Zavrieť

Porady

Konatelia a zdrav. poisťovne

Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Hrôza! To myslia vážne???
Od 1.1.2005 sa každý konateĺ STAL SZČO. Do svojej zdrav. poisťovne sa musí prihlásiť ako nová SZČO a je povinný sám si určiť výšku preddavkov poistného. /Ale z čoho, keď má len jeden príjem???/
Ja neviem aký to má zmysel, keď má tento konateľ len prac. pomer a žiadne
iné príjmy. V našom prípade konateľ za funkciu "konateľa" nemá nič.
Z tohto usudzujem, že tento konateľ, ktorý má jediný príjem svoju mzdu, platí navyše min. 910.-Sk /?/ x 12 mesiacov , mzd. účtovník mu bude riadne strhávať zo mzdy zdrav. poistenie a na konci roka konateľovi vznikne preplatok tých navyše hradených preddavkov /910 x12 Sk...10.920.-Sk/.
Predpokladám , že je to všetko kvôli tomu, aby mali z čoho poisťovne žiť.
Alebo sa mýlim????
Usporiadat
J.T.International J.T.International
Aký je vymeriavací základ konateľa spoločnosti, nie je zamestnanec, pre odvod zdravotného poistenia. Napr. daňový základe za rok 2003 je 1 000 000,-, VZ je 1 000 000:12:2, je to správne. Čo sa považuje za odmenu konateľovi, ked odvádza zdravotné ako zamestnanec.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na celej veci je najveselšie to, že je objektívne veľký problém ako určiť vymeriavací základ konateľa - keďže jeho odmena sa podľa zákona o dani z príjmu radí medzi § 5 - príjmy zo závislej činnosti, medzi kopu iných príjmov, ktoré konateľ môže mať ako zamestnanec na pracovnú zmluvu, ako spoločník s odmenou za prácu spoločníka, na dohody atď.
Pokiaľ ide o určenie výšky preddavkov od januára, nerozmýšľajte o tom, aké mal konateľ ako konateľ príjmy v roku 2003. Berte to tak, že jeho základ dane "neexistuje alebo sa nedá určiť" a preddavky bude mať 910 Sk. Ak je zároveň zamestnanec, preddavky 0 Sk.
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

Neviem, čo sa považuje za odmenu konateľovi, keď je aj zamestnanec. Napr.Vyplatí si podiel na zisku, je to odmena? Bude sa započítavať do VZ pri ročnom zúčtovaní.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Diana, podiel na zisku sa vypláca spoločníkom nie konateľom
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

V roku 2004 nemal konteľ žiadny príjem, ani podiel na zisku, nebol zamestnaný lebo je starobný dôchodca, od 1.1.2005 platí ako konateľ teda 910,- sk, ak sa zamestná platí ako zamestnanec?
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

Spoločník a konateľ je tá ista osoba.
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Jozef Mihál
Dnes o 15.40, Michaela, 46 cm, 2,8 kg, že vraj krásavica po ocovi, a úplne všetko je OK, sme veľmi štastní.
Pán Mihál (či po školení už Jožko?!),

až teraz som sa dozvedela novinku, že už je vás o jedného viac, takže aj ja vám chcem pogratulovať k malej slečinke. Dobre to zapite becherovkou, aby maličká aj mamička boli zdravé!!!
Prajem pekný víkend prežitý v eufórii a radosti!

pozit
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

Pan Mihal a spolok, ďakujem vam za odpovede, dufam, ze aj ja vam budem vediet v buducnosti pomôct. Zároven sa pripájam ku gratulácii. Prajem veľa veľa zdravia maličkej, mamičke a samozrejme celej rodinke.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Diana
V roku 2004 nemal konteľ žiadny príjem, ani podiel na zisku, nebol zamestnaný lebo je starobný dôchodca, od 1.1.2005 platí ako konateľ teda 910,- sk, ak sa zamestná platí ako zamestnanec?
ak sa zamestná bude platiť ako zamestnanec, potom ako konateľ neplatí (ak nemá príjem)
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

A čo sa považuje za príjem konatela? Konateľ a spoločník je jedna a tá istá osoba. Vedel by mi niekto poradiť?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ale stale neviem ci to je firemny naklad tie odvody do ZP alebo je to zodpovednost konatela si platit poistenie a s firmou to nema nic spolocne...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Diana
A čo sa považuje za príjem konatela? Konateľ a spoločník je jedna a tá istá osoba. Vedel by mi niekto poradiť?
1. konateľ poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, to by malo byť na základe mandátnej zmluvy alebo zmluvy o výkone funkcie
2. spoločník poberá podiely na zisku, to je na základe toho, že je spoločníkom v obchodnej spoločnosti podľa výpisu z obchodného registra
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

Manžel je 10 rokov SZČO. Je prihlásený v ZP, platí odvody. Minulý rok sa stal konateľom novej s.r.o. bez odmeny/alebo príjmu/. Musí sa ešte raz nahlásiť do ZP? Jednoduchá otázka, poprosím jednoduchú odpoveď. Ďakujem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ankap
Manžel je 10 rokov SZČO. Je prihlásený v ZP, platí odvody. Minulý rok sa stal konateľom novej s.r.o. bez odmeny/alebo príjmu/. Musí sa ešte raz nahlásiť do ZP? Jednoduchá otázka, poprosím jednoduchú odpoveď. Ďakujem.
jednoduchá odpoveď znie: nie, ako konateľ sa do ZP nahlásiť ešte raz nemusí
0 0
Diana Diana

Diana je offline (nepripojený) Diana

A ak je konateľ SZČO, čo tvorí alebo aký je jeho VZ? Na školení bolo povedané, že pri registrácii na ZP sa musí predložiť DP za rok 2003 a z daňového základu sa vypočíta VZ.
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať