Zavrieť

Porady

Usporiadat
helenka11 helenka11

helenka11 je offline (nepripojený) helenka11

Prosím,poraďteostali sme darovacou zmluvou za symbolickú 1,-Sk
nehnuteľný majetok /hospodárske budovy od PD/.Tieto budovy obec postupne predala ako prebytočný majetok.Všetky spolu za 80,-tis.Bolo ich 9.Ako mám zaučtovať príjem majetku - či v cene,za ktorú bol predaný,
-podotýkam,že cena na predaj bola len odhadom,pretože stavby boli značne zdevastované,alebo len tú 1,- Sk,? /ale to je iste nesprávne/
Ďakujem
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý majetok sa oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou, t.j. cenou za ktorú by sa obstaral v čase keď sa o ňom účtuje. V žiadnom prípade by to nemalo byť v sume 1,- Sk. Zákon o účtovníctve nuestanovuje, ako túto cenu zistiť. Najlepšie by bolo keby sa takýto majetok ocenil podľa znaleckého posudku. Účtovná jednotka môže pri oceňovaní postupovať aj podľa vyhlášky MS SR č. 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.
0 0
mintaka mintaka

mintaka je offline (nepripojený) mintaka

Pozdravujem vás
chcem sa vás spýtať ohľadom účtovania zakúpenej antuky na ihrisko: faktúra bola vo výške 24 847,50 Sk -
v účtovníctve sa to bude viesť ako kapitálový výdavok? Podľa môjho názoru je to len spotrebný materiál,
keďže časom sa táto antuka na ihrisku znehodnotí a nepresahuje výšku 30 000,-- Sk.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak sa jedná o výmenu, resp. doplnenie antuky na ihrisku, ktorá tam pôvodne aj bola, v danom prípade nejde o technické zhodnotenie a výdavky za obstaranie antuky sa hradia z bežných výdavkov (podpoložka EK 633 006).
0 0
mintaka mintaka

mintaka je offline (nepripojený) mintaka

Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcela spýtať, či pri viacročnom rozpočte sa má plánovať aj podnikateľská činnosť mesta?
A pri sociálnom fonde, či je vhodné viesť analytickú evidenciu príjmu a čerpania, ak sa nevedie kniha sociálneho fondu?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podnikateľská činnosť sa nerozpočtuje !
Ak na vedenie účtovníctva používaš softvér od fi. IVES, účet 952 sa analyticky člení podľa zdrojov tvorby SF a účelu použitia.
0 0
mintaka mintaka

mintaka je offline (nepripojený) mintaka

Zle som formulovala otázku ohľadom podnikateľskej činnosti a ak by som si uvedomila čo je uvedené v § 18 ods. 2 zakona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy v znení neskorších predpisov, tak by som si spomenula, že to je len vynález našich poslancov, že chcú osobitne okrem rozpočtu aj plán podnikateľskej činnosti. Ďakujem.
IVES účet 952 analyticky člení, ale URBIS to takto nečlení tak som len chcela vedieť, či je dobré používať členenie.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak požadujú poslanci OZ zostaviť plán nákladov a výnosov podnikateľskej činnosti, tento by som zostavil len na kalendárny rok.
Ja si myslím, že je dobré, ak je tvorba a čerpanie SF analyticky člené.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás má niekto skúsenosti s absolventskou praxou? Môže rozpočtová organizácia zamestnať vychovávateľku ŠKD na absolventský prax. Ak áno, platí, že keď si absolvent podá na ÚP žiadosť do 10 dňa v mesiaci, môže začať pracovať od 1. nasledujúceho mesiaca? A ako je to s účtovaním príspevku 1000 Sk. Zamestnávateľ ho príjme na príjm. účet a prevedie cez zriaďovateľa na výd. účet. A ešte, na čo sa môže použiť tých 1000 Sk v prípade vychovávateľky ŠKD. Vie mi niekto poradiť?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Ivča,
absolventská prax nezakladá pracovný pomer. Občan, ktorý vykonáva absolventskú prax má naďalej status nezamestnaného občana a je vedený v evidencii nezamestnaných na príslušnom úrade práce.
Príspevok vo výške 1000 Sk mesačne, ktorý vypláca ÚPSVaR zamestnávateľovi je príjmom podľa § 23 ods. 1 písm. h) zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách o ktorý je RO oprávnená prekročiť rozpočtované výdavky. Mechanizmus realizácie je taký, že RO tento príspevok príjme na príjmový vkladový rozpočtový účet, prevedie ho na ZBÚ zriaďovateľovi a zriaďovateľ je povinný ho následne previesť na vkladový výdavkový účet RO.
Z tohto príspevku financuje zamestnávateľ náklady, ktoré mu vznikli z titulu realizácie absolventskej praxe. Zákon bližšie nešpecifikuje, aké náklady sa z tohto príspevku uhrádzajú.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za odpoveď. Dnes som sa dozvedela, že príspevok 1000 Sk už zamestnávateľ nedostáva. Viete o tom niečo?
0 0
koruna koruna

koruna je offline (nepripojený) koruna

Ahojte všetci,
hľadám na internete kódovanie zdrojov, pre rozlišovanie použitých finančných prostriedkov, ale nemôžem ich nikde nájsť. Ak máte niekto odkaz na int. stránku, prosím pošlite. Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Kódovanie zdrojov prikladám
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

[quote=kvet]Ahojte,
neviem aké náležitosti majú tie darovacie zmluvy.
Keďže je v darovacích zmluvách ako píšete už uvedený aj správca majetku a to ZŠ pripúšťam, že o takto nadobudnutom majetku už vlastník, t.j. obec nemusí účtovať, t.j. nemusí zvlášť zmluvou prevádzať majetok do správy školy.
Čo sa týka ocenenia a pokračovania v odpisovaní tohto majetku, nemôžem s týmto názorom súhlasiť.
Vyššie uvedený spôsob, t.j. pokračovanie v odpisovaní by sa mohol uplatniť len v prípade uvedenom v § 19 ods. 6 postupov účtovania, t.j. pri nadobudnutí majetku bezodplatným prevodom pri splynutí, zlúčení, rozdelení alebo pri prevode správy (v tedy sa takýto majetok oceňuje cenou, v ktorej sa doteraz viedol v účtovníctve a ak majetok nie je doodpisovaný, pokračuje sa v odpisovaní).
V danom prípade nejde o prevod správy, ale o prevod vlastníctva, t.j. z vlastníctva štátu do vlastníctva obce !!! Prevod správy je niečo iné. Je to napr. ak RO škole dá obec na základe písomnej zmluvy do správy svoj majetok, alebo aj štát môže dať do správy majetok štátu, ale v žiadnom z týchto prípadov nejde o prevod vlastníctva.

kvet , ak mi obec takto darovaný majetok prevedie do správy/ urobila tak dodatkom k zmluve o zverení majetku mesta do správy/ znamená to že ten majetok teda musím doodpisovať ja,alebo sa mýlim?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak vlastník (mesto) nezačalo tento majetok odpisovať, začne ho odpisovať správca, t.j. RO - škola, samozrejme pri odpisovaní bude vychádzať z reprodukčnej obstarávacej ceny, ktorá by mala byť uvedené v dotatku k zmluve o zverení majetku mesta do správy.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

K príspevku pre zamestnávateľa absolventa na absolventskú prax - áno, tento príspevok pre zamestnávateľa bol zrušený. Neviem presne s istotou, ale zdá sa mi, že od 1.7.2006. Prajem krásny deň...
0 0
mintaka mintaka

mintaka je offline (nepripojený) mintaka

Ahojte,
mimo tejto účtovnej témy sa vás chcem spýtať či ste už schvaľovali viacročný rozpočet a ako: teda či sa schvaľuje celý, alebo len na rok 2007 a rozpočty na roky 2008 a 2009 sa len berú na vedomie?
Ďakujem
0 0
helenka11 helenka11

helenka11 je offline (nepripojený) helenka11

ahoj mintaka,
viacročný rozpočet na roky 2007-2009´= na rok 2007 rozpočet obce obecné zastupiteľstvo schvaľuje ako záväzný, na roky 2008 a 2009 berie len na vedomie
pekný deň
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

My sme už mali zastupiteľstvo a schvaľovanie viaročného rozpočtu prebehlo presne tak ako píšete. Na rok 2007 bol schválený ako záväzný a na roky 2008 a 2009 sa berie na vedomie.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Mňa by zaujímalo ako treba postupovať v prípade, že nám obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo presun prostriedkov z prevádzky na mzdy. Treba informovať KŠÚ o tejto úprave? Ak áno, akou formou.
Pekný deň!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať