Zavrieť

Porady

odpočet na manželku

Čítala som predchádzajúce diskusie na túto tému a už som z toho jeleň.

Zamestnanec mi priniesol od manželky potvrdenia o príjme:

1-10 mesiac 60000, 11 a 12 mesiac 20000. Teda manželka mala po celý rok príjem zo závislej činnosti (nebola evidovaná na úrade práce ani nič podobné).

Platí aj v tomto prípade že si na ňu môže manžel uplatniť ten rozdiel (výpočet zvládam) - odpočitateľná položka na manželku?
Usporiadat
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Poberala podporu. Ono na Slovensku je to tak: do 3 rokov veku dieťaťa má matka/rodič/ nárok na rodičovský príspevok, potom ak nemá zamestnanie, príhlási sa na Úrad práce-tam podľa odpracovaných rokov má nárok na podporu. Keď sa to obdobie skončí a zamestnanie široko-ďaleko nikde, tak sa môže matka/rodič/ nahlásiť na svojej zdravotnej poisťovni, ako osoba, ktorá sa celodenne a osobne stará o dieťa vo veku do 6 rokov./Nemusí sa ako bludná ovca chodiť každú chvíľu hlásiť na ÚP./ Dieťa je doma, nesmie chodiť do škôlky. Štát za ňu platí ZP ale inak nič. Odkedy platí nový zákon o sociálnom poistení r. 2004, tak sa musí prihlásiť aj na SP a štát za ňu odvádza aj ostatné odvody/nemocenské, dôchodkové,..poistenie/. Od r. 2004 sa to počíta do aj dôchodku. ALE pokliaľ nemá vážne choré dieťa, alebo nie je sociálny prípad, nemá nárok na ďalšie peniaze. Manžel je zamestnaný a detí málo.... Manželka je teda odpočítateľná len položka. V takýchto prípadoch by sa mala vrátit zaplatená daň zo mzdy manžela. Už len to dokladovať....
0 0
Ludka M Ludka M

Ludka M je offline (nepripojený) Ludka M

som aká som ...
ja som bola na školení kde bolo povedané že je to prehlásenie zamestnanca o výške príjmu a dokladovat sa to nemusí- len na požiadanie DU- nuz neviem - mimochodom do príjmu manželky sa este ráta materská...
Naposledy upravil Ludka M : 01.02.05 at 05:37
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

chcem sa Vás spýtať, ako je to v prípade, keď manželia uzavrú manželstvo počas roka. Napr. v máji 2004 sa zobrali a v novembri sa im narodilo bábo. Manželka nemala žiadne príjmy, takže manžel by si rád uplatnil nezdan.časť. Treba počítať pomernú časť? Teda za 8mesiacov??? Ďakujem
0 0
Ludka M Ludka M

Ludka M je offline (nepripojený) Ludka M

som aká som ...
ano pomernu cast - len obdobie ked uz boli manzalia
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

Dakujem pekne
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Prosím Vás poraďte mi:

Ak si chce zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá mala tieto príjmy:
- Príjem zo zamestnania
- nemocenské dávky
- a od 10/2004 jej bol priznaný invalidný dôchodok,
Z ročnej nezdaniteľnej časti sa jej odpočítajú všetky tieto príjmy?:
1. Berie sa do úvahy hrubý príjem zo zamestnania, alebo čistý príjem, alebo zdaniteľný základ???
2. Príjem za invalidný dôchodok sa tiež do toho zaratáva, neviem posúdiť či je to štátna sociálna dávka alebo nie, a starobná dôchodok to tiež nieje.


Ďakujem za pomoc. Je to fajn, ak nám má kto poradiť.
<!-- / message -->
Naposledy upravil Reny : 02.02.05 at 07:01
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

zenu na polovicnom invalidnom dôchodku, cas roka pracovala, a cast bola PN. hoci potvrdenia vraj netreba, staci vyhlasenie, socialka jej dala potvrdenie o uhrne dôchodkov, uhrne davok nemocenskeho-PN a zamestnavetel jej dal potvrdenie o prijme. zrata si dôchodky+PNky+hrube mzdy+nahrady prijmu od zamestnavatela, to vsetko odpocita od 80832. rozdiel si uplatni jej manzel ako nezdanitelnu cast na manzelku.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Presne, uko. Ale pre ňu je okrem príjmu všetko ostatné oslobodené od dane, takže daň jej vrátia. A možno sa nejaká ujde aj manželovi.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosi,prosim o radu,

manzelka ktora bola od 1 - 5/04 PN od 6/04 - 12/04 materska dovolenka, prijmy nemala ziadne, ma manzel na celu sumu odpocitatelnej polozky na manzelku?????

danovy bonus na dieta ktore sa narodilo 6/04 moze upltnit 7 * 400 sk ?????
velmi pekne dakujem
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Majka
prosi,prosim o radu,

manzelka ktora bola od 1 - 5/04 PN od 6/04 - 12/04 materska dovolenka, prijmy nemala ziadne, ma manzel na celu sumu odpocitatelnej polozky na manzelku?????

danovy bonus na dieta ktore sa narodilo 6/04 moze upltnit 7 * 400 sk ?????
velmi pekne dakujem
Majka, manžel nemá nárok na celú odpočítateľnú položku na manželku, ale iba na rozdiel 80832,- mínus PN mínus materská dovolenka. Daňový bonus si môže uplatniť pokiaľ jeho hrubý príjem bude aspoň 37110,- Sk za rok 2004 a pokiaľ si ho neuplatňoval mesačne.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim kto mi pomoze????dakujem
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem ti cize ako si vydokladuje tu PN od manzelky? materska sa chape ako prijem???? to som netusila. jeho prijem bol vyssi.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

neuplatnoval mesacne bonus.

ako zistim kolko mala manzelka PN-ku - sumu. potrebujem asi nejake potvrdenie vsak? no to som ani netusila.... uf.
myslela som ze PV a MD nie je prijmom.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Majka
neuplatnoval mesacne bonus.

ako zistim kolko mala manzelka PN-ku - sumu. potrebujem asi nejake potvrdenie vsak? no to som ani netusila.... uf.
myslela som ze PV a MD nie je prijmom.
Nie je príjmom pre manželku ( s pohľadu dane) ale je to príjem ak ide o odpočítateľnú položku. Potvrdenie by jej mala dať soc. poisťovňa aj o PN aj koľko bola materská. Rodičovský príspevok sa už do príjmu nepočíta.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

anka1 mas to prosim overene? velmi pekne dakujem spolahnem sa na tvoju radu.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Majka
anka1 mas to prosim overene? velmi pekne dakujem spolahnem sa na tvoju radu.
Majka určite je to tak. Už to tu bolo rozoberaná asi 100x Ten daňový bonus si môže žiadať dodatočne.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ok. dakujem. viem ze to tu bolo ale mam na to 10min. aby som urobila DP tak vies... dakujem,si zlata.
0 0
jela jela

jela je offline (nepripojený) jela

K tejto téme sa chcem ešte popýtať , nasledovne :
Zaujímalo by ma, či si manžel môže odpočítať za manželku 80.832, Sk, keď je na MD a poberá či už príspevok v materstve resp. po 32 týždňoch rodičovský príspevok ?
Alebo to v jeho daňovom priznaní pri jej uplatnňovaní má počítať ako príjem manželky takto :80.832 - celková suma MD, RD = suma, ktorú si môže manžel uplatniť.

Jela
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

materské - je to forma nemocenských dávok - táto sa počíta pri uplatňovaní NČ za príjem manželky

rodičovský príspevok - je to štátna sociálna dávka - táto sa nepočíta pri uplatňovaní NČ za príjem manželky

jela
K tejto téme sa chcem ešte popýtať , nasledovne :
Zaujímalo by ma, či si manžel môže odpočítať za manželku 80.832, Sk, keď je na MD a poberá či už príspevok v materstve resp. po 32 týždňoch rodičovský príspevok ?
Alebo to v jeho daňovom priznaní pri jej uplatnňovaní má počítať ako príjem manželky takto :80.832 - celková suma MD, RD = suma, ktorú si môže manžel uplatniť.

Jela
0 0
Bubasis Bubasis

Bubasis je offline (nepripojený) Bubasis

To by ma tiež zaujímalo....brrr mne sa uz z toho vsetkého zahmlieva pred ocami...asi dam vypoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať