Zavrieť

Porady

Nový platca DPH

ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
SZČO sa stal mesačný platca DPH k 1.5.2007. Dňa 23.4.2007 vystavil DL a dodal tovar do EU. Dňa 2.5.2007 vystaví FA. Vstupuje alebo nevstupuje táto FA do DP DPH r. 07 a zároveň do súhrnného výkazu? Podľa môjho názoru nie, nakoľko v čase dodania nebol platca DPH, alebo mi niečo ušlo? Dík za odpovede.
Usporiadat
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ešte raz vďaka za vaše usmernenia.
Nikdy som nerobila spiatočné dodanenie.
Preto sa vás chcem ešte spýtať:
1. môže ale musí živnostník dodaniť obdobie, počas ktorého už mal byť platiteľom DPH a nebol, lebo nepodal žiadosť o registráciu????
2. záleží to od DU ako sa k problému vyjadrí???
3.akú sumu uvediem na registrácií do kolonky, kde sa uvádza príjem,ktorý presiahol tú sumu 1.5 mil. za 12 po sebe idúcich mesiacov / ten z februára, teda tú, kedy príjem prvýkrát dosiahol alebo presiahol zákonnú hranicu?/Vďaka za info.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kristín Pozri príspevok
Ešte raz vďaka za vaše usmernenia.
Nikdy som nerobila spiatočné dodanenie.
Preto sa vás chcem ešte spýtať:
1. môže ale musí živnostník dodaniť obdobie, počas ktorého už mal byť platiteľom DPH a nebol, lebo nepodal žiadosť o registráciu????
Podľa mňa musí živnostník počkať na vyjadrenie DU... V prípade môjho klienta pracovníčka DU povedala, že majú usmernenie, podľa ktorého sa zatiaľ nič nedodaňuje...
2. záleží to od DU ako sa k problému vyjadrí???
Áno.
3.akú sumu uvediem na registrácií do kolonky, kde sa uvádza príjem,ktorý presiahol tú sumu 1.5 mil. za 12 po sebe idúcich mesiacov / ten z februára, teda tú, kedy príjem prvýkrát dosiahol alebo presiahol zákonnú hranicu?/
Áno, ja by som uviedla tú z februára.
Vďaka za info.
Odpovede sú v texte...
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Srdečná vďaka, ak budem potrebovať ozvem sa, niet nad rady niekoho, kto má v tom viac praxe ako momentálne ja.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ahoj šikovní poraďáci,
môžem vás poprosiť o informáciu a radu? Môžem registráciu na DPH pre živnostníka mať stiahnutú z internetu zo stránky daňového riaditeľstva, www.drsr.sk?
Berie daňový úrad takého tlačivo?
A ešte poprosím o tú radu, môžete mi niekto poslať vzor vyplneného takého registračného listu na DPH aby som si to mohla takpovediac "odobriť" či to mám správne,
Veľká vďaka vopred za zodpovedanie mojich "otáznikov"
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Tlačivko si môžeš stiahnuť aj z internetu,vyplníš podľa predlohy,nie je to nič náročné,ak nebudeš vedieť spýtaj sa.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Sú k tlačivu na registráciu DPH potrebné dodať aj iné doklady?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

u nás kópiu ŽL+ kópiu zmluvy o podnikateľskom účte
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Ahojte. Potreboval by som radu ohľadom novej registrácie DPH. Firma s.r.o. nie je platcom DPH, ale čoskoro prekročí obrat 1.500.000,= Sk. Spočítam všetky faktúry, ktoré som vystavil na posledných 12 kalendárnych mesiacov. Jedna známa mi však povedala, že od tejto sumy odpočítam DPH a až to bude obrat pre účely zákona o DPH. Podľa nej by sa mala firma zaregistrovať vlastne až keď prekročí hranicu 1.500.000 x 1,19 t.j. 1.785.000,= Sk. Je niečo na tom pravdy. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jojko19 Pozri príspevok
Ahojte. Potreboval by som radu ohľadom novej registrácie DPH. Firma s.r.o. nie je platcom DPH, ale čoskoro prekročí obrat 1.500.000,= Sk. Spočítam všetky faktúry, ktoré som vystavil na posledných 12 kalendárnych mesiacov. Jedna známa mi však povedala, že od tejto sumy odpočítam DPH a až to bude obrat pre účely zákona o DPH. Podľa nej by sa mala firma zaregistrovať vlastne až keď prekročí hranicu 1.500.000 x 1,19 t.j. 1.785.000,= Sk. Je niečo na tom pravdy. Ďakujem.
Je to informácia JPP (jedna pani povedala). Prečo by si odrátaval DPH, ak nie si platiteľom? Musiš rátať celkový obrat za posledných 12 kalendárnych mesiacov.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Mne sa to tiež nezdalo. V zákone sa nič také nespomína. Len som sa chcel uistiť. Ďakujem.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Poprosím o radu, alebo skúsenosti...
Prvýkrát idem robiť účtovníctvo živnostníkovi, ktorý sa stal 20.12.2007 platiteľom DPH, zatiaľ som to takto ešte nerobila, preto sa chcem poradiť prípadne poučiť na vašich skúsenostiach, ako správne spracovať doklady v prípade, že sa neplatiteľ DHP, stal počas účtovného obdobia platiteľom. Viete ma vystríhať možných chýb a omylov? Je to živnostník, ktorý organizuje školenia, nemá žiadny sklad, a nenakupuje ani nepredáva tovar ani iné výrobky.Zatiaľ vďaka za každú informáciu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kristín Pozri príspevok
Poprosím o radu, alebo skúsenosti...
Prvýkrát idem robiť účtovníctvo živnostníkovi, ktorý sa stal 20.12.2007 platiteľom DPH, zatiaľ som to takto ešte nerobila, preto sa chcem poradiť prípadne poučiť na vašich skúsenostiach, ako správne spracovať doklady v prípade, že sa neplatiteľ DHP, stal počas účtovného obdobia platiteľom. Viete ma vystríhať možných chýb a omylov? Je to živnostník, ktorý organizuje školenia, nemá žiadny sklad, a nenakupuje ani nepredáva tovar ani iné výrobky.Zatiaľ vďaka za každú informáciu.
Aby sa napríklad nestalo z rutiny to, že nákupy kde je možnosť uplatniť si DPH na vstupe zaúčtovala samotnú dph ako VOZD.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ak má nejaký dlhodobý hmotný majetok v evidencii, ktorý má zostatkovú cenu, tak si z tej zostatkovej ceny si môže uplatniť DPH podľa § 55 zákona o DPH.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Mám otázku, je možné, že živnostník platiteľ DPH na Slovensku, ktorý obchoduje s firmou v Čechách, ktorá je platiteľom DPH vo svojej krajine si vzájomne vystavia faktúru tak, že si slovenský živnostník vyfakturuje sumu bez DPH/akoby vlastne nebol platca / a český živnostník si tiež vyfakturuje sumu bez DPH /teda nebude si nárokovať na vrátenie/. Teda, aby som to zhrnula, vzájomne si vystavia faktúry bez DPH, vraj to nejako takto funguje vrámci EU, jeden ju vlastne neodvedie, druhý si nenárokuje na vrátenie. Je to možné, prípadne ako to funguje v praxi. Vďaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kristín Pozri príspevok
Mám otázku, je možné, že živnostník platiteľ DPH na Slovensku, ktorý obchoduje s firmou v Čechách, ktorá je platiteľom DPH vo svojej krajine si vzájomne vystavia faktúru tak, že si slovenský živnostník vyfakturuje sumu bez DPH/akoby vlastne nebol platca / a český živnostník si tiež vyfakturuje sumu bez DPH /teda nebude si nárokovať na vrátenie/. Teda, aby som to zhrnula, vzájomne si vystavia faktúry bez DPH, vraj to nejako takto funguje vrámci EU, jeden ju vlastne neodvedie, druhý si nenárokuje na vrátenie. Je to možné, prípadne ako to funguje v praxi. Vďaka
Ak to tak u niekoho funguje, tak to bude v konečnom dôsledku klasifikované ako porušenie daňového práva

Faktúru vystavia bez DPH alebo s DPH vzhľadom tomu kedy a kde a komu vznikla daňová povinnosť - vzájomne si samozrejme oni DPH započítavať nemôžu takým spôsobom , že ju v rozpore so zákonom o DPH neuvedú...

V rámci EÚ funguje tzv. samozdanenie....
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Podľa mňa to funguje takto: vykonávateľ služby, slovesnký živnostník, vystaví faktúru bez DPH s IČO-m českého odberateľa, ktorý si potom na DP uvedie akokeby faktúru vystavil aj prijal a teda sa "očistí" od tej DPH-čky.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kristín Pozri príspevok
Podľa mňa to funguje takto: vykonávateľ služby, slovesnký živnostník, vystaví faktúru bez DPH s IČO-m českého odberateľa, ktorý si potom na DP uvedie akokeby faktúru vystavil aj prijal a teda sa "očistí" od tej DPH-čky.
Áno v prípade, že slovenský živnostník vykonal službu na území ČR český platiteľ vykoná mnou spomínané samozdanenie. Nedá sa Ti odpovedať konkrétne, lebo zas napríklad v prípade konania služby v SR bude DPH odvádzať a odpočítavať slovenský podnikateľ-takže nemôžeme to tu popísať ako všeobecné pravidlo, ale vždy vychádzame z toho kde vznika daňová povinnosť. v zmysle zákona o DPH.
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ide o to, že spomínaný živnostní má zmluvu s českou firmou, ktorá mu platí akýsi "paušál" mesačne či už vykonáva prednáškovú činnosť alebo nie v danom mesiaci. Môj živnostník sa obáva DÚ, že či nebude problém, ak nebude mať z titulu svojej činnosti a vykonávania práce v inej krajine, daň na vstupe iba na výstupe.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kristín Pozri príspevok
Ide o to, že spomínaný živnostní má zmluvu s českou firmou, ktorá mu platí akýsi "paušál" mesačne či už vykonáva prednáškovú činnosť alebo nie v danom mesiaci. Môj živnostník sa obáva DÚ, že či nebude problém, ak nebude mať z titulu svojej činnosti a vykonávania práce v inej krajine, daň na vstupe iba na výstupe.
Ak vykonáva prednáškovú činnosť v inej krajine, t.j. v Čechách, nebude mať na svojej faktúre žiadnu DPH, lebo DPH bude odpočítaná aj odvedená v Čechách jeho partnerom....
Podotýkam, že Tvoje otázky sú dosť nepresne formulované a taká môže byť aj odpoveď - nakoľko "nejaký paušál" môže byť všeličo len nie služba. Ja vychádzam vo svojej odpovedi z toho , že školí v Čechách, teda služba je poskytnutá v ČR a tam aj podlieha DPH, nakoľko sú obaja platiteľmi DPH...
0 0
kristín kristín

kristín je offline (nepripojený) kristín

Ďakujem za odpovede, ja som to nazvala "nejakým paušálom" obrazne preto, lebo je to paušálny poplatok za školenia pre českú firmu, ktorá mu platí za túto službu a neplatí mu iba bezprostredne po uskutočnení prednášky či školenia, ale stále, či školí, alebo nie, má týmto spôsobom upravenú zmluvu. On teda ten mnou nazvaný "paušál" dostáva aj vtedy, keď kvázy, akoby nič neurobil.Živnostníka znepokojovalo teda to, že či nebude napadnuteľné zo strany slovenského DU to, prečo nemá DPH na vstupe a prečo ju má na výstupe. Ale myslím si, že je to pre túto činnosť prirodzené, veď ak pracujem pre cudziu firmu a moje dodanie služby je v zahraničí, tak nemôže mať DPH u nás, ak služba podlieha DPH v Čechách...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať