Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

mysimis Pozri príspevok
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
hadam nikto nic ine necakal....nie je kvalitne zvladnuta ani "obycajna" zdravotna staroslivost, tak nemoze byt iba toto...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mysimis Pozri príspevok
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
Kto za takýto zákon loboval, presne vedel ako to bude fungovať. Podnikateľ bude rád, že má splnenú povinnosť zo zákona a lekár zasa takmer bezpracný príjem. Tvoj klient by tento postup mal nahlásiť kontrole. Veď svedkov má dosť a zamestnanci určite potvrdia, že lekára nevideli ani na fotke... Alebo že by to bol prípad 1:1000 ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mne to pripadá ako obyčajná papierová vojna s tým, že opäť si niekto dobre naplní vrecká......
0 0
muri muri

muri je offline (nepripojený) muri

Technik PO a BOZP
O umiestnovani hasiacich pristrojov hovori vyhlaska MV 719/2002, § 18, odst.11. Zazil som kontrolu kde koéntrolny organ vytiahol meter a sfukol ma, ze HP ja vo vyske 152 cm.
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Takže čo teraz s tým zákonom 355/2007. Pozrela som ho zbežne ale nič múdre tam nevidím povinnosť ostáva stále....
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

mysimis Pozri príspevok
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
mysimis, neviem, či je to tu možné, ale ak by sa dalo, daj vedieť, ktorá to bola firma, aby sme mohli "odporučiť" klientom. aj keď si myslím, že to takto bude fungovať u všetkých.
0 0
laura721 laura721

laura721 je offline (nepripojený) laura721

no zbohom, a kde najdem ten zoznam spolu s cenami?ved toto je ako u hotentotov, ako mozem mat hygienu na pracovisku, kd mame 3 kancelarie ako ochodna firma, tieto su v prenajme, tj wc s umyvadlom patri prenajimatelovi a dost, urcite je takychto malych firiem vela, resp. zivnostnikov, väčšia birokracia neexistuje?sa myslim,ze kazdy ma rad cistotu a poriadok na pracovisku, a urcite chory do prace nepojde, ak im ide len o toto rovnako ako rocne zuctovania, akurat nietko zabudol nahlas povedat ze je to v pripade, ak mesacne je zaklad vyssi ako 43tis sk, tak ako je to uvedene v daniach apoplatkoch, ktore publikuje SEPI
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
mysimis Pozri príspevok
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
Miška, pokiaľ budú odberatelia takýchto služieb ochotný platiť za nič nerobenie, dovtedy sa budú poskytovatelia takýchto služieb bezprácne priživovať na takýchto zákonoch. Ja by som mu faktúru vrátila, a zamestnancovi, ktorý má vo firme zodpovednosť za overenie takejto hospodárskej operácie by som pripomenula, že svojím konaním spôsobil majetkovú ujmu. Zbytočne frfleme na konanie, ktoré vlastne podporujeme. A poskytovateľ služby nie je jediný, konkurencia určite nespí.....
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Odkedy a od akoho poctu zamestnancov vznika tato povinnost?
Nasa BOZP, posuskala sefstvu, ze vraj: az od bud. roka
a povinnost vznika az od 11 zamestnancov???
Nic take som v zakonoch nenasla.
A s datumom od kedy mam dost problem!
Poradi niekto - konkretnu odpoved aj s cisl. zakona, paragraf, odstavec?
Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
shaggy Pozri príspevok
Odkedy a od akoho poctu zamestnancov vznika tato povinnost?
Nasa BOZP, posuskala sefstvu, ze vraj: az od bud. roka
a povinnost vznika az od 11 zamestnancov???
Nic take som v zakonoch nenasla.
A s datumom od kedy mam dost problem!
Poradi niekto - konkretnu odpoved aj s cisl. zakona, paragraf, odstavec?
Dakujem
Zákon je priložený v úvodnom príspevku vpravo hore .
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Bol nahradený doplnený 355/2007.
problém je v tom, ze nic také ako závislosť plnenia si povinnosti od poctu zamestnancov som sa tam nedocítala
Naposledy upravil shaggy : 04.09.07 at 05:04
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
shaggy Pozri príspevok
Bol nahradený 355/2007.
problém je v tom, ze nic také ako závislosť plnenia si povinnosti od poctu zamestnancov som sa tam nedocítala
2. Je povinnosťou každého zamestnávateľa (napr. aj takého, ktorý zamestnáva len jednu fyzickú osobu v pracovnom pomere) mať pracovnú zdravotnú službu či už cez odborného zamestnanca alebo cez zmluvne dohodnutý výkon pracovnej zdravotnej služby?
Povinnosti zamestnávateľov uvedené v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa podľa § 2 vzťahujú na zamestnávateľov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry.
Z § 21 citovaného zákona vyplýva, že zamestnávateľ je povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby alebo zmluvne dohodnúť vykonávanie pracovnej zdravotnej služby dodávateľským spôsobom. Pracovná zdravotná služba musí byť zabezpečená pre všetkých zamestnancov (dohliada najmä na pracovné prostredie a na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou).

To znamená ,že aj pre jedneho.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick Pozri príspevok
2. Je povinnosťou každého zamestnávateľa (napr. aj takého, ktorý zamestnáva len jednu fyzickú osobu v pracovnom pomere) mať pracovnú zdravotnú službu či už cez odborného zamestnanca alebo cez zmluvne dohodnutý výkon pracovnej zdravotnej služby?
Povinnosti zamestnávateľov uvedené v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa podľa § 2 vzťahujú na zamestnávateľov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry.
Z § 21 citovaného zákona vyplýva, že zamestnávateľ je povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby alebo zmluvne dohodnúť vykonávanie pracovnej zdravotnej služby dodávateľským spôsobom. Pracovná zdravotná služba musí byť zabezpečená pre všetkých zamestnancov (dohliada najmä na pracovné prostredie a na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou).

To znamená ,že aj pre jedneho.
Otazku treba smerovat na Jazykovy ustav L. Stura - ci "vsetkych zamestnancov" sa tyka aj jedneho, a ci tam v takomto priade nemala byt formulacia "kazdeho zamestnanca"

My sme v s.r.o. dvaja, ale pretoze este nie sme "vsetci" (planujeme prijat dalsich), zdravotne kontroly sme nezabezpecili. Zabezpecime, ked budeme "vsetci".
Naposledy upravil misomiso : 01.09.07 at 19:12
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
No momentálne ste všetci dvaja, o týždeň môžete byť všetci piati
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ktovie, ci budeme piati. Mozno sa na vsetko vy..., predam firmu a budem do smrti sediet na balkone a citat Novy Cas.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

misomiso Pozri príspevok
Ktovie, ci budeme piati. Mozno sa na vsetko vy..., predam firmu a budem do smrti sediet na balkone a citat Novy Cas.
misomiso, neblázni, do smrti čítať Nový Čas sa rovná samovražda už za 10 minút. Aspoň si predĺž život a vezmi do rúk Plus 7 dní = podobná "literatúra", ale aspoň si predĺžiš život o pár minút , má viac strán.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nie, budem citat Novy Cas, aby som musel co najmenej premyslat.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Celý zákon sa mi zdá postavený na hlavu. Stiahla som si zo stránky Uradu verejného zdravotníctva zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby. Čo je vlastne úlohou týchto firiem ?
Neviem ako je to s preventívnymi prehliadkami, ale našla som v zozname z nášho okresu len dve firmy OHS /predpokladám hyg.stranice/ a dve firmy zaoberajúce sa BOZP.
Snáď nemám poslať zamestnancov na vyšetrenie do najbližšieho MT ?
Písala som dotaz, ak sa mi ozvú, dám vedieť.

--------
Veronika
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Vo firme mal klient kontrolu z reg.úradu ver. zdravotníctva. Do zápisu nám zapísali nedostatky - žiadna zmluva o zdravotnej starostlivosti. Takže to musíme odstrániť . Našla som spoločnosť, ktorá má na to povolenie. Hneď mi zaslali kopu tlačív a som z toho vedľa. potrebujem zamestnancov zaradiť podľa jednotlivých profesiií a rizikových faktorov. Začala som čítať zákony, ktoré sa toho týkajú a ani neviem kde som sa dostala. Vie mi niekto v skratke vysvetliť podľa čoho mám zaradiť jednotlivé profesie? Budem veľmi vďačná. Viem , že treba vychádzať zo zákona č. 126/2006, nariadenia vlády 357/2006 , ale vôbec v tom nie som doma. prosím pomôžte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať