Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

L-M Pozri príspevok
Môžem sa ešte raz uistiť, znovu som si prečítala túto tému od začiatku a tam príjem 45% od zamestnanca-účtujete ako PNZD.
Už som sa raz na môj prípad pýtala,len ma teraz zmiatol ten PNZD,tak sa nehnevajte,že sa ešte raz pýtam,ale už začínam o tom čo som zaúčtovala normálne pochybovať .
Ja mám ,ale FA -kde cena str.lístka v strav.prevádzke je 80,- s DPH. Napr. FA na 2400,- s DPH-v PD zaúčtujem celú FA rozdelenú na ZD a DPH ako VOZD- PR. Potom 45% z tejto FA - 1080,- tiež rozdelenú na ZD a DPH ako POZD. Je to v mojom prípade takto správne ak celú FA mám ako VOZD- DPH si uplatním, potom aj tých 45% čo hradia zamestnanci musí byť ako POZD a DPH odvediem?
Môžete sa mi prosím na to niekto pozrieť a prípadne ma opraviť ,ak treba.
Lucia
No toto by zaujímalo aj mňa, lebo ja to účtujem presne tak isto, akurát ešte uplatňujem príspevok zo SF. Môže to tak byť?
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Som úplný začiatočník vo vedení JU a chcel by som správne pochopiť účtovanie SL v súlade s aktuálnymi postupmi v JU /od 1.1.2008/ v prípade nákupu SL pre SZČO /neplatcu DPH/.
SL nakupujem tak, že po objednávke SL mi dodávateľ (Ticket DeJauner) vystaví zálohovú FA. Evidujem jej úhradu do knihy pohľadávok (predpokladám, že do momentu obdržania SL to je pre mňa pohľadávka = uhradený preddavok, alebo sa mýlim?) ? V PD evidujem úhradu tejto zal. FA ako VNZD (poplatky samozrejme ako VOZD).
Po obdržaní riadnej FA spoločne s dodávkou SL pohľadávku odpíšem a zaevidujem do knihy záväzkov túto obdržanú FA, pričom táto je už so zaplateným preddavkom, čiže k úhrade je 0,- Sk.
Dalej asi treba SL zaúčtovať do knihy cenín prijaté SL a do PD vykonať zaúčtovanie príjmu SL - nie je mi však jasné, akými účtovnými dokladmi je to správne vykonať (či urobiť príjem cez PPD a výdaj cez VPD, alebo akým spôsobom, a keď iným spôsobom, tak aké čísla dokladov uvádzať v evidencii cenín pri ich výdaji ?)?
Vstupujú do účtovania SL v súčasnosti nejakým spôsobom aj priebežné položky?

Bol by niekdo ochotný toto uviesť tak, aby problematiku pochopil aj účtovný začiatočník?

Predom ďakujem za odpoveď.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
pedrotello Pozri príspevok
Som úplný začiatočník vo vedení JU a chcel by som správne pochopiť účtovanie SL v súlade s aktuálnymi postupmi v JU /od 1.1.2008/ v prípade nákupu SL pre SZČO /neplatcu DPH/.
SL nakupujem tak, že po objednávke SL mi dodávateľ (Ticket DeJauner) vystaví zálohovú FA. Evidujem jej úhradu do knihy pohľadávok (predpokladám, že do momentu obdržania SL to je pre mňa pohľadávka = uhradený preddavok, alebo sa mýlim?) ? V PD evidujem úhradu tejto zal. FA ako VNZD (poplatky samozrejme ako VOZD).
Po obdržaní riadnej FA spoločne s dodávkou SL pohľadávku odpíšem a zaevidujem do knihy záväzkov túto obdržanú FA, pričom táto je už so zaplateným preddavkom, čiže k úhrade je 0,- Sk.
Dalej asi treba SL zaúčtovať do knihy cenín prijaté SL a do PD vykonať zaúčtovanie príjmu SL - nie je mi však jasné, akými účtovnými dokladmi je to správne vykonať (či urobiť príjem cez PPD a výdaj cez VPD, alebo akým spôsobom, a keď iným spôsobom, tak aké čísla dokladov uvádzať v evidencii cenín pri ich výdaji ?)?
Vstupujú do účtovania SL v súčasnosti nejakým spôsobom aj priebežné položky?

Bol by niekdo ochotný toto uviesť tak, aby problematiku pochopil aj účtovný začiatočník?

Predom ďakujem za odpoveď.
Ja si zaevidujem preddavkovú faktúru v knihe záväzkov - ako preddavok, v peňažnom denníku zaúčtujem jej úhradu ako VNZD - poplatky ako réžiu. Keď príde ostrá faktúra, tak preúčtujem cez interný doklad celú sumu z VNZD mínusom. A ďaľším interným dokladom zaúčtujem úhradu ostrej faktúry do VOZD do réžie. Prípadné nezrovnalosti ešte v rámci uzávierkových operácii preúčtujem na konci roka. Samozrejme ako dostanem lístky, tak si ich hneď evidujem v ceninách.

Mimochodom v akom programe účtuješ?
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

§ 5 JU:
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

Čo konkrétne Ťa priviedlo k tomu, aby si poskytnutý preddavok dávala do záväzkov? Je to niečim podložené?

Ja používam ALFU.

Ale zaujíma ma aj forma zápisu cenín do PD v spojitosti s par. 4 ods. (1) a par. 6 ods.(12) Postupov účtovania od 1.1.2008.

Vďaka za odpoveď.
Naposledy upravil pedrotello : 03.02.09 at 21:23
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Keď ti paragrafy hovoria jasnou rečou, tak nechápem prečo sa tu pýtaš....ja som ti napísala polopate, ako to robím v Alfe ja.
A keď už používaš Alfu, máš tam pomoc, kde to máš aj názorne zobrazené.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

OK, len chcem vedieť prečo to tak robíš. Ja si to viem v Alfe prečítať, ale mám problém to spojiť s mojím chápaním znenia Postupov v JU. Osobne sa nestotožňujem s tým, ako to má ALFA v príkladoch, tak som chcel vedieť, že prečo to dávaš do tých záväzkov. Máte pocit, že to má ALFA v súlade s postupmi účtovania v JU?

Predom vďaka za odpoveď.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

dancika Pozri príspevok
Od juna 2008 to bolo 98 sk, na rok 2009 je to 3,30 eura
Aký je správny výpočet 55% zo SL pre zamestnanca do výdavkov (hodnota stravného lístka je 3,3 eura): z 3,3 eura, t.j. 1,82 eura do výdavkov (1,48 eura je cena SL pre zamestnanca?) alebo 55% z 98,- SK (3,25 eura), kde 55% predstavuje 1,79 eura (1,51 eura je cena SL pre zamestnanca)? Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ivti Pozri príspevok
Aký je správny výpočet 55% zo SL pre zamestnanca do výdavkov (hodnota stravného lístka je 3,3 eura): z 3,3 eura, t.j. 1,82 eura do výdavkov (1,48 eura je cena SL pre zamestnanca?) alebo 55% z 98,- SK (3,25 eura), kde 55% predstavuje 1,79 eura (1,51 eura je cena SL pre zamestnanca)? Ďakujem.
55 % zo sumy 3,30 eur (98 Sk) je 1,82 eur (53,90 Sk).
Pri SL, ktorý má hodnotu 3,30 eur firma dá do nákladov 1,82 eur a zvyšok 1,48 eur zaplatí zamestnanec.
Firma má povinnosť obstarať zamestnancom SL v minimálnej hodnote 75% z 3,30 eur (98 Sk) = 2,475 eur = po zaokrúhlení 2,48 eur.

Doplnené: príspevok zamestnávateľa na jeden (1) SL je 1,815 eur , zaokrúhli sa výsledná suma násobená počtom vydaných SL.
Naposledy upravil liba2 : 04.02.09 at 22:58
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradí mi niekto,
szčo si tento rok zakúpila gastrolístky na 1q/09 sám pre seba nemá zamestnancov a je platca dph.
- nákup 20.1.2009
- ceniny - dám príjem do knihy cenín a zaúčtujem ako zatial neovpl. zákl. dane
- poplatok za službu dám do réžie a dph uplatním
- na konci mesiaca januára dám ID do PD ako čo aby to ovplyvňovalo na konci roka výpočet daň. priznania??
- ked ich kúpil 20.1. môžem dať počet kusov že 20 prac. dní za január tak 20 ks gastrolístkov???
- v ďalšom mesiaci znovu len ID prevediem podľa počtu pr. dní a tak....
dakujem- začínam tak sa učím
-
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

veronkaj Pozri príspevok
prosím poradí mi niekto,
szčo si tento rok zakúpila gastrolístky na 1q/09 sám pre seba nemá zamestnancov a je platca dph.
- nákup 20.1.2009
- ceniny - dám príjem do knihy cenín a zaúčtujem ako zatial neovpl. zákl. dane
- poplatok za službu dám do réžie a dph uplatním SZČO za stravné lístky pre seba nemôže zo služby uplatniť DPH.
- na konci mesiaca januára dám ID do PD ako čo aby to ovplyvňovalo na konci roka výpočet daň. priznania?? ... zaúčtuješ do prevádzkovej réžie... či na konci mesiaca alebo až na konci roka v závierkových operáciach, na to sú tu 2 názory, rozhodni sa...
- ked ich kúpil 20.1. môžem dať počet kusov že 20 prac. dní za január tak 20 ks gastrolístkov??? ... začneš počítať dňom 20.1., takže 20 ks to nebude...
- v ďalšom mesiaci znovu len ID prevediem podľa počtu pr. dní a tak....
dakujem- začínam tak sa učím ... neber toto rozhodnutie na seba, nech ti SZČO povie počet dní, kedy si on mieni uplatniť gastrolístok - teda kedy pracoval.
-
v texte ...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, prosím o radu. Mám SL v hodnote 2,7 EUR, čiže 45% je 2,215eur. Program to zaokruhlil na 2,2. Je to ok? Ďakujem
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Prosím vás, aké doklady potrebujem k zaúčtovaniu cestovného príkazu, ak živnostník išiel na cestu vlastným autom, ktoré však nemá vložené do majetku. Je potrebný aj doklad za nákup PHM alebo stačí, len keď vypíšem CP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janulana Pozri príspevok
Prosím vás, aké doklady potrebujem k zaúčtovaniu cestovného príkazu, ak živnostník išiel na cestu vlastným autom, ktoré však nemá vložené do majetku. Je potrebný aj doklad za nákup PHM alebo stačí, len keď vypíšem CP?
Áno, bez dokladov o nákupe PHM nemôžeš o náhrade za spotrebované PHM účtovať. Nabudúce skús použiť vyhľadávanie, otázok s takou istou témou, je tu habadej. Až teraz som si všimla že otázka je položená aj v nesprávnej téme.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Pozor na uctovanie straveniek a inych cenin, pozeram, ze niektori VIP poradaci si asi este nevsimli, ze sa uctuju cez priebezne polozky /ze vraj od 1.1.2008/. Ja som si to vsimla tiez iba teraz a viac menej nahodou. Takze to len pre upozornenie.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

junes - prosím a ako to je cez priebežné položky???takže nie ID na konci mesiaca do réžie??

prečo nemôžem dať szčo, ktorý je platca dane a bral gastrol pre seba do výkazu za kvartálny výkaz dph toto:
- nákup gastrolístkov ten poplatok a z neho dph?? poplatok do réžie a dph??? prečo si nemôže uplatniť?? ved je to vlastne manipulačný poplatok, ktorý musí zaplatiť pri kúpe lístkov

- teraz som už z toho jeleň
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte, aj ja začínam teraz účtovať stravenky pre zamestnancov a neviem ako na to. Spravila som kalkuláciu :
-cena stravenky: 2,50 EUR
-z nákladov spol.: 1,375
-zo SF :0,20
-úhrada zamestnaca: 0,925
Ak v januári má nárok na 19 ks x 0,925 =17,575 má doplatiť zamestnanec za SL.Ako to mám zaokrúhliť?
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Pozri si temu v JU Ceniny a priebezne polozky, tam sme to teraz riesili a tusim lenockach tam pridala komplet vysvetlenie aj postup, takze najlepsie, ak si ten postup prepises akoby do klasickeho penazneho dennika, aby si lahsie pochopila tie presuny cez priebezne polozky. Z danoveho hladiska sa nic nezmenilo, iba postup v uctovani. Tymto novym postupom vlastne dostanes ceniny priamo do pokladne /ich hodnota je zachytena v pokladni/.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

veronkaj -DPH za manipulacny poplatok si nemozes uplatnit vc pripade, ak uctujes len stravenky pre SZCO - danovy urad vydal pred cca 2mi rokmi usmernenie, kde je to vysvetlene - ide o to, ze stravovanie SZCO nesuvisi s dosahovanim prijmov tohto SZCO, takze si nemozes uplatnit DPH. Keby si mala zamestnancov, tak to je nieco ine -tych potrebujes na dosahovanie prijmov, tj. mozes si uplatnit aj DPH z manipul. poplatku. Tento princip plati vseobecne.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ďakujem
- tak teraz to dúfam chápem správne

- ceniny - celá suma do neovpl. zákl. dane pri nákupe a postupne ID do réžie - napr. str. lístky analytika
- poplatok za službu - základ do réžie a dph = bez vplyvu na dph
- čerpanie podla počtu odr. dní = prac. lebo robí každý deň.

OK ???
ďakujem
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

veronkaj

tento postup uz nie je spravny
pozri si temu Ceniny a priebezne polozky prispevok od lenockach. Cize najskor vydaj z pokladne na priebezne polozky -vydaj na nakup straveniek v hodnote straveniek, dalej vydaj OZD manipulacny poplatok vratane DPH /nemas narok si ju uplatnit, ale ako vydavok OZD si ju uplatnis/ potom prijem do pokladne z priebeznej polozky v hodnote straveniek /prijimas uz stravenky ale spat do pokladne/ a zaroven prijem do knihy cenin. Potom neskor cerpanie straveniek - VOZD rezia /spotreba/ a zaroven ubytok z knihy cenin. Teda aspon tak som to pochopila.
0 0
Načítať ďalšie