Zavrieť

Porady

Usporiadat
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Veľmi pekne Ti ďakujem. Pekný deň
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahojte,
chcela by som sa opytat na Vas nazor na predkontaciu dokladov - napr. bankovych vypisov - treba nato vypisat osobitny predkontacny doklad, alebo staci ten doklad ktory vytlaci IBEU a je na nom napisane predkontacny doklad.

Dakujem
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

čaute ešte raz - počul niekto z Vás o tom, ževraj základné školy s právnou subjektivitou zriadené obcou by mali od 1.8.2006 platiť garančné poistenie?
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Ahojte všetci! Prosím Vás pekne, vie niekto o tom, že školy, ako rozpočtové organizácie obce sú povinné od 01.08.2006 platiť odvody garančného poistenia?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

vjana
Ahojte,
chcela by som sa opytat na Vas nazor na predkontaciu dokladov - napr. bankovych vypisov - treba nato vypisat osobitny predkontacny doklad, alebo staci ten doklad ktory vytlaci IBEU a je na nom napisane predkontacny doklad.

Dakujem
Ja prikladám vytlačený predkontačný doklad z počítača.
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahojte,
prosím Vás dnes sa ma tuším nezbavíte. Prosím Vás nastúpila som do novej organizácie -základná škola s právnou subjetivitou zriadená obcou - predtym som robila na strednej skole zriadenou VUC.
Táto škola prenajíma priestory a nájom je rozdelené na 2 časti - nájom a úhrada energii. Tie peniaze za energie prichádzajú na výdavkový účet. Tá pani čo tu bola predo mno to účtovala - mínusovala rozpočtovú položku + kód čerpania 41 (čo sa používa na na ŠKD a ŠJ). akože prenesene kompetencie. Ale podľa mňa keď sa uhrádzajú faktúry za školu normálne z kódu zdroja 111 tak podla mna by aj tieto refundácie mali ísť mínusom na tento kód. Alebo sa mýlim.
Prosím odpovedzte Kvet aký je Tvoj názor?
Dakujem moc.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ja nájomné účtujem na 236 položku nájomné oproti 315 a tzv. prevádzkové náklady v danom roku účtujem tak, že znižujem príslušnú výdavkovú položku napríklad 632001 alebo 632002 s kodom krytia 111.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pozdravujem všetkých,
ku garančnému poisteniu: s účinnosťou od 01.08.2006 bolo novelizované ustanovenie § 18 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. V uvedenom ustanovení bol vložený nový odsek 2, ktorý znie, citujem: "povinne garančne poistený nie je zamestnávateľ uvedený v ods. 1, ktorý je zastupiteľský úrad cudzieho štátu a zamestnávateľ, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz podľa osobitného predpisu. Osobitný predpisom je zákon č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý v § 2 určuje, na koho sa tento zákon nevzťahuje, t.j. na štát, štátnu RO,PO, ŠF, obec a VÚC alebo inú osobnu, za ktorú všetky záväzky zodpovedá alebo ručí štát. Z uvedeného vyplýva, že RO a PO v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a VÚC by mali od 01.08.2006 platiť poistné na garančné poistenie.
Podľa môjho názoru a to toho, že ani na RO a PO v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a VÚC nemôže byť vyhlásený konkurz, pretože pri ich zániku bez právneho nástupcu, všetky práva a povinnosti prechádzajú na zriaďovateľa.
Preto som požiadal o stanovisko Sociálnu poisťovňu - ústredie.
Za mesiac 08/2006 sme toto poistné neodviedli, počkám do konca mesiaca na stanovisko, ak sa SP-ústredie neozve, odvedieme poistné aj za mesiac 08/2006 a urobíme opravný výkaz do poisťovne.

k účtovaniu položky nájomné a služby spojené s nájmom:
- nájomné sa platí na príjmový účet, podpoložka EK 212 003,
- príjem za služby spojené s nájmom (napr. energie) môže RO v súlade s ustanovením § 22 ods. 3 zák. 523/2004 Z.z. vzájomne započítať s výdavkami tzn., že príjem plynie na výdavkový účet ako kreditná položka o ktorú sa zníži príslušná výdavková položka (napr. 632 001). Kód zdroja sa použije ten, z ktorého sa financovali výdavky (napr. 632 001 boli financované z prostriedkov ŠR, refunduje sa kód zdroja 111). Upozorňujem, že tento postup je možné uplatniť len za príjmy, ktoré sa týkajú bežného rozpočtového roka.

Pekný deň
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Ďakujem - aj ja mám názor, že na rozpočtovú organizáciu nemôže byť vyhlásený konkurz, len som prekvapená rôznymi stanoviskami pracovníčok sociálnej poisťovne, kde jedna hovorí, že školstvo nemá povinnosť platiť garančné poistenie a iná hovorí, že áno. Dokonca sme dostali usmernenie zo sociálnej poisťovne, že sme povinní platiť. Ak by sa toto poistenie malo vzťahovať na školy - tak najskôr na súkromné, ale štátne, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, pričom na obec sa toto usmernenie nevzťahuje? No uvidíme, ako sa vyjadrí ústredie SP. Ešte raz - vďaka.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Ahojte,
chcela by som sa uistiť pri účtovaní poštovného a manipulačného, popr. balného, ktoré si firmy účtujú pri zásielkách poštou - napr. tlačivá. Účtovať takéto náklady na podpoložku 632003 poštové služby ? - čo ale s manipulačným a balným poplatkom, naviac poplatky nie sú rozpísané, ale uvedené spolu v jednej sume.
0 0
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Ak sa smiem vyjadriť k tomu ja, tak to dávam tak ako ty. Poštovné, balné a manipulačné dávam všetko spolu. Nedelím to ani keď to je rozpísané. Podľa mňa sú to náklady spolu súviace a účtujeme to správne. Pozri finančný spravodaj a rozpis na ktorú položku sa čo účtuje.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Dobrý deň, mám takýto problém. Vedúca školského stravovacieho zariadenia chce dať výpoveď. Potrebujeme obsadiť jej miesto. Vie mi niekto poradiť alebo usmerniť, aké musí mať záujemca o toto miesto predpísané vzdelanie?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Ivča,
takže:
- musí mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
- musí byť bezúhonná (bezúhonnosť sa preukazuje odpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace),
- musí spĺňať kvalifikačné predpoklady (musí mať minimálne stredoškolské vzdelanie)
- musí spĺňať zdravotnú spôsobilosť (podľa vyhlášky MZ SR č. 79/1997 Z.z. a to zdravotnú spôsobilosť - preukazuje sa zdravotným preukazom a odbornú spôsobilosť - preukazuje sa dokladom o vzdelaní získanom na hotelovej škole alebo strednej škole zameranej na prácu v potravinárstve, alebo osvedčením o odbornej spôsobilosti),
- ak to máte určené v pracovnom poriadku, že miesto vedúceho zamestnanca (nie štatutára) sa obsadzuje na základe výberového konania, tak, prijatiu takéhoto zamestnanca predchádza aj výberové konanie (ak, to nemáte určené v pracovnom poriadku, nie ste povinní vykonať výberové konanie).

To je asi tak všetko. Samozrejme záleží na tom čo máte učené v pracovnom poriadku. Môžu tam byť určené bližšie kvalifikačné požiadavky (napr. odbor vzdelania, absolvovanie kurzov a pod.).

Prajem pekný deň
0 0
vjana vjana

vjana je offline (nepripojený) vjana

Ahojte, vie mi niekto poradiť ako je to s tým garančným poistením ? Základná škola je asi určite povinná platiť, lebo ju z časti financuje obec, ale ako je to zo strednými školami, ktorými zriadňďovateľom je VUC a ktoré sú vlastne financované z rozpočtu štátu prostredníctvom VUC?
Dakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
pri otázke, či je Vaša rozpočtová organizácia, resp. príspevková organizácia povinne garančne poistená a či je povinná platiť poistné na garančné poistenie je potrebné si zodpovedať, kto je zriaďovateľom RO alebo PO. Podľa zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy, môže RO alebo PO zriadiť len štát, obec alebo VÚC.
Ak je RO a PO zriadená štátom, neplatí poistné na garančné poistenie.
Ak je RO a PO zriadená obcou alebo VÚC, je garančne poistená a je povinná platiť poistné na garančné poistenie.
Vo vyšie uvedenom nie je rozhodujúce, z akých zdrojov sú uvedené RO a PO financované !!!
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Pekný deň všetkým.
Prosím Vás o radu...Poštou sme poslali peniaze na účet do banky v sume 355,50. Na účet nám neprišla celá suma ale iba 350,80. Sk 4,70 si banka odpočítala za spracovanie. Ak sme chceli aby bolo odvedené 355,50 /išlo o reklamáciu z r 2005/, v hotovosti sme vložili do banky 5,-Sk nakoľko haliere už nie sú. Ako mám zaúčtovať tých zvyšných 0,30 halierov?
PS. Ak som správne pochopila, my ako MŠ ktorej zriaďovateľom je obec je povinná odvádzať poistné na garančné poistenie, áno?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak tomu správne rozumiem, na príjmovom účte máš o 0,30 hal. viac ?
Takže, sumu 0,30 hal. zaúčtovať ako mylnú platbu k príjmovému účtu a následne túto sumu previesť na výdavkový účet.

Áno, správne si pochopila, školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a VÚC (právne subjekty - RO alebo PO) sú od 01.08.2006 garančne poistené a sú povinné platiť poistné na garančné poistenie. Za mesiac 08/2006 je potrebné urobiť opravný výkaz do SP.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, poradíte mi - neviem rozhodnúť, na akú položku zaúčtovať výdavok
za káble na zosieťovanie počítačov? 633002 alebo 633003 alebo 633006.
Aký máte názor. Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj AntekaK,
káble na zosieťovanie PC zatriediť na podpoložku EK 633 002 - Výpočtová technika.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Pekný deň všetkým,
dávam do pozornosti, že v časti "NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE" máme vytvorenú časť "ROZPOČTOVÉ A PRÍSPEVKOVÉ ORGANIZÁCIE" do ktorej môžete zadávať svoje témy. Bude to prehľadnejšie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať