Zavrieť

Porady

pausalny vydavok za prenajom bytu

dobry den chcel by som sa opytat aky pausalny vydavok si mozem odpocitat pri danovom priznani za prenajom bytu.pracujem mimo SR (7rok) (spanielsko)a byt som kupil do sobneho vlastnictva na slovensku.ci je moznost odpocitat si aj vysku hypoteky.a ako mam vyratat zaklad dane.hladal som to na internete ale vsade pisu nieco ine.Nasiel som niekde pausalne vydavky vo vyske 25% a niekde pisali 40% tak neviem. A tiez pisali ze prvych 24900 SK sa odratava z celkoveho prijmu za prenajom.dakujem.a aka je vyska dane ked uz mam danovy zaklad.este raz dakujem.je to dost surne nakolko neviem ci mam byt prenajat ci to je vobec vyhodne.
Naposledy upravil Dav : 06.12.10 at 06:12
Usporiadat
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Vranová Pozri príspevok
Áno...môžeš to jeden rok robiť tak! Čiže jeden rok uplatňovať skutočné náklady a druhý rok dať výdavky paušalne! Ale pozor, na karte majetku eviduješ odpisy aj naďalej, lebo v paušálnych výdavkoch je všetko zahrnuté!!
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim, neporadi mi niekto?
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

e.v.a. Pozri príspevok
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
Velmi pekne Vas prosim, poradte mi. Klientka zajtra odchadza. Rada by som to vedela. DAKUJEM
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

e.v.a. Pozri príspevok
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
Jasne , že môžeš. Najbližších 5 rokov môžeš umorovať stratu v akejkoľvek výške. /aj naraz/
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Ohh, dakujem velmi pekne. Ale plati to aj ked uplatnuje pausalne vydavky?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

...bez rozdielu
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ak vlastníkmi nehnuteľnosti , ktorá sa prenajíma sú dvaja vlastníci / nie sú manželia/ a ich spoločný príjem z tohto prenájmu je 33 000 Sk . / za tri mesiace / musia podať DP za prenájom tejto nehnuteľnosti obaja vlastníci , aj keď rozdelením bude ich príjem menší ako 5- násobok ŽM t.j. 25 650Sk ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nemusia, ak teda z iného dôvodu nemusia podať DP.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Takže ak tomu dobre rozumiem , aj keď spolu dosiahli príjem z prenájmu vyšší ako 25 650 , ale vzhľadom k tomu , že sú dvaja vlastníci ich príjmy sa delia na polovicu a tá nedosahuje spomínanú výšku , tak nepodávajú daňové priznanie. Chápem to správne ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

IVEB....veď tam nemajú čo uviesť, načo by podávali.

Ak by ich niekto "oznámil", že prenajímali, tak sa vedia obhájiť, že prečo nepodávali DP.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ja viem , lenže nerada by som poradila zle , nakoľko im iná účtovníčka povedala , že musia podať DP nakoľko ich spoločný príjem bol vyšší ako tých 25650Sk. Ďakujem .
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

IVEB Pozri príspevok
Ja viem , lenže nerada by som poradila zle , nakoľko im iná účtovníčka povedala , že musia podať DP nakoľko ich spoločný príjem bol vyšší ako tých 25650Sk. Ďakujem .
Od toho prijmu môžu predsa ešte odpočítať paušálne výdavky vo výške 40% okrem sumy 25650 Sk. Takže nie je čo zdaňovať.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ďakujem Vám
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

som v podobnej situacii ako zadavatel tejto temy.
Pracoval som v r. 2008 v Irsku, skoncil pracu v 2. polroku a vratil sa na SK (takze tak to chapem ze splnam podmienku - danovy rezident Irsko), na SK som uz potom v r. 2008 nepracoval.
Jediny prijem na SK som mal prijem z prenajmu nehnutelnosti.
Uplne prva reakcia poradaka bola na zadavatela bola, ze v takom pripade sa prijmy zo zahranicia v DP neuvadzaju, uvedie sa len ten prijem z prenajmu.

ALE,
bol som na danovom, pracovnik ma upozornil ze predsa nemam vyplnene kompletne DP, vysvetlil som mu situaciu, aj tak naliehal ze v oddieli X. musim uvadzat prijmy zo zahranicia, vynatie atd......
priznam sa, z tej casti DP som jelen, ale aj by som tam nechcel nic uvadzat pokial naozaj nemusim (aby si este nieco na DP nezmysleli).... viete mi niekto potvrdit ci to musim/nemusim vyplnat ??
V pripade ze musim, viete uviest priklad ?
"Uhrn prijmov", "Dan zaplatena v zahranici..." ... tie polozky by som este chapal, ale "Vypocet % dane na ucely zapoctu ...." "Dan po vynati a zapocte"... tam zacina pre mna spanielska dedina
dik
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prvá reakcia na zadávateľa bola moja reakcia. Ak si si všimol, putero v tom čase žil a pracoval v zahraničí 7 rokov. Vytvoril si tam určite zázemie a mohol byť rezidentom Španielska. Tvoj prípad sa predsa len do značnej miery odlišuje. V r. 2008 si v zahraničí pracoval len časť roka a vrátil si sa na Slovensko. Pozorne si prečítaj tému http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html
Môj názor je, že si rezidentom SR a správca dane má pravdu, ak požaduje, aby si v DP priznal svoje celosvetové príjmy. Na zodpovedanie ďalších tvojich otázok je potrebné upresnenie. Pracoval si v Severnom Írsku alebo v Írskej republike? Príjem dosiahnutý v SÍ je vyňatý zo zdanenia na rozdiel od príjmy dosiahnutého v ÍR, z ktorého sa daň započítava.
Predsa len mi nedá, nechceš dať vypracovať DP odborníkovi?
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

pracoval v Irsku (nie v S. Irsku).
myslim si ze sa za danoveho rezidenta Irska mozem povazovat z toho titulu, ze som tam v r. 2008 zil viac ako 183 dni (schvalne som si naplanoval navrat az v juli), cely ten cas som tam pracoval (a aj 2 roky dozadu nepretrzite), proste ja mam za to ze moje "Stredisko životných záujmov" v r. 2008 bolo v Irsku. V r. 2008 som uz potom na SK nepracoval, bol tam len ten prijem z prenajmu.

v tom r. 2008 som za ten cas zarobil cca 26 000 euro, a zaplatil na daniach cca 4200 euro .... nechce sa mi verit ze by som to mal priznavat, a este nebodaj doplacat nieco na daniach na SK.
Ak k tomu este vie niekto nieco povedat, dakujem.
Inac porozmyslam nad tou moznostou vypracovat DU tym odbornikom ....
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

popisal som moju situaciu jednemu odbornikovi, zdoraznil som ze za rok 2008 som danovym rezidentom Irskej rep. (mal som tam stredisko ziv. zaujmov, bol som tam viac ako 183 dni, na SK som nepracoval vobec...). Tu je jeho odpoved. V protiklade s tym co mi povedali na danovom urade, kde mi nechceli zobrat DP bez vyplnenej sekcie prijmy zo zahranicia.

"Pokiaľ Ste daňovým rezidentom Írskej republiky t.j. zdržiavali Ste sa tam viac ako 183 dní v danom roku, máte tam trvalé bydlisko či stredisko Vašich životných záujmov, tak na Slovensku podávate daňové priznanie iba z príjmov, ktoré Vám plynú zo Slovenska, iba z prenájmu. Potom nevypĺňate riadky 79 – 86 daňového priznania. "
0 0
lenulu lenulu

lenulu je offline (nepripojený) lenulu

Dobrý deň prajem,
idem podávať daň.priznanie kvôli príjmu za prenájom bytu. Úplne prvý príspevok na začiatku je ako "šitý" na moje priznanie.
Len sa chcem spýtať, či platia všetky zákony a paragrafy a min.mzda (a čo ja viem, čo ešte) aj tento rok, tak ako v roku, kedy to tu bolo písané? Proste, či to môžem použiť v mojom daňovom priznaní (ten výpočet) alebo boli nejaké zmeny?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

lenulu Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,
idem podávať daň.priznanie kvôli príjmu za prenájom bytu. Úplne prvý príspevok na začiatku je ako "šitý" na moje priznanie.
Len sa chcem spýtať, či platia všetky zákony a paragrafy a min.mzda (a čo ja viem, čo ešte) aj tento rok, tak ako v roku, kedy to tu bolo písané? Proste, či to môžem použiť v mojom daňovom priznaní (ten výpočet) alebo boli nejaké zmeny?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
nie minimálna mzda, ale životné minimum.
za rok 2008 to je 5x5130=25650 o túto sumu si znížiš príjem z nájmu a z rozdielu si vypočítaš paušálne výdavky 40%.
0 0
lenulu lenulu

lenulu je offline (nepripojený) lenulu

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a sorry za tú "mzdu", myslela som samozrejme na to minimum!
Ešte raz: vďakaaaaaa!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať