Zavrieť

Porady

Usporiadat
miroslavah miroslavah

miroslavah je offline (nepripojený) miroslavah

Prosím o radu, ako zaúčtovať príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnancov, ktoré platí na základe zamestnávateľskej zmluvy - účtuje sa niečo i pri platoch? Ďakujem
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

miroslavah
Prosím o radu, ako zaúčtovať príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnancov, ktoré platí na základe zamestnávateľskej zmluvy - účtuje sa niečo i pri platoch? Ďakujem
Príspevok zamestnávateľa na DDS účtujem v mzdách:

Predpis : 450/336

Rozúčtovanie : 336/232 + FK + 627000



Krásny deň
0 0
jitma jitma

jitma je offline (nepripojený) jitma

Dobrý deň,
dnes sme dostali na účet peniaze na vzdelávacie krúžky. Urobím dobre ,keď zostatok na výdavkovom účte vrátim zriaďovateľovi a ten mi to na začiatku roka vráti. Čo z týchto peňazí môžem platiť? Vraj na mzdy ich použiť nemôžem.

Vzdelávačky na depozite mám, pretože som ich dala do výplaty 12/06, ale skutočne som dostala peniaze na ne až 29.12.06. A tu je problém !
Neviem , čo teraz robiť. Čakala som na pripísanie peňazí na účet, ale tie som ešte nemala ani poobede na účte. Teraz som nemohla poukázať peniaze na účet zriaďovateľa /lebo nejaké drobné mi ešte zostali/ a pri prevode v neskorších hodinách mi napísalo , že operácia bude vykonaná až 2.1.2007 !!! Teraz budem musieť všetko vrátiť do ŠR , alebo ako by som mohla dostať peniaze naspäť ? Ako zaúčtujem v r. 2007 , ak mi zriaďovateľ
peniaze vráti, ale až v r. 2007?
Naposledy upravil jitma : 30.12.06 at 11:24 Dôvod: aktuálna zmena
0 0
večernica večernica

večernica je offline (nepripojený) večernica

jitma, aké peniaze chceš previesť zriaďovateľovi? Peniaze na vzdelávacie krúžky sa dajú použiť buď ako osobné príplatky alebo na dohodu o vykonaní práce. My to vyplácame na dohodu, takže som ich previedla na depozit.
Neviem či som Ti pomohla.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prostriedky, ktoré sa presúvajú do budúceho roku, sa nemôžu použiť na mzdové výdavky ale len na prevádzku. Týka sa to aj prostriedkov za vzdelávacie poukazy. Môžete nakúpiť nejaké učebné pomôcky.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, ako je to s majetkom z INFOVEKU. Dostali sme darovaciu zmluvu - jedná sa mi o učiteľskú stanicu, ktorá je vedená ako dlhodobý majetok. Odpis bol vykonaný k 30.11.2006. Zostatková cena je 9 991 Sk. Tento majetok mám zobrať do majetku a doodpisovať ho alebo čo s tým mám robiť. Je to ako dar, nemôžem ho zaúčtovať do nákladov a viesť na podsúvahovom účte v sume 9 991 Sk. Prosím poraďte!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

1.) obdarovaným je zriaďovateľ (obec, mesto), teda aj vlastníkom a ten môže svojej rozpočtovej organizácii (škole) tento darovaný majetok zveriť do správy na základe písomnej zmluvy o prevode správy uzatvorenej podľa § 6 ods. 1 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v platnom znení,

2.) rozpočtová organizácia (škola) majetok z INFOVEKU mala viesť na podsúvahovom účte, pretože tento majetok mala len vo výpožičke. Majetok vo výpožičke RO (škola) nemá právo odpisovať. Odpisuje ho vlastník. Dňom uzavretia darovacej zmluvy ho z podsúvahovej evidecie vyvedie,

3.) zriaďovateľ (obec, mesto) darovaný majetok ocení reprodukčnou obstarávacou cenou (t.j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje) a zaúčtuje MD 022 / D 901 a zároveň ho začne účtovne odpisovať,

4.) v prípade, že dňom darovania tohto majetku zriaďovateľ s RO uzatvorí písomnú zmluvu o prevode správy majetku, obec majetok odúčtuje MD 901 / D 022 (samozrejme za predpokladu, že obec tento majetok ešte nezačala odpisovať, tam je účtovanie iné) a RO (škola) zaúčtuje MD 022 / D 901 a začne majetok odpisovať.

Prajem všetkým veselého Silvestra a štastný celý nový rok.
0 0
jitma jitma

jitma je offline (nepripojený) jitma

Ďakujem Večernica za správu.
Moju otázku som ešte doplnila, neviem či mi budeš môcť pomôcť.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

kvet
1.) obdarovaným je zriaďovateľ (obec, mesto), teda aj vlastníkom a ten môže svojej rozpočtovej organizácii (škole) tento darovaný majetok zveriť do správy na základe písomnej zmluvy o prevode správy uzatvorenej podľa § 6 ods. 1 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v platnom znení,

2.) rozpočtová organizácia (škola) majetok z INFOVEKU mala viesť na podsúvahovom účte, pretože tento majetok mala len vo výpožičke. Majetok vo výpožičke RO (škola) nemá právo odpisovať. Odpisuje ho vlastník. Dňom uzavretia darovacej zmluvy ho z podsúvahovej evidecie vyvedie,

3.) zriaďovateľ (obec, mesto) darovaný majetok ocení reprodukčnou obstarávacou cenou (t.j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje) a zaúčtuje MD 022 / D 901 a zároveň ho začne účtovne odpisovať,

4.) v prípade, že dňom darovania tohto majetku zriaďovateľ s RO uzatvorí písomnú zmluvu o prevode správy majetku, obec majetok odúčtuje MD 901 / D 022 (samozrejme za predpokladu, že obec tento majetok ešte nezačala odpisovať, tam je účtovanie iné) a RO (škola) zaúčtuje MD 022 / D 901 a začne majetok odpisovať.

Prajem všetkým veselého Silvestra a štastný celý nový rok.
Kvet, ešte k tomu bodu 4): RO dúfam že ten majetok len doodpisuje. V našom prípade je to suma 9 991 Sk, odpisy boli vykonané za obdobie 05/04-11/06 a ja teraz zo sumy 9 991 začnem odpisovať od 12/06-12/07, ako je uvedené v prílohe k darovacej zmluve, alebo tento majetok v hodnote 9 991 Sk mám znovu 4 roky odpisovať!

Ďakujem a prajem šťastný nový rok!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Na začiatok prajem všetko dobré v novom roku !

Takže ešte raz. V prílohe darovacej zmluvy je uvedená zostatková cena majetku (t.j. obstarávacia cena mínus oprávky), v takejto zostatkovej cene bol majetok vyvedený z účtovnej evidencie u pôvodného vlastníka (t.j. Slovenskej republiky - správca majetku štátu Infovek), ktorý mal oprávnenie majetok odpisovať. Pre obdarovaného, t.j. nového vlastníka (obec) je takáto zostatková cena majetku bezpredmetná. Nový vlastník (obec) je povinný majetok oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou, t.j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. Nový vlastník (obec) je k takémuto majetku povinná zostaviť aj odpisový plán a odpisovať majetok z reprodukčnej obstarávacej ceny. Opakujem, nie doodpisovať !!! Pretože nejde o prevod správy, ale o nadobudnutie nového majetku (darom).
Predpokladám, že obec tento darovaný majetok bezprostredne po uzavretí darovacej zmluvy prevedie do správy RO písomnou zmluvou. Postup bude nasledovný:
- obec ocení darovaný majetok reprodukčnou obstarávacou cenou,
- obec na základe darovacej zmluvy zaúčtuje obstaranie majetku v reprodukčnej obstarávacej cene MD 022 / D 901,
- obec na základe zmluvy o prevode správy majetku zaúčtuje v reprodukčnej ostarávacej cene (majetok obec nezačala odpisovať) MD 901 / D 022,
- RO zaúčtuje na základe zmluvy o prevode správy majetku v cene, ktoru bol majetok ocenený v účtovníctve obce MD 022 / D 901,
- RO majetok účtovne odpisuje MD 470 / D 082 a zároveň MD 901 / D 211.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ja tomu postupu rozumiem, ale obec v zmluve o prevode uviedla sumu 9991,- Sk a je tam uvedené, že odpisy za mesiac december vykoná škola. (pracovníčka OcU tvrdí, že tento majetok mám doodpisovať podľa pôvodného odpisového plánu) Podľa teba mám tento majetok v sume 9991 zaevidovať ako nový majetok a znovu odpisovať 4 roky?
Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ak obec ocenila darovaný majetok v reprodukčnej obstarávacej cene vo výške 9.991,- Sk, takýto majetok sa zaúčtuje na syntetický účet 028 - Dlhodobý drobný hmotný majetok (pretože jeho OC je nižšia ako 30.000,- Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok) a uplatnil by som jednorazový účtovný odpis v mesiaci, kedy bola zmluva o prevode majetku uzavretá.
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Prajem všetkým príjemný rok a Kvet špeciálne Teba by som prosila o radu.
Jeden priateľ si ako súkromná osoba - fyzická osoba založil súkromnú základnú umeleckú školu. Po všetkých povoľovačkách pôsobia od 01.9.2006 s tým že dostávajú dotáciu na žiaka a vyberajú poplatky za vyučbu, ktoré potom používajú na úhradu nákladov na prevádzku školy. V rámci toho, že majú niekoľko pracovísk kúpili si auto na leasing a lízingové splátky platia z vlastných príjmov, ktoré vyberú z poplatkov za výučbu. Nevieme, či je to dobre? A on
vlastne nevie, ani komu má odovzdať zúčtovanie dotácie.
Celkovo by som prosila o radu, podľa akých predpisov je zabezpečené financovanie súkromných umeleckých škôl v roku 2006, lebo už od roku
2007 prechádza financovanie z podielových daní pod obce v zmysle zák. č. 689/2006.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
nemám skúsenosti s financovaním súkromných umeleckých škôl, ale v roku 2006 bolo financovanie riadené zákonom č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

Pozdravujem všetkých skalných a prajem všetko dobré a pevné nervy v Novom roku! Zároveň sa chcem opýtať Teba Kvet: na účte mi na konci roka zostalo mi zostalo na účte -189,02 Sk. Ako to mám zaúčtovať? normálne aj s mínusom? V tisicoch to neuvidim ale čo v drobných?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj anita80,
upresni otázku, na akom účte máš zostatok - 189,02 Sk ?
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

na účte 232
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...chcela by som sa ta spytat kvet..ako spravne zauctovat toto:
dostala som preddavok na sutaz od KSU...a neskor este mi poslali peniaze, ktore som im vyuctovala...ako to spravne zauctovat?
dakujem...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vo všeobecnosti platí, že účet 232 - Vkladový výdavkový rozpočtový účet by nemal k 31.12. vykazovať žiadny zostatok, resp. minimálny zostatok na úhradu poplatkov banke. Ale v žiadnom prípade nesmie vykazovať mínusový stav !!!
Keďže účet 232 k 31.12. vykazuje konečný zostatok (bohužiaľ mínusový) v súvahe bude vykázaný ako bankový účet s konečným zostatkom.
Aby Ti sedel výdavkový okruh k 31.12. zaúčtuješ MD 348 / D 211 suma 189,02 Sk. V novom roku by mal zriaďovateľ fyzicky previesť na účet 232 sumu 189,02 Sk a RO zaúčtuje MD 232 bez RK / D 348.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Len dúfam, že ma kvôli tomu nebudú cvičiť na daňovaom úrade.Prajem pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať