Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ďakujem,ale aj tak v tom mám chaos. Takže živnostník-stavebný inžinier ak nikoho nezamestnáva nemusí mať žiadnu zmluvu ani z PZS ani s lekárom na to určeným? SZČO, ak zamestnáva čo i len jedného zamestnanca až do 19-tich a nespadajú do rizikových skupín,nemusí mať zmluva z PZS,ale stačí iba s lekárom na to určeným? Ten zamestnanca pošle na odborné vyšetrenia,ktoré platí tiež zamestnávateľ? Alebo tie už platí poisťovňa? Ak chce prijať nového zamestnanca,ten musí ísť k tomuto lekárovi ešte pred nástupom do zamestnania? Zamestnávateľ platí iba tohoto lekára,ktorý má na to oprávnenie?Správne som to pochopla?Odborní lekári sú tiež vybratí,alebo to je podľa obvodu? A ako často musia byť tie preventívne prehliadky? Ak nepatrí zamestnanec do žiadnej rizikovej skupiny? Som z toho riadny blázon... Prosím date mi niekto jasnú odpoveď?????

Ďakujem,ďakujem....
Naposledy upravil L-M : 17.06.08 at 20:40
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

L-M Pozri príspevok
Ďakujem,ale aj tak v tom mám chaos. Takže živnostník-stavebný inžinier ak nikoho nezamestnáva nemusí mať žiadnu zmluvu ani z PZS ani s lekárom na to určeným? SZČO, ak zamestnáva čo i len jedného zamestnanca až do 19-tich a nespadajú do rizikových skupín,nemusí mať zmluva z PZS,ale stačí iba s lekárom na to určeným? Ten zamestnanca pošle na odborné vyšetrenia,ktoré platí tiež zamestnávateľ? Alebo tie už platí poisťovňa? Ak chce prijať nového zamestnanca,ten musí ísť k tomuto lekárovi ešte pred nástupom do zamestnania? Zamestnávateľ platí iba tohoto lekára,ktorý má na to oprávnenie?Správne som to pochopla?Odborní lekári sú tiež vybratí,alebo to je podľa obvodu? A ako často musia byť tie preventívne prehliadky? Ak nepatrí zamestnanec do žiadnej rizikovej skupiny? Som z toho riadny blázon... Prosím date mi niekto jasnú odpoveď?????

Ďakujem,ďakujem....
Každé posúdenie zdravotnej spôsobilosti v súvislosti s prácou hradí zamestnávateľ. Kto nie je v rizikovej skupine, 3. a 4. kat. rizika v súvislosti s prácou nemusí mať zdravotnú spôsobilosť, ale podľa osobitných predpisov musí mať zdravotnú spôsobilosť, napr. ak pracuje v noci, alebo ako vodič, alebo ako SBS, atď.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

prosim Vas, chapem spravne ustanovenie § 21 ods. 2 z. 124/2006: Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. ....
ked rozumiem ze treba mat aj BT aj PZS ( ...bezpečnostnotechnická služba (§ 22) A pracovná zdravotná služba ...)?
mame nad 19 zamestnancov, 1.kategoria prace
bezpecnostny technik tvrdil, ze mame zrusit PZS, pretoze zdravotne prehliadky nepotrebujeme a ostane veci urobi on sam
hm? poradte prosim
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

posuvam si :-) neviete nikto? prosim
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Od mája 2008 platí zákon č. 140/2008 Z. z. , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. a zákon č. 355/2007 Z. z. Povinnosť mať PZS ostáva nezmenená. Zmena je len u tých, ktorí majú menej ako 19 zamestnancov a navyše len v 1. a 2 . kat. pracovných činností, tí nemusia mať PZS. Ďalej PZS nemusia mať SZČO , resp. živnostníci ktorí nezamestnávajú iné osoby, ak však vykonávajú činnosti v 3. alebo 4. kategórii rizika, musia sa podrobiť lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci.
Ak máte viac ako 19 zamestnancov, i keď sú v 1. kategórii pracovných činností, mať PZS ako povinnosť Vám ostáva.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dakujem krasne za cennu informaciu
uz som si myslela, ze neviem citat zakon
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás kde by som našla v ktorom zákone, ktorí zamestnanci musia mať zdravotné preukazy?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

musia ich mať všetci, čo akýmkoľvek spôsobom prichádzajú do styku s potravinami, výroba, predaj manipulácia. Ak sa nemýlim
a toto som vygúglila
Zdravotný preukaz vydá obvodný lekár na dobu určitú alebo neurčitú, ak je na dobu neurčitú, tak pre to, že vás lekár pozná a chodíte k nemu pravidelne a ak by sa vyskytla u vás infekčná choroba, je povinný vás upozorniť na to, že nemôžete pracovať s potravinami.Väčšinou dávajú dobu určitú a za rok, za dva ste tam znova a platíte zas.Cena sa pohybuje od 100,-Sk do 350,- Sk za vydanie preukazu. Kontrola z hygieny dbá na to aby bola vyznačená platnosť a doba určitá alebo neurčitá. Zdrav. preukaz vám stačí, ak ste vyučený v obore-kuchár, čašník a pod., alebo máte rekvalifikáciu,pri ktorej ste robili skúšky aj z hygieny. Inak si musíte zaplatiť 700,- Sk v kolkoch na hygiene v Ružinove v BA a objednať sa na skúšky. Nie sú ťažké, len podklady na ne si musíte vyprosiť, lebo tam so robia iba skúšky. Dostanete doklad o tom, že ste spôsobilý a tento platí 5 rokov.
a tu je zbytok
V súčasnosti platí Nariadenie vlády SR č. 337/20006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. V § 26 tohto nariadenie sa hovorí o Epidemiologicky závažnej činnosti, podľa § 26 ods. 1"Epidemiologicky závažnou činnosťou je činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Môžu ju vykonávať len osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé.".
Zdravotná spôsobilosť je definovaná v § 26 ods. 2 tohto nariadenie, pričom "zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti.".
Toto nariadenie vlády však presne nestanovuje dĺžku platnosti zdravotného preukazu, takže dĺžku platnosti zdravotného preukazu určuje samotný lekár, no vacsinou sa doba platnosti zdravotného preukazu vydava na dobu neurcitu alebo na jeden rok.
Na vysvetlenie, čo je to epidemiologicky závažná činnosť - tento pojem je definovaný v zákone NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (taktiež patrí do kompetenice Ministerstva zdravotníctva SR) v § 2 písm. k), ktorý znie: "ako epidemiologicky závažná činnosť je taká pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia" a v § 33 ods. 11 sú vymenované činnosti, kotré patria medzi epidemiologicky závažné činnosti.
Medzi epidemiologicky závažné činnosti patria činnosti:
a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach, v ktorých dochádza ku kontaktu
s ľudským telom,
c) pri výrobe kozmetických výrobkov,
d) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu požívatín.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Zamestnávateľ má dohodára, ktorý vykonáva práce doma na svojom PC. Je povinnosť mať vypracovaný plán BOZP?
0 0
ddoktor ddoktor

ddoktor je offline (nepripojený) ddoktor

Ahojte, som v nájme,mám výrobnú prevádzku, upratovanie soc. zariadení zabezpečuje nájomca. poraďte ,či som tiež povinný zabezpečiť túto kontrolu. Vďaka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať