Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Od 1.6.2008 bolo možné účtovať z maxima 98,-Sk, čo je 53,90Sk. Aj v prípade, že by ste si naďalej do konca roka, ponechali lístky v hodnote 89,-Sk, mohla si dať do nákladov max. tých 53,90 Sk, nielen 48,95 Sk z 89,-Sk.
To znamená, že by si mohla upraviť účtovanie pri lístku 89,-Sk od 1.6.2008:

zamestnávateľ - maximum: 53,90 Sk
príspevok zo SF - 2,10 Sk
zamestnanec - 33,-Sk

Zamestnanec by mal lístky lacnejšie. Je to uvedené ako príklad - napr. ten podiel zo SF.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ďakujem Erika, ale on tie lístky nenakupuje, on ich dostáva v rámci tržby od zákazníkov, využíva ich na nákup tovaru a pre zamestnancov.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Lucinka23 Pozri príspevok
Ďakujem Erika, ale on tie lístky nenakupuje, on ich dostáva v rámci tržby od zákazníkov, využíva ich na nákup tovaru a pre zamestnancov.
A o čom účtuješ? Je to reštaurácia?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Účtujem potraviny.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Lucinka23 Pozri príspevok
Účtujem potraviny.
A účtujete aj samostatne o stravných lístkoch - ako ceninách a hotovosti do pokladne?
Čo sa týka stravných lístkov - tam je potrebná evidencia - koľko sa dalo zamestnancom, koľko sa použilo na nákupy. Ak účtuješ celú mesačnú uzávierku z pokladne cez pokladňu v účtovníctve - urobila som potom rozdelenie hotovosti a tržby v stravných lístkoch, kde tržbu v hotovosti by som zúčtovala cez pokladňu, a tržbu stravnými lístkami by som dala na priebežné položky príjem. Cez priebežné položky výdaj - by som zúčtovala obstaranie stravných lístkov pre zamestnancov - to je ten bod.1 - bude to VNZD. Potom pokračuješ v účtovaní bodov 2. a 3. predchádzajúceho príspevku. Nebudeš proste účtovať o nákupe - ale cez priebežné položky urobíš - príjem tržba a výdaj - stravné lístky. Takto by som oddelila cez priebežné položky len lístky pre zamestnancov - čo sa týka nákupu tovaru za lístky, to JU robí dosť komplikovane - a to by som asi neriešila - pre zjednodušenie. Ak nepožadujete úhradu od zamestnancov, tak neúčtuješ o 2.bode.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Inak je ten zamestnávateľ fakt zaujímavý - ukracuje ich o riadny nárok na stravné - možno by pomohol inšpektorát práce . Ak by mu na to prišli, určite by mal problém.
Ešte doplním, čo sa týka SZČO - môže mať tiež takto stravné lístky, nikdy nie však pozadu..... ale odo dňa, kedy ich má - toto však v prípade ak sa evidujú takto získané stravné lístky - pretože SZČO musí dokazovať.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

erika, ja nahodím dennú tržbu cez jednu sumu (hotovosť+stravné lístky), na dennej uzávierke nie je ukázane za koľko je stravných lístkov, ale na konci každého dňa mi predavačka napíše do takého tlačivka, koľko ktorých lístkov prijala, no a ja to potom prijme do knihy cenín. Keď účtujem výdaje, tak pozerám na bločky, kde je platba SL, tak si to poznačím a urobím výdaj z knihy cenín. Ale neevidujem po hodnotách jednotlivé lístky ale súhrnne sumu za celý deň. A čo sa týka tých lístkov čo dáva zamestnancom, tak tie som ešte nijako neevidovala, ja ich stále mám na akože na sklade, lebo mi SZČO nedodal počty, čo im dal za jednotlivé mesiace.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

OK, takže cez peňažný denník o lístkoch neúčtuješ. Tak potom to dorob cez uzávierkové operácie s tým, že budeš uvádzať len 55% náklady a prísp.zo SF. Ale musíš vedieť tie počty, koľko im ich dal.
No aj tak vidím tu trochu problém v dôveryhodnosti, či ste naozaj tie lístky aj mali - a či ste ich zamestnancom naozaj aj dali, ale tu by mali stačiť podpisy od zamestnancov. Ale ty s tým asi nič neurobíš .
0 0
arp69 arp69

arp69 je offline (nepripojený) arp69

Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

arp69 Pozri príspevok
Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem
55% z 89 Sk = 48,95 Sk ;; resp. 55% z 98 Sk = 53,90 Sk.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

arp69 Pozri príspevok
Prečítala som dôkladne všetky príspevky, ale nenašla som odpoveď na takýto problém: zamestnávateľ kupoval do septembra SL po 50,- Sk, s tým že si môže dať do nákladov 48,95 a zamestnanci nič neoplácali. Od sept. už boli lístky za 74,- zase bez doplatku.
Akú sumu teda môžem zaúčtovať do VOZD: 55% z 89,- (od 1.6.08 z 98,-)
alebo len 55% zo skutočnej hodnoty SL?
Ďakujem
Ak by si pozorne čítala, tak odpoveď by si našla v príspevku 162. Ak ste mali lístky v hodnote 50 Sk - tak môžte v septembri dať túto hodnotu do nákladov v plnej výške. Podotýkam však na veľký nedostatok - je stanovené minimum, a tieto lístky v septembri už nestačia. Mali ste dokúpiť lístky alebo zabezpečiť ich rozdelenie tak, aby ste dodržali od 1.6,2008 minimálnu hodnotu SL vo výške 74,-Sk,
0 0
pamara pamara

pamara je offline (nepripojený) pamara

manželka, mamička dvoch detí ...viac
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosím
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

pamara Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosím
Ak sa jedná o pracovnú cestu, má SZČO nárok na stravné za každý de§ pracovnej cesty podľa dĺžky času strávenej na PC.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

pamara Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania SZČO. SZČO každý deň vycestuje z miesta podnikania ku zákazníkom - ide o servisného technika. Uplatňuje si stravné podľa zákona o cestovných náhradách alebo podľa ZoDP. Počula som, že SZČO si nemôže uplatniť diety do nákladov, ale že si musí kúpiť stravné lístky a tie si môže uplatniť do nákladov. Poraďte mi prosím
SZČO si môže uplatniť aj jedno aj druhé - ale musí splniť určité podmienky....
V prípade, ktorý uvádzaš, má nárok na všetky cestovné náhrady (t.j. stravné, cestovné, ubytovanie a ďalšie) v zmysle zákona o CN ak splnil zákonom stanovené podmienky.
Ak vykonáva činnosť v mieste podnikania, má nárok na stravné v zmysle Zák.práce - ak splnil podmienky. Sem patria stravné lístky, ktoré však si musí najskôr obstarať a až potom uplatniť v nákladoch.
Obidve formy sú v súlade so ZoDP - ak splní podmienky.
O aké podmienky ide a ako na to - je tu už viackrát písané.
0 0
Leonika Leonika

Leonika je offline (nepripojený) Leonika

Takže ako živnostník si môžem dať stravné lístky normálne do nákladov?
Len za pracovné dni, alebo komplet celý kalendárny mesiac?
Dakujem za radu.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Prosím vie mi niekto napísať celý postup zaúčtovania platby stravenkami.
Platba stravenkami, potom výmena u spoločnosti , došlá faktúra za províziu a
príjem na účet hodnota straveniek mínus provízia. Prosím ak to niekto účtuje
v jednoduchom účtovníctve prosím o postup, neviem sa stým pohnúť. Veľmi
pekne ďakujem. Batorek
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Leonika Pozri príspevok
Takže ako živnostník si môžem dať stravné lístky normálne do nákladov?Áno
Len za pracovné dni, alebo komplet celý kalendárny mesiac?
Dakujem za radu.
Za odpracované dni. Ak pracuje aj cez víkendy a obháji to pri daňovej kontrole, môže aj za celý kalendárny mesiac. Pre SZČO neplatí podmienka odpracovať minimálne štyri hodiny na vznik nároku na stravné.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Poprosím Vás, keď si chcem ako SZČO kúpiť dnes stravné lístky na celý rok, v akej hodnote si ich mám kúpiť?
89 SK/2,95€
90 SK/2,99€
95 SK/3,15€

Mám na mysli, z ktotej sumy mám nárok na odpočet ako SZČO ?
Za rok 2008 to bolo zo sumy 89 SK, ako to bude v roku 2009?
Ďakujem.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Soňula Pozri príspevok
Poprosím Vás, keď si chcem ako SZČO kúpiť dnes stravné lístky na celý rok, v akej hodnote si ich mám kúpiť?
89 SK/2,95€
90 SK/2,99€
95 SK/3,15€

Mám na mysli, z ktotej sumy mám nárok na odpočet ako SZČO ?
Za rok 2008 to bolo zo sumy 89 SK, ako to bude v roku 2009?
Ďakujem.
Od juna 2008 to bolo 98 sk, na rok 2009 je to 3,30 eura
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Môžem sa ešte raz uistiť, znovu som si prečítala túto tému od začiatku a tam príjem 45% od zamestnanca-účtujete ako PNZD.
Už som sa raz na môj prípad pýtala,len ma teraz zmiatol ten PNZD,tak sa nehnevajte,že sa ešte raz pýtam,ale už začínam o tom čo som zaúčtovala normálne pochybovať .
Ja mám ,ale FA -kde cena str.lístka v strav.prevádzke je 80,- s DPH. Napr. FA na 2400,- s DPH-v PD zaúčtujem celú FA rozdelenú na ZD a DPH ako VOZD- PR. Potom 45% z tejto FA - 1080,- tiež rozdelenú na ZD a DPH ako POZD. Je to v mojom prípade takto správne ak celú FA mám ako VOZD- DPH si uplatním, potom aj tých 45% čo hradia zamestnanci musí byť ako POZD a DPH odvediem?
Môžete sa mi prosím na to niekto pozrieť a prípadne ma opraviť ,ak treba.
Lucia
0 0
Načítať ďalšie