Zavrieť

Porady

Usporiadat
Al?betaH Al?betaH

Al?betaH je offline (nepripojený) Al?betaH

henika
ahoj..dakujem za odpoved..lenze u nas SJ a SKD patria pod OcÚ....darmo my mame pravnu subjektivitu...nepatria pod nas...ale zamestnavatelom SJ a SKD je OcU....
..keby si mi mohla este poradit,,ako robis mzdovy predpis...ja robim ucto len rok...ale stale v tom nemam jasno
..zatial vdaka...pa
I keď účtovanie v ŠJ ide mimo témy IBEU, ale je to väčší problém. Potrebovala by som poradiť účtovanie - obec - SJ bez právnej subjektivity - účet SJ spravuje obec.
- predpis stravné deti - učitelia - réžia u vlastných stravníkov - 1,- Sk príspevok stravníka na vybavenie ? Som v tejto oblasti úplne na začiatku!!!
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

No ja sa pokúsim vysvtliť ako to robím ja:
predpis stravného za potraviny:316 8/ 602 8 ale to sú iba potraviny
Teraz k tej réžii:
Ja robím predpis až na konci mesiaca, (keď sa deti odstravujú),
mám analytický účet 315/215.
Keďže strava je už aj zaplatená (lebo sa vyberá dopredu),
hneď zaúčtujem aj úhradu pohľadávky za réžiu, a to:
strana dal
316 8 mínusom
strana dal
315
Potom urobím prevod prostriedkov z účtu jedálne na príjmový účet:
výpis ŠJ: 262 / 2418
príjmový účet: 236 položka stravného / 262.
Zdôvodnenie: inkasujeme mesiac dopredu, vtedy rodičia uhradia aj potravinovú čiastku aj réžiu. Zaúčtujem 241/3168.
Na konci mesiaca zaúčtujem hore uvedené, iba v takej výške koľko sa navarilo, aby prípadne neodstravované obedy zostali na vrátenie na účte ŠJ.
Neviem, či som to napísala jasne, takto to robím ja, možno niekto má lepšiu metodiku.
Ahoj.
Naposledy upravil AntekaK : 04.08.06 at 06:52
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ahoj,
dobre som to pochopila, poukazočné (poštovné) vlastne ide z výdavkov?
V konečnom dôsledku zostane na 420/232 RK?
Ahoj,
áno presne tak, poukazočné za predpokladu, že ho neuhradil platca, je pre RO rozpočtovým výdavkom a je potrebné vykonať uvedené prevody.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosila by som o radu, ak by bolo možné Kvet, nakoľko máte skúsenosti s účtovaním aj na obciach. Ide mi o príjem za poškodené učebnice. Ja, na škole som to zaúčtovala ako príjem na príjmový účet 236/316 a odvod na obec 316/236. Týmto to pre mňa (podľa mňa) skončilo. Pracovníčka obce mi tvrdí, že na konci roka nám to nebude sedieť. Že ja tam musím mať ešte nejaký zápis o čerpaní.
Ďakujem!
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, ja som to vlani účtovala takto:
1. príjem za poškodené učebnice: 236 položka/215
2. predpis odvodu zriaďovateľovi: 219/348
3. odvod zriaďovateľovi: 348/236 Symbol 13 "7"
Iba takto som to zaúčtovala, zriaďovateľ
mi tieto príjmy za učebnice už nevrátil.
V čerpaní rozpočtu čiastka zostala na položke, nevynulovalo sa plnenie.
Tento rok mám tiež také príjmy, tak som zvedavá ako sa to má správne zaúčtovať.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Prajem pekný deň všetkým !

Podľa ustanovenia § 9 nariadenia vlády SR č. 282/1994 Z. z. o používaní učebníc a učebných textov, finančné prostriedky, ktoré škola získa predajom učebníc do zberu alebo ako náhradu za stratené, zničené alebo poškodené učebnice sú príjmom štátneho rozpočtu. Zriaďovateľ školy je povinný takto získané finančné prostriedky odviesť na príjmový účet štátneho rozpočtu prostredníctvom príslušného krajského školského úradu.

Z uvedeného teda vyplýva, že takto získané prostriedky nie sú príjmom rozpočtu obce a preto by sa ani nemali účtovať ako príjmová položka rozpočtu obce.

Podľa môjho názoru spôsob účtovania by mohol byť takýto:
RO - škola:
a) vyinkasované príjmy za stratené, zničené a poškodené učebnice: MD 236+EK (292 027) / D 348 (AU)
pozn.: použil by som podpoložku EK pre mylnú platbu, pretože tieto prostriedky nie sú príjmom obce ale ŠR (skutočné plnenie na podpoložke bude nulové) a zároveň by som zaúčtoval ako predpis zúčtovania s obcou (záväzok)
b) odvod na ZBÚ obce: MD 348 (AU) / D 236+EK (292 027)

Obec:
a) zaúčtovanie regulácie príjmov RO(predpis): MD 348 / D 217
b) príjem prostriedkov od RO: MD 231 / D 348
c) zúčtovanie so ŠR (predpis záväzku): MD 217 / D 346
d) odvod fin.pr. na príjm.účet ŠR (KŠU): MD 346 / D 231

Tento spôsob účtovania nemám ešte prekonzultovaný, no myslím si že inak sa to ani účtovať nedá ??!!
Dal som dotaz na DÚ, keď budem mať odpoveď napíšem.

S úsmevom
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem, už som si myslela, že sa neohlásite. Ešte by som si rada počkala na to vyjadrenie DÚ.
Pekný deň!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Práve som obdržal odpoveď z DÚ k účtovaniu príjmov za stratené, zničené a poškodené učebnice.
Takže citujem:
"RO - škola zaúčtuje:
príjem MD 236 / D 219
odvod zriaďovateľovi MD 219 / D 236


Obec - zriaďovateľ účtuje:
príjem prostriedkov od RO MD 231 / D 217
predpis MD 217 / D 346
odvod prostriedkov KŠU MD 346 / D 231"

Ako z odpovede vyplýva, spôsob účtovania je podobný tomu, ktorý som uviedol aj ja v odpovedi č. 847, len na miest účtu 219 som ja použil zúčtovací účet 348, ktorého použitie sa mi javí správnejšie. Ale je to vec názoru. Ja budem používať účet 348.
Podstatné je, že prostriedky za stratené, zničené alebo poškodené učebnice nevstupujú do príjmov rozpočtu obce !!!!
Krásny deň prajem.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Ahojte všetci! Chcem sa spýtať, či má niekto vedomosť o tom, že od nového roku sa mení účtovníctvo vo verejnej správe? Organizuje aj niekto školenia na nové účtovníctvo?
Ďakujem a prajem krásny deň všetkým...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pôvodne sa na novú metodiku účtovníctva a výkazníctva subjektov verejnej správy malo prejsť od 01.01.2007, ale podľa najnovších informácií to bude až od 01.01.2008. V mesiacoch august a september budú školenia ktoré bude organizovať MF SR (obce a mestá dostali pozvánku), ale upozorňujem budú to len úvodné školenia, metodika ešte nie je kompletne spracovaná.
Len tak na okraj, podstatou novej metodiky účtovania subjektov VS bude prechod na akruálne účtovníctvo.
0 0
Incike Incike

Incike je offline (nepripojený) Incike

Neviete je už na Slovensku školská jedáleň ktoré dali do nájmu? Ak je, tak aký je postup k prenájmu?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Učiteľka ZŠ má ukončené vysokoškolské štúdium v špecializácii pedagogika voľného času. Druhý rok si robí rozširujúce štúdium v odbore telesná výchova.
V úväzku má 20 hodín TV. Učí tieto hodiny odborne?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Dostali sme dotáciu zo ŠR za účelom financovania výdavkov spojených s administráciou kultúrnych poukazov. Vie mi niekto poradiť ako sa to bude účtovať? Či to môže ísť rovno na výdavkový účet alebo to musíme prijať na príjmový účet a cez zriaďovateľa na výdavk. účet. Kód zdroja by mal byť asi 111, keď je to zo ŠR.
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Aj my sme dostali dotáciu, ale od zriaďovateľa a rozdelil nám to tak, že časť financií je zo štátu s kódom 111 a časť je z rozpočtu mesta s kódom 41 a dostali sme to na výdavkový účet 232/211.
Akurát sme rozhodli, koľko pôjde na odmenu a koľko na všeob. materiál, aby som to do 15.10 vyúčtovala mestu na pridelených tlačivách, ktoré mi ku tomu poslali.
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahojte,
robim v rozpoctovke skole sice uz asi10 rokov, ale robila som na strednej skole - teraz som presla na Zakladnu skolu kde maju kopec projektov. digitalny sturovci, dar - komunitna nadacia a pod.
Mohla by som poprosit niekoho - napr. kvet o napisanie takeho suhrnneho postupu uctovania.
1. Prijem na depozit 245/325
2, Odvod na prijmovy ucet skoly 325/245
3. Prijem na prijmovy 236/215 - aky kod sa sem dava 311-granty?
4. potom sa to odvedie na miestnu cast potom naspat na nas vydavkovy
5. prijem na vydavkovy 236/211 bez položky a bez zdroja? v 12 je 7?
6. A potom keď budem čerpať - použijem rozpočtovú skladbu s kódom 41? Alebo aký?


Pozerala som tie kody aj vo Finančnom spravodaji, ale moc som tomu nerozumela, kedy sa ktory kod pouziva.

Dakujem moc moc pekne

Jana
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahoj Incike,

my sme mali na strednej skole jedalen v prenajme. Normalne sme mali s nimi uzavretu zmluvu o prenajme. Majetok bol evidovany v majetku školy a oni nam platili 1/4 ročne najomne na prijmovy ucet a potom platili aj zálohy na energie - a tie sa im tiež 1/4 ročne zúčtovávali. Ostatné veci si obhospodarovali sami.
Zmluvu nám musel vtedy schváliť Krajský úrad - teraz nám ju schvaľuje VUC. Zmluvu máju tušim uzavretu na 3 roky a potom sa predlžuje a priebežne sa upravujú odseky o nájomnom a úhrade za energie.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj "vjana",
najprv odpoviem na otázku účtovania daru z komunitnej nadácie:

- príjem darovaných prostriedkov na osobitný účet: MD 245 / D 918
- predpis prevodu prostriedkov vo výške skutočného čerpania na príjmový účet: MD 918 / D 215
- prevod prostriedkov na príjmový účet: MD 262 / D 245
- príjem prostriedkov na príjmový účet: MD 236+(EK 311) / D 262
- predpis prevodu príjmov zriaďovateľovi: MD 219 / D 348
- skutočný prevod príjmov zriaďovateľovi: MD 348 / D 236 bez EK
- príjem prostriedkov na výdavkový účet od zriaďovateľa: MD 232 bez RK/211

Poznámka: darované prostriedky z osobitného účtu môžeš prevádzať na príjmový účet len vo výške, ktorá bude aj skutočne prefinancovaná. Osobitný účet môže mať zostatok.

Kód zdroja u príjmoch získaných z darov a výdavkoch uskutočnených z týchto prostriedkov sa použije 72 !!!

Čo sa týka účtovania projetku "digitál. štúrovci":
v tomto prípade ide o účelové prostriedky ŠR z kapitoly MDPaT SR. Správny postup, t.j. postup v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by mal byť taký, že poskytovateľ transferu (t.j. MDPaT SR) by mal transfer poskytnúť zriaďovateľovi a zriaďovateľ by ho mal poukázať na výdavkové účty jednotlivých škôl zapojených do projektu. Bohužiaľ skutočnosť je iná a tá nám - účtovníkom škôl veľmi komplikuje život. K tejto problematike sme už diskutovali tu na porade v téme IBEU, skús pozrieť skoršie príspevky.

Pekný deň prajem
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahoj Kvet,
dakujem velmi pekne za odpoved. Smiem sa opytat ake zdroje studujes, ze mas fakt taky super prehlad. Lebo ja som sa snazila nieco najst - prirucky, clanky a pod. a nepodarilo sa mi nic. Samozrejme az teraz na poradu.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
prosím Ťa poraď mi, aj my sme dostali za administráciu kultúrnych poukazov finančné prostriedky bez akéhokoľvek usmernenia, len s účelom použitia. Dočítala som sa na webovej stránke ministerstva kultúry, že ich musíme použiť do 30.9.2006. Môžme to vyriešiť tak, že neuzavrieme s dotyčnou osobou dohodu o vykonaní práce ale vyplatíme ich formou odmeny? Pretože ak uzavrieme DVP fyzicky budú FP vyplatené až v októbri. Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj ErikaVac,
finančné prostriedky za administráciu kultúrnych poukazov je podľa môjho názoru možné použiť na nákup materiálu (papier na tlač kultúrnych poukazov, tonery do tlačiarne), ale aj na odmenu zamestnanca, ktorý sa podieľal na prácach spojených s administráciou a to buď formou odmeny podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, alebo formou odmeny za prácu vykonanú mimo pracovný pomer (na základe DVP). Je to na rozhodnutí riaditeľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať