Zavrieť

Porady

Ako na ALFU?

Zdravim vsetkych,

som uplny novacik, mimochodom. Takze mozno sa vam moj problem bude zdat trivialny, ale v kazdom pripade poprosim o radu.
Viem, teda myslim ze viem, ze aj ked nie som platitelom, tak napr. do nakladov na benzin na prevadzkovu reziu si mozem dat iba cenu bez DPH, ale mne sa do tej kolonky ze DPH neda dostat. Pomozte prosim.
Zuzu
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

len pridat tu papierovu cast je velmi zlozite... to pojde az ked skonci rok... lebo tu papierovu cast ste povinny nosit so sebou v aute spolu s napisanym evidencnym cislom vozidla... inak je zato slusna pokuta... 500 eur...

hm, teraz rozmyslam, ci sa to da rozdelit a nosit len ten malinky ustrizok a na tom velkom zvysku po odlepeni, ci je rozpis sum, kt sa prikladaju do uctovnictva...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ja si do účtovníctva vždy prefotím tú spodnú časť a na konci roka to vždy vyberiem z dokladov a priložím ku bloku.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

prosim o radu, ked mam zakupenu alfu ako szco a teraz chcem zrušit živnosť a neskor znovu zalozit, budem moct tento program aj potom použivať
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Darina1234 Pozri príspevok
prosim o radu, ked mam zakupenu alfu ako szco a teraz chcem zrušit živnosť a neskor znovu zalozit, budem moct tento program aj potom použivať
Ano budeš, prečo nie ? Ale mala by si zavolať Kros, či je treba platiť ročný poplatok za aktualizácie, alebo ti ho Kros dokáže zaktualizovať aj napr. po 5-tich rokoch jednorázovo. To sú také "drobnosti", ktoré ti ujasnia jedine v Krose.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

v alfe je systém, že si na číslovanie BU môžete zvoliť systém ako chcete tak ako aj na ostatné.

ale mám dotaz,
podľa postupov účtovania by sa mal BU zapisovať a účtovať až keď príde čo znamená že tak 5-6 deň nasledujúceho mesiaca s dátumom vystavenia BU teda k poslednému dňu daného mesiaca, lebo až vtedy mám účtovný doklad.

lenže väčšina ho nahadzuje podľa dátumu zaúčtovania na BU aby mali hodnoverný obraz kedy boli faktúry a úhrady robené.

ako sa to obháji potom pri daň. kontrole.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
lenže väčšina ho nahadzuje podľa dátumu zaúčtovania na BU aby mali hodnoverný obraz kedy boli faktúry a úhrady robené.
Bankove vypisy uctujem tak, ako ta vyssie citujem.

Vychadzam z tohto:
§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu...
http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html

Presne ako pises, zaroven presne viem, kedy bola pohladavky/zavazok ohradena.

Bola tu o tom tema, ale neviem, ci sa mi ju podari najst.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka
ja som to tu tiež čítala a práveže väčšina účtuje podľa dátum účt. prípadu na BU

ale všetci sú si vedomí, že by tam mal byť dátum kedy bol bu vystavený teda ku koncu mesiaca
- pretože do PD by sa malo účtovať až ked príde BU teda toho okolo 5 ďalšieho mesiaca lebo až vtedy mám doklad a do kníh záväzkov a pohladávok dátum kedy bolo skutočne urobená platba,
lenže softwery sú prepojené s týmito knihami a tak sa nedá tento postup presne dodržať.
pretože nedá sa v knihe pohladávok zapísať iný dátum a tak sa aj do pd v sw zapisuje dátum pohybov na účte a nie je výpis za jeden mesiac z rovnakým dátum všetky položky
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

veronkaj Pozri príspevok
lianka
ja som to tu tiež čítala a práveže väčšina účtuje podľa dátum účt. prípadu na BU

ale všetci sú si vedomí, že by tam mal byť dátum kedy bol bu vystavený teda ku koncu mesiaca
- pretože do PD by sa malo účtovať až ked príde BU teda toho okolo 5 ďalšieho mesiaca lebo až vtedy mám doklad a do kníh záväzkov a pohladávok dátum kedy bolo skutočne urobená platba,
lenže softwery sú prepojené s týmito knihami a tak sa nedá tento postup presne dodržať.
pretože nedá sa v knihe pohladávok zapísať iný dátum a tak sa aj do pd v sw zapisuje dátum pohybov na účte a nie je výpis za jeden mesiac z rovnakým dátum všetky položky
Žiadne ale tu nie je. Účtovný prípad sa uskutoční v jeden deň a celkom inokedy je vystavený BV a možno o týždeň ti aj príde poštou.
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je dátum platby a nie deň vystavenia BV alebo deň doručenia.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

keď používam na JU Alfu

a mám tam nahodené účtovníctvo za prvých 6 mesiacov ale potrebovala by som to celé preniesť do excel. tabulky,

dala som že pd alebo aj faktúry do formátu excel ale tam je to potom celé poposúvané a treba tam mazať veľa riadkov medzi textom, nevie mi niekto poradiť ako preniesť PD a faktúry do excelu tak aby sa s tým dalo v exceli pracovať.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Prečo to chceš preniesť? Veď v Alfe pracovať je super.
Všetko v nej môžeš spraviť, ja si myslím, že viac, ako v Exceli.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja prenasam bezne faktury (pohladavky a zavazky) do Excelu (Tlac - export do textoveho suboru - pohladavky/zavazky, nasledne vzniknuty subor otvorim, skopirujem do excelu). V exceli si len prehodim stlpce do poradia, v akom mi vyhovuju, nepotrebne stlpce vymazem, doplnim stlpec "rozdiel (medzi fakturaciou a uhradou)", pod tento text zadam vzorec, ktory skopirujem do kazdeho riadku (fakturacia minus uhrada), aby som ziskala prehlad o uhradenych, resp. preplatenych fakturach. Nasledne vymazem faktury, ktore su vyrovnane, aby mi ostali len faktury neuhradene, preplatene. Cele mi to trva asi 1 minutu .

Toto vykonavam k poslednemu dnu v mesiaci. Poslem mojmu klientovi/uctovnej jednotke, aby mi odobril tieto pohladavky/zavazky. Moze sa totiz stat, ze su uhradene, len mi zabudol dat doklad o uhrade. Sluzi mi to teda na tento ucel.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

a neni jednoduchsie poslat mu rovno knihu pohladavok (resp.zavazkov)?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Andrea, v akej podobe, v akom subore? Moji klienti su v pc len jemne uzivatelsky zdatni, oni potrebuju hotovu vec - len si ju vytlacit.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

lianka: ja mam nainstalovanu tzv. pdf tlaciaren a cokolvek co potrebujem dostat do pdf suboru dam akoze tlacit a vyberiem z tlaciarni tu moju PDF tlaciaren... a subor sa mi rovno otvori v pdf-ku a ulozim a hotovo
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Hmm, to mas pravdu, aj ja to mam nainstalovane. Len neviem preco, pouzivam to len na faktury - posielam klientom mailom ako prilohu svoje vlastne faktury . Akosi ma nenapadlo pouzit to aj na iny vystup.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

pretože môj klient, chce aby som mu predbežne robila ako mu za daný čas vychádza daňové priznanie, aby vedel, či viac alebo menej má nakupovať alebo fakturovať a tak.
takže v exceli ked to budem mať. V alfe sa zatial DP robiť nedá lebo to tam ešte nemajú jedine čo si môžem pozrieť je príjmy a výdavky textovo a tam v tej tabulke ked dosadím údaje mi vyjde základ dane lenže len z nahodených dokladov a takto v exceli môžeme rozmýšlať ked potrebuje zvýšiť aj znížiť základ dane že čo preto treba urobiť, hlavne ked sa bude rozhodovať či kúpiť niečo drahšie.

a ked som to dala že výstup do excelu tak tam bol vždy medziriadok a stlpce poposúvané tak preto že či neviete ako to dať do excelu bez toho aby som to musela znovu nahadzovať.
a bohužial tiež je preň pc nie príliš kamarát, takže potrebuje prehlľady podľa seba.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja som si na tento ucel zadala vlastne vzorce do excelu - prenesiem len dve cisla - prijem a vydavky. Klient chcel jeden rok tiez nieco riesit este s prijmami/vydavkami, nedostali sme sa k tomu, aku ma presnu predstavu o tom. Tak som mu poslala sumy: aktualny prijem a vydavky podla uctovnictva, popis, ktoru bunku v exceli ma zmenit, aby dostal konecny vysledok (vysku dane). Zohladnila som vo vzorcoch aj "milionarsku" dan".

Bezne to robim tak, ze im rozpisem do mailu (zvacsa kvartalne):

prijmy minus vydavky (z uctovnictva)
minus alikvotna vyska odpisov (danovych) za prislusny pocet mesiacov
-----------------------------------
zaklad dane
minus alikvotna vyska nezdanitelnej casti
------------------------------------
zaklad dane
dan 19%

Vacsina sa zmeni pod "milionarsku dan". Poslem im este z Alfy prehlad o prijmoch a vydavkoch, aby mali predstavu, kolko a za co zarobili a minuli. Tento system im vyhovuje.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Vacsina sa zmeni pod "milionarsku dan". Poslem im este z Alfy prehlad o prijmoch a vydavkoch, aby mali predstavu, kolko a za co zarobili a minuli. Tento system im vyhovuje.[/QUOTE]


čo to toto presne znamená, prosím objasníte mi to ako to je?? možno hlúpa otázka, ale s týmto som sa ešte nestretla a možno áno len to inak volám.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Z Alfy im posielam prehlad prijmov a vydavkov (Prehlady - prijmy, vydavky - textovo - tlac-s podrobnym clenenim).

"Milionarskej dani" asi rozumies - hranica zakladu dane fyzickej osoby, od ktoreho sa znizuje nezdanitelna cast na danovnika postupne az na 0.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka, no tak to už áno nevedela som že to je presne to, u nás taká hranica totiž ani nehrozí minulý rok sme nemali ani z čoho odčítať nezdan. časť na daňovníka a rok predtým sa tak vysoko zase nedostal, hodi daň platil.

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať