Zavrieť

Porady

Doklady v JÚ

Prosím o radu, ako majú byť uložené doklady v JÚ pri ich predložení na daňovú kontrolu? Podľa položiek v peňažnom denníku alebo podľa jednotlivých kníh (pokladničná kniha, kniha záväzkov, kniha pohľadávok..)?
Usporiadat
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
unidat Pozri príspevok
Mám k dokladom začiatočnícky dotaz: Kedy mzsím vypisovať VPD ? Tovar, alebo spotreba/réžia do cca 1000.-Sk mi dajú s bločkom z ERP. Stačí do PenDenníka ten očíslovaný bloček ( číslo dokladu), alebo musím ku každému bločku vypisovať aj VPD?
A ešte ako to urobiť, 30.12.2007 mi UPS doručila jeden SW platený z dotácie UP, v ten den som ho zaevidoval, ale úhrada
išla až 7.1., po otvorení VÚB. Ako sa takéto prípady robia v JU?
Den dodania, platby,...?
Musíš vystaviť svoj VPD, kde uvedieš aj svoje poradové číslo dokladu.
K druhej otázke, aj keď ti UPS doručila SW v r.2007, ty si platil 7.1.2008, tak VOZ to bude pre teba až v roku 2008. V JU je rozhodujúci deň platby.
0 0
unidat unidat

unidat je offline (nepripojený) unidat

Zatiaľ ďakujem, dávam si dohromady zanedbaný peň.denník, nemal som to roztriedené podľa položiek. Čítal som prípevky 2 dni a dúfam že to mám dobre. Robím v podstate služby a občas dodám skladačku PC. Keďže dotáciu z ÚP som dostal 3 týždne po začatí živnosti, k 1.10.2007 som zaradil do majetku vlastné staršie PC, tlačiareň a dig.fotoaparát. Z osob.vlastníctva, nadobúdacia cena 0.-Sk. Mám ešte nejaké nejasnosti.:
- služby ( prepis videa, DF, inštalácie SW a pod.). K službe
dodám aj médium, ktoré kupujem v packoch. Toto dávam do POZD, výrobky a služby. Médiá na faktúre neuvádzam, tie dávam do prev.réžie.??? Alebo materiál? (Vzhľadom k cene služby majú zanedbateľnú cenu.) Časť médií
však použijem aj pre vlastnú potrebu ( zálohovanie a pod.).
- dodávky PC - nakupujem komponenty, poskladám to a predám ako
tovar - PC. Výdavky na komponety sú materiál alebo tovar? Tovar je podľa príspevkov iba to čo kúpim a predám. Materiál kúpim a urobím z neho tovar.
Kde to mám uvádzať?
- prev.réžia sem patria zrejme papiere, tlačivá, tonery do tlačiarní,
pečiatka, na faktúry,ale aj náklady na servis PC (chladič, pamät)?
Čo z toho má byť "osobná spotreba"?
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

osobná spotreba -
Zákon o dani z príjmov v ustanovení § 21 ods.1 písm. i)
nemožňuje daňovo uplatniť výdavky (náklady) na osobnú potrebu
daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka a majetku blízkych osôb daňovníka.
Sú to napr:

  1. platenie životného poistenia daňovníka – fyzickej osoby (a jeho rodiny),
  2. pomerná časť poistky za rodinný dom, v ktorom býva a zároveň tu má aj sídlo firmy,
  3. využívanie hmotného a nehmotného majetku len sčasti na podnikanie, potom sčasti odpis je uznaným daňovým výdavkom a sčasti neuznaným daňovým výdavkom v závislosti od jeho skutočného využitia na podnikanie a nepodnikanie § 24 ods.4 zákona o dani z príjmov),
  4. výdavky platené súkromno-bezpečnostnej firme za ochranu osoby daňovníka a jeho rodiny,
  5. nákup nábytku a iného vybavenia do vlastnej domácnosti,
  6. nákup ošatenia, ktoré nespĺňa podmienky pracovného ošatenia,
  7. poistenie osobného majetku nevloženého do podnikania a pod.
Naposledy upravil Peterika : 25.03.08 at 17:36 Dôvod: preklep
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte, JU robím už skoro dva roky ale stále sa cítim ako začiatočník a neustále sa učím. Aj ja sa pripojím do debaty ohľadom zakladania dokladov, lebo tiež nemám v tom celkom jasno.

Ja to robím takto:
- šanóny došlých faktúr (mám ich cca 1000 ročne)
- obal vyšlých faktúr (tých mám tak 20 ročne)
- šanón pre dobropisy,
- šanón pre iné záväzky
- šanón pomocnej evidencie DPH
- obal pre bankové výpisy
- šanón pre pokladňu (cca 1 šanón na mesiac)

Pre mňa ja to takto prehľadné a keď niečo hľadám tak viem čo mám presne otvoriť.

Ale podľa toho čo tu čítam, tak asi zle zakladám pokladňu. Účtujem jedného SZČO, ktorý mám 4 prevádzky (2 sú potraviny, 2 sú pohostinstvá).
Doteraz som účtovala nasledovne:
- každý deň jeden príjmový doklad za 4 prevádzky na založenie ale v program som tržby rozúčtovala pre každú prevádzku zvlášť
- veľa tovaru sa kupuje v hotovosti, výdavky tiež účtujem denne a to tak, že jeden VPD pre nákup v hotovosti, ku ktorému si priložím všetky doklady od rôznych dodávateľov a v programe tieto výdavky rozúčtujem zvlášť pre prevádzky potravín a zvlášť pre prevádzky pohostinstva (teda dve analytiky)
- pre platbu faktúr v hotovosti vystavujem pri úhrade každej faktúry zvlášť VPD.

Tento systém je dosť prácny, tak žiadam o radu ako si to zjednodušiť.

Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, trošku banálna otázka, ale ak mám bloček o nákupe materiálu alebo tovaru, samozrejme vystavím k nemu VPD. Čo však napíšem do kolonky "vyplatené (komu)"? Pretože pozerám doklady z min. roku a tam je napísané meno živnostníka, ktorý materiál nakupoval, no podľa mňa by tam mal byť údaj z bločku (napr. názov obchodu, odkiaľ bol materiál kúpený). Poradíte prosím?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, trošku banálna otázka, ale ak mám bloček o nákupe materiálu alebo tovaru, samozrejme vystavím k nemu VPD. Čo však napíšem do kolonky "vyplatené (komu)"? Pretože pozerám doklady z min. roku a tam je napísané meno živnostníka, ktorý materiál nakupoval, no podľa mňa by tam mal byť údaj z bločku (napr. názov obchodu, odkiaľ bol materiál kúpený). Poradíte prosím?
Prosím Vás, čo napísať do kolonky vyplatené komu pri nákupe materiálu? Ďakujem.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Ak si si ty osobne kupoval materiál, tak na VPD zadáš údaje firmy-od koho bol mater. kupovaný. Ale to nie je asi tvoj prípad, niekto kúpil materiál a tebe ho predal? či ako? Ak si ho odkúpil od živnostníka, tak si materiál platil jemu a nie obchodu.živnostník si potom uzná bloček z obchodu a tebe to prefakturuje-čo si mu uhradil v hotovosti. či ako to bolo?
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

ja tam píšem firmu od kt. bol materiál kúpený, teda názov a mesto,( ulicu už nevypisujem), IČO a IČ DPH.Pokiaľ robím VPD za niekoľko dokladov z erp, tak tam napíšem viď doklady z erp, ale pre istotu si ich prefotím, lebo časom vyblednú a mám ich aj na kraji spočítané.Kontrola z DU je vždy spokojná. Možno mali na mysli, že niekto vo firme je určený ako pokladník, ale to by malo byť zaznamenané v interných predpisoch s podpisovým vzorom, že mohol vyplácať peniaze, nie v kolonke komu, podľa mňa. A ešte dodám, že do kolonky "podpis príjemcu" píšem viď PPD, pokiaľ sa ten VPD robí dodatočne.
Naposledy upravil kolariko : 06.04.11 at 08:08
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

katarina.j Pozri príspevok
Ak si si ty osobne kupoval materiál, tak na VPD zadáš údaje firmy-od koho bol mater. kupovaný. Ale to nie je asi tvoj prípad, niekto kúpil materiál a tebe ho predal? či ako? Ak si ho odkúpil od živnostníka, tak si materiál platil jemu a nie obchodu.živnostník si potom uzná bloček z obchodu a tebe to prefakturuje-čo si mu uhradil v hotovosti. či ako to bolo?
Je to tak, že sme firma a máme bločky napr. za nákup nejakých ložísk, skrutiek atď. Ja na základe toho bločku vystavím VPD a vyplatené komu dám názov obchodu, od ktorého sme to kúpili. Nie? Lebo predošlá účtovníčka tam písala meno firmy. Vďaka
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
mondes Pozri príspevok
Je to tak, že sme firma a máme bločky napr. za nákup nejakých ložísk, skrutiek atď. Ja na základe toho bločku vystavím VPD a vyplatené komu dám názov obchodu, od ktorého sme to kúpili. Nie? Lebo predošlá účtovníčka tam písala meno firmy. Vďaka
Tak pri nákupe materiálu dávaš do kolonky "vyplatené komu" na VPD samozrejme osobu/firmu kde ste to kupili-podla dokladu čo máš o nákupe (faktúra/bloček).
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

katarina.j Pozri príspevok
Tak pri nákupe materiálu dávaš do kolonky "vyplatené komu" na VPD samozrejme osobu/firmu kde ste to kupili-podla dokladu čo máš o nákupe (faktúra/bloček).
Dovolím si nesúhlasiť. Vyplatené komu sa uvádza osoba z firmy, ktorá to vyplatila, veď na VPD je aj podpis . Ak vystavíte na meno obchodu , kto to podpíše predávajúci pracovník za pultom. Sú dve možnosti buď sa najprv vydajú peniaze z pokladne pracovníkovi, resp. majiteľovi ,alebo SZČO a ten ide napr. tovar nakúpiť- vystavený VPD na jeho meno, alebo zaplatí zo svojich peňazí a následne na základe odovzdaného pokladničného bloku mu budú tie peniaze vyplatené z pokladne- vystavený VPD na jeho meno.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Katarina Pozri príspevok
Dovolím si nesúhlasiť. Vyplatené komu sa uvádza osoba z firmy, ktorá to vyplatila, veď na VPD je aj podpis . Ak vystavíte na meno obchodu , kto to podpíše predávajúci pracovník za pultom. Sú dve možnosti buď sa najprv vydajú peniaze z pokladne pracovníkovi, resp. majiteľovi ,alebo SZČO a ten ide napr. tovar nakúpiť- vystavený VPD na jeho meno, alebo zaplatí zo svojich peňazí a následne na základe odovzdaného pokladničného bloku mu budú tie peniaze vyplatené z pokladne- vystavený VPD na jeho meno.
Ďakujem, práve o to mi šlo, že napr. z pokladne firmy Jonáš Milý bola vyplatená p. Jonášovi Milému (je to tá istá osoba) určitá čiastka peňazí za nákup materiálu. Takže je to správne? Vďaka.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Áno, na VPD má byť meno toho, kto od pokladníka reálne zobral peniaze. Aj keď je to jedna a tá istá osoba. A komu dotyčný peniaze dal je vidno z priložených dokladov.
Pr: živnostník si vyúčtováva bločky raz za mesiac - poštovné za celý mesiac, drobný nákup za celý mesiac,... V drobnom nákupe môže mať 10 blokov z rôznych obchodov, ktoré chce dať do jednej analytiky. Keď VPD urobí na seba, urobí iba jeden. Keby chcel ako príjemcu uviesť obchod, musel by VPD robiť 10... ďakujem, neprosím :-))
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať