Zavrieť

Porady

Odvody do SP a ZP -živnostnik

Dobrý den,
mam jednu prosbu. Pani ma hlavný pracovný pomer, z ktorého odvádza odvody do SP a ZP. Ďalej ma živnosť, v ktorej ma príjem nedosahujuci vyšku cca 45 000,- za rok. Ma ešte uzatvorenu mandatnu zmluvu s poisťovnou, kde pobera isty prijem a ešte ma uzatvorenu DoVP, ktorej výška nepresahuje 4000,- Sk za mesiac. Zamestnávateľ jej ztrháva preddavkovú daň z DoVP. Bude si robiť DP, kde všetky tieto prijmy spočíta a vypočíta si daň.
1. Musí zahŕňať aj príjem z DoVP do DP, ak daň bola zrazená a odvedená
2. Budú sa všetky príjmy uvedené v DP, teda aj prijem z Mandatnej zmluvy a DovP započítavať do prijmu na účely výpočtu odvodov do SP a ZP?
Ďakujem SISAS
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Čo sa týka dane, všetky príjmy, ktoré sú spomenuté treba vysporiadať v daňovom priznaní.

    Z hlavného zamestnania a DVP treba potvrdenia, ktoré patria do § 5 ZDP, živnosť je § 6 ods.1 b) s mandátna zmluva § 6 ods.1 c)

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ja si netrúfam odpovedať, sú tu šikovnejší. A tiež neviem či mandátna zmluva v tomto prípade ide do VZ.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    sisa, všetky príjmy (teda aj z mandátnej zmluvy aj z DoVP) treba uviesť v daňovom priznaní (priznať). Príjem z DoVP spadá pod § 5 zákona o dani z príjmov, čiže tento príjem ti nevchádza do výpočtu VZ pre SP a ZP, čo sa týka mandátnej zmluvy, nemám skúsenosti do ktorého § zákona o dani z príjmov sa má zahrnúť. Pozri si témy ohľadom mandátnej, resp. príkaznej zmluvy, tam sa to možno rozoberalo

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím Vás aký je maxim. príjem za rok 2004 pre povinne odvody so SP za SZČO
    Počíta sa ako:

    9x6080=54720 + 3*6500=19500 =74220
    al. je to 12x6500=78000?

    Beba je offline (nepripojený) Beba

    Beba
    Prosím o radu, nemám skúsenosti so živnosťou. Priateľka sa ma pýtala, či musí platiť odvody zo živnosti, keď nemá a pravdepodobne nebude mať príjem v roku 2005 zo živnosti, ale nemá ju zatiaľ pozastavenú. Teraz je zamestnaná a platí odvody ako zamestnanec. Za minulý rok odvody platila v minimálnej výške a dosiahla príjem zo živnosti za rok 2004 zhruba 35000,- Sk /za časť roka/. Potom sa zamestnala. Sociálna poisťovňa je mi jasná, ale čo zdravotná? Musí platiť od januára 910,- Sk?

    Odvody do SP a ZP -živnostnik

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.