Zavrieť

Porady

Usporiadat
dasa dasa

dasa je offline (nepripojený) dasa

obyčajný človek s potrebou vykonávať svoju prácu/ktorú mám rada/ ako najlepšie viem a ktorý rád privíta dobré rady ...viac
Zhruba pred polrokom tu bola téma projekt digitálni štúrovci. Momentálne
riešim aj ja tento problém. Pomohli mi príspevky od člena kvet ale chcem si
overiť správnosť účtovania: My sme zakúpili projektory - kap.výdavok,
vlastnými prostriedkami sme prispeli vo výške 10%,zvyšok z projektu
ako mám správne zaúčtovať

Výdavkový účet:
1.predpis prevodu z výd.účtu 10% MD ? /D 918 ....... 10000,-
2.zúčtovanie prevodu ........ MD 262/ D 232 +RK 10000,-

Osobitný účet:
1. príjem 10% MD 245 /D 262 .......... 10000,-
2. prišla dotácia MD 245 /D 918 .......... 90000,-
3. predpis fa MD 042/ D 321..........100000,-
4. úhrada fa MD 245/D 321...........100000,-
zároveň MD 918/D 211...........100000,-

Poraďte čo dať namiesto otáznika ? Kvet, prosím ťa poraď. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil dasa : 10.07.06 at 13:07
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Opravy sú zvýraznené:

Výdavkový účet:

1.predpis prevodu z výd.účtu 10% MD ? /D 918 ....... 10000,-
Predpis prevodu z výdavkového účtu na osobitný účet sa neúčtuje !!!
2.zúčtovanie prevodu ........ MD 262/ D 232 +RK 10000,- O.K.

Osobitný účet:
1. príjem 10% MD 245 /D 262 .......... 10000,- O.K.
2. prišla dotácia MD 245 /D 918 .......... 90000,- O.K.
3. predpis fa MD 042/ D 321..........100000,- O.K.
4. úhrada fa MD 245/D 321...........100000,- O.K.
zároveň MD 918/D 211........... 90000,-
5. prefinancovanie zdrojov MD 211 / D 100000,-

Okruh salda výdavkov je vyrovnaný: MD 211 (100000,- Sk), D 211 (90000,- Sk) + D 232+RK (10000,- Sk).


Prajem pekný deň.

Poznámka: ja osobne sa s týmto spôsobom účtovania nestotožňujem, pretože projekt "Digitálny štúrovci" je financovaný z prostriedkov ŠR z kapitoly Ministerstva dopravy, pôšt a telekom. Dotácia by mala plynúť klasickou cestou, t.j. cez zriaďovateľa (mala by byť zapojená do rozpočtu zriaďovateľa) a výdavky by sa mali uskutočňovať prostredníctvom výdavkového rozpočtového účtu. Ale čo už, keď ústredný orgán ŠS neovláda rozpočtové pravidlá.
Naposledy upravil kvet : 11.07.06 at 06:24
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Príjemný deň všetkým.
Mám takýto problém... Odvádzala som z pokladne na príjmový účet peniaze prostredníctvom pošty. Táto odvedená suma sa mi znížila o 4,70 Sk za tzv. sadzbu za spracovanie. Na účet mi bolo pripísané o 4,70 Sk menej. Teraz mám účet 215 vyšší o tých 4,70 Sk ako účet 219. Čo by som mala spraviť a ako účtovať? Musím ešte aj tých 4,70 odviesť zriaďovateľovi?
Jednalo sa o nasledovné:
1. predpis reklamácie z r 2005................316/215..............355,50
2. úhrada do pokladne..........................261/316..............355,50
3. prevod na účet................................262/261..............355,50
4. zúčtovanie výpisu............................236/262..............350,80
. ...........................420/262.................4,70
musí byť aj D 232 09111 632003.............4,70?
5. predpis prevodu príjmu.....................219/348...............350,80
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
ja účtujem "poštovné" nasledovne:
1.) predpis reklamácie z r.2005: MD 316 / D 215 suma 355,50 Sk,
2.) úhrada príjmu do pokladne: MD 261 / D 316 suma 355,50 Sk,
3.) odvod príjmu na príjmový účet (VPD): MD 262 / D 261 suma 355,50 Sk,
4.) zúčtovanie bankového výpisu: MD 236+EK / D 262 suma 355,50 Sk
5.) zníženie príjmov o "poštovné": MD 236+EK SY 13 znak "P" / D 215 suma mínusom - 4,70 Sk,
6.) predpis prevodu "poštovného": MD 420 / D 215 suma 4,70 Sk,
7.) prevod "poštovného" z výdavkového účtu: MD 262 / D 232+RK suma 4,70 Sk,
8.) zúčtovanie príjmového účtu: MD 236+EK SY 13 znak "P" / D 215 suma 4,70,
9.) predpis prevodu príjmov zriaďovateľovi: MD 219 / D 348 suma 355,50 Sk,
10.) zúčtovanie výpisu: MD 348 / D 236 bez EK suma 355,50 Sk.

Prajem pekný deň.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť akú ekonom. klasifikáciu použiť k účtu 236 - prijali sme peniaze bez darovacej zmluvy od obecných úradov na plavecký výcvik - uvažujem nad 292027 - Iné, alebo 311 - Granty.
ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Keďže sa jedná o finančné prostriedky prijaté od obcí a obce sú subjektami verejnej správy, použil by som podpoložku EK 312 007 - Transfery v rámci verejnej správy, z rozpočtu obce.
Ak poskytla finančné prostriedky na plavecký výcvik aj obec, ktorá je zriaďovateľom Vašej školy, tieto prostriedky sa účtujú nie cez príjmovú účet, ale klasickým spôsobom cez výdavkový účet ako "iné" prostriedky na financovanie prenesených a originálnych kompetencií školstva. Medzi obcou a RO v jej zriaďovateľskej pôsobnosti neexistuje transferový vzťah !!! Rozpočet RO je napojený (je súčasťou) rozpočtu obce.
Prajem pekný deň.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Kvet, ďakujem. Takže ak tomu rozumiem, peň. prostriedky na plavecký výcvik, mimochodom prišli na účet 245, od obce - zriaďovateľa zaúčtujem :
príjem na darovací účet 245/918
prevod z darovacieho na vkladový výdavkový rozp. účet 918/245
príjem na VVRU 2327/211 s analytikou ?
Ešte jedna otázočka: nákup televízorov a DVD prehrávačov sa účtuje na položke 633003 - Telekomunikačná technika?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Finančné prostriedky od obce - zriaďovateľa nemali plynúť na osobitný účet (darovací). Mali prísť priamo na výdavkový účet, tak ako chodia prostriedky na financovanie originálnych a prenesených kompetencií. Tak ako som už písal, medzi obcou zriaďovateľom a jej RO neexistuje transferový vzťah !!!
Keďže sa už tak stalo, postupuj tak, ako píšeš.

Nákup televízorov a DVD prehrávačou sa zatriedi na podpoložke EK 633003, ak obstarávacia cena jedného televízora a tiež DVD prehrávača (jednotlivo) nepresiahne sumu 30 000,- Sk.

S úsmevom
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ešte jedna vec ma pre dnešok trápi. Na faktúre za opravu a revíziu TV náradia je vyfakturovaná aj doprava. Nech čítam ako čítam, na položke 634 - doprava som nenašla žiadnu podpoložku, kde by som ju zaúčtovala. Kde ju účtujete Vy?
A sankcia za nedodržanie doby splatnosti faktúry od Slovak Telecom je správne zaúčtovaná? - 420/3215
3215/232 09121 637031
Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Prepravné sa zatrieďuje na podpoložku EK 634 004 - Prepravné a nájom dopravných prostriedkov.
Sankcia za nedodržanie doby splatnosti fa. je pokutou, ktorá sa zatrieďuje na podpoložku EK 637 031 - Pokuty a penále.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
mám takýto problém. Z MŠ sme dostali finančné prostriedky na riešenie havarijnej situácie ako kapitálový transfer. Prostriedky nám obec poukázala na vkladový výdavkový účet. Myslím, že toto je v poriadku. Ale problém je v tom, kto má vykonať verejné obstarávanie. Obec alebo škola? A druhý problém vznikol z toho dôvodu, že tieto kapitálové finančné prostriedky nám nepokryjú celkové náklady na riešenie havarijnej situácie. Obec nám nechce uvoľniť žiadne prostriedky, vraj si to máme vykryť z normatívnych prostriedkov, ktoré máme v rozpočte. Postupuje správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pozdravujem Ťa ErikaVac.
K prvej otázke:
Okruh subjektov - verejných obstarávateľov je uvedený v ustanovení § 6 zákona č. 25/2006 Z .z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 282/2006 Z.z. Podľa ods. 1 písm. d) citovaného ustanovenia, je verejným obstarávateľom aj právnická osoba, ktorá spĺňa požiadavky podľa ods. 2. Podľa ods. 2 citovaného ustanovenia, právnická osoba je osoby založená alebo zriadená na osobitný účel plnenia potrieb vo všeobecnom záujme, ktoré nemajú priemyslený ani komerčný charakter a je úplne alebo sčasti financovaná a kontrolovaná verejným obstarávateľom podľa ods. 1 písm. a) až d) (t.j. obcou, VÚC a pod.).
Z uvedeného vyplýva, že rozpočtová organizácia ako samostaný právny subjekt je verejným obstarávateľom na účely zákona o verejnom obstarávaní.
K druhej otázke:
Normatívne prostriedky sú súčtom mzdového a prevádzkového normatívu. Z uvedeného vyplýva, že normatívne prostriedky možno použiť len na financovanie bežných výdavkov a nie na financovanie kapitálových výdavkov !!!! Zriaďovateľ by mal uvolniť prostriedky na dofinancovanie kapitálových výdavkov školy, resp. by škola mohla získať nejakého sponzora a dofinancovanie kapitálových výdavkov vykryť z finančných prostriedkov získaných z darov.

Prajem pekný deň.

S úsmevom
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
ďakujem za odpoveď a vysvetlenie. Ja som si myslela, že verejným obstarávateľom by mohla byť obec, pretože žiadosť na kapitálové prostriedky išla prostredníctvom zriaďovateľa. Zrejme to spolu nesúvisí. Porušil
by sa zákon ak by verejným obstarávateľom bola obec?
Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa zákona o financovaní základných škôl ..., sa prostriedky z kapitoly MŠ SR poskytujú prostredníctvom KŠÚ zriaďovateľom. Zriaďovateľ, ak má škola právnu subjektivitu, poskytne prostriedky priamo jej, ak je to školy bez právnej subjektivity, výdavky financuje obec. Je to len o "systéme toku finančných prostriedkov".
Keďže škola ako právny subjekt bude realizátorom "investičnej akcie" verejným obstarávateľom bude škola. Predpokladám však, že sa bude jednať o zákazku s nízkou hodnotou, pri ktorej zákon neustanovuje žiadne formálne postupy.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Pozdravujem všetkých, ktorí pracujú v týchto horúcich dňoch a zároveň by som potrebovala si ujasniť či treba pri výplate za mesiac júl, kedy sa počíta už nový tarifný plat + zvýšená platová tarifa, upraviť aj riadiaci príplatok a príplatok za triednictvo.
Prajem pekný deň!
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ahojte,
príplatok za triednictvo treba upraviť určite, pretože je to 5%, resp. 10% z tarifného platu (súčet platovej tarify a zvýšenia platovej tarify) a ten sa mení. Príplatok za riadenie upraviť, ak je jeho výška daná percentom, resp. skontrolovať, či je dodržané jeho percentuálne rozpätie v zmysle § 8 z. č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní - pretože sa mení základňa pre jeho výpočet.
Ja mám zasa problém zo započítaním praxe za rok 2005. Jeden pedag. zamestnanec čerpal 14 kalend. dní neplatené voľno v auguste 2005. K 30. 6. 2005 sa mu započítalo 11 rokov a 239 dní. Zvýši sa tomuto zamestnancovi platová tarifa za celý odpracovaný rok k 30. 6. 2006? - čerpal síce 14 kalend. dní v období od 1. 7. 2005 do 30. 6. 2006, tým pádom neodpracoval celý rok, ale čo s tými zvyšnými 239 dňami - ak ich prirátam 1 celý rok vyjde, t. j. k 30. 6. 2006 bude mať 12 rokov a 225 dní započítanej praxe.
Tiež mám podobný prípad s pedag. zamestnancami - kňazmi. Nemajú odpacovaný celý rok od 1. 7. 2005 do 30. 6. 2006. Započíta sa im celý rok, ak v tomto období vykonávajú kňazské povolanie, resp. učia na inej škole a majú odpracovaný celý rok bez čerpania nepl. voľna, ak keď v našej organizácii celý rok odpracovaný nemajú? Bolo by treba doložiť nejaké potvrdenie?
Poraďte prosím. Ďakujem.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za odpoveď. U toho zamestnanca čo čerpal neplatené voľno si myslím, že sa mu započítava celý rok (má tam tých zvyšných 239 dní, ktoré sa podľa mňa tiež počítajú). S tým kňazom by to aj mňa zaujímalo. Mám tiež taký prípad, ale napadlo by ma to až v septembri, keď s ním budeme uzatvárať PZ. U nás býva na obdobie september až jún. My sme mu do praxe nezarátavali jeho kňazské povolanie, len vyučovanie. Ak by sa mu aj jeho povolanie počítalo, tak by ten rok mal. Mohol by sa k tomu niekto vyjadriť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Prajem pekný deň,
pokúsim sa vyjadriť k vyššie položeným otázkam a už aj k niektorým odpovediam.
Plne súhlasím s odpoveďou "miroslavah" s úpravou príplatku za triednictvo a príplatku za riadenie.
Tiež súhlasím s odpoveďou "Ivča" k zvýšeniu platovej tarify pedagogického zamestnanca, ktorý mal 14 dní neplateného voľna. Jeho započítaná prax k 30.06.2006 je 12 rokov a 225 dní a preto sa mu zvýši platová tarifa o 12 %.

Čo sa týka určenia percentuálneho zvýšenia platovej tarify kňaza - pedagogického zamestnanca uvádzam:
Podľa ustanovenia § 6 ods. 7 zákona č. 553/2003 Z.z., pri určovaní započítateľnej praxe pedagogického zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 10 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5 citovaného ustanovenia. Podľa ustanovenia § 6 ods. 2, započítaná prax je:
a) odborná prax,
b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iných charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať pre zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu 2/3.

Z uvedeného vyplýva, že kňazovi - pedagogickému zamestnancovi, by som započítal ako:
a) odbornú prax - priamu vyučovaciu a výchovnú činnosť, ktorú vykonáva ako učiteľ náboženskej výchovy,
b) prax, ktorú vykonáva ako "kňazské povolanie" by som započítal v rozsahu najviac 2/3.
Ešte poznamenávam, že ak sa činnosti kryjú navzájom (odborná prax a súčasne aj "iná prax, ako prax v odbore") započítavajú sa len raz.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ešte Vám chcem dať do poroznosti, že od 01.01.2008 budeme pravdepodobne účtovať podľa novej metodiky jednotného štátneho účtovníctva a výkazníctva (t.j. štátne RO,PO,VÚC,obce a tiež RO a PO v pôsobnostiach územných samospráv). V mesiacoch august a september majú prebiehať úvodné školenia s MF SR.
Len stručne uvediem, že nová metodika má byť postavená na princípoch akruálneho účtovníctva, t.j. účtovníctvo podobné podnikateľskému, tzn., že budeme účtovať aj o výnosoch, časovom rozlíšení nákladov a výnosov a tvorby opravných položiek a rezerv aj v rámci hlavnej činnosti.

S úsmevom :p
Naposledy upravil kvet : 03.08.06 at 12:18
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Ahojte,
ja účtujem "poštovné" nasledovne:
1.) predpis reklamácie z r.2005: MD 316 / D 215 suma 355,50 Sk,
2.) úhrada príjmu do pokladne: MD 261 / D 316 suma 355,50 Sk,
3.) odvod príjmu na príjmový účet (VPD): MD 262 / D 261 suma 355,50 Sk,
4.) zúčtovanie bankového výpisu: MD 236+EK / D 262 suma 355,50 Sk
5.) zníženie príjmov o "poštovné": MD 236+EK SY 13 znak "P" / D 215 suma mínusom - 4,70 Sk,
6.) predpis prevodu "poštovného": MD 420 / D 215 suma 4,70 Sk,
7.) prevod "poštovného" z výdavkového účtu: MD 262 / D 232+RK suma 4,70 Sk,
8.) zúčtovanie príjmového účtu: MD 236+EK SY 13 znak "P" / D 215 suma 4,70,
9.) predpis prevodu príjmov zriaďovateľovi: MD 219 / D 348 suma 355,50 Sk,
10.) zúčtovanie výpisu: MD 348 / D 236 bez EK suma 355,50 Sk.

Prajem pekný deň.
Ahoj,
dobre som to pochopila, poukazočné (poštovné) vlastne ide z výdavkov?
V konečnom dôsledku zostane na 420/232 RK?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať