Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

.
Naposledy upravil iriska : 23.07.08 at 17:21
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Má niekto z vás taký prípad? Neplatca dph fakturuje firme odobranú stravu za mesiac 59,- Sk/1 obed. Fi si má možnosť uplatniť 55% (z 98,-) v nákladoch t.j. 53,90, ale.....
Od zamestnanca však pýtajú 10,- Sk. Má sa dph vypočítavať zo sumy 5,10 (59-53,9=5,1)? Doplatok zo SF už nevychádza žiaden.
O rozdiel 3,90 mám jednoducho ponížiť náklady bez dopadu na DPH, ktorú zaplatí zamestnanec pri zrážke za stravu? Ide mi o základ pre výpočet dph. Prosím skúste sa nad tým zamyslieť. Je síce už piatok poobede ale snáď niekomu ešte páli, lebo mne už vynecháva.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Ja by som brala 10 Sk ako celkovú sumu, čiže ZDPH by bol 8,40 Sk a DPH 1,60 Sk.
Opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Ďakujem za odpoveď, urobím to takto ako radíš.
0 0
emily365 emily365

emily365 je offline (nepripojený) emily365

Chcela by som poprosiť o radu.
Ak ešte nemám zakúpené stravné lístky, nemám ani žiadne doklady za stravovanie - môžem si uplatniť stravné až potom, ako obdržím stravné lístky? Môžem si nejakým spôsobom uplatniť stravné aj za uplynulú časť roka? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

emily365 Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu.
Ak ešte nemám zakúpené stravné lístky, nemám ani žiadne doklady za stravovanie - môžem si uplatniť stravné až potom, ako obdržím stravné lístky? Môžem si nejakým spôsobom uplatniť stravné aj za uplynulú časť roka? Vopred ďakujem za odpoveď.
Keďže je otázka zadaná v téme JÚ, predpokladám že ide o SZČO.
SZČO si môže stravné uplatniť do výdavkov len ak má stravné lístky zakúpené, spätne to nie je možné.
0 0
emily365 emily365

emily365 je offline (nepripojený) emily365

Ďakujem.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Môžem poprosiť o radu, trochu som to tu prelúskala,ale keďže som začiatočník,neviem či som to správne pochopila .
SZČO - má FA - nákup stravných lístkov - 6230,-. Z toho 5880,- - stravné lístky a 350,- poplatok za službu z ktorých je 55,9,- DPH. Účtujem v ALFE.
Zaúčtovanie : 6230,- -celá suma bez rozpisu DPH -VNZD, prevádzková réžia
zapíšem do cenín počet lístkov x98,- a každý
mesiac podľa počtu odpr. dní - v PD zaúčtujem
napr. -(20x98,-)=1960,- - VOZD, prevádzková réžia.
Tú DPH z poplatku za službu si SZČO - platca DPH - neuplatňuje?
Keď je to nesprávne prosím opravte ma.
ďakujem pekne
Lucia
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

L-M Pozri príspevok
Môžem poprosiť o radu, trochu som to tu prelúskala,ale keďže som začiatočník,neviem či som to správne pochopila .
SZČO - má FA - nákup stravných lístkov - 6230,-. Z toho 5880,- - stravné lístky a 350,- poplatok za službu z ktorých je 55,9,- DPH. Účtujem v ALFE.
Zaúčtovanie : 6230,- -celá suma bez rozpisu DPH -VNZD, prevádzková réžia
zapíšem do cenín počet lístkov x98,- a každý
mesiac podľa počtu odpr. dní - v PD zaúčtujem
napr. -(20x98,-)=1960,- - VOZD, prevádzková réžia.
Tú DPH z poplatku za službu si SZČO - platca DPH - neuplatňuje?
Keď je to nesprávne prosím opravte ma.
ďakujem pekne
Lucia
Nákup lístkov 5880 Sk = VNZD
Poplatok, vr. DPH, 350 Sk = VOZD, členenie prevádzková réžia
Zápis do cenín = 60 ks x 98 = 5880 Sk
Mesačne - skutočný výdaj z cenín a zároveň VOZD, členenie prevádzková réžia
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Anja111 Pozri príspevok
Nákup lístkov 5880 Sk = VNZD
Poplatok, vr. DPH, 350 Sk = VOZD, členenie prevádzková réžia
Zápis do cenín = 60 ks x 98 = 5880 Sk
Mesačne - skutočný výdaj z cenín a zároveň VOZD, členenie prevádzková réžia
ďakujem pekne za rýchlu reakciu-ešte sa môžem opýtať (možno sa Vám to bude zdať hlúpe,ale ešte som to nerobila )
ktomu poplatku- 350,- zapíšem s 0% DPH a potom je to tak,že tú DPH si SZČO neuplatňuje ,ale celú sumu si dáva do nákladov vrátene DPH.- správne som to pochopila?
ďakujem
Lucia
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

L-M Pozri príspevok
ďakujem pekne za rýchlu reakciu-ešte sa môžem opýtať (možno sa Vám to bude zdať hlúpe,ale ešte som to nerobila )
ktomu poplatku- 350,- zapíšem s 0% DPH a potom je to tak,že tú DPH si SZČO neuplatňuje ,ale celú sumu si dáva do nákladov vrátene DPH.- správne som to pochopila?
ďakujem
Lucia
Áno, celá suma poplatku ide do prevádzkovej réžie...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Anja111 Pozri príspevok
Áno, celá suma poplatku ide do prevádzkovej réžie...
Ešte raz pekne ďakujem
0 0
HENOS HENOS

HENOS je offline (nepripojený) HENOS

K účtovaniu stravného v JÚ sa chcem spýtať, či je možné v priebehu roka účtovať v PD nákup lístkov ako VNZD, poplatok ako VOZD a na konci roka jedným ID dať do VOZD spotrebu všetkých stravných lístkov za rok? Musí sa to robiť mesačne v PD? V knihe cenín by som to mal po mesiacoch ako výdaj stravných lístkov, len PD mám už hotový a nechce sa mi doňho znova vstupovať a robiť opravy, musí to byť po mesiacoch? Dík.
0 0
HENOS HENOS

HENOS je offline (nepripojený) HENOS

Dovolil by som si ešte jednu otázočku, ktorá súvisí s predošlou - ako som sa dozvedel, tak pohyby na knihe cenín nie sú predmetom účtovania na PD, je to tak správne? Stále ma to máta, lebo v §4 postupov účtovania pre JÚ sa píše, že v PD sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín... Keď som sa ale pýtal na telefonickom poradenstve pre účtovníctvo, tak mi bolo povedané, že pohyby na ceninovej pokladnici sa v PD neúčtujú, len faktúra za nákup stravných lístkov, resp. jej úhrada a potom len výdaje stravných lístkov, ale to sú vlastne výdavkové doklady z ceninovej pokladnice... Z toho JÚ som niekedy trochu mimo... Vopred dík za odpoveď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

HENOS Pozri príspevok
K účtovaniu stravného v JÚ sa chcem spýtať, či je možné v priebehu roka účtovať v PD nákup lístkov ako VNZD, poplatok ako VOZD a na konci roka jedným ID dať do VOZD spotrebu všetkých stravných lístkov za rok? Musí sa to robiť mesačne v PD? V knihe cenín by som to mal po mesiacoch ako výdaj stravných lístkov, len PD mám už hotový a nechce sa mi doňho znova vstupovať a robiť opravy, musí to byť po mesiacoch? Dík.
áno, tento postup je správny;
...nemusí byť po mesiacoch...
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

cactus Pozri príspevok
áno, sú aj takí, ktorí nesťahujú a dávajú to zamestnancom grátis
...na školení nám vraveli, že k tomu aby sme si mohli uplatniť DPH z faktúry za stravné lístky - zo služby, mali by sme pýtať od zamestnancov aspon symbolickú 1 Sk za stavný lístok, aby to nebolo bezodplatné...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia
Ako iný príjem POZD. Ako réžia sa to nedá zaúčtovať = tá je len pri výdavkoch.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
45%- z ceny str.lístkov,ktoré si platia zamestnanci- mám v JÚ zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu, alebo iny zdaniteľný príjem? Celú FA mám ako prevádzková réžia - výdaj. Myslím si ,že ako PR-ale nie som si istá.
Ďakujem Lucia
Ako režiu by si mla mať zaúčtovaný len poplatok. Suma za stravné lístky je nedaňový výdavok a do nákladov sa ti dostáva až formou internehého dokladu podľa počtu spotrebovaných lístkov x hodnota lístka - z toho 55%....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Manual Pozri príspevok
Ako iný príjem POZD. Ako réžia sa to nedá zaúčtovať = tá je len pri výdavkoch.
Ja som truhlík-dala som tam iný zdaniteľný príjem,len som myslela,že keď je to PR,tak aj príjem by mohol byť to isté.
Chcela som sa uistiť- ale veď to je asi riadna hlúposť.
ďakujem pekne za odpoveď

Ale ja nemám klasické str.lístky-takže žiaden poplatok tam nie je.
My sa stravujeme v jednej jedálni-ak sa to tak dá nazvať. Takže tam máme len hodnotu lístkov 80,- s DPH.
Tak to zaúčtujem celé ako výdaj - PR.
A potom príjem 45% - od zamestnancov ,tiež s DPH ako iný zdaniteľný príjem-viď rada od "manual".
Nie je to tak dobre????? -Toto je len stravovanie zamestnancov.
SŽČO-účtujem tak ako si napísala- ten má -tzv.-gastrolístky. A DPH si vtedy neuplatňujeme.
Lucia
Naposledy upravil L-M : 13.10.08 at 10:26 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Načítať ďalšie