Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

už mi to ide
teším sa
ste zlatí,ďakujem pekne
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

no a teraz neviem,či sa nájde taký borec na alfu,aby sa z tohto vysomáril
(už som to raz písala,nik však nereagoval

reštaurácia ceniny,stravné lístky,ktorými jej platia zákazníci,odpredáva vystavovateľovi str.lístkov (napr. DOXXu)
v Krose mi poradili,nech to riešim cez priebežné položky takto:
pri odvode
stravnych listkov "vydaj na priebeznu polozku", nasledne,
ked Vam pride uhrada za stravne listky, date celu sumu ako "prijem z
priebeznej polozky" a dalej zvolite vydavok/prevadzkova rezie, kde uvediete
poplatok.


to je veľký krok vpred
ale zas som nie taky frajer v alfe,aby som to vedela tak jednuducho urobiť

takže napr. 15.1 zanesiem lístky do DOXXU
kde si to mam zadefinovať ako priebežnu položku,na bank.účet?
keď mi príde úhrada na bank.účet 26.1,
ako si zaevidujem vyššie uvedené? tzn.prijem z priebežnej položky mínus poplatok
lebo do knihy záväzkov som to zadefinovala možno zle.. zaučtovala som tam sumu spolu za str.listky
a poplatok
tak teraz rozmyšlam,či nestači do knihy faktur iba poplatok,provizia
a ostatne vyriešim cez priebežné položky
(dlhy text,možno sa nebude chcieť nikomu ani čítať
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

keď uhrádzam záväzok (faktúru)z bank.účtu,stačí mať zakliknuté "úhrada záväzku" však?
"zapísať do evidencie" neklikám,lebo by som to mala dvojmo,keďže mám už faktúru zaúčtovanú v knihe faktúr,kde som účtovala aj evidenciu DPH
správne to chápem?
ďakujem
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
keď uhrádzam záväzok (faktúru)z bank.účtu,stačí mať zakliknuté "úhrada záväzku" však? správne
"zapísať do evidencie" neklikám,lebo by som to mala dvojmo,keďže mám už faktúru zaúčtovanú v knihe faktúr,kde som účtovala aj evidenciu DPH
správne to chápem? áno, tiež správne
ďakujem
odpovede máš uvedené v texte červeným
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
no a teraz neviem,či sa nájde taký borec na alfu,aby sa z tohto vysomáril
(už som to raz písala,nik však nereagoval

reštaurácia ceniny,stravné lístky,ktorými jej platia zákazníci,odpredáva vystavovateľovi str.lístkov (napr. DOXXu)
v Krose mi poradili,nech to riešim cez priebežné položky takto:
pri odvode
stravnych listkov "vydaj na priebeznu polozku", nasledne,
ked Vam pride uhrada za stravne listky, date celu sumu ako "prijem z
priebeznej polozky" a dalej zvolite vydavok/prevadzkova rezie, kde uvediete
poplatok.


to je veľký krok vpred
ale zas som nie taky frajer v alfe,aby som to vedela tak jednuducho urobiť

takže napr. 15.1 zanesiem lístky do DOXXU
kde si to mam zadefinovať ako priebežnu položku,na bank.účet? o prijaté ceniny si musíš predsa znížiť stav pokladne, takže účtuješ: pokladňa, výdavok a cez kód 11 na priebežné položky celú hodnotu cenín, čo posielaš do Doxx-u
keď mi príde úhrada na bank.účet 26.1, účtuješ: príjem, banka, priebežné položky cez kód 12 celú sumu, ktorú si posielala do Doxx-u
ako si zaevidujem vyššie uvedené? tzn.prijem z priebežnej položky mínus poplatok ... no keď tak nad tým teraz premýšľam, asi účtovanie cez priebežné položky nebude to pravé orechové ... nemalo by sa to účtovať skôr cez PNZD a VNZD? pretože ak sa odúčtuje z priebežných položiek poplatok za sprostredkovanie, tak na priebežných položkách vznikne rozdiel ...
lebo do knihy záväzkov som to zadefinovala možno zle.. zaučtovala som tam sumu spolu za str.listky
a poplatok ... v knihe záväzkov by mal byť zaúčtovaný iba záväzok za poplatok
tak teraz rozmyšlam,či nestači do knihy faktur iba poplatok,provizia
a ostatne vyriešim cez priebežné položky
(dlhy text,možno sa nebude chcieť nikomu ani čítať
odpovede sú červeným, ak na niečo ešte prídem, tak doplním
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

petovsan Pozri príspevok
odpovede máš uvedené v texte červeným
ďakujem
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

... no asi by to malo byť ďalej tak, že cez interné doklady VÝDAJ si doúčtuješ do prev. réžie poplatok za sprostredkovanie, samozrejme záväzok vyberieš cez F7 z knihy záväzkov (máš zaevidovanú iba sumu vo výške poplatku) a zároveň ho aj uhradíš. A priebežné položky by zostali nedotknuté, stav financií by Ti mal súhlasiť, pretože si vydala v ceninách celú sumu, akurát v Doxxe Ti ju rozdelili na vrátenie protihodnoty za ceniny a zároveň si ponechali platbu, ktorú si im mala uhradiť Ty.
Malo by to byť OK, podľa mňa.
Vyjadrí sa k tomu ešte niekto?
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

to je neuveriteľné aký si zlatý petovsan
super..!!

no ale keď to tak urobím,zas mi nebude sediet banka,lebo do banky príde znížený príspevok, tzn. lístky mínus odmena
(napr. lístky za 1000 sk odpredám DOXXu,oni si odpočítajú poplatok 100 sk a mne príde do banky 900 sk)
ja som to dala
do pokladne,keď odpredám lístky "33-iný neovplyvňujúci daň z príjmu 1000sk"
potom "iný nezdan.príjem" 1000 sk celú sumu ako príjem do banky
pod to úhradu záväzku - z banky ten poplatok 100 sk..?

neviem či môže byť?
(tiež rozmýšlam na tým,či priebežná položka,alebo výdavok a príjem neovplyvňujúci ZD,viac sa mi páči tvoj nápad s VNZD
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
to je neuveriteľné aká si zlatá petovsan
super..!!

no ale keď to tak urobím,zas mi nebude sediet banka,lebo do banky príde znížený príspevok, tzn. lístky mínus odmena ... máš pravdu, vedela som, že mi tam čosi "nehralo" ... len som sa zasa medzitým venovala čomusi inému, sorry; nemôže to tak zostať
(napr. lístky za 1000 sk odpredám DOXXu,oni si odpočítajú poplatok 100 sk a mne príde do banky 900 sk)
ja som to dala
do pokladne,keď odpredám lístky "33-iný neovplyvňujúci daň z príjmu 1000sk"
potom "iný nezdan.príjem" 1000 sk celú sumu ako príjem do banky
pod to úhradu záväzku - z banky ten poplatok 100 sk..? ... presne takto som to mala na mysli, keď som rozmýšľala nad tými POZD a VNZD.

neviem či môže byť?
(tiež rozmýšlam na tým,či priebežná položka,alebo výdavok a príjem neovplyvňujúci ZD,viac sa mi páči tvoj nápad s VNZD
... ale teraz keď to ešte hlbšie "rozanalyzujem", tak to isté predsa môžeš urobiť aj v banke, keď Ti príde na účet už iba tá čiastka znížená o poplatok, že zaúčtuješ cez Príjem - banka - kód 12 celú sumu (vyrovnajú sa priebežné položky) a cez Banka - Výdaj uhradíš sumu cez F7 v záväzkoch iba ten sprostredkovateľský poplatok.
Myslím si, že či zvolíš jeden alebo druhý postup, nič nepokazíš !!!
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

petovsan Pozri príspevok
... ale teraz keď to ešte hlbšie "rozanalyzujem", tak to isté predsa môžeš urobiť aj v banke, keď Ti príde na účet už iba tá čiastka znížená o poplatok, že zaúčtuješ cez Príjem - banka - kód 12 celú sumu (vyrovnajú sa priebežné položky) a cez Banka - Výdaj uhradíš sumu cez F7 v záväzkoch iba ten sprostredkovateľský poplatok.
Myslím si, že či zvolíš jeden alebo druhý postup, nič nepokazíš !!!
ok takže tak,ako som to urobila je spravne áno?
tzn. pokladňa výdaj celá suma stravných lístkov (VOZD)
banka príjem celá suma (PNOZ)
banka mínus úhrada záväzku-faktúry za poplatok
(pri faktúre nahadzujem do záväzkov iba poplatok,sumu stravných lístkov nie)

je to ok?
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

prepáč,som ťa oslovila ako chalana,a ty si dievča..
ja že nejaký peťo..
dufam že som ťa neurazila
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ok takže tak,ako som to urobila je spravne áno?
tzn. pokladňa výdaj celá suma stravných lístkov (VOZD)
banka príjem celá suma (PNOZ)
banka mínus úhrada záväzku-faktúry za poplatok
(pri faktúre nahadzujem do záväzkov iba poplatok,sumu stravných lístkov nie)

je to ok?
áno, presne tak, máš to ok ... a ak by si chcela ísť v zmysle usmernenia z Kros-u, tak to môžeš prehnať namiesto VOZD a PNOZ aj cez tie priebežné položky
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

petovsan Pozri príspevok
áno, presne tak, máš to ok ... a ak by si chcela ísť v zmysle usmernenia z Kros-u, tak to môžeš prehnať namiesto VOZD a PNOZ aj cez tie priebežné položky
nechám to na VOZD a PNOZ,sa mi viac páči

prosím ťa,teraz mám trošku bordelik v číslovaní BU
ako si to prosím ťa hromadne prečíslujem-čísla bank.účtu?
ako si dávyť ty čísla B-07/MM/001?také niečo je ok?
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
nechám to na VOZD a PNOZ,sa mi viac páči

prosím ťa,teraz mám trošku bordelik v číslovaní BU
ako si to prosím ťa hromadne prečíslujem-čísla bank.účtu?
ako si dávyť ty čísla B-07/MM/001?také niečo je ok?
poradí mi prosím niekto,kto s tým má skúsenosť?ďakujem
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

v PD cez úpravy zvolíš "prečísluj položky bank. výpisu" a zadáš si tam podmienky, ako chceš prečíslovať ... dajú sa prečíslovať aj čisto len označené bank. výpisy.
Ja číslujem výpisy takto: vúb/01/001 = prvá položka na výpisy od VÚB za mesiac január, vúb/01/002 = druhá položka, atď.
pokiaľ má firma viac výpisov, tak ten ďalší je napr. SLSP/01/001
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

petovsan Pozri príspevok
v PD cez úpravy zvolíš "prečísluj položky bank. výpisu" a zadáš si tam podmienky, ako chceš prečíslovať ... dajú sa prečíslovať aj čisto len označené bank. výpisy.
Ja číslujem výpisy takto: vúb/01/001 = prvá položka na výpisy od VÚB za mesiac január, vúb/01/002 = druhá položka, atď.
pokiaľ má firma viac výpisov, tak ten ďalší je napr. SLSP/01/001
ďakujem ti moc,že mi takto pomáhaš
(nedá sa mi pridať ti bodík,nabudúce,keď pridám niekomu inému,potom môžem aj tebe)
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ďakujem ti moc,že mi takto pomáhaš
(nedá sa mi pridať ti bodík,nabudúce,keď pridám niekomu inému,potom môžem aj tebe)
... v pohode, keď viem ako, rada pomôžem ... od toho tu porada predsa je
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

prosím Vás,poraďáci,
ako účtujete v ALFE keď na 1 výdavkový pokladničný doklad zaúčtovať viac popložiek
napr.chcem zaplatiť aj faktúru + poštovné /napr.na pošte sa tak platí,aj v banke bank.poplatky/

podobný problém je keď mám na 1 VPD nakupované napr.aj materiál,ďalej kancel.potreby atď.

Ďakujem moc
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
prosím Vás,poraďáci,
ako účtujete v ALFE keď na 1 výdavkový pokladničný doklad zaúčtovať viac popložiek
napr.chcem zaplatiť aj faktúru + poštovné /napr.na pošte sa tak platí,aj v banke bank.poplatky/

podobný problém je keď mám na 1 VPD nakupované napr.aj materiál,ďalej kancel.potreby atď.

Ďakujem moc
Zuzka, musíš ho zaúčtovať na 2x, raz material a raz réžia, momentálne to inak nejde.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
prosím Vás,poraďáci,
ako účtujete v ALFE keď na 1 výdavkový pokladničný doklad zaúčtovať viac popložiek
napr.chcem zaplatiť aj faktúru + poštovné /napr.na pošte sa tak platí,aj v banke bank.poplatky/

podobný problém je keď mám na 1 VPD nakupované napr.aj materiál,ďalej kancel.potreby atď.

Ďakujem moc
nuž bohužiaľ, ALFA Ti dovolí rozúčtovať jednu sumu, len v prípade, že sa jedná o jeden druh výdavku, napríklad, ak ide všetko na réžiju tak si môžeš pomocou tlačítka ROZPIS rozúčtovať to čo potrbuješ sledovať, napríklad kancelárske potreby a hygienické potreby. Analytiku si nahodíš podľa seba a to v hlavnom menu, ideš na číselník, potom členenie analytika ,po otvorení tabuľky DEFINOVANIE členenia účelu a tu si klikni ten druh výdavku ktorý chceš členiť - ideálny príklad je po zakliknutí Výdavky - klikni na ODVODY do fondov, vpravo dolu dáš PRIDAJ a vytvoríš si sociálna poisťovňa, znovu pridaj, zdravotná poisťovňa.... Takto si môžeš vytvoriť analytiku, ktorú potom pri účtovaní nájdeš vždy v kolonke rozpis v roletke vedľa "členenie".
Ale nedovolí ti v jednom zápise miešať rôzne výdavky, ako je tovar + poštovné, lebo tovar je kód 23 a poštovné je réžia kód 26.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať