Zavrieť

Porady

účtovanie preddavkov

Ahojte,

prosím, môžete mi poradiť účtovanie v P.Ú. aj pre pohľadávky, aj pre záväzky?


- dňa 2.5.07 vystavená zálohová faktúra v 100%-nej výške ceny za služby na obdobie od 10.5.2007-9.5.2008

- dňa 5.5.07 jej úhrada na účet

- dňa 7.5.07 vystavená faktúra (pre DPH zároveň aj konečná fa)


Ďakujem
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Reprografia Pozri príspevok
Ahoj Erika,
veľmi sa ospravedlňujem, že som o tebe písala v mužskom rode, ja som si ten podpis pod čiarou nevšimla. Ďakujem aj za info. V tom prvom prípade, ktorý si mi aj rozpísala v príspevku 57 sa týkal vyšlých zálohových faktúr v EUR medzi slovenskými partnermi. Ten problém opísaný v príspevku 59 bol o došlých zálohových faktúrach v EUR z Čiech. Takže každú ZF prepíšem, keď od nich obdržím doklad o prijatí platby, kurzom vystavenia dokladu. A až keď mi príde ostrá faktúra s poslednou splátkou, to všetko budem "vyrovnávať" s účtom 321 (kurzové rozdiely). Je to proste identické, len namiesto pohľadávky, pôjde o záväzok. Super.
Mám ale ešte jeden problém, ktorý som už spomínala v inom príspevku v inej téme, ale nikto sa mi nevyjadril, tak možno tu mi niekto pomôže. Týka sa to tohto modelu príkladu. My kupujeme od českej firmy stroj a zároveň jej predávame náš stroj. Oni nám postupne vystavujú zálohové fa v EUR, tak ako je to uvedené v príspevku - tých ZF bude 3 ks. No a tá jedna bude na sumu 38 000 EUr a presne my v tejto sume predávame stroj im - najprv vystavím ZF na nich. A teraz môj problém. Tieto dve ZF by sa mali započítať a ja netuším ako: O došlých a vyšlých ZF neúčtujeme, účtujeme až na základe platby, ktorá v týchto prípadoch nenastane. Čo bude pre mňa deň zdaniteľného plnenia a ako to započítam. Vedel by mi to niekto na príklade vysvetliť. Podotýkam, že ten náš stroj si vezmú v ten deň, keď oni dovezú stroj k nám. A to bude niekedy v apríli. Ale ZF budú vystavené už v marci - tak kedy započítavať. Už sa toľko opakujem, ale už som z toho ...
Vopred vďaka
Ak robíte transakciu tovar za tovar (resp.stroj za stroj) zálohové faktúry v žiadnom prípade nestačia. Musia byť aj ostré faktúry - musí to proste prechádzať cez účtovníctvo riadne. Inak zálohové sú v tomto prípade úplne zbytočné. Stačia ostré faktúry, a keďže ide o cudziu menu, treba urobiť dohodu o zápočte, a dňom podpísania poslednej strany sa zúčtuje zápočet - úhrada.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Erika, my už máme podpísanú zmluvu a v jednom bode je hovorené o tomto zápočte, takže neviem, či ešte bude nejaká dohoda o zápočte. Oni tú ZF chcú stoj, čo stoj vystaviť už teraz - niekedy na budúci týždeň. A stroj fyzicky príde a od nás odíde až v apríli. Hodnota stroja, ktorý kupujeme je 133 000 EUR. Ide totižto o to, že ja dostávam ZF nasledovne: 1. záloha 13000,- EUR, 2 záloha 68 400,- EUR, 3. záloha 38 000,- EUR (tie čo máme započítavať) a na záver ostrá faktúra na 13 300 EUR. A oni v tejto ostrej fa budú chcieť asi postupne odrátať tieto zálohy. Najlepšie by asi bolo, keby v tej poslednej ostrej figurovalo aj tých 38 000 EUR, ja vystavím ostrú na nich a započítame. No netuším, čo ďalej. Ale vďaka, že mi pomáhaš.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Orsz Pozri príspevok
Som Ti písala som tá (viď podpis Erika ). Zálohovú faktúru pri nahodení síce prepočítaš kurzom napr.vystavenia, ale ke´d to uhradíš, tak to prepíšeš kurzom dňa úhrady - a to je pre teba to smerodajné. A ten druhý problém som ti presne rozpísala - zálohovú faktúru natvrdo prepíšeš kurzom dňa úhrady, to ako si ju nahodila, bolo len pre informatívne účely.
Erika,
ešte by ma zaujímalo: Ak dostaneme zahraničnú zálohovú fa v EUR nahodím si ju do systému kurzom dňa 18.2.2008, keď ju zapisujem, ak ju uhradím, tak kurzom úhrady 20. 2. 2008 prepísem aj vystavenú zálohovú faktúru a toto bude pre mňa smerodajné. A čo s vyúčtovacím dokladom, ktorý mi oni pošlú. Tam bude zas iný dátum a to ich dátum prijatia platby 25.2.2008. Čo s týmto dátumom - ako to zaúčtovať - voči čomu sa bude účtovať rozdiel. Nie je mi to dosť jasné. Alebo si tento doklad nevšímam?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,prosím Vás,ako by ste riešili takýto prípad?Do firmy prišla zálohová faktúry za aplikáciu ISO NORMY. Zál.faktúra bola aj uhradená z bank.účtu.Zaúčtovala som 314/221.Čakala som na faktúru,avšak stále nič,tak som zatelefonovala konateľom s.r.o.,vraj faktúra nie je a ani nebude.Teda je ale v ich záujme,aby faktúru mali,inak sa im to nedostane do nákladov.Asi im to je jedno.Tak ma teraz zaujíma,čo s tým mám robiť,faktúru mi nedajú-nechám to na účte 314? Podotýkam,že to z toho účtu asi nikdy "nezmizne"
Ďakujem
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Treba ich pravdepodobne informovať o zákone o DPH
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím Vás,ako by ste riešili takýto prípad?Do firmy prišla zálohová faktúry za aplikáciu ISO NORMY. Zál.faktúra bola aj uhradená z bank.účtu.Zaúčtovala som 314/221.Čakala som na faktúru,avšak stále nič,tak som zatelefonovala konateľom s.r.o.,vraj faktúra nie je a ani nebude.Teda je ale v ich záujme,aby faktúru mali,inak sa im to nedostane do nákladov.Asi im to je jedno.Tak ma teraz zaujíma,čo s tým mám robiť,faktúru mi nedajú-nechám to na účte 314? Podotýkam,že to z toho účtu asi nikdy "nezmizne"
Ďakujem
posúvam
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Ahoj Erika, prosím Ťa o odpoveď. Riešila som zálohy a vystavené faktúry v Eure a kurz. rozdiely na základe tvojho príspevku. Stále mi však ešte nesedí účet 343, vyskakuje tam tiež kurz. rozdiel. Neviem či si si to všimla. Čo s tým? Prosím ozvi sa. Vopred ďakujem.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť, či musím vystavovať zálohovú faktúru aj na zálohu prijatú z členského štátu EÚ?(fakturujem bez DPH, teda zákon o DPH sa na to nevzťahuje), alebo môžem iba rovno vystaviť ostrú? Musím potom na tej ostrej nejako vyúčtovať tú prijatú zálohu, alebo si to len preúčtujeme na základe ID?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať