Zavrieť

Porady

Doklady v JÚ

Prosím o radu, ako majú byť uložené doklady v JÚ pri ich predložení na daňovú kontrolu? Podľa položiek v peňažnom denníku alebo podľa jednotlivých kníh (pokladničná kniha, kniha záväzkov, kniha pohľadávok..)?
Usporiadat
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Ja ukladám doklady tiež chronologicky. Raz som prišla na daňový úrad, zaklopala, vošla. Pani daňová kontrolórka stála bosá na stoličke a nakukovala do nejakého šanónu s dokladmi, ktorý mala vyložený na skrini, pretože už nemala miesto na zemi, kde boli rozložené ďalšie šanóny. Práve robila kontrolu daňového subjektu.ktorý mal doklady uložené podľa druhu v osobitných šanónoch. Pripadalo mi to smiešne ako sa v tom hrabala.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak ako vravíš...100 kontrolórov.....a keď niekto chce, vezme nám 5 rokov zo života. No musím povedať, že len jedinkrát mi tých 5 rokov vzali (i keď na halier sedelo). Keby som ja bola kontrolór, lepšie by sa mi podľa druhu kontrolovalo Takže - pekný večer prajem aj ja.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

[QUOTE=Manual]Paula, prosím čo máš na mysli ... vytlačený výpis "k druhu" prislúchajúci. Možno to tak mám aj ja, ale vyjadrila si sa tu tak "odborne".
Asi si to nepostrehla, písal som to v nedelu.
Ďakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ja ukladám doklady podľa druhu-DF,VF,pokladna,BU, mzdy,ID
ak má firma okolo 1000 faktúr došlých aj vyšlých a sú platené niektoré aj v troch splátkach nedá sa to inak ukladať...
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
asi ste ma presvedčili a tento rok to skúsim aj ja podľa "druhu"

a koľko vlastne takto šanónov potrebujem - DF, VF, banka (len samotné výpisy?), PD (bločka ERP...), mzdy (ako? čo tam prikladáte? rekapitulácie???)

a keď platím napr. leasing, tak to založím k čomu? k banke? alebo niekde zvlášť??? tak isto iné mesačné splátky (plyn...)

Dúfam, že keď som sa už nechala nahovotiť, tak poradíte ako
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

MIRKA
asi ste ma presvedčili a tento rok to skúsim aj ja podľa "druhu"

a koľko vlastne takto šanónov potrebujem - DF, VF, banka (len samotné výpisy?), PD (bločka ERP...), mzdy (ako? čo tam prikladáte? rekapitulácie???)

a keď platím napr. leasing, tak to založím k čomu? k banke? alebo niekde zvlášť??? tak isto iné mesačné splátky (plyn...)

Dúfam, že keď som sa už nechala nahovotiť, tak poradíte ako
Podľa toho, koľko máš dokladov... možno Ti budú stačiť rýchloviazače a tie dáš spolu do jedného šanónu...
Delíš: DF, VF, banka - k výpisom prikladám PP, pokladňa (niekto delí aj VPD a PPD, niekto ich zakladá v poradí) a ID.
Čo sa týka splátok, najviac sa mi osvedčilo (a mám to odobrené z viacerých miest ) okopírovať si splátkový kalendár a pri každej splátke zaevidovať jednu kópiu ako DF.
Čo sa týka mzdových zostáv v tom Ti neviem poradiť, lebo ja som neúčtovala v JÚ mzdové záväzky , iba pohyby peňazí s tým súvisiace.
A práve som sa v inej téme dozvedela, že... zle nedobre . Tak mám z toho hlavu v smútku.... asi som sa nemala hrnúť do JÚ, keď sa lepšie vyznám v PÚ - tak mi treba!
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

šanón ostatné záväzky :
-mzdy/rekapitulácia miezd pre zamestnancov+predpis pre poistovne+danový bonus/
-leasing/nie faktúry -tie sú založené s ostatnými DF, ale len ak je splýtkový kalendár/
-plyn/splátkový kalendár/
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

A ešte som si spomenula, že na školení nám "teta" povedala, že k leasingu odporúča viesť samostatnú knihu tak ako knihu SF.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
ďakujem vám........skúsim
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

príjemnú zábavu
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Svojim "klientom" evidujem doklady podľa druhu, t.j. kniha prijatých faktúr - obal prijatých faktúr, kniha vydaných faktúr - obal vydaných faktúr, pokladnice, účty-každý samostatne, ostatné pohľadávky, ostatné záväzky ..... Robím to tak preto, že
1. sú pokope doklady aj z hľadiska kontroly DPH-nie všetky prijaté fa musia byť zaplatené, ale nárok na odpočet v čase zaúčtovania a plnenia je
2. čo urobíte napr. s faktúrou, ktorú uhradíte na niekoľkokrát a ešte k tomu z banky, možno aj rôznych bánk, prípadne aj pokladňou..., kam ju dáte, ku ktorému hradiacemu dokladu, alebo ju zakaždým ofotíte??? Ja ju mám proste v knihe faktúr, očíslovanú, a na hradiaci doklad k VS vždy pripíšem aj poradové číslo, aké má v knihe faktúr (FD 260/04´faktúra došlá 260 rok 2004).a viem, kde ju mám hľadať, je vždy na jednom mieste.
3. kde by ste mali doklady na prelome roka, ktoré neboli uhradené v starom roku a uhradíte ich až v priebehu nasledujúceho roka? Asi v banke alebo pokladni, ale čo evidencia DPH.
Budete ju prácne hľadať, pri prípadnej kontrole predložíte a opäť po kontrole vrátite k hradiacemu dokladu? K odpovedi od Moniky- veď zákon o účtovníctve "hovorí" aké druhy kníh evidencie sa vedú aj v JÚ, t.j. musia byť doklady takto chronologicky vedené.
4. môže byť iná situácia v prípade, keď ide o podnikateľa, kde je málo dokladov a kde sa priebežne hradia, že si doklady pripínate k hradiacim dokladom, ale vo veľkom to asi nebude dosť prehľadné.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
súhlasím s atka4. Aj daňováci pri kontrole chcú vidieť zvlášť jednotlivé knihy záväzkov, pohľadávok, pokladnicu, zvlášť každý Bú ....
0 0
isd isd

isd je offline (nepripojený) isd

Zdravim pokrocilych,
uctujem v JU ALFA, mam iba korunovu pokladnu, nemam ale podnikatelsky ucet.
Ak pride napr. inkaso za telefon, tak sa zaplati z mojho osobneho uctu. Cast z nakladov na telefon ale davam do vydavkov (internet). Telefon je ale sukromny, nie na firmu.
Ake doklady musim mat v šanonoch aby to bolo o.k.?
Zatial mam v doslych FA kopiu faktury od Telekomu, urobim vydavkovy blok na "preinternetovanu" sumu, ten pripnem na originalnu FA a zalozim do sanonu "penazny dennik". V PD uctujem len vydavok na danu preinternetovanu sumu.
Je potrebne prikladat aj vypis z mojho osobneho uctu?

Cize napr.:
cela FA = 1000,-
sukromne hovory = 900,-
Internet 019.. = 100,- (preinternetovana suma)

Slavo
Naposledy upravil isd : 07.02.05 at 21:14 Dôvod: upresnenie
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Žeby v poplatkoch????
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Heleč
Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?
Ja odporúčam zriadiť účet všetkým mojím klientom - viem poplatky a tak..., ale je výhoda, že sa Ti nik pri kontrole nebude "hranbať" v Tvojom súkromnom účte - ak uhradíš fa zo súkromného účtu, mal by byť pri výdavku - pomernej časti - okopírovaný výpis, že bol záväzok skutočne uhradený...a sú komplikácie..., neviem môj názor, že je prehľadnejšie a lepšie mať účet, aj kôli odvodom, daniam a tak.
0 0
isd isd

isd je offline (nepripojený) isd

Heleč
Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?
Zacal som koncom munuleho roka a neocakaval som este velke prijmy, je to kvoli poplatkom.
0 0
isd isd

isd je offline (nepripojený) isd

sway
Ja odporúčam zriadiť účet všetkým mojím klientom - viem poplatky a tak..., ale je výhoda, že sa Ti nik pri kontrole nebude "hranbať" v Tvojom súkromnom účte - ak uhradíš fa zo súkromného účtu, mal by byť pri výdavku - pomernej časti - okopírovaný výpis, že bol záväzok skutočne uhradený...a sú komplikácie..., neviem môj názor, že je prehľadnejšie a lepšie mať účet, aj kôli odvodom, daniam a tak.
ano, len telefon je sukromny, cize stale ho budem uhradzat z osobneho uctu aj keby som mal podnikatelsky ucet.
Cize prilozim vypis. Ake este mas na mysli komplikacie?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ako chceš uhrádzať -odvody , dan z príjmu, dan z mot. vozidla ?
prípadne kam ti danový úrad pošle nejaké preplatky ak ti náhodou vzniknú ?
0 0
isd isd

isd je offline (nepripojený) isd

jeso
ako chceš uhrádzať -odvody , dan z príjmu, dan z mot. vozidla ?
prípadne kam ti danový úrad pošle nejaké preplatky ak ti náhodou vzniknú ?
no to nevim, prijem zo zivnosti mam pod 12xziv.min., cize odvody neplatim a ani auto neplatim. Dan nemozem zaplatit z hociakeho uctu? Tiez na preplatky je v priznani moznost uviestucet kam ich maju vyplatit. Alebo nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať