Zavrieť

Porady

Usporiadat
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

a este cosi..ak su tie pocitace z roku 2002 a su takmer doodpisovane... a zriadovatel mi urci cenu tak ako to robis ty... je to spravne ked pocitac /ktory uz predo mnou niekto odpisoval/zacnem znova odpisovat?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa sa môže skrátiť pracovný čas a predĺžiť dovolenka. Je to možné urobiť len v podnikovej KZ, alebo sa to týka aj organizácii, kde nepracujú odbory. Nie je to možné zahrnúť do vnútorného mzdového poriadku organizácie?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
a este cosi..ak su tie pocitace z roku 2002 a su takmer doodpisovane... a zriadovatel mi urci cenu tak ako to robis ty... je to spravne ked pocitac /ktory uz predo mnou niekto odpisoval/zacnem znova odpisovat?
V prípade, ak bezodplatne nadobudneš nejaký majetok, ktorého zostatková cena je nulová, v žiadnom prípade ho nemôžeš viesť ako majetok s nulovou hodnotou. Musíš ho oceniť. Podľa § 25 ods. 1 písm. d) bod 1 zákona o účtovníctve sa takýto majetok oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou. Je to cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. Zákon neustanovuje akým spôsobom sa takáto cena určuje. Ja ako som už písal, takýto majetok oceňujem takou cenou, ktorou bol majetok ocenený v účtovníctve darcu.
A samozrejme takýto majetok sa riadne účtovne odpisuje (bez ohľadu na to, či u darcu bol takýto majetok už plne odpísaný).
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Prosím Vás, podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa sa môže skrátiť pracovný čas a predĺžiť dovolenka. Je to možné urobiť len v podnikovej KZ, alebo sa to týka aj organizácii, kde nepracujú odbory. Nie je to možné zahrnúť do vnútorného mzdového poriadku organizácie?
Podľa názoru MPSVaR SR priaznivejšie pracovné podmienky vyplývajúce z Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa možno upraviť aj vo vnútornom predpise, napr. v pracovnom poriadku aj v prípade, ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia.
Ja osobne sa s týmto názorom nestotožňujem, a preto naša škola v ktorej nepôsobí odborová organizácia nemá upravené priaznivejšie podmienky v pracovnom poriadku. Máme zavedený 40 hod. týždenný pracovný čas a základnú výmeru dovolenky podľa ZP.
Pre informáciu uvádzam, že v návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2007 je skrátenie pracovného času a o týždeň dlhšia dovolenka upravená priamo v tejto zmluve, t.j. bez podmienky upravovania v podnikovej KZ. Ďalšia tvorba SF sa zvyšuje (navrhuje) na 0,25 %.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dá sa niekdedopracovať k tomu návrhu na rok 2007?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

áno na stránke www.rokovania.sk, materiály z rokovania vlády SR zo dňa 18.10.2006
0 0
koruna koruna

koruna je offline (nepripojený) koruna

Ahojte,
keďže som úplný začiatočník /v MŠ účtujem 3 mesiace, ZŠ začínam/chcela by som sa opýtať, ako mám zaúčtovať preplatok z ročného zúčtovania ZP.
Preplatok je za zamestnanca i za zamestnávateľa , poviem príklad cca. 3000,-
z toho zamestnanec 1000,-Sk a zamestnávateľ 2000,- Sk. Najskôr som vyplatila zamestnancovi /v septembri/. Teraz v októbri by nám mali prísť na účet peniaze zo soc.poisťovne. Mám účtovať v predpise aj pohľadávku? A ako mám zaúčtovať vyplatenie zamestnancovi v septembri a príjem celkovej sumy
aj za zamestnávateľa v októbri na účet? Vopred ďakujem.
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

anita80
mám na Vás otázku :
prisla mi darovacia zmluva na pocitace z infoveku. je to DHM_ pocitace, z ktorých každy ma este nejaku zostatkovu cenu: napr. pocitac v OC 30 725 ma odpisanu hodnotu 29 983 a zostatkova cena je 742, s tým ze datum uplneho odpisu je 10/2006. Ako to mam zaevidovať do majetku. ja to chcem urobit takto: do karty majetku dam nadobudaciu cenu s tým, že do odpisov nahodim už odpisanu ciastku. ael davam tam aj preuctovacie zapisy 211/901 ?

Ja to plánujem tiež tak urobiť, pretože v darovacej zmluve je už uvedený tak obdarovaný (obec) , ako aj správca (ZŠ). Teraz neviem, či si mám pýtať od obce ešte zmluvu o správe tohto majetku alebo stačí darovacia zmluva. Auditorka sa mi pri podobnom prípade vyjadrila tak,že mám pokračovať v odpisovaní, ako je horeuvedené.

Vyjadrite sa k tomu viacerí.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

koruna
Ahojte,
keďže som úplný začiatočník /v MŠ účtujem 3 mesiace, ZŠ začínam/chcela by som sa opýtať, ako mám zaúčtovať preplatok z ročného zúčtovania ZP.
Preplatok je za zamestnanca i za zamestnávateľa , poviem príklad cca. 3000,-
z toho zamestnanec 1000,-Sk a zamestnávateľ 2000,- Sk. Najskôr som vyplatila zamestnancovi /v septembri/. Teraz v októbri by nám mali prísť na účet peniaze zo soc.poisťovne. Mám účtovať v predpise aj pohľadávku? A ako mám zaúčtovať vyplatenie zamestnancovi v septembri a príjem celkovej sumy
aj za zamestnávateľa v októbri na účet? Vopred ďakujem.
Ahoj,
zatiaľ nie je celkom jasné, ako sa budú preplatky z RZZP účtovať. Sú dva názory, jeden je, že sa to môže účtovať ako nevýznamná oprava nákladov minulých období a druhý je, že sa to má účtovať ako účtovný prípad roku 2006, t.j. do príjmov.
Ja osobne sa prikláňam k druhému názoru, t.j. ako účtovný prípad roku 2006. V tomto prípade účtovanie bude:
- predpis preplatku z RZZP zamestnávateľa: MD 336 / D 215 suma 2000 Sk
- predpis preplatku z RZZP zamestnanca: MD 336 / D 331 suma 1000 Sk
- vyplatenie preplatku zamestnancovi (účtovanie pri rozúčtovaní bankového výpisu): MD 331 / D 232+RK (použil by som podpoložku 637032 pre mylné platby) suma 1000 Sk
- príjem preplatku od ZP na príjmový účet: MD 236+EK / D 336 suma 3000 Sk (podpoložka EK pre preplatok zamestnávateľa 292017-Vratky a pre zamestnanca 292027-mylné platby)
- prevod preplatku za zamestnanca na výdavkový účet: MD 262 / D 236+EK podpoložka 292027 suma 1000 Sk
- príjem preplatku z príjmového účtu na výdavkový za zamestnanca: MD 232+RK (popdpoložka EK 637032 mylné platby) / D 262 suma 1000 Sk
- predpis odvodu rozpočtový príjmov zriaďovateľovi vo výške preplatku za zamestnávateľa: MD 219 / D 348 suma 2000 Sk
- odvod príjmov zriaďovateľovi MD 348 / D 236 bez EK

Pekný deň
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

malalulu
Ja to plánujem tiež tak urobiť, pretože v darovacej zmluve je už uvedený tak obdarovaný (obec) , ako aj správca (ZŠ). Teraz neviem, či si mám pýtať od obce ešte zmluvu o správe tohto majetku alebo stačí darovacia zmluva. Auditorka sa mi pri podobnom prípade vyjadrila tak,že mám pokračovať v odpisovaní, ako je horeuvedené.

Vyjadrite sa k tomu viacerí.
Ahojte,
neviem aké náležitosti majú tie darovacie zmluvy.
Keďže je v darovacích zmluvách ako píšete už uvedený aj správca majetku a to ZŠ pripúšťam, že o takto nadobudnutom majetku už vlastník, t.j. obec nemusí účtovať, t.j. nemusí zvlášť zmluvou prevádzať majetok do správy školy.
Čo sa týka ocenenia a pokračovania v odpisovaní tohto majetku, nemôžem s týmto názorom súhlasiť.
Vyššie uvedený spôsob, t.j. pokračovanie v odpisovaní by sa mohol uplatniť len v prípade uvedenom v § 19 ods. 6 postupov účtovania, t.j. pri nadobudnutí majetku bezodplatným prevodom pri splynutí, zlúčení, rozdelení alebo pri prevode správy (v tedy sa takýto majetok oceňuje cenou, v ktorej sa doteraz viedol v účtovníctve a ak majetok nie je doodpisovaný, pokračuje sa v odpisovaní).
V danom prípade nejde o prevod správy, ale o prevod vlastníctva, t.j. z vlastníctva štátu do vlastníctva obce !!! Prevod správy je niečo iné. Je to napr. ak RO škole dá obec na základe písomnej zmluvy do správy svoj majetok, alebo aj štát môže dať do správy majetok štátu, ale v žiadnom z týchto prípadov nejde o prevod vlastníctva.

Toto je môj názor.

Pekný deň
0 0
koruna koruna

koruna je offline (nepripojený) koruna

Ďakujem kvet za pomoc.
0 0
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Pri vypracovaní smernice o inventarizácii pokladnice, som narazila na tento problém - ako zaúčtovať inventarizačné rozdiely v pokladnici rozpočtovej organizácii zriadenej obcou (základná škola). V postupoch účtovania sa píše, že na príslušné účty nákladov a výnosov, ale také účty neviem v rozpočtovom hospodárení nájsť - nejde o podnikateľskú činnosť. Ešte schodok by sa vyriešil zaúčtovním ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe 316/261 - správne?, ale čo ak by bol prebytok.
Vopred ďakujem za všetky rady.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Správe, schodok na pokladničnej hotovosti sa účtuje ako pohľadávky voči hmotne zodpovednej osobe. Podľa postupov účtovania sa účtuje predpis nasledovne: MD 378 / D 261.
Prebytok na pokladničnej hotovosti je asi rarita, neviem či v účtovníckej praxi môže vôbec vzniknúť a preto ani postupy účtovania neriešia tento problém. Ak by niekedy vznikol o čom pochybujem, účtoval by som ho ako príjem.
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
chcem Ta poprosit o radu, resp. nazor ako by si riesil takyto problem. V projekte Jazykove laboratorium je naprojektovana odmena projektovemu manazerovi, ktory pracuje na mestskom urade. Moj nazor je taky, ze odmena by sa mu mala vyplatit prostrednictvom dohody o vykonani praci, teda mala by prebehnut cez mzdy a uctovnictvo skoly. On tvrdi a ziada ma, aby som naprojektovanu odmenu previedla na ucet mesta a vyplati mu ju mestsky urad. Mne sa to nepozdava, ale ak by to mohlo byt riesene tymto sposobom aky vyzaduje projektovy manazer, aky uctovny doklad prilozim k uctovnemu pripadu. On tvrdi, ze tym dokladom ma byt projekt, co si myslim, ze nie je spravne. Dakujem za pomoc. Pekny den prajem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj ErikaVac,
plne s Tebou súhlasím, finančné prostriedky dostala Vaša škola, ktorá bude robiť aj zúčtovanie prostriedkov a musí mať každý skutočný - oprávnený výdavok vydokladový. Prevod prostriedkov na účet MsÚ nie je dokladom preukazujúcim oprávnenosť výdavku. V prípade odmeny projektového managera je to dohoda o vykonaní práce a výplatný lístok odmeny za dohodu. Jednoznačne odmenu projektovému managerovi má vyplatiť škola napr. formou dohody o vykonaní práce a nie MsÚ. Nevidím v tom žiadny problém.

No myslím si, že môj názor Ti asi nepomôže ?!
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

Ja by som povedala, že sú to obstarávacie náklady - takže pripočítam to k materiálu alebo k hm. majetku
0 0
ErikaVac ErikaVac

ErikaVac je offline (nepripojený) ErikaVac

Ahoj Kvet,
ďakujem za odpoveď. Ja som rozhodnutá trvať na tom, že odmenu vyplatí škola. Veď za účtovníctvo a za to aby bolo správne som zodpovedná ja a nie projektový manažér. Ešte raz Ti veľmi ďakujem. Pekný deň.
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

henika
nie to cestovne..cestovne ziakom som myslela...
Cestovné žiakom sa
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

henika
nie to cestovne..cestovne ziakom som myslela...
Cestovné žiakom
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

henika
nie to cestovne..cestovne ziakom som myslela...
Cestovné žiakom sa vypláca len tým, ktorí patria do školského
obvodu. My to robíme tak, že si vypýtame od SAD potvrdenie o výške cestovného a na základe toho potom vyplácame (podľa dochádzky).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať