Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
IwankaS IwankaS

IwankaS je offline (nepripojený) IwankaS

Ahojte poradaci...
Prosim o radu aj ja... Ako by ste riesili takyto pripad: Z roku 2008
mi ostalo 50 listkov po 89Sk co je 2,95€ od ajnuara 2009 je hodnota stravneho listka 3,30 Pracujem pre SZCO/nie jej platcom DPH/, ktory ma sluzobne cesty takmer denne. Mam to doratat do tych 3,30€? alebo (50*2,95)/pocet dni v ktorych bola cesta? Dakujem Vam vopred....
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Lydka R Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: speedy_vw
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH? Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH, takže DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?




SZČO - platiteľ - pokiaľ nakupuje stravné lístky pre seba, nemôže si uplatniť DPH do odpočtu.
Pokiaľ nakupuje pre zamestnancov, vtedy áno.

Dobrý deň poraďáci. Len jedno vysvetlenie poprosím. Keď prišlú fa za stravenky na Q dám do VNZD - pre SZČO , na konci cez ID rozúčtujem na koľko dní má nárok a čo s tým spracovateľským poplatkom? Kedy ho dám do nákladov?
A ja napr.Objednám lístky pre SZCO 11.1.2010 ja im spätne nemôžem dať lístky aj keď pracovali?Nerozumiem.Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

maska4 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci. Len jedno vysvetlenie poprosím. Keď prišlú fa za stravenky na Q dám do VNZD - pre SZČO , na konci cez ID rozúčtujem na koľko dní má nárok a čo s tým spracovateľským poplatkom? Kedy ho dám do nákladov?
A ja napr.Objednám lístky pre SZCO 11.1.2010 ja im spätne nemôžem dať lístky aj keď pracovali?Nerozumiem.Ďakujem
klikni: http://www.porada.sk/950798-post13.html
a pozri prílohy
0 0
u.martina u.martina

u.martina je offline (nepripojený) u.martina

Ahoj chcem sa spytat, ci si moze dat zivnostnik do penazneho dennika do vydavkov stravne na odpracovany den vo vyske 3,3e aj ked nema stravny listok,alebo doklad o nakupe z restauracie,prip.fakturu za obedy. dakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

u.martina Pozri príspevok
Ahoj chcem sa spytat, ci si moze dat zivnostnik do penazneho dennika do vydavkov stravne na odpracovany den vo vyske 3,3e aj ked nema stravny listok,alebo doklad o nakupe z restauracie,prip.fakturu za obedy. dakujem
Nemôže, ak by mohol, tak kto by si potom kupoval SL alebo obed v restike, ked by mohol usetrit ... Môže jedine, ak bol na sluzobnej ceste a teda uplatní si dietu. A od 1.4. to uz nie je 3,3 ale 3,6€
0 0
u.martina u.martina

u.martina je offline (nepripojený) u.martina

Velmi pekne dakujem. A este sa chcem spytat, ze moze sa potom povazovat za sluzobnu cestu aj to ked miesto bydliska je napr.Trnava a miesto podnikania Smolenice, ze zivnostnik denne dochadza?Ak ano musi mat na kazdy den vypisany cestovny prikaz? Dakujem
Naposledy upravil u.martina : 25.01.10 at 07:30
0 0
miriamd miriamd

miriamd je offline (nepripojený) miriamd

Pekný deň, chcela by som sa spýtať na stravné z reštauračných paragonov, ak je na paragone "denné menu 2,60 kofola 0,30 spolu 2,90" ako stravné sa berie a zaúčtuje celá suma aj s kofolou, alebo len suma jedla 2,60 , keďže kofola nieje jedlo-strava-stravné? Ďakujem.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne stravného keď SZČO-zamestnávateľ má vlastnú reštauráciu kde varia pre zákazníkov,
či si nemôže uplatniť do výdavkov stravné pre seba. Stravné lístky
nemá zakúpené, zrejme sa naobeduje vo vlatnom zariadení.
Či sa to nedá riešiť cez nejakú faktúru, že si pre seba vyúčtuje hodnotu stravy cez faktúru, zišlo by sa to do výdajov. Možno je to hlúpa otázka ale spýtať sa môžem.???? Díky
0 0
Idabela Idabela

Idabela je offline (nepripojený) Idabela

Chodime na obedy k neplatcovi DPH. Od zamestnavatela (my sme platcovia DPH) dostaneme peniaze a blocky z reg. pokladnice mu odovzdavame, akoze nam poskytol stravu. Strhava nam z vyplaty 45 % z ceny menu (celá suma menu je 3,30 EUR bez DPH) + 19% DPH. Takze platime o cca 0,30 EUR viac. Postupuje spravne. Vraj tak sa to musi, lebo on je platcom DPH.
Dakujem za radu.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak SZCO nestrhava zamestnancom za SL, vtedy tu sumu musim dat ako prijem zamestnancovi? Alebo som zle pochopila?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak SZCO nestrhava zamestnancom za SL, vtedy tu sumu musim dat ako prijem zamestnancovi? Alebo som zle pochopila?
Prosim, vie mi niekto poradit?
Dakujem
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som sa opytat, ak ma SZCO blocik o nakupe obedu vo vyske 5,24, uplatnim mu len 3,60. Ale na tom blocku je napisane 2x2,620. To nevadi, moze to byt ze si dal dva krat obed?
Ak je platca DPH aj tak si neuplatnuje DPH z tohto blocku?
Dakujem za odpoved
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ak ma SZCO blocik o nakupe obedu vo vyske 5,24, uplatnim mu len 3,60. Ale na tom blocku je napisane 2x2,620. To nevadi, moze to byt ze si dal dva krat obed?
Ak je platca DPH aj tak si neuplatnuje DPH z tohto blocku?
Dakujem za odpoved

Prosim vie niekto poradit?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ak ma SZCO blocik o nakupe obedu vo vyske 5,24, uplatnim mu len 3,60. Ale na tom blocku je napisane 2x2,620. To nevadi, moze to byt ze si dal dva krat obed?
Ak je platca DPH aj tak si neuplatnuje DPH z tohto blocku?
Dakujem za odpoved
No neviem, ale ak je niekde suma 2x niečo, tak predpokladám, že na obede boli dvaja a dali si možno to isté. Takže ja by som zaúčtovala len obed 1x. Ak je platiteľ DPH, tak DPH neuplatňuje.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ano boli dvaja, takze radsej iba jeden obed. o.k.
Ano je platitel DPH, takze to si neuplatni, iba dam cely obed do prevadzkovej rezie s nulovou DPH.
Dakujem za odpoved.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ociviste Pozri príspevok
Ano boli dvaja, takze radsej iba jeden obed. o.k.
Ano je platitel DPH, takze to si neuplatni, iba dam cely obed do prevadzkovej rezie s nulovou DPH.
Dakujem za odpoved.
Jeden obed bude VOZD, druhý VNZD.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Ahojte poraďáci, ako zaúčtovať, keď mi ako SZČO zostalo 25 ks stravných lístkov? Ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ani1 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, ako zaúčtovať, keď mi ako SZČO zostalo 25 ks stravných lístkov? Ďakujem za odpoveď
A čo chceš účtovať? veď ich nákup si účtovala, aj predaj, takže to, čo v zaúčtovaní ostalo, je zostatok.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Tweety Pozri príspevok
A čo chceš účtovať? veď ich nákup si účtovala, aj predaj, takže to, čo v zaúčtovaní ostalo, je zostatok.
Hej, a môžem to použiť na rok 2011? Cena sa menila z 3,6 na 3,8...alebo to mám urobiť tak, že objednám na rok 2011 o toľko menej?
0 0
hriblan hriblan

hriblan je offline (nepripojený) hriblan

Ahojte, poraďáci. Som SZČO, kupujem si stravné lístky. Do nákladov na tento rok si môžem dať sumu 3,80 na jeden deň x 250 pracovných dní, čo je spolu 950 eur. Chodím ale na obedy do reštaurácie, kde je cena 2,90. Môžem si zakúpiť stravné lístky v tejto hodnote v celkovej sume 950 eur? Je to cca 327 ks lístkov. Samozrejme, zvyšné lístky využijem na nákup a pod. Bude to vzhľadom účtovníctvo ok?

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie