Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
áno, je tam mena, jednotka meny, suma v cudzej mene, kurz pre evidenciu DPH, kurz pre záväzok, všetko toto vyplníš a potvrdíš SKK!
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Prosim o pomoc, stane sa mi , že fakturu uhradzam rovno vkladom na učet dodavatela a vtedy v banke platim poplatok napr. v sporitelni 39Sk. Čo s tou sumou, možem ju niekde zaevidovat
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

sumu zaeviduj ako prevádzkovú réžiu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Darina1234 Pozri príspevok
Prosim o pomoc, stane sa mi , že fakturu uhradzam rovno vkladom na učet dodavatela a vtedy v banke platim poplatok napr. v sporitelni 39Sk. Čo s tou sumou, možem ju niekde zaevidovat
Ak máš na poplatok doklad zaúčtuješ ju ako VOZD-réžia.
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

niekde predtým som čítala, že mzdy sa účtujú cez pokladňu...ale keď si dám stiahnuť mzdy z olympu, hodí mi výplaty aj odvody do záväzkov..hoc si myslím, že tak to jej aj správne, veď to je záväzok.. Ale dáva mi to do stlpca peň. denníka ako prev. réžiu...je to tak správne????
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

danuliena Pozri príspevok
niekde predtým som čítala, že mzdy sa účtujú cez pokladňu...ale keď si dám stiahnuť mzdy z olympu, hodí mi výplaty aj odvody do záväzkov..hoc si myslím, že tak to jej aj správne, veď to je záväzok.. Ale dáva mi to do stlpca peň. denníka ako prev. réžiu...je to tak správne????
V réžii to nie je právne, veď sa to dá prepísať tak tam daj stlpec mzdy
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

Manual Pozri príspevok
V réžii to nie je právne, veď sa to dá prepísať tak tam daj stlpec mzdy
no veď som si to aj myslela....len neviem prečo mi to tam automaticky dal... Ďakujem.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,chce poprosiť skúsenejších Alfákov o pomoc:
ako si účtujete došlú faktúru z ČR za tovar?
do záväzkov, typ dokladu "faktúra EU tovar"
a sumu zaúčtujem v CZK?

a potom treba niekde uviesť aj kurz podľa NBS ku dátumu vystavenia faktúry?

Ďakujem pekne vopred za radu.
Veď si si odpovedal sama. Áno, fa zaeviduješ v záväzkoch, typ dokladu (to je najdôležitejšie) - "Faktúra EU (tovar)" ak ide o tovar. Zadáš dátum vystavenia, obdržania fa, splatnosť a dátum zdaniteľného plnenia, potom musíš zadať menu (CZK), jednotku 1, sumu v cudzej mene a potom, keď sa presunieš na políčko "kurz pre evidenciu DPH", všimni si, že sa ti farebne vysvieti dátum, k tomuto dátumu zadáš kurz podľa kurzového lístka NBS, plynule prechádzaš na políčko "kurz pohľadávka/záväzok" a opäť sa ti farebne vysvieti jeden z dátumov (došlo dňa). To sú také blbovzdorné pomôcky, ktoré uľahčujú prácu s Alfou. Opäť k vysvietenému dátumu zadáš kurz podľa kurzového lístka NBS a suma v SKK sa vypočíta sama. Pozor! Ak by si aj mala fa z ČR uvedenú v SKK (aj to sa môže stať), pre potreby DPH musíš vyplniť menu SKK, jednotku, sumu v SKK, kurz dáš 1,00. Samozdanenie potom program urobí sám, ty len potvrdíš, že chceš doklad zahrnúť do DPH.
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

danuliena Pozri príspevok
Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
posúvam...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

danuliena Pozri príspevok
Potrebovala by som pomoc. Keď si nahadzujem do denníka dennú tržbu....dph v programe mi nesedí s dph na bločku. Ako to mám spraviť???.... Mám to niekde zmeniť??? neviem...prosím o radu. priklad? tržba 12753,50 dph 2034,80
Vidím to tak, že pri nahadzovaní príjmu v pokladni, hneď vedľa sumy naľavo, stlačíš "Podrobný rozpis DPH", otvorí sa Ti tabuľka s rozpisom. Vypočítaj si na Tvoju DPH základ => 2034,8 / 0,19 = 10709,50. Tento základ si zadaj do stĺpca "Základ", v prvom riadku 19%. Vyráta Ti DPH a v treťom riadku 0%, v stĺpci "Základ", zadaj rozdiel, tj 9,20.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Beata Pozri príspevok
Vidím to tak, že pri nahadzovaní príjmu v pokladni, hneď vedľa sumy naľavo, stlačíš "Podrobný rozpis DPH", otvorí sa Ti tabuľka s rozpisom. Vypočítaj si na Tvoju DPH základ => 2034,8 / 0,19 = 10709,50. Tento základ si zadaj do stĺpca "Základ", v prvom riadku 19%. Vyráta Ti DPH a v treťom riadku 0%, v stĺpci "Základ", zadaj rozdiel, tj 9,20.
ešte doplním.. vypni si automatické vypočítavanie dph, lebo to inak nevyplníš :-)
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

babenko1 Pozri príspevok
ešte doplním.. vypni si automatické vypočítavanie dph, lebo to inak nevyplníš :-)
Nie je potrebné vypínať automatické vypočítavanie DPH. Ak bude postupovať tak, ako som napísala, bude to OK
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Prosim o pomoc, vystavujem fakturu v Alfe a pos Sk mi zobrazuje cenu v eurach, ale s nespravnym kurzom, prosím ako to mam nadstavit, aby mi davalo spravnym prepočtom?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Darina1234 Pozri príspevok
Prosim o pomoc, vystavujem fakturu v Alfe a pos Sk mi zobrazuje cenu v eurach, ale s nespravnym kurzom, prosím ako to mam nadstavit, aby mi davalo spravnym prepočtom?
Máš stiahnutú najnovšiu verziu - 14.51?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
choď do číselníkov, režim účtovania, záložka prechod na euro, ak máš aktualizovanú verziu mal by ti program dávať automaticky kurz 30,1260, ak nie, zadaj v kolonke vlastný 30,1260, je to vpravo dole
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Dakujem, už je to Ok. Ešte prosím , čo znamena ta verzia 14.51, to si ju mám stiahnut z krosackej stranky?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Samozrejme, z krosáckej stránky. Aj keď máš otvorenú ALFU, tak vľavo hore, na karte "Alfa", keď klikneš, otvorí sa Ti menu a tam máš ponuku "Stiahnutie upgrade z internetu".
Ale osobne by som neprepisovala v číselníkoch vlastný kurz Euro, ako písala vyššie pisateľka. Ak si upgradneš verziu, nastaví Ti to tam samo.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
myslela som to viac menej ako núdzové riešenie
0 0
danuliena danuliena

danuliena je offline (nepripojený) danuliena

začínam v účtovníctve...takže mám zopár otázok: aký typ dokladu pri nahadzovaní do záväzkov dávate pri zaplatení DPH, odvodov do SP,ZP za SZČO a zamestnancov????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať