Zavrieť

Porady

Daň z predaja bytu - keď nie je v OV

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Plánujem predaj bytu (prevod alebo ako to správne nazvať),ale nemám ho v osobnom vlastníctve. V byte mám trvalé bydlisko od r.1985. Je vhodnejšie pri odpredaji mať odkúpený byt? V akej výške by sa platili dane? V prípade, že by som zrealizoval odkúpenie môžem ho v akom časovom horizonte predať? Skúšal som vyhladávať podobnú tému, ale sa mi nepodarilo nájsť rovnaký príklad. V zákonoch sa nevyznám a po prečítaní daného paragrafu nie som o nič múdrejší. Ja nemám nijaké ani len základné vedomosti čo sa týka predaja tak prosím Vás ako postupovať a na čo si dať pozor? Súrne by som potreboval poradiť hlavne z dôvodu, že v prípade nutnosti odkúpenia bytu by som rád začal hneď pondelkom vybavovať potrebné záležitosti. Je vhodnejší predaj osobný, alebo cez realitku? ĎAKUJEM vopred všetkým za odpovede. Vlado
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Odpoveď máš v príspevku č. 10.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
heja3 Pozri príspevok
Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?
oslobodenie rieši par. 9 ods 1 pism i) - to nesplnate...nejde o príjem oslobodený od dane...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heja3 Pozri príspevok
Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?
http://www.porada.sk/465127-post10.html
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

§8 Zákona o dani z príjmov:

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.


(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


Základom dane je rozdiel medzi príjmom z prevodu a výdavkom podľa bodu 7.


Je možné využiť oslobodenie podľa § 9 ods.1 :
Od dane je oslobodený príjem:
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Ďakujem Johanka, toto som čítala, ale neviem, čo je v tomto prípade výdavok - kde si zistím vklad alebo obstarávaciu cenu podielu? Na bytovom družstve - aký bol k dňu prevodu?
0 0
Anna4567 Anna4567

Anna4567 je offline (nepripojený) Anna4567

sukromna osoba
Dobry den. Je to uz nejaky rok, co sa to tu riesilo, snad sa este najde niekto, kto mi odpovie na moju podotazku.

Jedna sa viac-menej o podobnu situaciu ako popisal zakladatel otazky.

Predala som druzstevny byt, v ktorom mam trvale bydlisko 15 rokov. Avsak najomna zmluva so mnou bola spisana len par mesiacov dozadu, predtym bola najomna zmluva spisana na mamu. V byte som bola vedena ako spolubyvajuca.

Je aj v tomto pripade predaj oslobodeny od platenia dane z prijmu?
0 0
Anna4567 Anna4567

Anna4567 je offline (nepripojený) Anna4567

sukromna osoba
teda, aby som poopravila terminologiu.... nepredala som druzstevny byt, ale clenske podielove prava.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať