Zavrieť

Porady

Hypotekarny uver z TATRABANKY

Ahojte poradaci! Dal som si ziadost v Tatrabanke na hypotekarny uver a chcem zistit ake mate skusenosti - kolko to trva...
Dakujem
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Jana1030 Pozri príspevok
Chcela by som vediet, ci sa da jednat aj s bankou, v ktorej mas hypoteku, ak mas lepsiu ponuku z inej banky na prefinancovanie a znizit tym relativne vysoku urokovu sadzbu, ktora hrozi po uplynuti fixacneho obdobia.
Tym padom by sme zostali v rovnakej banke.
Da. Skús im vysvetliť svoj zamer, ale nič konkretne okolo úrokovej sadzby im nevrav a nenaliehaj. Na pobočkach maju instrukcie, ako maju jednať. Nemaju zaujem, aby im klesalo portfolio.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

lienocka001 Pozri príspevok
normalne ma desite....
my sme akurat podpisali uver z TB urok 3.9 % fix na tri roky.... no ja dufam ze nam to po tych troch rokoch tak nezdvihnu...
Ja sa skôr čudujem, že sú na svete ľudia, ktorí sú schopní prijať myšlienku, že by úrok v banke, mal byť fixovaný na dobu 1, 2, 3, 5, či dokonca 10 rokov.
Nepripadá vám to choré - nenormálne?
-------------------------------------
Podľa môjho názoru, je normálne, ak si dojednávam pôžičku v banke, že si dojednám úrok na celú dobu splatnosti dlhu. Ak sa nedojednám na celú dobu splatnosti, tak sa nedohodneme. Len blbec podpíše čistý (nevyplnený) šek, alebo zmluvnú podmienku, že neskôr sa dohodneme inak.
Také zdôvodnenia bánk, ako napríklad že nevedia, aká bude inflácia sú doslova detinské. To je ich riziko spojené s ich druhom podnikania.
---------------------------------------------------------------
Ale ľudia sú schopní banke tento argument uznať s tým, že veď je logické, keď majú úrok 3 % a inflácia stúpne na 2 % ročne, že po troch rokoch banka prestane na peniazoch zarábať. Ale to je starosť banky. Rovnako, ako keď ponúkali úrok 20 % a časom sa bankové úroky znižovali na 17, 15, 12 ..... a až na 8,5 %.
----------------------
Je to ich biznis, ich umenie tvorby zisku a ich riziko prípadných strát.
-
-
Viete si predstaviť, že by s vami zamestnávateľ podpísal pracovnú zmluvu s tým, že plat (cena vašej práce) sa bude meniť podľa toho, koľko peňazí budete potrebovať na budúci rok. Jednoducho povedané, že mu vystavíte účet podľa vašej aktuálnej potreby.
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Ešte som zvedavy na ten novy zakon. Vraj novy zakon zakaže bankam robiť pri hypotekach tie ofajče. Nachytať človeka na 3,75% a potom mu to zdvojnasobiť.
A najviac ma pobavila debata, nejaky typek napisal, že by bolo spravodlive a rozumne, aby sa naš trh otvoril zahraničnym bankam. Vážení, Slovenská republika nema ani jednu svoju banku (vo vlastníctve štátu), ktora by poskytovala úvery hypotekárneho typu. Všetko sú to dcery zahraničnych bank, ved to vidno v tych reklamach, ako sa tym chvalia, raiffeisen, intesa...atd, atd.
Akurat robia to, čo sa im dovoluje a čo si klienti nechaju. Tu je inak vidno, že žiadna viditelne ruka trhu neexistuje (na Slovensku určite nie) a kartel treba rozohnať regulačnou direktívou.
Si zrejme zástanca direktívneho riadenia a veríš, že to môže fungovať.
Je to OMYL. Slobodná spoločnosť dokáže byť vždy úspešnejšia.
Európska únia vydala už viac ako 80.000 doporučení a rôznych nariadení a stále nič. Koľko tých doporučení ešte treba, aby to začalo fungovať?
-----------------------------------------------------------
Ty čakáš, že niekto zakáže bankám zisk ? Zakáže im podnikať ?
Alebo čakáš, že im niekto prikáže požičiavať za stanovený úrok ?
--------------------------------------------------------------
Ak to očakávaš, tak tomu sa povie, skutočná naivita. Nečakaj, že na zateplenie bytovky, ti bude rokmi klesať úrok. Úrok ti bude len a len stúpať.
Určite viac, ako ceny energií a práce.
1 0
thyra27 thyra27

thyra27 je offline (nepripojený) thyra27

Keď som zháňala pred 5 rokmi HU ja, vyšlo mi iba vo VÚB. Ročná fixácia, už vtedy dosť vysoká. Po roku mi vyskočila na vyše 8%. Šanca zmeniť to nebola, akurát som začala šetriť na mimoriadne splátky. Po treťom roku splácania som sa rozhodla zmeniť bežný účet, do mBanky- však bol zadarmo, zatiaľ čo vo VUB som mala nielen vedenie bežného, ale aj hypo úveru spoplatňované. Na priehradke mi pán povedal, že by vedeli bežný účet viesť zadarmo aj oni, keďže mám hypo. Takže tri roky ich ani nenapadlo dobrovoľne vyjsť klientovi v ústrety. S prechodom bežného účtu som zrušila inkaso, zriadila som trvalý príkaz. AKosi pri zmene účtu zabudli dať vedieť o niektorých detailoch. Zmenu som robila v novembri, v decembri zbehla splátka, v novom roku poslali výpis, že všetko OK. Keď mi v máji volala teta, vraj mám dlžobu - chcela som vedieť prečo, však všetko platím podľa ich výpočtov. Nevedela za čo dlžím, ona vraj len pýta platby. Keď už konečne prišli na to, v čom je problém, tak som sa rovno pýtala - ako je možné, že máte adresu, mail, 2 tel. kontatky a hneď pri prvej platbe ste neohlásili problém, ale ste mi poslali výpis, že všetko je v poriadku? Dokonca mi účtovali poplatok za upomienku. Vyhádala som ho späť. Je však smutné, že kvôli komunikácii v centrále (BA), kde pri zrušení účtu jedna teta nepovedala druhej tete, zo mňa spravili dlžníka. Kvôli tomu som mala v úverovom registri zápis a keď som tento rok chcela konečne zmeniť HU, tak som mala problémy v každej jednej banke. VUBka si ma poistila minimálne na rok, teraz totiž musím čakať na vyplatenie do ďalšieho januára.
V TB som nebola bonitný klient ani v prípade prvej hypotéky, ani teraz na kampaň 3,75; zato v iných bankách som pohorela len kvôli registru.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Typicke znamky zdeformovaneho trhoveho prostredia. Vidím tam prvky nekalej súťaže. Ale tu jeden mudry znalec nášho trhového prostredia (príspevok nad tvojim) to zaiste zrozumitelne vysvetlí.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Dnes, 03:11 PM
Typicke znamky zdeformovaneho trhoveho prostredia. Vidím tam prvky nekalej súťaže. Ale tu jeden mudry znalec nášho trhového prostredia (príspevok nad tvojim) to zaiste zrozumitelne vysvetlí.
Čo vlastne považuješ za známku zdeformovaného trhového prostredia?
--
Snáď nie to, že skúsim od zákazníka dostať za niečo trochu viac, ako konkurencia.
--
Alebo to, že sa zákazník nestará a nezjednáva lepšiu cenu, lepšie podmienky a podobne. To že vlezie do každého chomúta, ktorý sa mu naskytne?
---------------------------------------------
Myslíš, že keď za tebou nepríde volvo s ponukou filtrov zadarmo pri každej výmene oleja, že je to zdeformovaný trh?
0 1
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

thyra27 Pozri príspevok
Keď som zháňala pred 5 rokmi HU ja, vyšlo mi iba vo VÚB. Ročná fixácia, už vtedy dosť vysoká. Po roku mi vyskočila na vyše 8%. Šanca zmeniť to nebola, akurát som začala šetriť na mimoriadne splátky. Po treťom roku splácania som sa rozhodla zmeniť bežný účet, do mBanky- však bol zadarmo, zatiaľ čo vo VUB som mala nielen vedenie bežného, ale aj hypo úveru spoplatňované. Na priehradke mi pán povedal, že by vedeli bežný účet viesť zadarmo aj oni, keďže mám hypo. Takže tri roky ich ani nenapadlo dobrovoľne vyjsť klientovi v ústrety. S prechodom bežného účtu som zrušila inkaso, zriadila som trvalý príkaz. AKosi pri zmene účtu zabudli dať vedieť o niektorých detailoch. Zmenu som robila v novembri, v decembri zbehla splátka, v novom roku poslali výpis, že všetko OK. Keď mi v máji volala teta, vraj mám dlžobu - chcela som vedieť prečo, však všetko platím podľa ich výpočtov. Nevedela za čo dlžím, ona vraj len pýta platby. Keď už konečne prišli na to, v čom je problém, tak som sa rovno pýtala - ako je možné, že máte adresu, mail, 2 tel. kontatky a hneď pri prvej platbe ste neohlásili problém, ale ste mi poslali výpis, že všetko je v poriadku? Dokonca mi účtovali poplatok za upomienku. Vyhádala som ho späť. Je však smutné, že kvôli komunikácii v centrále (BA), kde pri zrušení účtu jedna teta nepovedala druhej tete, zo mňa spravili dlžníka. Kvôli tomu som mala v úverovom registri zápis a keď som tento rok chcela konečne zmeniť HU, tak som mala problémy v každej jednej banke. VUBka si ma poistila minimálne na rok, teraz totiž musím čakať na vyplatenie do ďalšieho januára.
V TB som nebola bonitný klient ani v prípade prvej hypotéky, ani teraz na kampaň 3,75; zato v iných bankách som pohorela len kvôli registru.
Je pochopiteľné, že ich tri roky nenapadlo vzdávať sa peňazí, ktoré ste im spokojne dávali. Vás po tú dobu nenapadlo zájsť za svojim zamestnávateľom a ponúknuť mu svoje prémie, alebo dovolenku ?
--------------------------------------------------------------
Vás nenapadlo kontrolovať ich konkurenciu a navrhnúť svojej banke jednanie?
0 1
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

vemak Pozri príspevok
aj ja som z 4% začínal, a teraz po troch rokoch že 7.85%. Bez jediného omeškania. To ja váženie si klienta v reále TB.
" najlepší sú dávno pred nimi"
My sme v TB začínali v 01/2008 s 5,89% fix na 1 rok,
potom 01/2009 5,69% fix na 1 rok,
a v 01/2010 opat 5,69% a dali sme fix na 3 roky (= 01/2013).

V 01/2010 sme skúšali aj vyjednávať o úroku, s podstatne nižšou ponukou od inej banky (3,64% na 1 rok), no TB si bola vedomá toho že čerpáme štátny príspevok, t.j. na podstatnú časť hypo máme úrok 2,69% a tak neuhli ani o piaď. Veru, s bankou nevydrbeš.

No momentálne som tej mienky, že po ukončení fixu ideme na remortgage do inej, lebo potrebovali sme teraz ešte ďalší úver a TB schvaľovačka nás bez mihnutia oka hodila cez palubu (na pobočke na papieri samozrejme všetko OK). Nerobím si ilúzie o tom že v inej banke to bude lepšie, ale v poslednom čase dostávam od TB facku za fackou. To od nich vôbec nie je pekné.
0 0
Jana1030 Jana1030

Jana1030 je offline (nepripojený) Jana1030

duves Pozri príspevok
Da. Skús im vysvetliť svoj zamer, ale nič konkretne okolo úrokovej sadzby im nevrav a nenaliehaj. Na pobočkach maju instrukcie, ako maju jednať. Nemaju zaujem, aby im klesalo portfolio.

A ako im chces vysvetlit svoj zamer? Samozrejme im nepoviem, dajte mi take uroky ako mi dava XY, ved preto si davam robit novu zmluvu v inej banke, od tej sa da tak ci tak bezplatne odstupit, ja zostanem radsej u Vas, len potrebujem nizsie uroky!
Nenaliehat Ti nepomoze, mas nato len urcity cas, myslim 30 dni pred koncom fixacie, takze bud stihnes, alebo nestihnes!
A s tymi mimoriadnymi splatkami sa budeme snazit naskriabat tych 20 percent, to nam pravdepodobne spravi bonitu aj pre inu banku.
0 0
Jana1030 Jana1030

Jana1030 je offline (nepripojený) Jana1030

jar88 Pozri príspevok
Je pochopiteľné, že ich tri roky nenapadlo vzdávať sa peňazí, ktoré ste im spokojne dávali. Vás po tú dobu nenapadlo zájsť za svojim zamestnávateľom a ponúknuť mu svoje prémie, alebo dovolenku ?
--------------------------------------------------------------
Vás nenapadlo kontrolovať ich konkurenciu a navrhnúť svojej banke jednanie?
Pravdupovediac, tie 2 Eur mesacne ma na mizinu neprivedie a konto je dobre na prehlad splatok, nakolko sa z neho splaca len hypoteka.
Skor by som povedala, otvorila by som konto v mbanke a zaroven nechala ten bezny vo V** viest zadarmo, kvoli hyposplatkam.
Uctov mozes mat aj desat, dolezite je mat v tom prehlad, tym sa dalo vyhnut zbytocnemu zapisu v registri.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
dolfort Pozri príspevok
My sme v TB začínali v 01/2008 s 5,89% fix na 1 rok,
potom 01/2009 5,69% fix na 1 rok,
a v 01/2010 opat 5,69% a dali sme fix na 3 roky (= 01/2013).

V 01/2010 sme skúšali aj vyjednávať o úroku, s podstatne nižšou ponukou od inej banky (3,64% na 1 rok), no TB si bola vedomá toho že čerpáme štátny príspevok, t.j. na podstatnú časť hypo máme úrok 2,69% a tak neuhli ani o piaď. Veru, s bankou nevydrbeš.

No momentálne som tej mienky, že po ukončení fixu ideme na remortgage do inej, lebo potrebovali sme teraz ešte ďalší úver a TB schvaľovačka nás bez mihnutia oka hodila cez palubu (na pobočke na papieri samozrejme všetko OK). Nerobím si ilúzie o tom že v inej banke to bude lepšie, ale v poslednom čase dostávam od TB facku za fackou. To od nich vôbec nie je pekné.
Tak potom?
Lebo ja som sa stretol aj s takym pripadom, že klient mal garantovany štatny prispevok na celu dobu splatnosti, t.j. jeho vysledna US bola vynikajuca a napriek tomu sa to nepáčilo.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Jana1030 Pozri príspevok
A ako im chces vysvetlit svoj zamer? Samozrejme im nepoviem, dajte mi take uroky ako mi dava XY, ved preto si davam robit novu zmluvu v inej banke, od tej sa da tak ci tak bezplatne odstupit, ja zostanem radsej u Vas, len potrebujem nizsie uroky!
Nenaliehat Ti nepomoze, mas nato len urcity cas, myslim 30 dni pred koncom fixacie, takze bud stihnes, alebo nestihnes!
A s tymi mimoriadnymi splatkami sa budeme snazit naskriabat tych 20 percent, to nam pravdepodobne spravi bonitu aj pre inu banku.
Tak si nechaj zavolať riaditela/lku pobočky a vysvetli im svoju predstavu. No viac argumentuj na to, že im bude lepsie, ak im odide nespokojny klient?
Pozri, ja ti to vysvetlim takto:
1. pokles portfilia je nežiaduce
2. dať ti velmi nizku ÚS je tiež nežiaduce.
A niekde tam sa musite obaja stretnuť (ty a banka). Skus si pozrieť konkurenciu, no vec sa ma tak, že tie ÚS v ponuke su kvazi pre novych klientov. Alebo sa dožaduj vidieť ÚS pre existujucich. Niektore banky to už maju v ponuke.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

duves Pozri príspevok
Tak si nechaj zavolať riaditela/lku pobočky a vysvetli im svoju predstavu. No viac argumentuj na to, že im bude lepsie, ak im odide nespokojny klient?
Pozri, ja ti to vysvetlim takto:
1. pokles portfilia je nežiaduce
2. dať ti velmi nizku ÚS je tiež nežiaduce.
A niekde tam sa musite obaja stretnuť (ty a banka). Skus si pozrieť konkurenciu, no vec sa ma tak, že tie ÚS v ponuke su kvazi pre novych klientov. Alebo sa dožaduj vidieť ÚS pre existujucich. Niektore banky to už maju v ponuke.
no mňa by zaújmalo ako to banka chce zdôvodniť, že pre nového klienta máme úrok 3,75 % a pre jestvujúceho povedzme 3,90 %... veď jestvujúci klient ktorý spláca a poznajú jeho platobnú disciplínu časť istiny už splatil... je lepší ako niekto z ulice, kde je riziko nesplatenia vyššie ako u jestvujúceho a taktiež je so splácaním len na začiatku...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ice dive Pozri príspevok
no mňa by zaújmalo ako to banka chce zdôvodniť, že pre nového klienta máme úrok 3,75 % a pre jestvujúceho povedzme 3,90 %... veď jestvujúci klient ktorý spláca a poznajú jeho platobnú disciplínu časť istiny už splatil... je lepší ako niekto z ulice, kde je riziko nesplatenia vyššie ako u jestvujúceho a taktiež je so splácaním len na začiatku...
3,75% na fix 1 rok je chytak. Prečo? Kolko davaju banky na viazanosť 1 rok? Tak sa mi vidi, že 2,70%. Čiže rozdiel na tom 1,05 je marža banky. Hruba marža, lebo sa tam počíta zakladna ziskova marža + obchodna marža + rizikova priražka.
Inak to vysvetlim. Biznis pri hypotekach sa robi tak, že na zdroje davaš ziskovu maržu tak 0,9 až 1,0%. potom asi 0,30% rizikovu priražku a asi 0,30% obchodnu priražku. Teda na ročny fix by mali davať banky 2,70+1,00+0,30 + 0,30 a to je spolu kolko? 4,30%.
Dlhsi fix je drahší, lebo tie uvery su štrukturovane rovnako dlhymi vkladmi a tie už musí banka zaplatiť drahšie.
Jedine, čo vie pobočka zjednať, je ta ich obchodna marža. Čiže miesto 0,30% to dať na 0%. Ak to však daju všetkym klientom, tak sa to rovna 0€ odmeny pre pobočku.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Jana1030 Pozri príspevok
Pravdupovediac, tie 2 Eur mesacne ma na mizinu neprivedie a konto je dobre na prehlad splatok, nakolko sa z neho splaca len hypoteka.
Skor by som povedala, otvorila by som konto v mbanke a zaroven nechala ten bezny vo V** viest zadarmo, kvoli hyposplatkam.
Uctov mozes mat aj desat, dolezite je mat v tom prehlad, tym sa dalo vyhnut zbytocnemu zapisu v registri.
Plne s tebou súhlasím.
Rovnako aj s poplatkom 2 € mesačne že je zanedbateľný.
----------------------------------------------------
Ja som skôr narážal na tú skutočnosť, že sa ľudia nechajú vmanipulovať do zmluvy, že v budúcnosti budú rešpektovať pre nich nevýhodné podmienky.
V prípade 100.000 eurového dlhu, nemajú žiadnu šancu o niečom s bankou vyjednávať. To musia mať bezpodmienečne vyjednané na začiatku. Jednoducho skôr, než sa k tomu dlhu v banke zaviažu.
-----------------------------------------------------
Veď každému musí byť jasné, že keď požičané peniaze uviaže do nehnuteľnosti, nemá ich ako v prípade potreby banke vrátiť a ísť jednať do inej banky.
Naozaj nechápem, ako môže súdny človek podpísať zmluvu o pôžičke veľkej sumy peňazí, bez pevne stanovenej ceny za peniaze.
Ta cena za požičanie peňazí sa volá úrok a väčšinou sa vyjadruje percentom z požičanej sumy.
1 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

jar88 Pozri príspevok
Plne s tebou súhlasím.
Rovnako aj s poplatkom 2 € mesačne že je zanedbateľný.
----------------------------------------------------
Ja som skôr narážal na tú skutočnosť, že sa ľudia nechajú vmanipulovať do zmluvy, že v budúcnosti budú rešpektovať pre nich nevýhodné podmienky.
V prípade 100.000 eurového dlhu, nemajú žiadnu šancu o niečom s bankou vyjednávať. To musia mať bezpodmienečne vyjednané na začiatku. Jednoducho skôr, než sa k tomu dlhu v banke zaviažu.
-----------------------------------------------------
Veď každému musí byť jasné, že keď požičané peniaze uviaže do nehnuteľnosti, nemá ich ako v prípade potreby banke vrátiť a ísť jednať do inej banky.
Naozaj nechápem, ako môže súdny človek podpísať zmluvu o pôžičke veľkej sumy peňazí, bez pevne stanovenej ceny za peniaze.
Ta cena za požičanie peňazí sa volá úrok a väčšinou sa vyjadruje percentom z požičanej sumy.

Jar88 nehnevaj sa ale tvoje príspevky, sa tu už nedajú čítať. Čím ďalej píšes len väčšie a väčšie hlúposti. Zbytočne len zahlcuješ nielen túto tému. Daj si radšej prestávku od písania a v klude len čítaj, lebo zatiaľ si veľa užitočného nenapísal.
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

fefe30 Pozri príspevok
Jar88 nehnevaj sa ale tvoje príspevky, sa tu už nedajú čítať. Čím ďalej píšes len väčšie a väčšie hlúposti. Zbytočne len zahlcuješ nielen túto tému. Daj si radšej prestávku od písania a v klude len čítaj, lebo zatiaľ si veľa užitočného nenapísal.
Čo konkrétne na tomto príspevku (na ktorý reaguješ) sa ti nedá čítať.
------------------------------------------------------------------
1. Že treba v banke dojednať normálne podmienky a zapísať si ich do zmluvy?
2. Že úrok je cena za požičanie peňazí a že sa z pravidla stanovuje ako percento zo sumy za rok?
3. Alebo že 2 eurá, cca 62 Sk je dobrá cena za vedenie účtu?
------------------------------------------------------------------
Ty si tiež jeden z tých, ktorým pripadá normálne dohodnúť sa, že úrok si banka stanoví podľa vlastných potrieb?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

jar88 Pozri príspevok
Čo konkrétne na tomto príspevku (na ktorý reaguješ) sa ti nedá čítať.
------------------------------------------------------------------
1. Že treba v banke dojednať normálne podmienky a zapísať si ich do zmluvy?
2. Že úrok je cena za požičanie peňazí a že sa z pravidla stanovuje ako percento zo sumy za rok?
3. Alebo že 2 eurá, cca 62 Sk je dobrá cena za vedenie účtu?
------------------------------------------------------------------
Ty si tiež jeden z tých, ktorým pripadá normálne dohodnúť sa, že úrok si banka stanoví podľa vlastných potrieb?
Duves,
napíš čo je na tomto mimo témy?
--------------------------------------
Mimo témy je to tebou uvedené video o peniazoch zo vzduchu.
Ty vlastne popieraš systém nezávislých centrálnych bánk. Čo je naozaj choré. Ako chceš bez toho systému vlastne fungovať?
----------------------------------------------------
Veď systém centrálnych bánk je schopný dodať na trh neobmedzené množstvo peňazí, ktoré trh potrebuje. Ak tie peniaze trh nepotrebuje, nevezme ich a tak ich ani centrálna banka nedokáže vydať.
---------------------------------------------------------
Je to naozaj veľmi jednoduchý a spoľahlivý systém. Čo na tom nechápeš?
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

jar88 Pozri príspevok
Duves,
napíš čo je na tomto mimo témy?
--------------------------------------
Mimo témy je to tebou uvedené video o peniazoch zo vzduchu.
Ty vlastne popieraš systém nezávislých centrálnych bánk. Čo je naozaj choré. Ako chceš bez toho systému vlastne fungovať?
----------------------------------------------------
Veď systém centrálnych bánk je schopný dodať na trh neobmedzené množstvo peňazí, ktoré trh potrebuje. Ak tie peniaze trh nepotrebuje, nevezme ich a tak ich ani centrálna banka nedokáže vydať.
---------------------------------------------------------
Je to naozaj veľmi jednoduchý a spoľahlivý systém. Čo na tom nechápeš?
Duves ma pravdu. Malokto vie ako v tomto systeme vznikaju peniaze a ake su jeho negativne dosledky (preco cim bohatsi stat tym vacsie zadlzenie, preco peniaze postupne stracaju hodnotu, nove peniaze vznikaju prakticky z nicoho v pocitaci, alebo na tlaciarenskom stroji v sukromnej spolocnosti zvanej centralna banka)
Dobry vysvetlovaci clanok je napriklad - Tyrania hypoték http://www.paradigma.sk/redakcny_sys...nok.php?id=230
Tu na fore uz len riesite dosledky - ako usporit z pohladu banky omrvinku, ved aj tak na beznej hypoteke preplatite raz tolko, kolko ste si pozicali.
Spravne by malo byt - ako si vyriesit byvanie bez hypoteky.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
V USA centralna banka - FED (syndykat sukromnych bank) a inde v krajinach sú to sukromne banky poskytujuce uvery. Vyrabaju peniaze z ničoho poskytovanim novych uverov. Nafukuju množstvo obeživa a vytvaraju všadeprítomnu infláciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať