Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Chcem sa spýtať, kde si získala kontakt na takúto firmu?
K tým kategoriám len toľko, že majú byť 4 a firma si ich určuje sama v smernici. Čítať zákon 126/2006, 124/2006. Ja to tiež len momentálne riešim.
Pomôže nám niekto....?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Na stránke ruvz.sk sú zoznamy týchto organizácií. Veď aj ja čítam tieto zákony ale dotyčná pani mi hovorila, napr. že upratovačka je rizikový faktor 4, upratovačku ani nemám a mám skladníka, pracovníka DDD a rôzne činnosti, ktoré vôbec neviem zaradiť. Prečítala som nariadenie vlády 357/2006 tu sú vlastne kritéria , ale španielska dolina. Veď som účtovníčka a takéto niečo , no hrúza....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
karcoolka1 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, kde si získala kontakt na takúto firmu?
K tým kategoriám len toľko, že majú byť 4 a firma si ich určuje sama v smernici. Čítať zákon 126/2006, 124/2006. Ja to tiež len momentálne riešim.
Pomôže nám niekto....?
Zoznam firiem: http://www.uvzsr.sk/index.html
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
ĎAKUJEM OBOM
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zužu Pozri príspevok
Vo firme mal klient kontrolu z reg.úradu ver. zdravotníctva. Do zápisu nám zapísali nedostatky - žiadna zmluva o zdravotnej starostlivosti. Takže to musíme odstrániť . Našla som spoločnosť, ktorá má na to povolenie. Hneď mi zaslali kopu tlačív a som z toho vedľa. potrebujem zamestnancov zaradiť podľa jednotlivých profesiií a rizikových faktorov. Začala som čítať zákony, ktoré sa toho týkajú a ani neviem kde som sa dostala. Vie mi niekto v skratke vysvetliť podľa čoho mám zaradiť jednotlivé profesie? Budem veľmi vďačná. Viem , že treba vychádzať zo zákona č. 126/2006, nariadenia vlády 357/2006 , ale vôbec v tom nie som doma. prosím pomôžte.
A za co beru tie peniaze???? Ved to maju byt odbornici na zadravotne rizika vyplyvajuce z vykonu prace - tak snad by si tych pracovnikov mali zaradit sami nie??
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

misomiso Pozri príspevok
A za co beru tie peniaze???? Ved to maju byt odbornici na zadravotne rizika vyplyvajuce z vykonu prace - tak snad by si tych pracovnikov mali zaradit sami nie??
Misomiso, vidieť, že nečítaš všetky príspevky. Inak by si vedel, že peniaze berú za vystavenie faktúry http://www.porada.sk/515770-post142.html
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

to si zase niekto pekne zarobi, zaujimali by ma kriteria na tie zdravotnicke zariadenia..
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

V tom zozname oprávnených firiem vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby nie je ani jedna z Trnavy ? Alebo špatne pozerám ?
http://www.uvzsr.sk/index.html
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Manual Pozri príspevok
V tom zozname oprávnených firiem vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby nie je ani jedna z Trnavy ? Alebo špatne pozerám ?
http://www.uvzsr.sk/index.html
Podobne je na tom aj Prievidza ....
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

veronikasad Pozri príspevok
Podobne je na tom aj Prievidza ....
Tak naši aj vaši MUDr. zaspali, alebo si nechcú zarobiť...
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

veronikasad Pozri príspevok
Podobne je na tom aj Prievidza ....
Prievidzu nájdeš pod číslom 68. A pokúste sa osloviť tých vo väčších mestách, môžu mať celoslovenskú pôsobnosť. Tieto firmy zastrešujú viacerých lekárov, takže je možné, aj keď to nie je vypísané, že majú zastúpenie aj v mestách, ktoré nie sú v zozname uvedené. Prípadne sa treba pokúsiť nájsť ich web stránky.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Neviem ako sa prehryznem s týmto problémom. Najvtipnejšie na tom je, že kým neodovzdám vyplnené dotazníky so zaradením zamestnancov nedozviem sa koľko treba platiť. Až potom môžeme jednať s dotyčným lekárom. Robia s tým tajnosti. Určite to nebudú malé sumičky.
0 0
K&J K&J

K&J je offline (nepripojený) K&J

Podľa poslednej novely zákona 124/2006 (k 1.9.2007) sa tento zákon vzťahuje na všetky odvetvia výrobnej a nevýrobnje sféry. Ďalej podľa §6 ods.1 písm.q je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Náklady na jedného zamestnanca sa pohybujú od cca 140,- Sk mesačne. S výberom pracovnej zdravotnej služby Vám môžem poradiť: caso@centrum.sk.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
K&J Pozri príspevok
Podľa poslednej novely zákona 124/2006 (k 1.9.2007) sa tento zákon vzťahuje na všetky odvetvia výrobnej a nevýrobnje sféry. Ďalej podľa §6 ods.1 písm.q je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Náklady na jedného zamestnanca sa pohybujú od cca 140,- Sk mesačne. S výberom pracovnej zdravotnej služby Vám môžem poradiť: caso@centrum.sk.
Porada sa aj preto radí medzi obľúbené stránky,že je tu zvykom poradiť všetkým a nie cez súkromnú e-mailovú adresu. Ale si nová/ ý a zrejme si si neprečítal/a tému : etiketa porady .
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

hmm, no ja som uz asi pred mesiacom odoslala vyplnene dotazniky a cakaaaaaaaam, no ponuky nikde zeby zase nieco, co budeme stihat len s vyplazenym jazykom na poslednu chvilu?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
To vážne treba aj pre predavačov ????
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Áno, aj predavač, aj keď je len jeden.Ja som dostala odpoveď z jednej PZS z Bratislavy, kde priblížna cena za 1 hodinu práce je 1000 Sk,(obhliadka pracoviska), za každého zamestnanca 700 Sk, a každý zamestnanec musí absolvovať aj lekársku prehliadku u lekára PZS - cena základnej lek.prehliadky je 1150 Sk.
Naposledy upravil VladoaKatka : 25.09.07 at 07:39
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Melnick Pozri príspevok
Porada sa aj preto radí medzi obľúbené stránky,že je tu zvykom poradiť všetkým a nie cez súkromnú e-mailovú adresu. Ale si nová/ ý a zrejme si si neprečítal/a tému : etiketa porady .
Je nová a nevie to. Ja som zareagovala na tú e-mailovú adresu a táto dobrá duša mi poslala vyplniť niekoľko strán papierov. Radšej som už nič nechcela. Mám dojem, že by som sa stala poplatným klientom uvedenej asi firmy a nie uspokojeným dopytovateľom na Porade.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím vás, ja som si stisla tú stránku www.uvzsr.sk/index.html, a našla som si tam Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby. Tam sa mám prihlásiť alebo čo, alebo kde - priamo na hygienu v našom okrese? Ja neviem čo mám robiť?
Poradťe mi ako ste postupovali.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na uvedenej stránke máš biele okienko v ktorom sa pohybujú rôzne príspevky a tam je aj zoznam firiem oprávnených vykonávať pracovnú lekársku službu. Vyber si podľa svojho bydliska tú, ktorá Ti je najbližšia, spoj sa s nimi a požiadaj ich o uvedenú službu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať