Zavrieť

Porady

Predaj auta

Ahojte poradaci, poradte prosim. Ak predam ako občan automobil za 200000,- a kúpil som ho za 150000,- ten rozdiel je zdaniteľný príjem??? Nie je celý príjem z predaja oslobodený od dane??? dakujem za vaše odpovede
Usporiadat
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Pri predaji osobných dopravných prostriedkov s limitovanou vstupnou cenou, ak k predaju dôjde po 31. decembri 2003, sa do daňových výdavkov zahrnie zostatková cena vypočítaná z obstarávacej ceny určenej a evidovanej v účtovníctve - neznižovanej o uplatnený limit. Zároveň do príjmov sa zahrnie dosiahnutá suma príjmov z predaja. (Podľa bodu 22 usmernenia Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004).
Myslím si, že v tomto prípade nie je možné prepočítavať zostatkovú cenu pretože MV je už plne odpísané, takže celý príjem bude vstupovať do základu dane.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monikov tu ide o prípad, že bol limit. A 300 tis. Sk, keďže bol limit, bol nedaňový výdavok. Takže tu máme problém v koeficiente, pretože vzhľadom k limitu si uplatnili do daňových výdavkov len 62,5% a otázne je, či by mali zdaniť z 266 tis. Sk len 62.5%.
Je tu auto, kt. malo hodnotu 800 000, Sk limit bol 500 tis.... Takže tu trošku tápeme...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To je sranda, lebo ak dobre chápem zadanie, tak sa bavíme o FO, ktorá vyradila takýto automobil z obchodného majetku a zdaňuje príjem z jeho predaja podľa § 8. V §8 sa hovorí ako o výdavku o ZC podľa § 25 ods.3, teda ZC ako rozdiel medzi vstupnou cenou majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov ....
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
betka Pozri príspevok
Monikov tu ide o prípad, že bol limit. A 300 tis. Sk, keďže bol limit, bol nedaňový výdavok. Takže tu máme problém v koeficiente, pretože vzhľadom k limitu si uplatnili do daňových výdavkov len 62,5% a otázne je, či by mali zdaniť z 266 tis. Sk len 62.5%.
Je tu auto, kt. malo hodnotu 800 000, Sk limit bol 500 tis.... Takže tu trošku tápeme...
Prosím vysvetliť, v čom tápem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Betka nemyslela Teba, hľadali sme zmysel , či použiteľnosť ustanovenia § 17 ods.3 písm.g/ Zákona o dani z príjmov na tento prípad .
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Ja som si myslela, že áno . Ale aj keby aj, nič by sa nestalo. Ja nie som urážlivá, ( ani vševed), rada sa poučím aj si rada zadiskutujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

aj Vám tie limity a následné výpočty pili krv ako mne???
0 0
moni moni

moni je offline (nepripojený) moni

Monikov Pozri príspevok
Pri predaji osobných dopravných prostriedkov s limitovanou vstupnou cenou, ak k predaju dôjde po 31. decembri 2003, sa do daňových výdavkov zahrnie zostatková cena vypočítaná z obstarávacej ceny určenej a evidovanej v účtovníctve - neznižovanej o uplatnený limit. Zároveň do príjmov sa zahrnie dosiahnutá suma príjmov z predaja. (Podľa bodu 22 usmernenia Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004).
Myslím si, že v tomto prípade nie je možné prepočítavať zostatkovú cenu pretože MV je už plne odpísané, takže celý príjem bude vstupovať do základu dane.
Tiež si myslím, že keby mohol byť príjem na zdanenie vypočítaný koeficientom, bolo by to tam jasne napísané tak, ako je to napísané v tejto vete: ak k predaju dôjde po 31. decembri 2003, sa do daňových výdavkov zahrnie zostatková cena vypočítaná z obstarávacej ceny určenej a evidovanej v účtovníctve - neznižovanej o uplatnený limit.
Takže z toho mi vyplýva, že Monikov má pravdu a zdaniť sa musí celý príjem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monikov Pozri príspevok
Prosím vysvetliť, v čom tápem.
Monika, prepáč nebolo to myslené na Teba. Rozmýlali sme nad celým problémom teoreticky.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka Pozri príspevok
Betka nemyslela Teba, hľadali sme zmysel , či použiteľnosť ustanovenia § 17 ods.3 písm.g/ Zákona o dani z príjmov na tento prípad .
Možno trocha odbočíme, ale nevie niekto na čo sa dá použiť § 17 ods.3 písm.g/ ?
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Ani ma nenapadlo hnevať sa .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčatá, mne ani par. 8 nejako nedá. Aký výdavok si môže uplatniť.

8/2- Do ZD sa zahrňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Možno mi už šibe, alebo mi to nepáli.

Nemôžem sem daˇť ten nedaňový výdavok, nad limit, kt. som si nemohla v minulosti uplatniť do daňových nákladov vo forme odpisov.
Ani mne sa to nezdá nejako fér zdaniť celý príjem... Ja už neviem som domotkaná.
Čo na to poviete, žienky??
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ermon Pozri príspevok
V zmysle ZoDP § 8 Ostatné príjmy:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,


a príjmy podľa odseku 1 písm b) až e) sú:
§ 8
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

....
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov, na účely tohto zákona sa považuje za prevod cenného papiera aj vrátenie (vyplatenie) podielového listu,
....



Takže pokiaľ podnikateľ ukončil činnosť, uvedie si v DP príjem z predaja takéhoto majetku medzi ostatné príjmy podľa horeuvedeného ustanovenia.
odpoveď červeným ....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Johanka Pozri príspevok
Možno trocha odbočíme, ale nevie niekto na čo sa dá použiť § 17 ods.3 písm.g/ ?
Možno by som sem zaradila zaradila auto, kt mám zaradené v OM, do daňových výdavkov si však nemôžem dať celý odpis, ak auto používam na súkromné 50% a firemné účely 50%.
Ak to auto predám, do príjmov si dám iba 50% z príjmov z predaja, čiže ide o príjem prislúchajúci k výdavku, kt. nebol uznaný za daňový výdavok.(súkromné účely)
Takže nedaňový výdavok, nedaňový príjem.

(preto ma sem tak ťahal tento príklad, musím to niekde vyhrabať..)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Johanka Pozri príspevok
Možno trocha odbočíme, ale nevie niekto na čo sa dá použiť § 17 ods.3 písm.g/ ?
dobrá otázka.... budem rozmýšľať ....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

PAr.17/3/g-
Daňovník bol povinný účtovať o výdavku ako napr.:tvorba a zúčtovanie rezerv a OP, tvorba, kt. nie je uznaná za daŇOVý VýDAVOK.
DAňovníci, kt. nie sú UJ-priraďovanie dotácie postupne k uplatnenému výdavku, na kt. bola poskytnutá.
Využíva sa i prípade poskytnutia úľav, oslobodení od dane, účtovaných vo výnosoch, na druhej strane však sumy platených daní by neboli v súlade s ustanoveniami zákona uznané za daňové výdavky (v minulosti daň z dedičstva, darovania...)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčatá, spadlo mi ako zázrakom z neba, minule diskutovaná téma, kde sme sa nevedeli dohrabať k literatúram...(DUPP/10/2007)

Predaj limitovaných automobilov:
Usmernenie MF SR 2634/2004-72

Pri predaja automobilov s limitovaným nájomnným sa do ZD z príjmov zahrnie predajná cena a do daňových výdavkov sa zahrnie suma nájomného uplatneného do 3+.12.2003

Pri predaji osobných dopravných prostriedkov s limitovanou VC, ak k predaju dôjde po 3+.12.2003 sa do dańových výdavkov zahrnie ZC vypočítaná z OC určenej a evidovanej v účtovníctve - neznižovanej o uplatnený limit. Zároveň sa do príjmov zahrnie dosiahnutá suma príjmov z predaja.

Pr.
V roku 200ý daňovník predal OA za 400 tis. Sk, kt. obstaral v roku 2003 v cene 950 tis. Sk. Uplatnoval rovnomerné odpisy.

...........Výpočet odpisov....Odpis s limitu......Odpis s OC.......Daňová ZC
2003 ...(800000x14,2/100) 113 000..................................836 400
2004....950/4...........................................237 500.......... 598 400
2005.... 950/4..........................................237 500........... 361 400
2006......95O/4.........................................237 500............123 900
2007
Spolu:.............................113 600 712 500............123 900

1.Ak by sa OA predal v roku 2006. Uznaným daňovým výdavkom je ZC 123 900, Sk. Rozdiel medzi OC 950 000, Sk a odpismi, kt. sú v daňových výdavkoch=826 100, Sk.
Za danovo uznaný výdavok zo skutočnej OC by sa počítal odpis v r. 2004-2006, v roku 2003 mohol daňovník uplatniť do danových výdavkov odpis len z limitu 800 000, Sk

2. Predaj v roku 2007. Daňovník nemá právo uplatniť žiadny odpis z tohto automobilu (prichádzal by do úvahy odpis do výšky VC, t.j. 102 600, Sk z dôvodu predlženia doby odpsovania, kt. súvisí so zmenou v uplatňovaní v rovnom metode odpisovania v roku 2004), pretože ho nemá v majetku k 31.12.07, ale celá ZC vrátane odpisov, kt. nemohol uplatniť v roku 2003 za platnosti limitu na odpisovanie, je uznaným dańovým výdavkom

Súčasťou príjmov je príjem z predaja OA v sume 400 tis.Sk
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ďakujem Ti Betka, že si na mňa myslela. Ja sa naozaj ešte týmto zaoberám.

Teraz mám takýto prípad:

Auto kúpené na lízing v roku 2001, spolu do roku 2004 odpísané 687 814,80 Sk plus uplatnená celá DPH.
Obstarávacia cena auta bola bez DPH 1 269 249 Sk, DPH bolo postupne uplatňované, tam sa myslím na DPH limit nevzťahoval.
Predané v roku 2006 za 478 000 bez DPH. DPH bola odvedená v roku 2006 vo výške 90 820 Sk.
Keďže z celkovej obstarávacej ceny nebolo pre limit uplatnené do výdavkov 581 434 Sk, tak sa ani predaj auta nezdaňoval v roku 2006.
Stále neviem, či to bol dobrý postup.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Živnostník kúpil pred par mesiacmi automobil búrany za 50.000,-od jednej firmy. Teraz to auto chce predať FOsobe, konkretne svojmu zamestnancovi. Stači ak budu mať medzi sebou kupno-predajnu zmluvu? A ako je to s DPH?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

betka Pozri príspevok
Dievčatá, spadlo mi ako zázrakom z neba, minule diskutovaná téma, kde sme sa nevedeli dohrabať k literatúram...(DUPP/10/2007)

Predaj limitovaných automobilov:
Usmernenie MF SR 2634/2004-72

Pri predaja automobilov s limitovaným nájomnným sa do ZD z príjmov zahrnie predajná cena a do daňových výdavkov sa zahrnie suma nájomného uplatneného do 3+.12.2003

Pri predaji osobných dopravných prostriedkov s limitovanou VC, ak k predaju dôjde po 3+.12.2003 sa do dańových výdavkov zahrnie ZC vypočítaná z OC určenej a evidovanej v účtovníctve - neznižovanej o uplatnený limit. Zároveň sa do príjmov zahrnie dosiahnutá suma príjmov z predaja.

Pr.
V roku 200ý daňovník predal OA za 400 tis. Sk, kt. obstaral v roku 2003 v cene 950 tis. Sk. Uplatnoval rovnomerné odpisy.

...........Výpočet odpisov....Odpis s limitu......Odpis s OC.......Daňová ZC
2003 ...(800000x14,2/100) 113 000..................................836 400
2004....950/4...........................................237 500.......... 598 400
2005.... 950/4..........................................237 500........... 361 400
2006......95O/4.........................................237 500............123 900
2007
Spolu:.............................113 600 712 500............123 900

1.Ak by sa OA predal v roku 2006. Uznaným daňovým výdavkom je ZC 123 900, Sk. Rozdiel medzi OC 950 000, Sk a odpismi, kt. sú v daňových výdavkoch=826 100, Sk.
Za danovo uznaný výdavok zo skutočnej OC by sa počítal odpis v r. 2004-2006, v roku 2003 mohol daňovník uplatniť do danových výdavkov odpis len z limitu 800 000, Sk

2. Predaj v roku 2007. Daňovník nemá právo uplatniť žiadny odpis z tohto automobilu (prichádzal by do úvahy odpis do výšky VC, t.j. 102 600, Sk z dôvodu predlženia doby odpsovania, kt. súvisí so zmenou v uplatňovaní v rovnom metode odpisovania v roku 2004), pretože ho nemá v majetku k 31.12.07, ale celá ZC vrátane odpisov, kt. nemohol uplatniť v roku 2003 za platnosti limitu na odpisovanie, je uznaným dańovým výdavkom

Súčasťou príjmov je príjem z predaja OA v sume 400 tis.Sk
My sme tiež dodpisovali autá až do obstarávacej ceny, resp.pri predaji zohľadnili celú ZC v nákladoch. Tak to bolo usmernené vtedy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať