Zavrieť

Porady

Čo mi neprešlo daňovou kontrolou?

betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dovolila som si zadať takúto nezvyčajnú tému.
Snažíme sa poradiť na zadanú tému, prípadne sa z témy niečo naučiť, pochopiť ju, nájsť v zákone paragraf, kt. sa týka zadania.
Rozmýšľala som nad tým ako by sme si mohli pomôcť aj tým spôsobom, že sa poučíme nielen na svojich chybách, ale aj nachybách ostatných.
Nejeden z nás prešiel daňovou kontrolou, kt. mu vytkla zlé účtovanie, vyhodlila niečo z daňových výdavkov, DPH.....
Mohli by sme o týchto veciach písať ako sme to zaúčtovali, a prečo to bolo vyhodené, vytknuté a ako to má byť hlavne správne.

Každý spraví raz nejakú chybu, za kt. sa nemusí hambiť, a práve touto chybou niekomu pomôcť.
Možno táto téma bude o chvíľu zabudnutá, možno nápomocná
Usporiadat
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Stefan2005 Pozri príspevok
... zaraď ich.
.. tak asi dám na vás.. Vďaka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
witch Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď! Chemikálie potrebujeme, sme záhradnícka firma a jeden maloobchod, kde nakupujeme, má v ERP ako položky chemikália, náradie.. ja síce upresním, že ide o hrable či fungicíd, ale neviem, či to stačí.
Tie kancelárske majú ale aj normálne položky, ale i takýto súhrnný názov.. ide o malé sumy, tak ešte uvážim, či ich radšej nezaradím..
Treba zaradiť .
Ešte stále v maloobchodoch pretrváva neznalosť toho , že tovar má mať aj svoje pomenovanie a to konkrétne . Mňa to tiež hnevá , ale pri nákupoch ich na to upozorňujem . Už som asi prof.def.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

witch Pozri príspevok
Ahoj, máte niekto skúsenosť s bločkami z ERP typu: Položka:Kancelárske potreby 1 ks, rozrátané DPH, Položka:chemikálie 2 ks x suma, DPH rozrátané. Konatelia sem tam taký donesú, neviem, či ich môžem zaradiť, či ich daňováčky pri kontrole nevyhodia z účta.
Ďakujem Petra

Mne majitelia také bločky automaticky posúvajú s ich vlastnoručne napísanou identifikáciu, o čo konkrétne ide. Nemusím ja po obsahu málo identif. nákupov dodatočne pátrať. Šetríme si tak vzájomne čas i pamäť (najmä tu ich ).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No to sa stalo aj mne, že klient si na doklad z Marimex-u dopísal, že ide o "prístroj na skúšanie kvality príborov".
Som si povedala, no to ma podrž!
Zavolala som do Marimex-u, pretože som si matne spomínala, že predávajú bazény ai.
Tak ten "prístroj" bolo GPS pre motorové člny.
Nemusím písať, čo som urobila s dokladom ...
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Rozalka Pozri príspevok
No to sa stalo aj mne, že klient si na doklad z Marimex-u dopísal, že ide o "prístroj na skúšanie kvality príborov".
Som si povedala, no to ma podrž!
Zavolala som do Marimex-u, pretože som si matne spomínala, že predávajú bazény ai.
Tak ten "prístroj" bolo GPS pre motorové člny.
Nemusím písať, čo som urobila s dokladom ...
blesková archivácia..... smer kôš, skartačka
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Toto je krásny spôsob, ale išlo o drahšiu vec, tak som im doklad z účta vyšklbla a vrátila (kvôli prípadnej reklamácii), nech si ho dakde dobre schovajú, aby mi ho už viac neukazovali.
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

danielaz Pozri príspevok
Mne neprešlo. Dôvod som mala krádež celého počítača (nie len dát). Stalo sa to v stráženom objekte. 2 mesiace pred koncom roka. Bohužiaľ. Nedostatočný dôvod.
A žiadosť som dávala v polovici
februára.

Mne prešlo. Dôvod - zničenie dát v PC. Priložili sme potvrdenie od SW firmy. Asi to tiež záleží od daňovákov. Dostali sme odklad o dva mesiace.
0 0
samiro samiro

samiro je offline (nepripojený) samiro

Chcem sa spytat: spravca dane vykonava vo firme kontrolu z dovodu, ze firma ziada nadmerny odpocet kontrola bola zacata 8.9., podla zakona o sprave dani a poplatkov mala byt ukoncena do 6 mesiacov tj. do 8.3. nasledujuceho roka alebo má byt danovy subjekt upovedomeny o predlzeni kontroly. Ani jedno nenastalo a spravca dane pokracuje v danovej kontrole a ukoncil danovu kontrolu po roku. Ako mam postupovat?. Aky ucinok ma nedodržanie povinnosti spravcu dane?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ja som zatiaľ mala dve kontroly a obe na DPH a myslim ze dopadli obe fajn.
V prvej mi chceli vyhodit faktúry od T Comu, kde na niektorych chybalo IC DPH co som si nevsimla, kedze na niektorych to bolo, ale to sa vyriesilo tym, ze klientka si to sla vybavit dodatočne do T-Comu. Tiez mi chceli vyhodit z jedneho bločku na ktorom bol kavovar a pekaren domaca tu pekaren, ale som ich vyviedla z omylu, ze pekaren bola zauctovana mimo danove vydavky, takze v pohode. Tato kontrola pola na zakladen dodatočných DPH, kedze klientke spadol povodny program a ani firma jej nevedela archvovane udaje dat spat do programu. Tak som to prerabala a vysli tam rozdielne sumy, kedze zle učtovala leas. splatky a faktury za telefon. Ona ich dvala do DPH vtedy kedy ich platila.
Druha kontrola bola komplikovanejsia a aj preto, ze: s.r.o. sa stala platcom dph v marci a rozhodla sa dat prerobit stavebne faktury z januara, februara na marec aby si odpocitala dph, no čo som mohla, ked sef tak rozkazal, ale supisy prac neboli komplet a so starymi datumami, zmluvy sa dorabali dodatočne az ked boal kontrola a to bol bordel, som sa zapotila pri vysvetlovani kontroly a navyse boli to rekonstrukcie na majetku v najme, tak este ani kontrolorka sama nevedela či mi to uzna. nakoniec aj po mojej iniciative v hladani zakonov na zaklade toho ze prenajimatel si to do odpisov nedal a v zmluve sme mali povolene rekonstrukcie to uznali. Akurat z predch. roku mi vyhodili uplatnene DPH z klimatizacie a este niečoho, bo ze vraj to nesuvisi s techn. zhodnotenim či čo,uz presne nepamatam. Tato kontrola bola na zaklade prveho DPH a velkeho NO.
A este pikoska - moja chyba, ked som z predch. roku prepočitala kolko si mozme odpočitat dph z him, tak som zabudla ze sme presli na euro a ja tava som tu sumu v SK dala do DPH v eur, ja ze čo taky velky nadmerak vysiel hihi ale pokuta nebola, kedze sa znizil NO. Fuuu. Tak trocha som sa zapotila ale nakoniec to dopadlo dobre. Ale veru som sa natrapila kedze sef rok predtym chcel inac, teraz zase a nedokazete mu ze čo chcel pred rokom, ze odpisovat a nie do nakladov priamo to davat.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Marianna01 Pozri príspevok
Ja teda odmietam ešte aj telefonovať dodávateľovi a preverovať, čo je na tom bločku. Podnikateľ má mať aspoň toľko ekonomického povedomia, že musí vedieť, že keď kope banské tunely, nemôže mať navigácie pre jachty v nákladoch. Ak to nevie, nech sa ma opýta, ale aby ma klamal, že to je niečo iné - no budiž, ale následky si bude niesť sám. Ak sa silou mocou domáhal týchto výdavkov, nech sa nebráni prípadnej pokute...

Čo sa týka dodanenia - stalo sa mi to isté - však sme to tu dlllho rozoberali, keď sme dostali riadnu faktúru od dodávateľa, ktorý mal riadne pridelené IČDPH daňovým úradom, ale nakoľko na základe dožiadania sa náš DU dozvedel, že dotyčný dodávateľ nespolupracuje s miestnym DU, na výzvy nereaguje, nepodáva daň. priznania a neodvádza daň, boli nám táto čiastka dodanená. A to nemalá - blížilo sa to 600tis. Čiže nechceli odo mňa len overenie IČDPH, ale aj či bola dodávateľom DPH aj odvedená. Takže sme za predmetný tovar zaplatili DPH de facto 2x... holt smola...
to aby sme si kazdy jeden bloček a fakturu este overovali, to uz by sme nič ine nerobili
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tanče Pozri príspevok
podľa citácie zakona Eviny v prisp.89 je to jasne napisane. Tzn. ak mate platby hradene s variabilnym alebo specifickym symbolom obdobia za ktore sa hradi, napr.05/2002 tak trvaj na tom ze to je za toto obdobie, spravnkyna si nemoze dovolit svojvolne priradovat platby ako sa to jej lubi. ved tak predsa museli byt tie sumy rlzne rozhadzovane, a presuvane zo štvrťrokaa na - štvrťrok,pochybujem ze ste mali kazdy Q rovnaku povinnost.
Prip. si prerataj ako by vyšli penále od 1998 za túto neuhradenú platbu, ci to tak ako vyrubili nevyjde lepsie.
Toto sa stalo jednej mojej s.r.o. v ZP. Tiez mali nejake nedoplatky ešte v r. 2007 a ja teraz vsetko pekne poplatene a klient mi vola ze nevedia priradit platby a tak, jakeby ja som dačo zle urobila. Po druhej navsteve (pri prvej mi kontrolorka na ZP ani nevedela povedat čo za nedopaltok musel klient zaplatit) sme zistili ze je to rok 2007 a oni si tohto ročne platby este priradili k r. 2007 čiže zase je v tom bordel, najnovsie uz mame preplatok asi 8 eur. Ale zaujimave ze v učte neevidujeme ziadny nedoplatok, tak čakam kedy klient donesie stary rok a budem hladat, lebo ja im robim učto este len prvy rok.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Možno by bola schodná cesta, ak by sa na originál urobila nejaká šifra s perom, ktoré nevybledne, a následne fotiť.
ja si tie bločky číslujem a pod tým číslom ich aj zaúčtujem a to isté číslo dávam aj na kopiu
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

fasia Pozri príspevok
čo sa týka účtov za telefóny, každý daňový úrad má svoj vlastný postup. u nás v CA nezvyknú vôbec redukovať výdavky za telefóny naopak v BB je to vraj bežná prax. Asi závisí od kontrolórov na DU.
ja som raz videla ako danova kontrola vyhodila z faktury orange roamingove hovory. ale napr. ja som bola na dovolenke a aj tam som riesila pracovne veci - volala na slovensko. Ale radsej som to nedavala do nakladov, nechcela som drazdit. hihi ale popripade by som to dokazala vypisom hovorov. a naprl. aj keby som volala ocovi, sak mu mozem radit niečo aj ked si robi ucto sam ne? teda asi nie ale minuly rok som mu aj faktur na učto davala takze to by som obkecala ze?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

moja klientka - krajčírka ( boze chran ze jej tak niekto povie - ona je modna navrharka) mi dala bloček na zahradnu hojdaku čo chcela mať v nakladoch. a uz som mala aj plienky u stavebneho robotnika a podl. No aby človek kontroloval kazdu položku na bločku a navyse tie niektore označenia tovaru, to nik netuši čo je. Napr. velky obchod NAY ma bezne par čislic a pismen, no a vysomarte sa z toho.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Tinika Pozri príspevok
moja klientka - krajčírka ( boze chran ze jej tak niekto povie - ona je modna navrharka) mi dala bloček na zahradnu hojdaku čo chcela mať v nakladoch. a uz som mala aj plienky u stavebneho robotnika a podl. No aby človek kontroloval kazdu položku na bločku a navyse tie niektore označenia tovaru, to nik netuši čo je. Napr. velky obchod NAY ma bezne par čislic a pismen, no a vysomarte sa z toho.
ja tie číslice a písmená z NAY-kových bločkov hodím do google - google ti to určite prezradí a tak zistíš, čo SZČO nakupoval
sprvoti sa dosť čudovali, ako viem, že to bola umývačka riadu a ne vŕtačka - však bosch ako bosch
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Heni Pozri príspevok
ja tie číslice a písmená z NAY-kových bločkov hodím do google - google ti to určite prezradí a tak zistíš, čo SZČO nakupoval
sprvoti sa dosť čudovali, ako viem, že to bola umývačka riadu a ne vŕtačka - však bosch ako bosch
Pochybujem ale, že aj daňová kontrola si to bude hádzať do google. § 8 ods. 3 zákona o ERP jednoznačne hovorí o označovaní tovaru.

(3) Označenie tovaru alebo označenie služby musí
byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo
poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať
a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom
sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo
služby.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Heni Pozri príspevok
ja tie číslice a písmená z NAY-kových bločkov hodím do google - google ti to určite prezradí a tak zistíš, čo SZČO nakupoval
sprvoti sa dosť čudovali, ako viem, že to bola umývačka riadu a ne vŕtačka - však bosch ako bosch
tak to som nevedela, dobre vedieť, ale prečo by sme my mali kontrolovať čo donesie klient, ved on ruči za to čo si dava do nakladov nie? a ked si nie je isty nech sa opyta ved nemozem kazdy bloček googlit a riesit zodpovednost klienta
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Tinika Pozri príspevok
tak to som nevedela, dobre vedieť, ale prečo by sme my mali kontrolovať čo donesie klient, ved on ruči za to čo si dava do nakladov nie? a ked si nie je isty nech sa opyta ved nemozem kazdy bloček googlit a riesit zodpovednost klienta
Tinika máš úplnú pravdu ... ale z mojích skúseností pri najbližšej daňovej kontrole si to budeš musieť obhájiť sama ... pretože si to, že si to tvoj klient výslovne želal, nebude pamätať alebo v horšom prípade si to bude pamätať ale zaprie ľudovo povedané aj nos medzi očami. Takže si to predsa ešte raz zváž ... ten nápad s vyguglením je potom výborný ... aj keď abel má vo svojom príspevku tiež pravdu ...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

promont maja Pozri príspevok
Tinika máš úplnú pravdu ... ale z mojích skúseností pri najbližšej daňovej kontrole si to budeš musieť obhájiť sama ... pretože si to, že si to tvoj klient výslovne želal, nebude pamätať alebo v horšom prípade si to bude pamätať ale zaprie ľudovo povedané aj nos medzi očami. Takže si to predsa ešte raz zváž ... ten nápad s vyguglením je potom výborný ... aj keď abel má vo svojom príspevku tiež pravdu ...
googlenie dokladov si pri množstve bločkov u mňa neviem predstaviť. To by som musela polovicu pracovného času gugliť, alebo zamestnať niekoho na guglenie. Viem si predstaviť tú náplň práce v pracovnej zmluve...

Nie, odmietam to robiť. Vždy, ke´d uzatváram s klientom dohodu, mu objasním, za čo je zodpovedný on a za čo ja... takže si musí byť vedomý toho, že túto časť zodpovednosti berie na seba on. Aj keď musím zároveň podotknúť, že sa často stáva, že vyhodím nejaké bloky, nakoľko sú absolútne nepoužiteľné pre jeho účely. No ale keď tam bude nejaký kód a on bude trvať na jeho zaúčtovaní - bude vedieť, čo to obnáša, ak to bude napr. maľovaný perníkový domček do záhradky.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

promont maja Pozri príspevok
Tinika máš úplnú pravdu ... ale z mojích skúseností pri najbližšej daňovej kontrole si to budeš musieť obhájiť sama ... pretože si to, že si to tvoj klient výslovne želal, nebude pamätať alebo v horšom prípade si to bude pamätať ale zaprie ľudovo povedané aj nos medzi očami. Takže si to predsa ešte raz zváž ... ten nápad s vyguglením je potom výborný ... aj keď abel má vo svojom príspevku tiež pravdu ...
Majka, ďakujem za bodík, ale v tomto s tebou vôbec nesúhlasím. Máš v profile, že si živnostník-účtovník, takže tvoj klient nie je žiadny tvoj nadriadený, ale taký istý podnikateľ ako ty. On zodpovedá za všetky doklady, ktoré ti priniesol, a ty zodpovedáš za ich správne zaúčtovanie. Takže ak by mi krajčírka priniesla blok na hojdačku, zaradím ju podľa sumy medzi krátkodobý alebo dlhodobý majetok... Jasné, že ju na to upozorním, ale moji klienti od takýchto perličiek začali venovať odovzdaným dokladom trochu viac pozornosti, kým doma pozametajú papieriky zo zeme a doručia ich ku mne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať