Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Skús www s názvom organizácie a .sk Väčšina firiem má web.stránku a tam majú aj sekciu na pracovné lekárstvo.
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

ja som si tiez vygooglila niektore firmy, zavolala k nim a oni mi mailom poslali dotaznik. Ten som vyplnila, odoslala a teraz cakam a cakam a cakam
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Týka sa to aj dohodárov (teda zamestnávateľa, ktorý zamestnáva LEN dohodárov)?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Janka6685 Pozri príspevok
Týka sa to aj dohodárov (teda zamestnávateľa, ktorý zamestnáva LEN dohodárov)?
áno týka sa to všetkých zamestnávateľov...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

K tejto téme vám napíšem jeden "tiež" názor. Dnes bol u mňa pán podnikateľ o ktorom viem, že pre neho slovo legislatíva je pojem neznámy. Vysvetľovala som mu, čo mu o čo ide a čo mu z tejto povinnosti vyplýva. Úplne ma odrovnal tvrdením, že on má len 2 dohodárov a on vlastne nie je ani zamestnávateľ, on je len akože zamestnávateľ a navyše je v prenajatých priestoroch tak nech si majiteľ nehnuteľnosti sám zaplatí doktora čo mu príde skontrolovať hajzle. Jeho sa to netýka a basta. ... ermon, takže nie všetkých
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ermon Pozri príspevok
áno týka sa to všetkých zamestnávateľov...
Ďakujem
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto mi pripadá ako "rozdávanie trafík". Postup je skoro podobný, ako keď sa nanovo reorganizovali záchranky. Povolenie dostali aj tie, ktoré absolútne nespĺňali kritéria. Ale mali niekoho "hore".
Úplne súhlasím s tým, že treba mať niekoho nezávislého na posúdenie rizík v takých podnikoch, ako sú napr. železiarne, bane, a pod. Ale účtovná kancelária
Možno by bolo dobre, keby sme si tu porovnali aj ceny, ktoré za takúto službu musíme platiť. Máme 85 zamestnancov, výrobné pracovisko a budem platiť 3.000 mesačne paušál. (Firmu hľadal a zmluvu robil niekto iný, nie ja!)
Ak sem prihodíte aj Vy info, budeme mať aspoň prehľad a budeme vedieť, na čo sa máme pripraviť a kde môžeme zmluvy pritvrdiť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je teraz online Dáša_

Eulália, čo ty, máte aspon niekolko desiatok zamestnancov.
Le my sme iba dvaja zamestnanci a každý z nás pracuje doma.
Priznávam dobrovolne, nechala som to plávať.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Eulalia Pozri príspevok
Možno by bolo dobre, keby sme si tu porovnali aj ceny, ktoré za takúto službu musíme platiť.

Myslíš tak, že ako máme tému "Pošuškajte, koľko pýtať" , zišla by sa nová téma "Pošuškajte, koľko budú pýtať" ?
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Dáša_ Pozri príspevok
Eulália, čo ty, máte aspon niekolko desiatok zamestnancov.
Le my sme iba dvaja zamestnanci a každý z nás pracuje doma.
Priznávam dobrovolne, nechala som to plávať.
Nečudujem sa Ti, keby mi mal niekto ešte doma kontrolovať pracovisko, tak ho pošlem niekam.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Paula Pozri príspevok
Myslíš tak, že ako máme tému "Pošuškajte, koľko pýtať" , zišla by sa nová téma "Pošuškajte, koľko budú pýtať" ?
Pauli, presne si to vystihla, práve to som mala na mysli. Ale táto téma je tu už rozbehnutá, preto som si myslela, že by sme si to tu mohli porovnať. Nech sme všetci trochu v obraze.

P.S. Väčší zamestnávatelia už zrejme niečo v tejto veci podnikli, ale malí to určite nechávajú na poslednú chvíľu, pretože sú poriadne naštvaní. Možno niekomu naše info pomôžu.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Kazu Pozri príspevok
K tejto téme vám napíšem jeden "tiež" názor. Dnes bol u mňa pán podnikateľ o ktorom viem, že pre neho slovo legislatíva je pojem neznámy. Vysvetľovala som mu, čo mu o čo ide a čo mu z tejto povinnosti vyplýva. Úplne ma odrovnal tvrdením, že on má len 2 dohodárov a on vlastne nie je ani zamestnávateľ, on je len akože zamestnávateľ a navyše je v prenajatých priestoroch tak nech si majiteľ nehnuteľnosti sám zaplatí doktora čo mu príde skontrolovať hajzle. Jeho sa to netýka a basta. ... ermon, takže nie všetkých
Ale ja tomu podnikateľovi celkom rozumiem. Ja som stále nepochopila význam zdravotníckej kontroly. My si platíme firmu, ktorá nám zabezpečuje aby sme dodržiavali bezpečnosť pri práci. Keďže sme trojsenná prevádzka, zamestnanci chodia každý rok na lekársku prehliadku. Občas dostávame kontrolu z hygieny a inšpektoriátu práce, ktorý skontrolujú podmienky. Čo iné budú robiť pri zdravotníckej kontrole? Mne to stále vychádza tak, že zas niekto šikovný presadil v zákone úplne zbytočnú činnosť a teraz má istý príjem.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Vo firme máme revízneho technika /robí aj školenia elektro/, požiarneho technika, technika na BOZP čo robí všetky ostatné školenia. Po celej firme sú rozvešané tabuľky s príkazmi a zákazmi ani maľovať netreba, všade je tabuľka.
Ďalej máme celý regál pokynov, plánov a prevádzkových predpisov. Pravidelne kontrola z okresu od hasičov, inšp. bezpečnosti a bola tu aj hygiena. Šľak ma ide trafiť, keď na tých 4 pracovníkov treba ešte aj pracovnú zdravotnú službu. Ale vyplýva to zo zákona tak na tom makám. Nadávam pri tom ako pražský dláždič, ale nedovolím si povedať, ako ten podnikateľ, že mňa sa to netýka. Toto je len jeden jeho názor, on tých perličiek má oveľ viac. napr. prišla mu faktúra a žiadal ju prerobiť, lebo on nie je platca DPH tak nech mu tú DPH láskavo nefaktúrujú. Chcelo to veľa vysvetľovania a doteraz sa tvári ukrivdene.
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

konečne mi prišla ponuka no a po preštudovaní celeho materiálu mi z toho vyšlo, že BOZP mám na to, aby mi v sklade nepadol regál na hlavu a PZS budem mať na to, aby som včas zistila, že mám z kukania do PC pokazene oči no a ceny - za zavedenie - vstupný audit 2400, za 1 zamestnanca ročne 600, základná lek. prehliadka 1150, pre tých, čo pracujú s PC 1670, v nasledujúcich rokoch 1000,-/hod. dohľadu celkom dobry džob, a to sme len štyria...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Čakala som na Tvoju odpoveď ,čo Ti napíšu. No vidím,že zasa sa niekomu nahralo na smeč.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

modralienka Pozri príspevok
konečne mi prišla ponuka no a po preštudovaní celeho materiálu mi z toho vyšlo, že BOZP mám na to, aby mi v sklade nepadol regál na hlavu a PZS budem mať na to, aby som včas zistila, že mám z kukania do PC pokazene oči no a ceny - za zavedenie - vstupný audit 2400, za 1 zamestnanca ročne 600, základná lek. prehliadka 1150, pre tých, čo pracujú s PC 1670, v nasledujúcich rokoch 1000,-/hod. dohľadu celkom dobry džob, a to sme len štyria...
Fúúúú, dúfam, že na vás nebudú dohliadať 24 hodín denne
... čisto len z ekonomického hľadiska: nevyšla by tá pokuta predsa len lacnejšie?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

mysimis Pozri príspevok
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......
Asi to, čo urobíš, keď ti napr. odmietne podpísať, že je oboznámený s Prevádzkovým poriadkom (HACCP) a zaväzuje sa ho doržiavať...
0 0
wierdo wierdo

wierdo je offline (nepripojený) wierdo

mysimis Pozri príspevok
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......
Presne toto som se chel opytat. My sme v s.r.o. iba dvaja zamestnanci a odmietame sa podrobit lekarskej prehliadke. Moze nejaky predpis donutit zamestnanca podrobit sa lekarskej prehliadke?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Čiže mu dám podpísať, že odmieta uvedenú lekársku prehliadku.......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať