Zavrieť

Porady

Povinnosť registrácie SVB na DÚ

Je povinnosťou SVB registrovať sa na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO, aj keď SVB nemá žiadne príjmy /nič sa neprenajíma, nepredáva, vlastníci platia len do fondov/? V zákone o správe daní a poplatkov sa píše:
"§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov


(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.
(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní."
K ods. 1: Keď SVB neprenajíma nebytové priestory ani pozemok, nič nepredáva, platia sa len fondy, je to podnikanie alebo iná zárobková činnosť?
K ods. 2:
- platby do fondov sú príjmami podliehajúcimi dani z príjmov PO a následne sú od dane oslobodené,
- alebo sú platby do fondov príjmy nepodliehajúce dani z príjmov PO?
Vlastníci bytov sa na založení SVB dohodli k 1.1.2007. IČO im bolo pridelené 19.1.2007 a tiež 19.1.2007 sa registrovali ako SVB na krajskom úrade. Ak sa SVB malo registrovať, od ktorého dátumu sa ráta lehota 30 dní? Aké sú sankcie za nesplnenie si registračnej povinnosti?
Ďakujem.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Daniela, nehádam sa. Niektoré daňové úrady sú našťastie:
- buď benevolentnejšie,
- buď pochopili nezmysel tohto ustanovenia a zbytočne nebuzerujú,
- vôbec nevedia o čo ide.
Takže pokiaľ vášmu DÚ stačia čestné prehlásenia a máte to aj písomne potvrdené (pre vaše krytie) tak je to v poriadku. Ako však vravím, nedá sa na to celkom spoliehať, pretože zákon je jasný (jasne kľukatý :-)).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Peton, ďakujem za prvú rozumnú odpoveď. Stále mi však nie je jasné to, či sa SVB musí aj registrovať na DÚ. Alebo podáme daňové priznanie bez toho, aby sme boli registrovaný na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO?

PS: Vedieme jednoduché účtovníctvo, daňové podáme na tlačive pre PO a výkazy, poznámky aké?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ďakujem, lichôtka potešila. :-).
K registrácii viď tému SVB - daňové priznanie str. 8 príspevok od BRK č. 71 a čítaj aj nasledovné príspevky - verím, že pomôžu.
Výkazy nejdem prikladať, tie nájdeš tiež v tej téme na str. 7 príspevok 68 alebo v téme Vyplnanie daňových tlačív od ebenkovej.
Keďže účtuješ v JÚ, poznámky nerobíš. To platí len pre PÚ, žiaľ.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Takže daňové PO som spravila a voči nemu nemali na DÚ žiadne námietky. SVB vedie jednoduché účtovníctvo, takže ako prílohu som dala Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch pre jednoduché účtovníctvo. Tieto však na DÚ odmietli prevziať a namiesto toho dali vyplniť"Výkaz o majetku a záväzkoch NO Úč 2- 01" a "Výkaz o príjmoch a výdavkoch NO Úč 1- 01". Predpokladám, že NO sú neziskové organizácie, ale myslím si, že SVB je skôr podnikateľský subjekt. Aké dávate výkazy? Ďakujem.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dávajú sa NO

Našťastie aj ja to už mám za sebou.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Llívia, tak ako uviedol správne Orim podávajú sa výkazy NO. Asi si si neprečítala predchádzajúci môj príspevok, nič to. Teraz už aspoň vieš, že SVB nie je podnikateľský subjekt. :-)

Orim Ty si proste jednicka. :-)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Peton, tvoj predchádzajúci príspevok som čítala.
Do výkazu o príjmoch a výdavkoch sa teda do tabuľky "Príjmy" na r. 14 - Ostatné (stĺpec Nezdaňovaná činnosť) zapíše suma prijatých platieb od vlastníkov bytov a prijaté úroky na účte do r. 14 stĺpec "Zdaňovaná činnosť" a do tabuľky "Výdavky" sa zapisuje tiež len do stĺpca "Nezdaňovaná činnosť" (služby, mzdy, platby do poistných fondov, ostatné)? Díky.

Príklad:
Prijaté platby do fondov boli 200.000 Sk. Prijaté úroky na účte boli 100 Sk. Výdavky SVB (poštovné, mzdy, odvody, drobné opravy na dome...) boli
20.000 Sk. Zrážkov daň z úrokov bola 19 Sk. Daňové priznanie PO sa vyplní:

II. časť:
r. 100 180.100
r. 130 20.000
r. 200 20.000
r. 230 200.000
r. 300 200.000
r. 310 100
r. 400 100
r. 500 100
r. 510 19
r. 600 19
r. 700 19
r. 800 19
r. 830 19
r. 840 19
r. 850 0
r. 901 -19




Tabuľka F:
r. 1 200.100
r. 2 20.000

Tabuľka A:
r. 13 20.000
r. 15 20.000

Je to takto dobre? Ďakujem.
Naposledy upravil Llívia : 26.03.08 at 15:27
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať