované na účet SF je potrebné vykonať ich prevod na príjmový účet, pretože sú rozpočtovým príjmom podľa § 5 ods. 1 písm. b) zák. č. 583/2004 Z.z. Poplatky za vedenie účtu sa rozpočtovým výdavkom a preto ak sa účet SF nespoplatňuje na výdavkovom účet, je potrebné vykonať prevod prostriedkov vo výške poplatkov z výdavkového účtu na účet SF.
K potravinovému účtu: z dikcie ust. § 23 ods. 4 zák.č. 523/2004 vyplýva, že na tomto účte sa vedie prijatá úhrada za stravu od zákonného zástupucu detí a ostatných stravníkov a z tohto účtu sa vykonáva úhrada výdavkov súvisiacich so stravovaním (t.j. úhrada obstarania potravín). Na základe uvedeného je potrebné, ak sú kreditné úroky pripisované na potravinový účet, prevádzať ich na príjmový účet a z výdavkového účtu prevádzať na potravinový účet prostriedky vo výške poplatkov.
Obdobný postup je aj pri ostatných mimorozpočtových účtoch (depozit, darovací účet, sponzorský pod.).

Ku kódovaniu:
presne tak, aj použitie prostriedkov (vo výdavkoch) z nájmu musí byť kódované zdrojom 41, aj keď sa prenajímali priestory napr. ZŠ !
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Takže, ak som to správne pochopila, všetky kreditné úroky - po odrátaní dane z úrokov - či už z dotácií na prenesené kompetencie alebo z dotácií na originálne kompetencie zaslané zriaďovateľom a vedené na 232, ako aj z ostatných účtov - účet SF, depozitný, darovací, potravinový sa prevádzajú na príjmový účet a odvádzajú sa zriaďovateľovi.... Na aké príjmy sa potom vzťahuje ust. §7 ods. 1 písm. m) z. č. 523/2004 Z. z. - aké sú to "prostriedky ŠR" ?

Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Dobrý deň všetkým.
Mám jednu otázočku k účtovaniu pokladne: Boli nakúpené čistiace potreby.Zamestnancovi, ktorý nákup uskutočnil nebol poskytnutý preddavok. Keď prišiel vyúčtovať pokladničný doklad bola na ňom vyššia suma ako máme v pokladni. Môžu byť pokladničné doklady vyúčtovávané aj s iným dátumom ako je uvedené na pokladničnom bloku? Teda napr. nákup bol uskutočnený 27.6.2006/pokladničný blok/ a na výdavkovom doklade bude deň vyúčtovania napr. 03.7.2006?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, neviem či robím správne, ale my máme v pokladni takéto doklady.
Nakúpia napr. zo svojich peňazí a my im to preplácame niekedy aj s neskorším dátumom.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, poradíte mi na akú položku mám zaúčtovať nákup webkamery, môže to byť výpočtová technika 633002?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak je nákup financovaný z bežných výdavkov, t.j. cena obstarania je nie vyššia ako 30 000 Sk, tak áno, podpoložka EK je správna.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Ahojte všetci,
prosím Vás,ako spracúvate zálohové Fa v programe IBEU? Používate na účtovanie účet 314? Vopred Vám ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Preddavky na dodávku elektrickej energie, plynu a tiež preddavky za časopisy a pod. účtujem priamo do spotreby, t.j na účte 410, pretože súčasne dochádza aj k ich spotrebe. Predpis účtujem v deň splatnosti záväzku, napr. splatnosť preddavku za elektrickú energiu podľa splátkového kalendára je 15.07.2006, predpis zaúčtujem MD 410 / D 321.
Na účte 314 - Poskytnuté prevádzkové preddavky sa účtujú poskytnuté preddavky dodávateľom pred splnením zmluvy zo strany dodávateľa, t.j. keď nie je ešte žiadne plnenie.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Čiže to znamená,ak som to správne pochopila, že ak dostanem zálohovú Fa na odborné publikácie, túto Fa účtujem ako keby som dostala normálnu Fa /MD410/D321/. Potom následne keď dostanem originál Fa k tej zálohovej,tento originál priložím k zálohovej a už nič s tým nerobím, je to tak? Krycí list vlastne vystavím iba na tú zálohovú Fa, nie? Opravte ma prosím ak sa mýlim.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Presne tak ako píšeš postupujem aj ja pri účtovaní zálohovej faktúry za odborné publikácie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať