Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Stále mi nebol jasný ten termín povinnosti, tak som požiadala o odpoveď a tu je: /možno niekomu pomôže /

Zákonná povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov vyplýva zamestnávateľom z § 21 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci od dátumu nadobudnutia jeho účinnosti, t.j. od 1.7.2006. Zákon neobsahuje žiadne prechodné obdobie. Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu nie je nová, bola uložená zamestnávateľom už v zákone č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Pracovná zdravotná služba poskytuje zamestnávateľovi odborné služby pri zabezpečovaní ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Jej hlavným cieľom je prevencia ochorení súvisiacich s prácou, v jej záujme je dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav zamestnancov. Náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby je podrobne rozpracovaná vo vyhláške MZ SR č. 458/2006 Z.z.

MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH
vedúca odboru preventívneho pracovného lekárstva
Úrad verejného zdravotníctva SR
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Muška Pozri príspevok
Stále mi nebol jasný ten termín povinnosti, tak som požiadala o odpoveď a tu je: /možno niekomu pomôže /

Zákonná povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov vyplýva zamestnávateľom z § 21 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci od dátumu nadobudnutia jeho účinnosti, t.j. od 1.7.2006. Zákon neobsahuje žiadne prechodné obdobie. Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu nie je nová, bola uložená zamestnávateľom už v zákone č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Pracovná zdravotná služba poskytuje zamestnávateľovi odborné služby pri zabezpečovaní ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Jej hlavným cieľom je prevencia ochorení súvisiacich s prácou, v jej záujme je dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav zamestnancov. Náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby je podrobne rozpracovaná vo vyhláške MZ SR č. 458/2006 Z.z.

MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH
vedúca odboru preventívneho pracovného lekárstva
Úrad verejného zdravotníctva SR
Tak to už fakt človek nevie čo skôr
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Začala niektorá firma robiť v tejto veci konkrétne kroky? Ak áno, určite by praktické rady pomohli aj iným.
0 0
jima jima

jima je offline (nepripojený) jima

Ahojte, rád by som vedel, v ktorom právnom predpise je napísané že PZS musia mať zamestnávatelia do konca roku 2007!?
Pokiaľ viem táto povinnosť vznikla so vznikom nového Zákona BOZP 124/2006 a v ňom sa nepíše o žiadnom termíne resp. nejakom prechodnom období, takže zamestnávatelia by PZS mali mať už od účinnosti tohto zákona. Prosím toho kto to sem teda napísal aby vysvetlil odkiaľ to má.
Dik
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jima,
to bola citácia - článku z novín.
Môj príspevok 62 hovorí , že povinnosť je od 1.7.2006
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

toto je pravdepodobne ten článok
http://www.bozpo.sk/public/tlacovky/bozp/07_ctk0301.htm
0 0
jima jima

jima je offline (nepripojený) jima

Muška - Dik za rýchlu odpoveď, som si neskoro všimol príspevok 63 - Katky j, ktorá to vysvetluje.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte

No tak ....fčul babo raď
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Muška Pozri príspevok
No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte

No tak ....fčul babo raď
To je paráda... Ale snáď do 1.7.2007 nám to bude jasnejšie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anka,
prečo od 1.7.2007???
Zákon platí od 1.7.2006
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Melnick Pozri príspevok
Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.
Majka nestraš, koniec júna je rzzp a ja som to ešte ani nevidela
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Muška Pozri príspevok
Anka,
prečo od 1.7.2007???
Zákon platí od 1.7.2006
Melnick Pozri príspevok
Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.
... veru, pletú. A tiež akosi neviem, čomu sa skôr venovať...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Muška Pozri príspevok
No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte

No tak ....fčul babo raď
A nemajú v tom jasno ešte ani tí, z toho "Zoznamu"...
0 0
judyt judyt

judyt je offline (nepripojený) judyt

Aj mne ostali usta otorene, lebo ani ja som o tejto blbosti nepocula a ani necitala, dobre ze Vas mam, ze mam odkial sa to dozvediet. A ako sa to zacina vybavovat vie uz niekto?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
judyt Pozri príspevok
Aj mne ostali usta otorene, lebo ani ja som o tejto blbosti nepocula a ani necitala, dobre ze Vas mam, ze mam odkial sa to dozvediet. A ako sa to zacina vybavovat vie uz niekto?
Takže postup vybavovania -môj súkromný recept:

1/ vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.



Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
katkaj Pozri príspevok
Majka nestraš, koniec júna je rzzp a ja som to ešte ani nevidela

Katka,veď preto som taká kľudná,že 31.jún neexistuje
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Melnick Pozri príspevok
Katka,veď preto som taká kľudná,že 31.jún neexistuje
Majuška mne stačí spomenúť len koniec júna, nemusí byť ani konkrétny dátum a už som
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Takže postup vybavovania -môj (Melnick) súkromný recept:

1/ vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.



Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.

Pokračovanie katkaj
4/ odložím na kôpku medzi "nesplnené a hlúpe povinnosti"
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

1/ vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.



Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.

Pokračovanie katkaj
4/ odložím na kôpku medzi "nesplnené a hlúpe povinnosti"

Pokračovanie Marína
5/ Nájdeš dobrú dušu v parlamente, ktorá podá návrh na okamžité zvolanie poslancov zo všetkých kútov Slovenska na okamžité prerokovanie(a aj schválenie) pozmeňujúcich návrhov navrhnutých svojimi voličmi - členmi Porady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať