Zavrieť

Porady

Tepelné mosty

Pri údržbe bytoviek sa často stretávam s tzv. tepelnými mostami. V praxi tzn. plesne, vlhčina... Ale pod opravenou strechou vidieť doslova kvaple vody, tak to ma zarazilo. Lenže sa to vtedy neodfotilo a zhotoviteľ "opravy strechy" nepripúšťa, že predmetné kvaple nie sú dôsledkom nejakej závady zhotovenia "opravy strechy", ale tzv. tepelných mostov, s čím ja nesúhlasím. Tie kvaple boli skoro v polmetrovom rozsahu. Záruka na "opravu strechy" beží... Poprosím o názor, radu, skúsenosť. Chcem /dnes bude zhromaždenie/ pána zhotoviteľa požiadať o verejné vyjadrenie sa na základe čoho chcem navrhnúť riešenie /keď aj o znalecký posudok či áno alebo nie správne prevedené práce "opravy strechy"/ samozrejme nechcem prikročiť hneď k znaleckému posudku, nakoľko predmetné "kvaple" sa tam momentálne nenachádzajú. Ide mi len o kvalitné posúdenie predmentého problému. Bytovka nie je zateplená. V predmetnom byte neboli plastovéokná /montáž plastových okien bola prevedená minulý týždeň/. Sama som zvedavá čo to urobí s "atmosférou" v predmetnom byte.
Usporiadat
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

V tejto súvislosti so zatekaním strechy môže dochádzať len k ovplyvňovaniu charakteristiky existujúcich tepelných mostov (prestupnej tepelnej vodivosti jednotlivých konštrukčných prvkov stavby alebo bytového domu).

Napr. ak sa strecha opraví paropriepustnou fóliou, dôjde k vysušeniu podložia a tepelná vodivosť materiálu, prestup tepla sa zníži...Ale to je len doplnková vec súvisiaca s termínom používaným v stavebníctve ako "tepelné mosty". Tepelné mosty sú hlavné dané celkovou konštrukciou budovy, použitými konštrukčnými prvkami a materiálmi a ich naviazaním na seba. Napr. balkóny vo vzťahu k skeletu budovy tvoria typický "tepelný most".

V tejto našej debate má význam teda skôr hovoriť o opravách a rekonštrukciách striech, čo má vpyv aj na znižovanie hodnôt prestupu tepla (účinnosť tepelných mostov) a zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov, tak ako to presne popísal vo svojom príspevku zivan.
Naposledy upravil empaty : 15.04.07 at 12:41
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemá nikto skúsenosti s tepelnými mostami /pozitívne aj negatívne/ ?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ináč sú veľmi pekne vidieť na termovíznych obrázkoch v porovnaní s obyčajnými.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale ja ich netúžim vidieť Mirko... takých záberov plné časopisy. Ja chcem, aby nebolli. A keď už sú, aby neboli s nimi problémy. Ono máš pravdu, ... aj farby sú na teplených mostoch na záberoch z termovíznej kamery pekné. Žiarivé, pestré.
0 0
m.milada m.milada

m.milada je offline (nepripojený) m.milada

Neviem či je táto téma ešte aktuálna , ale zaoberám sa tepelnými mostami a zateplovaním . Ak by som vedel ako vyzerá vaša bytovka a ako (pokiaľ) sa zateplila vedel by som Vám poradiť. Dajte vedieť či sa mám o nich rozpísať.
Sallem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Samozrejme sa rozpíš, daj aj nejaké infá o zateplovacích materiáloch ak máš prehľad.
0 0
m.milada m.milada

m.milada je offline (nepripojený) m.milada

Prepáčte,že až dnes sa ozývam,bola som mimo. A ešte dotaz...nebudú to brať ako reklamu,dúfam. Už ste mi tu viackrát poradili,a veľmi Vám chcem pomôcť..zatiaľ aspoň takto neekonomicky. Tepelné mosty sú hrozné svinstvo.Takže na večer si nachystám materiály ,teraz letím na poštu a pre dcéru...zatiaľ dovi.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nemusíš písať, kto si, čo si a meno firmy, stačí len tvoje odborné skúsenosti a rady, ako na to.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Neviem či sa dá hovoriť o tepelných mostoch v prípade plochej strechy ak sa nerobí zateplenie, ale iba nalepenie ďalšej vrstvy lepenky. Tam totiž ten tepelný most nemá čo vytvárať. Zrejme logickejšie je to, že dodávateľ novej vrstvy, podkladovú vrstvu premočenú a s "jazerami" vody neasanoval a natiahol novú vrstvu, ktorá nedýcha a tak sa vlhkosť derie tam, kde sa môže dostať. V takých prípadoch je nutné na častiach, ktoré majú vydutiny na lepenke, či už plynové alebo plné vody otvoriť a nahodiť komínky, tak ako to prezentovala Slávica aj obrázkom.
My máme šesť rokov po natiahnutí novej lepenky, keďže sme obrovský dom čo do plochy, tuším 1800 m2, tak je nemysliteľné aby sa nestalo, že sa objaví nejaká bublina, tento rok som dal na inkriminované miesta nahodiť komínky, ale to nie preto, že by niekomu tieklo a robili sa kvaple, ale preventívne aby sa uvolnil tlak pod lepenkou a aby sa odvetrala voda.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predmetný dom je malý, 6 bytový s rovnou strechou a výklenkom na strechu. Je to prvý rok po obnove, tak uvidím čo bude ďalej. Najhoršie ale je, že sa dielo vykonalo bez zmluvy. Ak aj skončí záruka na vykonanú prácu po dvoch rokoch, výrobca krytiny dáva štandardne na materiál záruku min. 10 rokov. Takže o túto by dotyční investori prišli. Tiež je to len dôsledok toho, že si robili správu v rámci SVB nedostatočne.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

empaty Pozri príspevok
Napr. ak sa strecha opraví paropriepustnou fóliou, dôjde k vysušeniu podložia a tepelná vodivosť materiálu, prestup tepla sa zníži...Ale to je len doplnková vec súvisiaca s termínom používaným v stavebníctve ako "tepelné mosty".
Neviem, či som zaspal dobu, alebo niečo prehliadol v svete noviniek stavebnách materiálov, alebo technológií, ale...

... rád by som sa niečo dozvedel o paropriepustných hydroizolačných materiáloch, lebo si myslím, že také asi nemôžu existovať a keď áno, tak možno v kozmickom priemysle. Alebo si to empaty mýli (bez urážky) so šikmými zateplenými strechami! Aj keď v zásade s myšlienkou odstránenia vlhkosti z konštrukčných vrstiev strechy sa dá len súhlasiť, lebo však o to vlastne ide. Dôležitejšia je v tomto prípade otázka, odkiaľ sa tam tá vlhkosť (alebo voda) berie?
Môj názor na daný problém je rovnaký ako uvádza Gapo, teda že sa jedná buď o nejakú , zabudovanú vlhkosť, ktorá sa dostala do tepelnej izolácie, ala aj ostatných vrstiev strechy pri rekonštručných prácach, alebo vlhkosť získanú prevádzkou domu. Lebo ktovie ako to pri realizácii prebiehalo. Ak nebola na práce zmluva, určite nebol ani stavebný denník, z ktorého by sme sa dozvedeli niečo o priebehu realizácie ale aj počasí, aké vtedy panovalo. Možno aj lialo a oni po daždi hneď veselo izolovali. Takže, bolo by dobré zistiť, kedy sa to presne realizovalo, teda od kedy - do kedy. Potom sa dá zistiť, aké bolo vtedy počasie, čo by sa potom dalo napadnúť a reklamovať.
V súvislosti s vlhnutím stropov sa tu píše o tepelných mostoch a nemostoch. Chcel by som to uviesť na pravú mieru. Takže strecha je akási hrizontálna fasáda, ktorej hlavnou funkciu je chrániť stavbu a jej vnútorné prostredie pred účinkami vody, ale aj prenikaniu tepla obomi smermi. V zásade teda už zo samej podstaty sa v strešnej knštrukcii nemôžu vyskytovať tepelné mosty. Vlhkosť sa na vnútorných interierovych povrchoch môže vyskytovať z viacerých iných dôvodov. Príčinou môže byť jednak už spomínaná zabudovaná vlhkosť. Ak stará strecha zatekala, je isté, že v tepelnoizolačnej vrstve sa nahromadila, keď nie rovno voda, tak určite vlhkosť. Vlhkosť prúdila obomi smermi, pričom pri dažďoch pravdepodobne dochádzalo aj k zatekaniu. Po natavení nových vrstiev došlo k dôkladnému utesneniu strechy, pričom vodné pary nemúžu prenikať cez konštrukčné vrstvy do ovzdušia. Vzniká pretlak a následná kondenzácia. V prípade, že pod tepelnou izoláciou nie je realizovaná parozábrana, brániaca prenikaniu vodných pár z vnútorného prostredia domu (sú to denne desiatky kíl vody), táto veselo preniká cez stropnú konštrukciu a keďže nemá ako von, hromadí sa v tepelnej izolácii, zvyšuje parciálny tlak a pri istých teplotno tlakových podmienkach opäť kondenzuje a v podstrešných bytoch to potom ľuďom tečie "za krky". V minulosti sa parozábrane nevenovala bohvie aká pozornosť a pretože ani hydroizolačné materiály v ONEJ dobe neovplývali nejakou úžasnou kvalitou, riešilo sa to odvetrávaním. Odvetranie vodných pár by sa malo udiať cez tie tzv. "odvetrávacie komínky", ale musia byť samozrejme správne urobené teda tak, aby vodným parám nič nebránilo vo voľnom pohybe cez konštrukčné vrstvy strechy. Takže tu niekde mohol dodávateľ pochybiť a preto sa treba pozrieť hlavne na toto. lubica_02 mala pravdepodobne práve tento problém, ktorý sa dá dodatočným odvetraním strešnej konštrukcie vyriešiť a je to aj pravdepodobná príčina vlhnutia stropov podstrešných bytov aj tejto bytovky.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Adam xx Pozri príspevok
Neviem, či som zaspal dobu, alebo niečo prehliadol v svete noviniek stavebnách materiálov, alebo technológií, ale...

... rád by som sa niečo dozvedel o paropriepustných hydroizolačných materiáloch, lebo si myslím, že také asi nemôžu existovať a keď áno, tak možno v kozmickom priemysle. Alebo si to empaty mýli (bez urážky) so šikmými zateplenými strechami! Aj keď v zásade s myšlienkou odstránenia vlhkosti z konštrukčných vrstiev strechy sa dá len súhlasiť, lebo však o to vlastne ide. Dôležitejšia je v tomto prípade otázka, odkiaľ sa tam tá vlhkosť (alebo voda) berie?

V súvislosti s vlhnutím stropov sa tu píše o tepelných mostoch a nemostoch. Chcel by som to uviesť na pravú mieru. Takže strecha je akási hrizontálna fasáda, ktorej hlavnou funkciu je chrániť stavbu a jej vnútorné prostredie pred účinkami vody, ale aj prenikaniu tepla obomi smermi. V zásade teda už zo samej podstaty sa v strešnej knštrukcii nemôžu vyskytovať tepelné mosty.
Ahoj Adam,
paropriepustné hydroizolačné materiály, patria k základným tepelnoizolačným materiálom a sú to napr. strešné povlakové fólie, jednosmerne prepúšťajúce vlhkosť smerom navonok a naopak zabraňujú jej prieniku do podstrešných priestorov z okolitého prostredia, čím dochádza k želanému efektu vysušenia strešného podložia a k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností strechy.

Tieto materiály sú už na trhu minimálne 10 rokov ako certifikované hydroizolačné materiály, pričom práve paropriepustnosť je ich konkurenčná výhoda oproti iným hydroizolačným materiálom (samozrejme v závislosti od účelu ich použitia) V technickom popise daného materiálu môžeš nájsť konkrétnu percentuálnu hodnotu paropriepustnosti týchto moderných strešných krytín, ktoré svojimi vlastnosťami podstatne prevyšujú doterajšie klasické krytiny (asfaltové pásy).
Technicky a fyzikálne je tá "paropriepustnosť" vlastne jednosmerný difúzny odpor materiálu (takto sa zvykne niekedy označovať aj v certifikátoch), čím sa práve dosahuje to, čomu sa hovorí hydroizolácia strešnej konštrukcie. Inak by to nemalo zmysel! Pritom "paropriepustnosť" nie je jediná výhoda týchto materiálov.

Určite si to nemýlim so šikmými strechami :-), lebo máme za sebou realizáciu už niekoľkých rekonštrukcíí plochých striech a aj v praxi sa uvedené paropriepustné vlastnosti týchto materiálov potvrdili. Boli robené testy a merania v spolupráci s certifikovanou firmou výrobcu týchto povlakových fólií VWS VERTRIEBS GmbH, Wächtersbach, Nemecko, kde sa po jednom roku od položenia tejto paropriepustnej fólie merala vlhkosť podložia. Hodnoty sa podstatne odlišovali a strešné podložie malo oveľa lepšie tepelnoizolačné parametre ako v čase rekonštrukcie strechy. (v porovnaní s hodnotami vlhkosti meranými v čase rekonštrukcie strechy a uvedenými v odovzdávajúcom protokole).

Ohľadom tepelných mostov: prosím prečítaj si moje predchádzajúce príspevky k tejto téme, kde práve upozorňujem, aby sa tu tento technický termín "tepelné mosty" nepoužíval v tejto súvislosti, pretože tepelné mosty zo stavebného tepelnoizolačného hľadiska znamenajú a sú niečo iné ako je zvýšená tepelná vodivosť navlhnutých materiálov (strešné podložie) alebo úniky tepla cez nevyhovujúco pospájané stavebné konštrukčné prvky budovy.
Naposledy upravil empaty : 02.06.07 at 21:02
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

empaty Pozri príspevok
Ahoj Adam,
paropriepustné hydroizolačné materiály, patria k základným tepelnoizolačným materiálom a sú to napr. strešné povlakové fólie, jednosmerne prepúšťajúce vlhkosť smerom navonok a naopak zabraňujú jej prieniku do podstrešných priestorov z okolitého prostredia, čím dochádza k želanému efektu vysušenia strešného podložia a k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností strechy.
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Je pravda, že v tejto oblasti nie som úplne doma, hlavne čo sa týka tých materiálov, ale ani informácií v tomto smere som veľa nenašiel dokonca ani na webe. Spomínajú sa síce paropriepustné fólie, ale v konečnom dôsledku hodnotenia ich predností sa už ich paropriepustnosť ako prvoradá a jedinečná vlastnosť neuvádza. Považoval som to teda skôr za obchodný trik. Ešte raz ďakujem.
Ešte k tej nešťastnej streche o ktorej je táto diskusia. Ak teda by hydroizolácia bola zhotovená z paropriepustnej fólie, tak asi bolo potrebné starú hydroizoláciu perforovať, aby vodné pary mali možnosť difundovať cez paropriepustnú hydroizolačnú fóliu. Takže aj tam môže byť pes zakopaný.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať