Zavrieť

Porady

náležitosti pokladničných dokladov

Chcem niekoho kto je momentálne prihlásený poprosiť o informáciu - aké sú povinné náležitosti na pokladničných dokladoch. Alebo konkrétne-či je nutné na príjmových a výdavkových pokladničných dokladoch písať ičo, dič odberateľa, resp. dodávateľa a podpis príjemcu, resp. názov firmy komu sme peniaze vydali. Nakoľko ich mám dosť veľa, tak ich netlačím všetky, len tie, ktoré mám ku bločkom z registračnej pokladne - ostatné vypisujem ručne.
Usporiadat
MOBI-TECH s.r.o. MOBI-TECH s.r.o.
Ked uhradzate fakturu v hotovosti na ucet dodavatela, jednoznacne treba napisat na VPD adresu dodavatela a v pokladni zauctovat uhradu ak mate podvoj.uctovn. MD 321/D 211. Po uctovnej stranke je to ok. zdravi : monty
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobré ráno, Evina prosím ťa, ešte sa mi vyjadri k tejto otázke.
Ak mám na pokladničných dokladoch vytlačené softom meno účtovníka a meno zodpovedného ale nie je tam meno SCHVALUJE. Aj tak to musí podpísať? Nenahradzujú mi tie mená na VPD a PPD tie podpisy podľa § 10 zákona 431?
Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
IvetaH Pozri príspevok
Ak mám na pokladničných dokladoch vytlačené softom meno účtovníka a meno zodpovedného ale nie je tam meno SCHVALUJE. Aj tak to musí podpísať? Nenahradzujú mi tie mená na VPD a PPD tie podpisy podľa § 10 zákona 431?
Nenahradzujú:

§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
...
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie ...

A následne:

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Čiže vlastnoručný, alebo elektronický (podľa zákona o elektronickom podpise).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Možno sa hlúpo pýtam:
obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme = podpis elektronický (teda zásadne len podľa zákona o elektronickom podpise)?

Ak po zadaní hesla k zaúčtovaniu dokladov sa vypíše meno toho, kto heslo zadal, to asi nenahradí vlastnoručný podpis, že???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nenahradí.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

ahojte, vidím, že téma pokladničných dokladov je nekonečná. Prečítala som viacej príspevkov a stále viac a viac ma presvedčujete, že dokonca ani pri takom jednoduchom doklade nie som si istá.
Takže by som poprosila niekoho skúsenejšieho o radu. Keď mám VPD tak vypisujem: číslo, dátum, vyplatené komu (vždy dávam SZČO, nakoľko ide o maloobchod a denne je to aj 10 dokladov),
- sumu - tu som na vážkach - kedže ešte nie je platiteľom DPH, tak kde dávam celkovú sumu do cena bez DPH alebo môžem dať aj cena s DPH s tým, že DPH som dala 0?
- potom vypíšem sumu slovom,
- účel použitia
- a teraz podpisy vyhotovil, schválil a príjemca (vyhotovil - neviem či môžem ja, kedže nerobím účtovníctvo ani na živnosť a ani cez dohodu, je to čisto kamarátska záležitosť), schválil a príjemca mi podpisuje SZČO.

Kedže účtujem v JU, tak do tabuľky s nápisom účtovací predpis ide čo?
No a po vytlačení peňažného denník, dopíšem číslo pod ktorým je doklad zaúčtovaný. Ďakujem Vám za odpoveď.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať