Zavrieť

Porady

zakladne veci co kam zauctovat jednoduche uctovnictvo

advokátka
prosim vas poradte mi, robim zivnost popri zamestnani,

mam len jednu fakturu ktoru som vystavila za sluzby a hned na to som si kupila notebook a monitor a tlaciaren.
vsetky tieto veci som platila v hotovosti, takze som ich dala do penazneho dennika ako prijmy a vydavky. nootebok, monitor a tlaciaren som dala aj do dlhodobeho majetku, lebo som sa dociatala v lierature, ze aj ked nepresiahnu hodnot 50 000, tak sa zauctuju do DM, ak sa pouzivaju dlhsie ako 1 rok?
mam este nieco dat do zaväzkov? kam mam este co zauctovat? ten notebook a ostatny dlhodoby majetok je odpocitatelny vydavok?
Usporiadat
denkaTn denkaTn

denkaTn je offline (nepripojený) denkaTn

advokátka
dakuejm!!
inac ake mas ty ceny za vedenie uctovnictva, ked s tym takto bojujem, ja by som to nabuduce radsej niekomu zverila, ale nebudem mat velky o´jem , lebo ja to robim popri...
budem stastna ked to bude vsetko v poriatku za rok 2006. chodim do kniznice to studovat , ale nejde mi to, do tycj zavazkov nemam nic uviest ked som tieto veci zaplatila v hotovosti?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Skús prelúskať túto tému, je ocenách v účtovníctve:

http://www.porada.sk/t2956-posuskajt...B5ko+p%FDta%BB
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ešte k tým záväzkom. Ak máš došlé faktúry vysporiadané, je to O.K. No k záväzkom patria aj platby do fondov, čiže mesačné preddavky do zdravot. a sociál.poisťovne. Ak si ich uhrádzaš spätne, čiže v decembri si hradila november, tak aj výška týchto preddavkov za mesiac december je záväzkom.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
otázka Pozri príspevok
Vo výkaze o P a V to bude ako nákup materiálu / r.05/,
vo výkaze o M a Z to bude tiež na r.05.
Nesúhlasím buď sa rozhodne súbor hnuteľ.vecí účtovať rovno do materiálu a tým jej aj nákup materiálu vstúpi do výkazu P a V alebo sa rozhodne odpisovať súbor hnut.vecí s účtovAním do výdavkov neovplyv.základ dane v druhot.členení, nákup dlhodobého majetku. Do základu dane sa nákup súbor hnut.vecí dostane formou odpisov.

Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.
0 0
denkaTn denkaTn

denkaTn je offline (nepripojený) denkaTn

advokátka
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase diky
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
denkaTn Pozri príspevok
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase diky
Ale minimálne zdravotné poistenie si si mala platiť.

oprava: nie nemala, lebo podniká popri zamestnaní
Naposledy upravil Janka6685 : 21.03.07 at 14:58
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Janka6685 Pozri príspevok
Ale minimálne zdravotné poistenie si si mala platiť.
Nemala. písala,že robí to popri zamestnaní, ak sa nemýlim.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.[/quote]

Áno je to tak, ospravedlňujem sa, vyskúšala som to v softe a do výkazu o M a Z sa táto suma neprenáša.

Reni, tak čo potom do Výkazu o M a Z ako materiál patrí?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
denkaTn Pozri príspevok
k zavazkom: do fondov someste nic neplatila, lebo mi povedali,ze do soc. poist, a inde sa mam prihlasit az na zaklade tohto danoveho priznania, co tu teraz smolim:-) ja som totiz zacala len v 2006 tu zivnost...
ako prevadzkove naklady som si dala aj koôlok za vydanie zivnostenskeho listu, kopirovanie a este inych par drobnych veci.., ale to aj keby bolo zle to mi nevadi tak, hlavne aby som mala dobre zauctovany ten kratkodoby- drobny..
tak zase diky
Kľudne si môžeš dať do nákladov aj kolok, to sú zriaďovacie náklady.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Vo výkaze o MaZ v kolonke materiál-materiál nespotrebovaný na sklade,zásoby na zákl.fyzickej inventúry.
0 0
denkaTn denkaTn

denkaTn je offline (nepripojený) denkaTn

advokátka
robim to popri, na zdravotnu som volala, urcia vysku platieb az podla danoveho priznania...
este nerozumiem tomu, co pise renca, ze ked to je material tak to nie je evidovane ako material v obidvoch vykazoch? ale len v jednom?
ja by som to radsej , ak si mozem vybrat? nedavala ako vydavky neovplyvnujuce ZD a lebo potom mam problem aj s odpismi, radsej ako material, ale je to tak teda dobre? ved ked to je ako material tak to musi byt uveden v obidvoch vykazoch, nie, raz ako nakup materialu a raz ako material...
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
vikinka Pozri príspevok
Vo výkaze o MaZ v kolonke materiál-materiál nespotrebovaný na sklade,zásoby na zákl.fyzickej inventúry.
A toto ma mätie, pretože ten počítač je na sklade, na konci roka sa vykonáva inventarizácia. Preto nechápem, prečo sa to účtuje ako nákup materiálu, keď by som to eventuálne radšej dala do réžie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
smith Pozri príspevok
Nemala. písala,že robí to popri zamestnaní, ak sa nemýlim.
Áno, už som to našla aj na porade, že zamestnanec neplatí do ZP. Ďakujem za opravu, škrtám.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nákup notebooku,tlačiarne a monitoru zaúčtuješ ako výdaj celkom,v členení nákup materiálu.Táto účt.operácia sa ti prejaví vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v kolonke materiál a v kolonke výdavky celkom.Vo výkaze o majetku a závazkoch nebudeš mať v zásobách -materiál už nič,predpokladám že ai nie lebo poskytuješ služby,nevyrábaš nič?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
denkaTn Pozri príspevok
robim to popri, na zdravotnu som volala, urcia vysku platieb az podla danoveho priznania...
este nerozumiem tomu, co pise renca, ze ked to je material tak to nie je evidovane ako material v obidvoch vykazoch? ale len v jednom?
ja by som to radsej , ak si mozem vybrat? nedavala ako vydavky neovplyvnujuce ZD a lebo potom mam problem aj s odpismi, radsej ako material, ale je to tak teda dobre? ved ked to je ako material tak to musi byt uveden v obidvoch vykazoch, nie, raz ako nakup materialu a raz ako material...
Ty to neodpisuješ, lebo celková suma zariadenia nepresiahla 30 000,- Sk.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
otázka Pozri príspevok
Nemôže súbor hnut.vecí evidovať 2x, raz vo výkaze o PaV a zároveň druhý krát vo výkaze o Maz.
Áno je to tak, ospravedlňujem sa, vyskúšala som to v softe a do výkazu o M a Z sa táto suma neprenáša.

Reni, tak čo potom do Výkazu o M a Z ako materiál patrí?[/quote]

Má dve možnosti ako bude účtovať. Účtovanie sa potom zohľadní aj buď vo výkaze o MaZ alebo vo výkaze o PaV.
Uvediem :
1) Pokiaľ si chce uplatniť nakúp.PC, tlačiareň, monitor-súbor hnut.vecí do daňových výdavkov, tak ich nákup bude účtovať ako nákup materiálu . Keď ich naúčtuje do daňových výdavkov v druh.členení materiál, tak ho bude musieť zaevidovať do krátkodobého majetku. To , že naúčtuje do materiálu, tak sa jej tým dostane do výkazu o PaV.

2) Pokiaľ ho bude chceť odpisovať, tako ňom bude účtovať v čase nákupu ako o výdavku neovplyv.základ dane v druhotnom členení dlhodobý majetok. Keď ho zaeviduje v Alfe do dlhdobého majetku, tak vtedy sa jej objaví vo výkaze o MaZ. Do základu dane ho bude postupne zahrňovať formou odpisov.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
otázka Pozri príspevok
Ty to neodpisuješ, lebo celková suma zariadenia nepresiahla 30 000,- Sk.
Aj keď cena nepresiahla 30 tis. sa môže rozhodnúť, že bude odpisovať..
Viď aj § 5 ods.

5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Naposledy upravil renča1 : 21.03.07 at 15:20
0 0
debby debby

debby je offline (nepripojený) debby

Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
debby Pozri príspevok
Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .
Pozri postupy účtovania v JÚ, presne § 5 ods.
(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
debby Pozri príspevok
Dievčatá ,ale monitor tlačiareň a notebook nie je materiál ,ale prevádzková réžia.Lebo pod materiálom sa rozumejú produkty obstarané za účelom ich ďalšieho použitia vo výrobnom procese tak ,že vznikne nový produkt ,alebo sa úplne spotrebujú napr. základné suroviny,pomocné a prevádzkové látky ,obaly,náhradné diely .
Daj si vyhľadať témy s touto problematikou.....tiež som tomu nechcela veriť, ale bolo mi vysvetlené, že je to tak (aj keď pravdu povediac, ešte stále mi to príde divné)

dopĺňam linky: http://www.porada.sk/t36710-dhim-do-...+%FA%E8tova%2A
http://www.porada.sk/t12769-dhim.htm...+%FA%E8tova%2A
http://www.porada.sk/t46704-fyzicka-...ght=materi%E1l

....a mnoho ďalších
Naposledy upravil Janka6685 : 21.03.07 at 15:28
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať