Zavrieť

Porady

Dobropis za skorú úhradu - účtovanie?

Dobrý deň,

potrebovala by som vedieť ako zaúčtovať dobropis, ktorý nám poslal dodávateľ, za to, že včas uhrádzame jeho faktúry?

Je to určité percento z uhradenej sumy všetkých faktúr.

Bude to cez 648 alebo -501?

Ďakujem
Usporiadat
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Danielam Pozri príspevok
Nemáte nikto podobný problém?
... pozri si znenie § 25, ods. 6 Zákona o dani z pridanej hodnoty ( nájdeš ho aj v predchádzajúcich príspevkoch v tejto téme ..) ... máš tam, že môže = t. j. nemusí ... ale ak to skonto neúčtuješ ( neuviedla si účet 343 vo svojom príklade v kroku 3.) ako opravu faktúry, malo by byť písomne dohodnuté ... a či bude stačiť, ak máš uvedenú iba poznámku vo faktúre ... no, nie som právnik ... možno, že by takáto poznámočka postačovala, a možno, že by nie ... osobne by som takýto text vo faktúre nepovažovala za písomnú dohodu = o dohode hovorím, ak je dohodnutá oboma stranami a zvyčajne je dohodnutá vopred ... no opäť podotýkam, nie som právnik a môžem sa mýliť ...
Naposledy upravil promont maja : 04.09.12 at 05:43
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

promont maja Pozri príspevok
... pozri si znenie § 25, ods. 6 Zákona o dani z pridanej hodnoty ( nájdeš ho aj v predchádzajich príspevkoch v tejto téme ..) ... máš tam, že môže = t. j. nemusí ... ale ak to skonto neúčtuješ ( neuviedla si účet 343 vo svojom príklade v kroku 3.) ako opravu faktúry, malo by byť písomne dohodnuté ... a či bude stačiť, ak máš uvedenú iba poznámku vo faktúre ... no, nie som právnik ... možno, že by takáto poznámočka postačovala, a možno, že by nie ... osobne by som takýto text vo faktúre nepovažovala za písomnú dohodu = o dohode hovorím, ak je dohodnutá oboma stranami a zvyčajne je dohodnutá vopred ... no opäť podotýkam, nie som právnik a môžem sa mýliť ...
ďakujem za odpoveď, ja už som to celé prečítala ale nejako som asi z toho vedľa....v kroku 3 neuvádzam DPH preto, že sa jedná o odoslanie výrobkov do EU oslobodenie §43 ....a teda ak by sme mali písomnu dohodu o skonte za predčasnú úhradu ten dobropis nemusím vystavovať??? a potom by som mala len cez ID (krok 3) zaúčtovať jednostranný zápočet (skonto) 601/325 a 325/311? ja už som z toho celkom mimo....
Naposledy upravil Danielam : 03.09.12 at 22:09
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sú rôzne spôsoby, jeden dodávateľ nám vystavuje dbp. na skonto a my ho účtujeme 604/311
iný nevystavuje, ak si uplatníme, ihned vyrovnávam faktúru pri úhrade a dávam na 504 Dal, resp. 132 D - podľa smernice.
takže aj ty pri vystavení faktúry môžeš
a) uviesť na faktúre 5000-4900preddavok-100skonto a k úhrade nula. Lebo ty už vlastne skontio uznávaš a máš splnené podmienky, kedže uhradil vopred.
b) faktúru vystaviť tak ako uvádzaš a pri jej účtovaní len doplniť riadok 601/311 a dopíšeš na faktúru, že ide o skonto.
Tvoj zámervypracovať ID mi pripadá zbytočne komplikovaný.
0 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

Ahojte, viem, že to nieje k tejto téme, ale potrebujem pomoc. Zákazník uhradil našej firme
faktúru v pôvodnej sume, ale medzitým sa faktúra opravovala a vznikol tam rozdiel 50,80eur, čiže cena fa bola nižšia o 50,80 eur,ktoré sme im uhradili späť,nakoľko sme to brali ako platbu naviac z ich strany. Faktúrku opravenú nedostli doteraz /faktúra je z júna/ a teraz ma prosia aby som na ten rodiel spravila dobropis, lebo im to v účtovníctve vysí. Môžem to spraviť cez dobropis ale dá sa inak??? ďakujem ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
možno ste urobili chybu vy, v akom časovom slede sa faktúra opravovala?
faktúra sa správne opravuje dobropisom a nie, že povodný doklad roztrhate a vystavíte nový.
Tajže urobte dbp.
0 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

KEJKA Pozri príspevok
možno ste urobili chybu vy, v akom časovom slede sa faktúra opravovala?
faktúra sa správne opravuje dobropisom a nie, že povodný doklad roztrhate a vystavíte nový.
Tajže urobte dbp.
Faktúra sa opravovala v auguste, takže dám dátum augustový? Keď sme im platbu uhradili spať v auguste? a čo mám zadať do dobropisu, myslím do textu? Možem tam dopísať nejakú položku zo skladu,aby suma sedela?
Ďakujem
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

KEJKA Pozri príspevok
sú rôzne spôsoby, jeden dodávateľ nám vystavuje dbp. na skonto a my ho účtujeme 604/311
iný nevystavuje, ak si uplatníme, ihned vyrovnávam faktúru pri úhrade a dávam na 504 Dal, resp. 132 D - podľa smernice.
takže aj ty pri vystavení faktúry môžeš
a) uviesť na faktúre 5000-4900preddavok-100skonto a k úhrade nula. Lebo ty už vlastne skontio uznávaš a máš splnené podmienky, kedže uhradil vopred.
b) faktúru vystaviť tak ako uvádzaš a pri jej účtovaní len doplniť riadok 601/311 a dopíšeš na faktúru, že ide o skonto.
Tvoj zámervypracovať ID mi pripadá zbytočne komplikovaný.
K tejto otázke som dostala takúto odpoveď od daňového poradcu:
Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov upravuje v § 22 ods. 4 prípad, kedy je zľava z ceny tovaru alebo služby poskytnutá už v čase dodania – t. j. v čase vzniku daňovej povinnosti. V takomto prípade sa základ dane hneď zníži o sumu poskytnutej zľavy a až z takto zníženého základu je vypočítaná DPH, t. j. následne nie je dôvod na vyhotovenie ďalšieho dokladu (dobropisu).

Ak však z určitých dôvodov dôjde k zníženiu pôvodnej ceny až následne po uskutočnení dodávky, t. j. až po vzniku daňovej povinnosti, postupuje sa podľa § 25 zákona o DPH.

V tomto prípade je teda potrebné skúmať, kedy je skonto (zľava za predčasnú úhradu) poskytnuté. Ak si odberateľ uplatňuje skonto na základe predfaktúry, pričom daňová povinnosť pri intrakomunitárnej dodávke vzniká podľa § 19 ods. 8 buď dňom vyhotovenia faktúry, alebo 15. dňom nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru, potom môže nastať skutočnosť, že zľava bola poskytnutá ešte pred samotným vznikom daňovej povinnosti. V takomto prípade by malo byť skonto zahrnuté do hodnoty tovaru a spoločnosť by mala fakturovať už cenu zníženú o skonto uvedenú na faktúre, t. j. v tomto prípade by to mala byť suma 4 900 eur a nie 5 000 eur, ako je uvedená na faktúre, pretože je zrejmé, že skonto bolo uplatnené. Potom nie je dôvod na vystavenie dokladu o oprave základu dane a do súhrnného výkazu sa dostane suma znížená o zľavu.

Ak by však skonto bolo uplatnené až po vzniku daňovej povinnosti, potom dochádza k oprave základu dane podľa § 25 zákona a dodávateľ je povinný zahrnúť opravu základu dane do zdaňovacieho obdobia, kedy vystavil doklad o oprave. To znamená, že zákon počíta s tým, že doklad bude vystavený. Ak tak dodávateľ neurobí, porušuje zákon. Zákon umožňuje vylúčiť zníženie ceny zo základu dane podľa § 25 ods. 6, ale len na základe písomnej dohody medzi platiteľmi, čo nie je tento prípad, pretože poľský odberateľ nie je platiteľom na účely zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Maria129 Pozri príspevok
Ahojte, viem, že to nieje k tejto téme, ale potrebujem pomoc. Zákazník uhradil našej firme
faktúru v pôvodnej sume, ale medzitým sa faktúra opravovala a vznikol tam rozdiel 50,80eur, čiže cena fa bola nižšia o 50,80 eur,ktoré sme im uhradili späť,nakoľko sme to brali ako platbu naviac z ich strany. Faktúrku opravenú nedostli doteraz /faktúra je z júna/ a teraz ma prosia aby som na ten rodiel spravila dobropis, lebo im to v účtovníctve vysí. Môžem to spraviť cez dobropis ale dá sa inak??? ďakujem ...
V tvojom prípade nejde o skonto, ale o omyl, ktorý spôsobil, že si faktúru vystavila v nesprávnej čiastke. V tomto prípade dátum vystavenia dobropisu, ktorý je zároveň aj dátumom dodania bude rovnaký ako dátum dodania na faktúre vystavenej v nesprávnej čiastke a si povinná podať DDP k DPH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať