Zavrieť

Porady

Výkaz preddavkov na ZP

Na stránke Všeobecnej zdrav. poiťovne (http://www.vszp.sk/main/platitelia/plat_fr0.asp v časti Tlačivá) je zverejnené tlačivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a Príloha k výkazu ...
Usporiadat
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
mňa srdí predstava, že v každej zdravotke vyfasujem grid kartu...v sociálke gridkartu...to je zatiaľ 6 kariet na firmu...pri desiatich firmách budem mať 60 lajstrov...a ak sa ešte prebudí daňový úrad...moje nervy
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1karkulka1
mňa srdí predstava, že v každej zdravotke vyfasujem grid kartu...v sociálke gridkartu...to je zatiaľ 6 kariet na firmu...pri desiatich firmách budem mať 60 lajstrov...a ak sa ešte prebudí daňový úrad...moje nervy
OK, jasné. To je však tzv. dlhodobá úloha. Čo s terajším vykazovaním a čo poviete na ročné zúčtovania (vo februári - marci bude veselo).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

1. Do názvu súboru "zamontovať" kód poisťovne. V súčasnosti nie je problém poslať dátový súbor do nesprávnej poisťovne keďže názvy sú rovnaké.
2. Jednotné číslo platiteľa v každej poisťovni (jedna má IČO, druhá nejaké vlastné hausnumero, tretia IČO doplnené vedúcimi nulami)
3. Jednoznačná definícia kódu poisťovne (jednej ZP stačí dvojciferné číslo pridelené ÚDZS, v inej ZP musí byť ešte aj číslo pobočky)
4. Povinnosť ZP umožniť overenie správnosti dátového súboru cez internet.
5. Povinnosť ZP prijímať dátové súbory aj cez internet (zabezpečená komunikácia).
6. Zrušiť nezmyselný "ABO" formát zodpovedajúci technickej úrovni začiatku 90. rokov minulého storočia.
7. Zrušiť v štruktúre súboru a aj vo výkaze nezmyselné údaje bez výpovednej hodnoty požadované na titulnej strane výkazu:
- údaj o percentuálnych sadzbách poistného; predpokladám, že ZP dostávajú zbierku zákonov, v ktorej sú sadzby poistného uvedené,
- údaj o úhrne kalendárnych dní,
- údaj o úhrne príjmov všetkých zamestnancov; nahradiť tieto dva úhrny nejakým CRC,
- poznámku (PO/FO); typ platiteľa je predsa možné jednoznačne určiť podľa identifikačného čísla platiteľa.
8. Zakázať svojvoľnú tvorbu tlačív výkazov. "Žiarivým" príkladom bolo Apollo s prílohami výkazov rozdelenými podľa pobočiek a odstupňovanými podľa počtu poistencov. V tlačive výkazu a prílohy by mal byť povolený rozdiel jedine v logu poisťovne. Povinnosť poisťovne sprístupniť elektronické logo, ktoré by mohli softvérové firmy pri programovaní výstupov "pricapiť" do jednotného tlačiva z Vestníka.
9. Perspektívne vybudovať a používať spoločný internetový portál (neviem, prečo mám mať 10 GRID kárt len preto, že sa nevedia ZP dohodnúť ani medzi sebou a už vôbec nie so SP, daňovými úradmi a pod.).
10. Povinnosť ZP doručiť zamestnávateľovi chybový protokol v prípade, že dátový súbor nevyhovel pri vstupnej kontrole.

Sú to len heslovité tézy tých najboľavejších problémov. V prípade potreby som k dispozícii s pomocnou rukou pri riešení problému z pohľadu programátorov (treba poslať SS alebo zatelefonovať).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

[QUOTE=endrju]1. Do názvu súboru "zamontovať" kód poisťovne. V súčasnosti nie je problém poslať dátový súbor do nesprávnej poisťovne keďže názvy sú rovnaké.
2. Jednotné číslo platiteľa v každej poisťovni (jedna má IČO, druhá nejaké vlastné hausnumero, tretia IČO doplnené vedúcimi nulami)
3. Jednoznačná definícia kódu poisťovne (jednej ZP stačí dvojciferné číslo pridelené ÚDZS, v inej ZP musí byť ešte aj číslo pobočky) ...........
--------------------
endrju, vynikajúce! Súhlasím v plnom rozsahu. Aj mňa tie veci iritujú.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju
V prípade potreby som k dispozícii s pomocnou rukou pri riešení problému z pohľadu programátorov (treba poslať SS alebo zatelefonovať).
.

OK, beriem Ťa za slovo a za príspevok do tejto časti diskusie ďakujem.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
nie som programátor, som len blbý užívateľ PC, ale niektorým veciam čo popísal endrju som rozumela...takže prudký súhlas
moja predstava a nesplniteľný sen: odovzdať alebo poslať všetky výkazy na jedno miesto, nech si to porozdeľujú čo kam patrí...krásna predstava,že
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
1karkulka1
nie som programátor, som len blbý užívateľ PC, ale niektorým veciam čo popísal endrju som rozumela...takže prudký súhlas
moja predstava a nesplniteľný sen: odovzdať alebo poslať všetky výkazy na jedno miesto, nech si to porozdeľujú čo kam patrí...krásna predstava,že
Katuška z duše mi vravíš - len malá perlička k téme - toť nedávno ma urgovala istá ZP že máme nedoplatok z r. 1996 - po hľadaní v archívoch u nich aj u nás vysvitlo, že sme omylom poslali výkaz Dôvery do VZP a naopak ! Nikde si to nikto nevšimol!!! až po 10-ich rokoch urgovali nedoplatok zaevidovaný na základe výkazu, ktorý patril inej poisťovni (tí zas mali preplatok, ktorý im ale vôbec nevadil ). Takže snívaj(me) ďalej
0 0
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

Jozef Mihál
Aby sa problémy s elektronickým vykazovaním preddavkov raz a navždy vyriešili - sem sa s vašimi nápadmi na vylepšenie doterajšieho systému.
Jasne definovat pravidla overovania platnosti vykazu. V sucasnosti sa totiz algoritmy pre kontrolu vykazov v jednotlivych poistovniach lisia. A tak to co je v jednej poistovni akceptovane (aj ked s varovanim) ina poistovna neakceptuje.
0 0
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

endrju
Zrušiť nezmyselný "ABO" formát zodpovedajúci technickej úrovni začiatku 90. rokov minulého storočia.
Najlepsie by bolo XML ako je tomu u socialnej poistovne.
Ale zapracovanie XML by poistovniam trvalo pekne dlho.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Práve riešim problém, ktorý sa vyskytol u jedného nášho zákazníka v Siderii.
Vyhodili ho s výkazom, v ktorom v riadku dohodára boli len nuly. Omylom sa tam nedostali percentuálne sadzby poistného. Super.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju
Práve riešim problém, ktorý sa vyskytol u jedného nášho zákazníka v Siderii.
Vyhodili ho s výkazom, v ktorom v riadku dohodára boli len nuly. Omylom sa tam nedostali percentuálne sadzby poistného. Super.
?
Podľa môjho názoru ten dohodár tam (vo výkaze - prílohe) nemá vôbec byť - keďže nie je zamestnancom.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef, je to tak. "Chybička se vloudila" a "testy správnosti" v našom programe tento prípad neodchytili.

Považujem tento príklad za jeden argument navyše na podporu názoru:

pingino
Jasne definovat pravidla overovania platnosti vykazu. V sucasnosti sa totiz algoritmy pre kontrolu vykazov v jednotlivych poistovniach lisia. A tak to co je v jednej poistovni akceptovane (aj ked s varovanim) ina poistovna neakceptuje.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Až dnes som si všimla, že v prílohe výkazu do zdrav.poisťovne ak si zrátam odvody, tak mi nesedia s tými, čo mám na výkaze. Proste v prílohe mám jednotlivé vym.základy a príslušný odvod k nim a vo výkaze mám vyrátaný odvod z celkového vymer.základu. Je to chyba softwéru alebo sa to vysporiada v rámci ročného zúčtovania. Prosím pomôžte!!!! Nikdy ma to nenapadlo zrátať.
0 0
Kimáková Kimáková

Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

Jankaaa
Až dnes som si všimla, že v prílohe výkazu do zdrav.poisťovne ak si zrátam odvody, tak mi nesedia s tými, čo mám na výkaze. Proste v prílohe mám jednotlivé vym.základy a príslušný odvod k nim a vo výkaze mám vyrátaný odvod z celkového vymer.základu. Je to chyba softwéru alebo sa to vysporiada v rámci ročného zúčtovania. Prosím pomôžte!!!! Nikdy ma to nenapadlo zrátať.
Citujem Vestník č.2/2005 vydaný Úradom dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou:

"Sumár v prvej časti výkazu, v ktorom sa vykazuje celková suma preddavku na poistné, vypočítaná ako 10% z úhrnu príjmov všetkých zamestnancov (§ 1, ods. 1, písm. l) vyhlášky MZ SR 769/2004) nemusí byť totožný so sumárom v druhej časti výkazu preddavkov na poistné, ktorá obsahuje zoznam zamestnancov a je vypočítaná ako úhrn preddavkov vyčíslených za jednotlivých zamestnancov (§ 1, ods. 2, písm. i) vyhlášky MZ SR 769/2004) z dôvodu zaokrúhľovania. "
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ďakujem. Už som si myslela, že budem musieť opravovať všetky výkazy. Veľká vďaka.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál
Aby sa problémy s elektronickým vykazovaním preddavkov raz a navždy vyriešili - sem sa s vašimi nápadmi na vylepšenie doterajšieho systému. O pár dní by malo vyjsť nové metodické usmernenie Úradu pre dohľad, takže prosím, vylejte si srdce a napíšte, čo by ste považovali za potrebné zmeniť.
Ešte jeden doplnok pripomienok k metodickému pokynu pre výkazy:
Zjednotiť pravidlo pre dosadzovanie hodnoty určeného dátumu výplaty. Ak nie je určený, je to posledný deň v mesiaci. Hodnota sa pohybuje v rozpätí od 28 do 31. Niektoré poisťovne chcú mať dosadené poradové číslo posledného dňa v mesiaci, za ktorý sa podáva výkaz. Iným vyhovuje, ak sa hodnota nevyplní.
ďalší chcú na papierovom výkaze zapísať "Nie je stanovený".
0 0
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

endrju
Zjednotiť pravidlo pre dosadzovanie hodnoty určeného dátumu výplaty. Ak nie je určený...
No podla mna, datum vyplaty musi byt urceny.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

pingino
No podla mna, datum vyplaty musi byt urceny.
Upresním formuláciu.
Text
endrju
nie je určený, je to posledný deň v mesiaci.
sa nahrádza takto: "je určený na posledný deň v mesiaci,".
Naposledy upravil endrju : 28.07.05 at 07:58
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja píšem do všetkých ZP že je dátum neurčený, a nevrátili mi tlačivo naspäť.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

lenkak
Ja píšem do všetkých ZP že je dátum neurčený, a nevrátili mi tlačivo naspäť.
tiez nemame stanoveny ..... vzdy pisem posledny den v mesiaci
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať