Zavrieť

Porady

Platby za služby a do FO

Prosim o radu,
som vlastnickou bytu a bytovy dom nam spravuje spravcovska spolocnost - s.r.o. na zaklade zmluvy o vykone spravy. Celu ciastku za byt platime na jeden ich ucet (sluzby, FO). Chcem sa opytat, ci nejaky zakon neustanovuje rozdelenie platieb na osobitne ucty v banke - sluzby na iny ucet, fond oprav na iny, za vykon spravy na iny. Je to povinnost spravcu viest tieto platby osobitne? Neviete, ci to nebude ustanovene zakonom v blizkej buducnosti? Ako to funguje u vas? Tiez platite 1 sumou na jeden ucet? Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

U nás to funguje nasledovne : vlastníkom učtu je SVB. Platíme na jeden účet. Z tohoto účtu platím ako predseda napr. správcovi za správu, plat kotolníka, za plyn, elektrinu v spoločných priestoroch, vodné stočné, poistenie domu, revízie , opravy....,(máme vlastnú kotolňu) správca nedisponuje s účtom. Osvedčilo sa nám to. Pozri zákon o vlastníctve bytov, všetko je tam...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Robíme to skoro rovnako.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Keďže my ako SVB zabezpečujeme celú správu samostatne, tak máme účty zriadené ako spoločenstvo. Máme ale 2 účty, z toho jeden účet slúži na vyplácanie plnení za služby spojené s užívaním bytu a správa (administratíva, odmena štatutárovi a pod.). Druhý účet je na FO, z toho sa hradia platby, ktoré súvisia s opravami, rekonštrukciami atď. Uvažujeme však, že to dáme všetko na 1 účet, pretože zákon nestanovuje, že musíte mať 1,2 alebo 3 účty ale stanovuje, že sa platby musia viesť oddelene (služby zvlášť a FO zvlášť) a to sa dá pekne rozdeliť v účtovníctve. Takže nie je potrebné mať 2 účty.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno, aj my máme iba jeden účet a rozdelenie financií je vedené v účtovníctve.Zbytočne platiť za 2 účty.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Zákon stanovil viesť dva samostatné účty - 1.za plnenia a 2. FPÚ a O. Neviem,či to robíte správne,ak máte len jeden účet a ten potom delíte. Ja osobne som za plnenie zákona ako aj za prehľadné účtovanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aj my máme dva účty. Keď som vybavovala úver zo ŠFRB musela som a predložiť overený výpis na matrike o jeho stave. Aj v banke to odomňa žiadali, aby sme mali dva účty. Čerpanie, pohyby na účte FPOaÚ chceli mať samostatne.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 7b) ods. 3:. Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo získané vlastnou činnosťou zhromažďovať len na účtoch v banke. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom


Platiť možno na jeden účet a potom rozúčtovať na správu, za služby, do fondu opráv. Niekedy je to ťažko rozdeliť, napríklad keď niekto nezaplatí celú čiastku.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pre Ľubku:
Ľubka týka sa to tohto: plati to od jula 2004/zo zdroja/
Na sprehľadnenie účtovníctva v bytových domoch sa spresňujú pravidlá vedenia účtov. Spoločenstvo alebo iný správca musí peniaze vybrané od vlastníkov zhromažďovať len na účtoch v banke. Každý dom musí mať svoj vlastný účet. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, musí viesť samostatné účty osobitne za každý dom. Väčšina správcovských spoločností už samostatné účty viedla, problém s novou legislatívou majú niektoré bytové družstvá, ktoré ukladajú finančné prostriedky na analytické účty pre viaceré domy. Tieto účty budú musieť rozdeliť do konca tohto roka.

pre nás plati:
(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.
...
Viedla som dva učty od r.2000 a to stálo vedenie učtu pár korún a aj tak sa prostriedky z fondu museli presúvať na zaplatenie prevádzky po dobu nevyhnutne potrebnú ako povoluje zákon v zime za teplo... A zasa ich vratiť späť.... Viesť dva učty je zbytočné vyhadzovanie peňazí za vedenie účtu, dvojitá práca, viacej chýb pri nahadzovaní...atď. Zrušila som to v r.2003 a nemám žiadny problém viesť samostatne položky FO, kde viem presne koľko mám reálne na učte a koľko sú príspevky a naklady vo fonde.

Naposledy upravil Halli : 24.03.07 at 09:11
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja robím v správcovskej oraganizácii a SVB som sa nezaoberala,ale určite je prehľadnejšie účtovanie v dvoch účtoch ako rozbíjať jeden. My sme mali od začiatku dve účty,OSBD robilo doteraz s jedným.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Ja robím v správcovskej oraganizácii a SVB som sa nezaoberala,ale určite je prehľadnejšie účtovanie v dvoch účtoch ako rozbíjať jeden. My sme mali od začiatku dve účty,OSBD robilo doteraz s jedným.
prave mne sa rozbíjal učet tým, že som ho delila na dva, dobry program na spravbyt ti rozdelí a prioritne platbu do FO stiahne. A platit o 5000,-/rok za vedenie učtu viac, mať spústu papierov to tiež nieje zanedbateľné a vyzerá to potom takto: je to prehľadné až,až a v ďalšej tabuľke je konkretny opis prispevku alebo nákladu za čo je.
Naposledy upravil Halli : 24.03.07 at 15:34
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.
...no Elen ja som mala mesačne 455,- sk ale už som to zdupala na menej ale mám oslobodené osobne vklady od poplatkov a robím všetky platby cez i-net a do banky prakticky nemusím ani vkročiť a praca cez
e-banku je vo VU... ovela jednoduchšia a prehľadnejšia ako v tvojej Dxxxxx... , mala som ju a viem o čom hovorím a nehovorím o sms o prihlasení do banky a ostatných vyhodách. No nič nemení na tom, že nebudem sa trapiť s dvoma učtami a stracať čas s učtovaním a chodením do banky keď mám rozdelenie v spravbyte....a pri troch SVB by som sa nabehala ...


PS: ozaj koľko platia vlastníci v tvojej banke za vklad?
Naposledy upravil Halli : 24.03.07 at 16:16
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Nemyslíš vážne tých 5000,-. Inak skutočne nie je problém v rámci účtovníctva prerozdeliť platby za tú, ktorú položku. Aj FPOaÚ sa pekne dá vyčleniť tvorba /príjmy, výdaje, zostatok/. Ale ja platím v banke 60,- poplatok za vedenie účtu a 10,- za osobné preberanie. V rámci e-banky je poplatok okolo 2,- za prevod k tomu niečo za transakcie. Takže skutočne ďaleko od 5000,- spolu poplatky za rok 2006 na účte v banke 913,- a mám to v znení zákona. Som to radšej spočítala, aby som niekoho nezavádzala.
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jumil Pozri príspevok
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
Jumil, nabehni tam a povedz, že zmeníš banku, ja som dohodla osobitne pravidlá pre SVB , ak ta neporiešia, je tato banka "spod naších veľhôr na ....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
...no Elen ja som mala mesačne 455,- sk ale už som to zdupala na menej ale mám oslobodené osobne vklady od poplatkov a robím všetky platby cez i-net a do banky prakticky nemusím ani vkročiť a praca cez
e-banku je vo VU... ovela jednoduchšia a prehľadnejšia ako v tvojej DEx... , mala som ju a viem o čom hovorím a nehovorím o sms o prihlasení do banky a ostatných vyhodách. No nič nemení na tom, že nebudem sa trapiť s dvoma učtami a stracať čas s učtovaním a chodením do banky keď mám rozdelenie v spravbyte....a pri troch SVB by som sa nabehala ...


PS: ozaj koľko platia vlastníci v tvojej banke za vklad?
Však máš všetky účty v jednej banke, nie? Tak prečo by si sa nabehala. Raz mesačne pre výpisy... Samozrejme menej roboty by som mala aj ja. Ale zákon je zákon. Vkladajú na bežný účet a sú Sk 4,-. Ale s tým že tá banka je moja si ma pobavila. Tie ostatné služby mi netreba. SMS na telefón,... vidím cez e-banku podľa potreby aký je stav. V sw si to vidím tiež /máme rovnaký/. Ale úver ŠFRB si určili poukazovať práve z tohto účtu. Vo všetkých podkladoch som musela rozložiť pohyb na FPOaÚ. V banke som dokonca mala aj problém, bývalý správca neviedol FPOaÚ osobitne a tak som ho musela len účtovne rozpoložkovať. Moja banka.... hmmmm krásna predstava.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jumil Pozri príspevok
Až vám závidím, my sme len za január zaplatili poplatky banke 837,- Sk. Táto banka si účtuje pri vklade - platbe v hotovosti 13,00 Sk za platbu, ale ešte raz si to zaúčtuje v účtovnej položke sumou 12,00 Sk. Číže za jeden vklad - platbu v hotovosti si banka naúčtuje 25,00 Sk. Skúste dôchodcom povedať, aby si založili účet a z tohto účtu platili prevodným príkazom alebo trvalým príkazom alebo cez internetbanking, že to bude pre spoločenstvo lacnejšie. Asi ťažko si to niektorí dokážu. Toto využívajú banky a napíšu si do loga „najlepší idú za nami“.
Nezáviď... poď do mojej banky. Poskytnem č.ú. ? Ja budem dobrá šéfka aj pre platby si zájdem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Však máš všetky účty v jednej banke, nie? Tak prečo by si sa nabehala. Raz mesačne pre výpisy... Samozrejme menej roboty by som mala aj ja. Ale zákon je zákon. Vkladajú na bežný účet a sú Sk 4,-. Ale s tým že tá banka je moja si ma pobavila. Tie ostatné služby mi netreba. SMS na telefón,... vidím cez e-banku podľa potreby aký je stav. V sw si to vidím tiež /máme rovnaký/. Ale úver ŠFRB si určili poukazovať práve z tohto účtu. Vo všetkých podkladoch som musela rozložiť pohyb na FPOaÚ. V banke som dokonca mala aj problém, bývalý správca neviedol FPOaÚ osobitne a tak som ho musela len účtovne rozpoložkovať. Moja banka.... hmmmm krásna predstava.
Ja nebehám ani pre výpisy a sms mi oznami, že sa mi niekto "vlámal" na učet nie stav , zober ete tri pančaky a uvidíš čo sa naúčtuješ a narozdeľuješ...tu "tvoju banku" aj tak nechcem -mala som a stačilo.... a už kuš, nebudeme sa tu hašteriť
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Ja nebehám ani pre výpisy a sms mi oznami, že sa mi niekto "vlámal" na učet nie stav , zober ete tri pančaky a uvidíš čo sa naúčtuješ a narozdeľuješ...tu "tvoju banku" aj tak nechcem -mala som a stačilo.... a už kuš, nebudeme sa tu hašteriť
Ušetríme... a to že musím ... mi nevadí. A hašteriť sa nie je prečo. Všetko má svoje pre a proti.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
prave mne sa rozbíjal učet tým, že som ho delila na dva, dobry program na spravbyt ti rozdelí a prioritne platbu do FO stiahne. A platit o 5000,-/rok za vedenie učtu viac, mať spústu papierov to tiež nieje zanedbateľné a vyzerá to potom takto: je to prehľadné až,až a v ďalšej tabuľke je konkretny opis prispevku alebo nákladu za čo je.
Práve v tomto období pripravujem výročné schôdze prevlastníkov bytov a poplatky za vedenie účtu ako aj za transakcie sú od 650,- až 1100,- Sk.Neviem prečo si mala také vysoké poplatky.Aj tak si myslím,že dva účty sú výhodnejšie najmä pre vlastníkov a pre nich robíme našu prácu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Práve v tomto období pripravujem výročné schôdze prevlastníkov bytov a poplatky za vedenie účtu ako aj za transakcie sú od 650,- až 1100,- Sk.Neviem prečo si mala také vysoké poplatky.Aj tak si myslím,že dva účty sú výhodnejšie najmä pre vlastníkov a pre nich robíme našu prácu.
... no ja končím na túto tému, lebo ja mám svoje skusenosti, pracujem tak aby som využívala čo najviac banku cez i-net, mala perfektný prehľad, mala všetko v ramci zákona. Pre ludí robím maximum a nepochopím ktorá banka ti ponukne za mesačný poplatok 54 až 91,-sk to čo môžem využívat ja na učtoch SVB, ktoré sú vedené v banke ako pravnické formy.... nuž dievčata, keď sa Vám zapačili také banky ste skutočne poklady pre svojich ludí lebo to máte asi ťažšie... ...a ešte aj dva učty
Naposledy upravil Halli : 24.03.07 at 23:02
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať