Zavrieť

Porady

Výkaz preddavkov na ZP

Na stránke Všeobecnej zdrav. poiťovne (http://www.vszp.sk/main/platitelia/plat_fr0.asp v časti Tlačivá) je zverejnené tlačivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a Príloha k výkazu ...
Usporiadat
VieraS VieraS

VieraS je offline (nepripojený) VieraS

Plne s Vami súhlasím - zlodej času a nákladov firiem, každá poisťovňa upravuje sw priebežne čo znamená aj priebežné úpravy sw u užívateľa ( VŠZP, Dôvera,.. ladí, Spoločná sprístupní až v polovici júna, ...). P. Mihál apelujem aj na Vás, ak je to možné, nech sa hľadá spôsob ako poisťovne zladiť (pr. preddavok menší resp = 100.- Sk, mínusový VZ,...). Ak sa to neurobí v začiatku čaká to užívateľov aj v budúcnosti pri každej novele.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál
Hm. V štýle relácie Inkognito sa teda pýtam:

Mám pravdu, keď hovorím, že dnes, 25.5.05, funguje zber výkazov v el.podobe tak, že:
1. Sideria funguje relatívne OK (a má aj skúšobnú stránku),
2. VšZP začala výkazy zberať až minulý týždeň,
3. SZP má zatiaľ len skúšobnú prevádzku,
4. Apollo rozbehne zber od 1.7.05,
5. Dôvera má vraj testovaciu prevádzku, naostro ide od júna

?

Má niekto iné skúsenosti?
Jedna skúsenosť s "procesom akceptácie" výkazov zo VšZP:
V hlavičke dátového súboru v kóde zdravotnej poisťovne musí byť uvedený kód vrátane kódu pobočky, ktorej "podlieha" zamestnávateľ.
Takže nestačí "01" pre VŠZP ale musí tam byť "01xx" podľa okresu, v ktorom má sídlo firma odovzdávajúca výkaz.
Ako programátor som nadšený. To sa nám zase niekto postaral o robotu.



Má niekto k dispozícii kompletné číselníky všetkých pobočiek všetkých ZP?
Na webe som také číselníky nenašiel. A to vraj "na webe je všetko" :p.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Prosím Vás pekne, môže mi niekto vysvetliť ako to vyzerá v praxi? To mám zo svojho SW niečo zkopírovať na disketu (neviem čo) a doručiť disketu na ZP? Treba sa tam prihlásiť, tak ako na Soc. poisťovni? ...........???? Prosím
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

endrju
Jedna skúsenosť s "procesom akceptácie" výkazov zo VšZP:
V hlavičke dátového súboru v kóde zdravotnej poisťovne musí byť uvedený kód vrátane kódu pobočky, ktorej "podlieha" zamestnávateľ.
Takže nestačí "01" pre VŠZP ale musí tam byť "01xx" podľa okresu, v ktorom má sídlo firma odovzdávajúca výkaz.
Ako programátor som nadšený. To sa nám zase niekto postaral o robotu.



Má niekto k dispozícii kompletné číselníky všetkých pobočiek všetkých ZP?
Na webe som také číselníky nenašiel. A to vraj "na webe je všetko" :p.
Tie číselníky by fakt bodli!!!
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Martina80
Tie číselníky by fakt bodli!!!
"Komunikoval" som s poradňou VšZP. Pekne "od pľúc" som im napísal svoj názor na číselníky.
Odpoveď je tu:

"Číselník kódov Všeobecnej zdravotnej poisťovne nájdete na našej stránke www.vszp.sk (Naša poisťovňa - Pobočky, expozitúry). Kódy poisťovne platitelia poistného doteraz skutočne nepoužívali, ale podľa vzoru pre el. zasielanie výkazov preddavkov, sú povinnou položkou. Každá pobočka VšZP má svoj príslušný kód, napr. Pobočka Bratislava má kód 0161, Upozorňujeme, že od 01. 07. 2005 sa kódy všetkých našich pobočiek budú meniť a budú začínať dvojčíslom 25. Preto pobočka Bratislava bude mať od 01. 07. 2005 kód 2561.

Dana Alapiová, OP - VšZP"


Keďže som mzdový programátor, tak som si dovolil začiatkom mája poslať na "otestovanie" elektronické hlásenie preddavkov. V písomnej žiadosti som uviedol, že sa chcem dozvedieť aj informáciu o prípadných chybách v dátach.
Dnes mi došla odpoveď:

"VšZP, pobočka Trenčín Vám v prílohe listu zasiela diskety - vykazovanie preddavkov na poistné. Tieto diskety sú chybové, nespĺňajú štruktúru dávky č. 514, ktorá musí byť v súlade s Vestníkom č. 1/2005 a 2/2005, ktorý vydal "Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou".
Opravené diskety žiadame obratom zaslať na našu hore uvedenú adresu.

S pozdravom

Mgr. Eva Smrečanská
vedúca odboru poistného"

Po prečítaní "odpovedí" zo VšZP ma napadla jedna myšlienka, o ktorej sa hovorí, že prvýkrát ju vyslovil Einstein: "Ľudská hlúposť a vesmír sú nekonečné. O tom druhom sa dá účinne pochybovať."

0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je na Porade niekto, kto má pozitívne skúsenosti so zasielaním diskiet s výkazom preddavkov do VšZP?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál
Je na Porade niekto, kto má pozitívne skúsenosti so zasielaním diskiet s výkazom preddavkov do VšZP?
Pokiaľ sa nezaregistrujú na porade informatici z radov zamestnancov VšZP, tak asi nie.

0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
.

Inak tí chudáci informatici VšZP sa asi moc nevytešujú, viem si predstaviť ten chaos a stres aký je u nich. Takže pri troche úprimnosti by sa s pozitívnymi skúsenosťami pochváliť nemohli ani oni.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pri vypĺňaní tlačiva z internetu výkaz preddavkov od ZP Apollo ma nechce pustiť písať do koleniek DIČ a čísla účtu. Je to chyba ich tlačiva alebo moja? Stretol sa s tým úž niekto?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ja posielam výkazy elektronicky do SP. Princíp zdravotných poisťovní nie je rovnaký?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Denda
Pri vypĺňaní tlačiva z internetu výkaz preddavkov od ZP Apollo ma nechce pustiť písať do koleniek DIČ a čísla účtu. Je to chyba ich tlačiva alebo moja? Stretol sa s tým úž niekto?
Ozvite sa niekto ak s tým máte skúsenosti.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

baranovicova
Ja posielam výkazy elektronicky do SP. Princíp zdravotných poisťovní nie je rovnaký?
Veruže nie je. Prečo by aj bol. Na Slovensku to nie je zvykom.

Zdravotné poisťovne zvolili postup zodpovedajúci technicky a organizačne stavu spred desiatich rokov. Vtedy prístup k internetu malo na Slovensku niekoľko vyvolených "šamanov" z radov programátorov a aj z nich väčšina ešte len získavala prvé skúsenosti s WWW.

Pri tejto príležitosti ma napadla taká myšlienka, že zdravotné poisťovne náramne radi privítajú osobne svojich chlebodarcov aspoň raz mesačne a preto zvolili "predpotopný" spôsob podávania výkazov.
Sociálnej poisťovni každomesačné osobné stretnutia so svojimi chlebodarcami nechýbajú tak veľmi a preto podávanie výkazov je možné aj cez internet.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aby sme VšZP nekrivdili - VšZP má snahu zaviesť zber údajov vo forme xml súborov.
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Dúfam, že majú aspoň snahu. Lebo keď ja ako človek s priemernými užívateľskými schopnosťami práce s PC otvorím ich stránku a vyhľadám si postup, ako si napríklad stiahnuť tlačivo a vychŕli sa tam niečo ako odkompresujte ho atď. tak ju hneď zavriem a idem do skrine pre to papierové. Keď vedia iné inštitúcie - aj menšie a "menej dôležité" zvoliť postup, ktorému porozumie každý - teda aj ja - tak prečo nie VšZP?
0 0
jholubok jholubok

jholubok je offline (nepripojený) jholubok

Keď mám povinnosť zasielať výkaz elekt. formou ako mám postupovať, mám ísť na ZP ? Na ich stránke nemajú nič, čo má človek robiť. Ďakujem veľmi pekne
0 0
Kimáková Kimáková

Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

p. Mihál pripájam sa k Vám, že keď počujem slovo el. zasielanie výkazov na ZP tak mám chuť so všetkým "praštiť". Pravdou je, že na VŠZP musí byť asi dosť horúco.

Našla som vo vašich odpovediach že bolo dohodnuté, že preddavok za zamestnávateľa je zaokruhľovaný na celé koruny nahor. Nechápem, prečo potom UDZS vo Vestníku uvádza vzorový výkaz v listinnej podobe a na prílohe majú v stlpci Suma preddavku - zamestnávateľ (bez zaokruhlovania, NA 2 desatinné miesta). Ak sme s nimi volali tak skutocne chcú preddavok za zamestávatela na 2 des. miesta (aj v papierovych vykazoch a aj v davke 514).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

jholubok
Keď mám povinnosť zasielať výkaz elekt. formou ako mám postupovať, mám ísť na ZP ? Na ich stránke nemajú nič, čo má človek robiť. Ďakujem veľmi pekne
Povinnosť podávania výkazov v elektronickej podobe majú tí zamestnávatelia, ktorí majú v niektorej zdravotnej poisťovni poistených viac ako 20 zamestnancov. Legislatíva však pripúšťa dohodu medzi zamestnávateľom a zdravotnou poisťovňou o podávaní výkazov aj inou formou.

Ak používate mzdový program, ktorý sa dokáže vysporiadať s "dávkou 514" (= elektronický výkaz), treba vyrobiť dátové súbory. Ak to Váš mzdový program nedokáže, treba vyrobiť dátové súbory podľa inštrukcií uvedených v metodickom pokyne z 31.3.2005 zverejnenom vo Vestníku č.2 Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (www.udzs.sk). Pre každú zdravotnú poisťovňu, v ktorej máte poistených viac ako 20 zamestnancov, treba vyrobiť osobitné súbory s údajmi zamestnancov poistených v konkrétnej zdravotnej poisťovni.
Súbory s údajmi treba nahrať na dátový nosič (disketu, CDčko, USB kľúč a pod.).
Dátové nosiče s nahranými súbormi údajov treba odniesť (poslať) do zdravotných poisťovní. Pozor na to, aby ste si nepoplietli dátové nosiče a neodniesli (neposlali) napríklad do "Spoločnej" údaje zaujímajúce "Všeobecnú" a pod.
Poisťovne si k súborom údajov spravidla vyžadujú ešte vyplnenú, podpísanú a opečiatkovanú prvú stranu tlačiva výkazu so súhrnnými údajmi ("lajstro" musí byť). Ak to od Vás budú žiadať, pridajte k dátovému nosiču so súbormi údajov ešte aj spomenuté "lajstro" so všetkými náležitosťami.
Pred osobnou návštevou zdravotnej poisťovne si nezabudnite pribaliť aj "XXL balenie" trpezlivosti a dobrej nálady. Veľmi významne tým znížite pravdepodobnosť potreby vyhľadania súrnej lekárskej pomoci po návšteve zdravotnej poisťovne.

0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Kimáková
p. Mihál pripájam sa k Vám, že keď počujem slovo el. zasielanie výkazov na ZP tak mám chuť so všetkým "praštiť". Pravdou je, že na VŠZP musí byť asi dosť horúco.

Našla som vo vašich odpovediach že bolo dohodnuté, že preddavok za zamestnávateľa je zaokruhľovaný na celé koruny nahor. Nechápem, prečo potom UDZS vo Vestníku uvádza vzorový výkaz v listinnej podobe a na prílohe majú v stlpci Suma preddavku - zamestnávateľ (bez zaokruhlovania, NA 2 desatinné miesta). Ak sme s nimi volali tak skutocne chcú preddavok za zamestávatela na 2 des. miesta (aj v papierovych vykazoch a aj v davke 514).
Ja mám tiež absolútny chaos s tým zaokrúhľovaním, neviem ako je to vlastne správne - ja to zaokrúhľujem nahor.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím. Ja zas neviem, ako to bude s podávaním výkazov konateľov v PP - ako SZČO. Naši konatelia patria do Apolla, kde žiadne výkazy nemajú. Nemá niekto skúsenosti, resp. mi nevie poradiť, ako by teda mali postupovať? Termín 30.6.2005 sa blíži.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Darana
Ja mám tiež absolútny chaos s tým zaokrúhľovaním, neviem ako je to vlastne správne - ja to zaokrúhľujem nahor.
Dobrá správa:

Poistné za zamestnávateľa rozpísané v prílohe výkazu po zamestnancoch už dokáže program Všeobecnej zdravotnej poisťovne akceptovať zaokrúhlené na celé koruny nahor.
Pred niekoľkými dňami to bolo akceptované iba pri zaokrúhlení na 2 desatinné miesta nahor.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať