Zavrieť

Porady

zakladne veci co kam zauctovat jednoduche uctovnictvo

advokátka
prosim vas poradte mi, robim zivnost popri zamestnani,

mam len jednu fakturu ktoru som vystavila za sluzby a hned na to som si kupila notebook a monitor a tlaciaren.
vsetky tieto veci som platila v hotovosti, takze som ich dala do penazneho dennika ako prijmy a vydavky. nootebok, monitor a tlaciaren som dala aj do dlhodobeho majetku, lebo som sa dociatala v lierature, ze aj ked nepresiahnu hodnot 50 000, tak sa zauctuju do DM, ak sa pouzivaju dlhsie ako 1 rok?
mam este nieco dat do zaväzkov? kam mam este co zauctovat? ten notebook a ostatny dlhodoby majetok je odpocitatelny vydavok?
Usporiadat
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

renča1 Pozri príspevok
Pozri postupy účtovania v JÚ, presne § 5 ods.
(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
možno, nie musí sa... ja by som to tiež do prevádzkovej réžie zaradila.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Toto s tým materiálom sa tu rozoberá len krátky čas. Doteraz to bola vždy réžia /aspoň u mňa/ už roky, ale aj na porade v starších príspevkoch.
Reni, takže môže, ale nemusí? Znamenalo by to pre mňa prerábanie PD a výkazov k DP aj spätne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Obdobné nákupy tiež dávam do prevádzkovej réžie. Ten PC by som dala do zásob len ak by bol na sklade nevyužívaný, ale tieto predmety sa predsa začnú používať ihneď, takže nestihnú byť zásobou.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
No mne bolo okrem iného vysvetlené aj to, že sa to ako materiál účtuje preto, lebo ak by som to chcela dať opraviť, alebo dokúpiť nejaké príslušenstvo,...tak by tú opravu a príslušenstvo nemusela kontrola uznať ako náklady OZD.

P.S. Skúste si pozrieť príspevky napr. od Janky Acsovej (Jana Acsova), ktorá to dookola a podrobne vysvetľovala.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
otázka Pozri príspevok
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.
...lebo sa to potom môže vykázať ako DHM.

Odkedy som sa o tom dozvedela, tak sa snažím o tom čosi čítať a stále rozmýšľam a nejako mi to v tej mojej hlave nesedí..... Proste, keby nebolo porady, tak to bez rozmýšľania účtujem ako réžiu.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
No veď ja mám tiež chrobáka v hlave, ale dnes sa mi už nechce logicky rozmýšľať , nechám to na zajtra.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Janka6685 Pozri príspevok
...lebo sa to potom môže vykázať ako DHM.

Odkedy som sa o tom dozvedela, tak sa snažím o tom čosi čítať a stále rozmýšľam a nejako mi to v tej mojej hlave nesedí..... Proste, keby nebolo porady, tak to bez rozmýšľania účtujem ako réžiu.
Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
renča1 Pozri príspevok
Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005
Bomba, hlavná vec, že tu sedím od apríla 2005.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
otázka Pozri príspevok
Pozriem sa na to zajtra, aj tak je pre mňa oprava materiálu nelogická.
Otázočka , pozri tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=419702&postcount=14
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
renča1 Pozri príspevok
Zmena v účtovaní nastala myslím, že už od 1.1.2005
Aha...takže nastala zmena. Vďaka za usmernenie. Doteraz som vychádzala z toho, ako nás v škole učili, že materiál je niečo, čo upravím a následne predám ako tovar. Ale aj keď postupy čítam už zmenené, tak aj tak, bez upozornenia na porade by mi to nedocvaklo.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
A práve tu som rozmýšľala aj o tom, ako sa máme riadiť zákonmi, ak sú v nich chyby...a je takých viac?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
No dúfam, že nie. Chcem si ešte u Vás odobriť, mám prerobiť PD a výkazy z minulých rokov?
0 0
denkaTn denkaTn

denkaTn je offline (nepripojený) denkaTn

advokátka
este k prispevkom pani Jane Acsovej, najprv sa aj jej chcem podakovat,
kedze ja som uplny laik dovolim si uvahy, prosim vyjadrite sa:
mne by vlastne asi viac vyhovovalo keby tam ten odkaz, aj ked nelogicky bol brany akoze je spravny. ten odkaz v § 7ods. 2 ma § 5 ods. 5
lebo: mne ide o to, aby som ovplyvnila zaklad dane teraz , lebo neviem ako mi pojde dalej podnikanie a teraz som mala prijem,
takze ked to berem ze akoze dobry odkaz budem uctovat (pocitac, notebook, tlaciaren ako material uz navzdy a nie len do zaradenia do uzivania. keby som brala ze ma byt odkaz na odsek 6 musela by som tie veci povazovat ako material len v dobe do zaradenia do uzivania. ked sa robim akoze odkaz je dobry, tak si akoze myslim ze tlaciaren je dlhodoby majetok podla ods. 5 ale do zaradenia do uzivania sa uctuje ako material a od zaradenia ako dlhodoby, to mi nevyhovuje, lebo ja to uzivam hned a teda to chcem stale ako material, takze odkaz je akoze dobry a budem to mat stale ako material.
ma to nejake rizika, taketo zauctovanie?
0 0
Blonde Blonde

Blonde je offline (nepripojený) Blonde

Prosím, môže mi niekto poradiť, ako zaradím nákup odbornej literatúry? Môj názor je, že prevádzková réžia - krátkodobý majetok. Treba to vôbec viesť v evidencii KM? ( knižky som kúpil o niekoľko mesiacov skôr, ako som začal podnikať a chcem ich zaradiť do majetku firmy). Alebo sa mýlim?
Dakujem za vaše rady a odpovede.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať